Jump to content

Recommended Posts

Καλημέρα και καλό μήνα σε όλους !

Εδώ και τρείς μήνες ξεκίνησα και φύτεψα το ενυδρείο με πραγματικά φυτά. Σαν αρχάριος έβαλα εύκολα: Egeria densa, Anubias και microsorium. Όλα πηγαιναν καλά, ειδικά η Egeria μεγάλωνε και κόβοντας και φυτεύντας είχε αρχίσει να δημιουργείται ένα όμορφο φόντο. Εδώ και κάποιες μέρες όμως κάποια φυτά (Egeria ) άρχισαν να κιτρινίζουν και να σαπίζουν.

Μήπως έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να φταίει;

Το ενυδρείο είναι 120lt. Τα ψάρια που έχω είναι :

2 ζευγάρια Colisa Lalia

2 πλακόστομοι

2 Synodontis notatus.

Οι μετρήσεις είναι σταθερές,

Νιτρώδη = 0

Νιτρικά = 20

ΚΗ =10

GH = 10

PH = 7.5.

'Οταν ξεκίνησα το ενυδρείο δεν είχα υπ΄ όψιν μου να φυτέψω και γι' αυτό δεν έβαλα υπόστρωμα. Για λίπανση χρησιμοποιώ υγρό λίπασμα της Tetra.

Please Help ! :)

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγές νερού κάθε πότε κάνεις και πόσο; Ο φωτισμός πόσος είναι; Πόσο λίπασμα ρίχνεις;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε kopa56 καλημέρα.

Όπως τα λες, μάλλον υπάρχει έλλειψη σιδήρου. Δώσε μας λίγες περισσότερες πληροφορίες για τις συνθήκες (ώρες φωτισμού, Watt, μετρήσεις σιδήρου, φωσφορικών, θερμοκρασία) καθώς και το λίπασμα που χρησιμοποιείς για να δούμε αν περιέχει σίδηρο.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο έχει μια λάμπα 25W, την ανάβω 12 h / ημέρα. Δυστυχώς δεν έχω μετρήσει σίδηρο κλπ.. Το λίπασμα είναι το Flora Pride της Tetra, σύμφωνα με τις οδηγίες βάζω 5ml ανα 20 lt κάθε 4 εβδομάδες.

Link to comment
Share on other sites

Στην θέση σου θα έκανα μια αλλαγή στην λίπανση.