Jump to content

Αγνωστο Καβουρι ΒΟΗΘΕΙΑ


Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους, εχθες απο ενα πετ ειδα πρωτη φορα κατι καβουρια σε μεγεθος οσο τα 2/3 της παλαμης μου, ηταν φωσφορουχα με πορτοκαλι ποδια και μπλε φωσφοριζε σωμα!

εμεινα εκπληκτος και το πηρα κατευθειαν, φυσικα ειναι γλυκου νερου, δυστυχως ψαχνω στο ινερνετ να βρω τι καβουρι ειναι αλλα ματαια, μηπως ξερεις κανεις σας τιποτα απο αυτο ?

Απο θερμοκρασιες σκληροτητες διατροφη ?

Οτιδηποτε θα με βοηθουσε

Link to comment
Share on other sites

βάλε μια φωτογραφία

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δεν ξερω πως λεγετε! ουτε αυτοι ηξεραν! και ψαχνω στο ινερνετ να βρω αλλα τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως δεν ξερω πως λεγετε! ουτε αυτοι ηξεραν! και ψαχνω στο ινερνετ να βρω αλλα τιποτα!

Τράβηξε εσύ μια φωτογραφία το καβούρι και βάλτην εδώ να σου πούνε τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Το εχεις με αλλα ψαρια 'η μονο του;

Link to comment
Share on other sites

τον εχω με 10 μικρα τετρα σιλβερ και ενα μεσαιου μεγεθος πλεκο.

Παρατηρησα ομως οτι τον πλεκο τον φοβαται και απομακρινετε οπου παει.

Τωρα στα τετρα δεν ξερω... αλλα ειναι αρκετα γρηγορα, τα συγκεκριμενα τα πηρα γιατι το βραδυ που ηρεμουνε καθονται στην επιφανεια πανω , ο καβουρας δεν εχει καπου να καρφαλωσει γιατι το ενυδρειο ειναι 75 εκ σε υψος..... τα εχω σκεφτει ολα.

Το μονο ελλατωμα ειναι οτι αν καποιο ψαρι καποια στιγμη της ζωουλας του τον παρει ο (υπνος κατω) το κηδεψα σιγουρα :thumbup:

γνωριζεις το καβουρακι ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους, εχθες απο ενα πετ ειδα πρωτη φορα κατι καβουρια σε μεγεθος οσο τα 2/3 της παλαμης μου, ηταν φωσφορουχα με πορτοκαλι ποδια και μπλε φωσφοριζε σωμα!

εμεινα εκπληκτος και το πηρα κατευθειαν, φυσικα ειναι γλυκου νερου, δυστυχως ψαχνω στο ινερνετ να βρω τι καβουρι ειναι αλλα ματαια, μηπως ξερεις κανεις σας τιποτα απο αυτο ?

Απο θερμοκρασιες σκληροτητες διατροφη ?

Οτιδηποτε θα με βοηθουσε

Γιατί αγόρασες κάτι ζωντανό από την στιγμή που δεν ξέρεις τίποτα για τις ανάγκες του?

Link to comment
Share on other sites

Για να το γλυτωσω απο το πετ που το ειχαν μαζι με αλλα 10 τα οποια σφαγιαζοντουσαν εκει μεσα κοβοντας τις δαγκανες ενος του αλλου και περα απο αυτο γιατι μου αρεσε.

Αυτη την στιγμη τι κανω ? δεν ρωταω ωστε να του εξασφαλισω καποιες καταλληλες συνθηκες?

Στο οτι ρωταω παει να πει φιλε μου οτι θελω να του δωσω καποιες καταλληλες συνθηκες.

Αν εχεις ενημερωθει για αυτο το καβουρι τοτε ξερεις οτι δεν πειραζει παρα μονο νεκρα σωματα που ειναι στο πυθμενα. Οσο αφορα για την λιακαδα του το ενυδρειο μου ειναι διαμορφωμενο ετσι που ανεβαινει πανω.

Που ειδες εσυ οτι δεν κανει γιατ το ενυδρειο μου ?

Δεν ζητησα να επικριθω ξερω ζητησα πληροφοριες για το ειδος.

Οπως σκληροτητες ph ktl

Link to comment
Share on other sites

Για να το γλυτωσω απο το πετ που το ειχαν μαζι με αλλα 10 τα οποια σφαγιαζοντουσαν εκει μεσα κοβοντας τις δαγκανες ενος του αλλου και περα απο αυτο γιατι μου αρεσε.

Αυτη την στιγμη τι κανω ? δεν ρωταω ωστε να του εξασφαλισω καποιες καταλληλες συνθηκες?

Στο οτι ρωταω παει να πει φιλε μου οτι θελω να του δωσω καποιες καταλληλες συνθηκες.

Αν εχεις ενημερωθει για αυτο το καβουρι τοτε ξερεις οτι δεν πειραζει παρα μονο νεκρα σωματα που ειναι στο πυθμενα. Οσο αφορα για την λιακαδα του το ενυδρειο μου ειναι διαμορφωμενο ετσι που ανεβαινει πανω.

Που ειδες εσυ οτι δεν κανει γιατ το ενυδρειο μου ?

Δεν ζητησα να επικριθω ξερω ζητησα πληροφοριες για το ειδος.

Οπως σκληροτητες ph ktl

στην θεση σου θα ημουν πιο περιεργος τι θα το ταισω αυτον τον φαγανα παρα τις παραμετρους που ζει σαν ζωντανο......αν το αφησεις αταιστο το μονο σιγουρο ειναι οτι θα σου ξεπαστρεψει ολο το ενυδρειο! δεν νομιζω οτι μπορει να φιλοξενησεις ενα τετοιο οστρακοειδη με ψαρια καθως καταλαβαινεις οτι καποια στιγμη :bowdown::thumbup::helpsmilie:

αγορασε ενα μικρο ενυδρειο 50-70 λιτρα βαλε αμμο βαλε μπολικες πετρες και αστο μονο του εκει......θα ειναι σουπερ!!!!!!!!!!! μην εισαι σιγουρος οτι δεν θα πειραξει τα ψαρια σου......... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Για να το γλυτωσω απο το πετ που το ειχαν μαζι με αλλα 10 τα οποια σφαγιαζοντουσαν εκει μεσα κοβοντας τις δαγκανες ενος του αλλου και περα απο αυτο γιατι μου αρεσε.

Αυτη την στιγμη τι κανω ? δεν ρωταω ωστε να του εξασφαλισω καποιες καταλληλες συνθηκες?

Στο οτι ρωταω παει να πει φιλε μου οτι θελω να του δωσω καποιες καταλληλες συνθηκες.

Αν εχεις ενημερωθει για αυτο το καβουρι τοτε ξερεις οτι δεν πειραζει παρα μονο νεκρα σωματα που ειναι στο πυθμενα. Οσο αφορα για την λιακαδα του το ενυδρειο μου ειναι διαμορφωμενο ετσι που ανεβαινει πανω.

Που ειδες εσυ οτι δεν κανει γιατ το ενυδρειο μου ?

Δεν ζητησα να επικριθω ξερω ζητησα πληροφοριες για το ειδος.

Οπως σκληροτητες ph ktl

Δεν θέλω να είμαι επιθετικός μαζί σου ούτε είναι σκοπός μου να το παίξω έξυπνος! Ακολούθησες λάθος λογική και η δικαιολογία ότι το πήρες για να το σώσεις απλά δεν ισχύει και δεν στέκει.

Επίσης δεν στέκει το ότι τα έχεις ψάξει όλα και τα έχεις σκεφτεί όλα! Έχεις πλέκο και τέτρα που είναι μαλακού και όξινου νερού, ενώ το καβούρι κατά πάσα πιθανότητα είναι σκληρού και αλκαλικού νερού.

Καταλαβαίνω τον ενθουσιασμό που μπορεί να έχει ο οποιοσδήποτε για την αγορά ενός νέου ψαριού ή ασπόνδυλου (σου μιλάω εκ πείρας), αλλά μη προσπαθούμε να το δικαιολογήσουμε κι όλας!

Ζητώ συγγνώμη που έκανα παρέμβαση ενώ στην ουσία δεν ξέρω να σου απαντήσω στο ερώτημά σου και καταλαβαίνω πως θέλεις απαντήσεις για το καλό του κάβουρα και των ψαριών! Αλλά, ξαναλέω, μη προσπαθούμε να δικαιολογήσουμε τα λάθη!

ΥΓ: Δεν έχω χρόνο να το ψάξω, αλλά νομίζω πως τον συγκεκριμένο κάβουρα τον έχω ξαναδεί κάπου... Και έχω την εντύπωση πως είναι Αφρικάνικος (Ταγκανίκα ή Μαλάουϊ δεν θυμάμαι)... Αν θες ψάξτο... Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος!

Link to comment
Share on other sites

Eιναι ποταμισιο αφρικανικο καβουρι,και νομιζω ειναι αυτο:

http://www.practicalfishkeeping.co.uk/pfk/...?article_id=426

Link to comment
Share on other sites

Eιναι ποταμισιο αφρικανικο καβουρι,και νομιζω ειναι αυτο:

http://www.practicalfishkeeping.co.uk/pfk/...?article_id=426

Τελικά δεν γέρασα ακόμα! Η μνήμη μου δεν με απατά... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ειχα καρδιναλιους σε 7.30 ph τους εχω ακομη... εδω και 4 χρονια...

στο νερο βρυσης που βαζω πλεον 7 πανω κατω, ζουνε ανετα τα σιλβερ , ιδιος ο πλεκο , και οτιδηποτε αστρακοειδη λογο στο καβουκι του που θελει ουδετερο ως σκληρο νερο για να διατηρηθει.

απο θεμα διατροφης ξερω αρκετα , και ο λογος που δεν ρωτησα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...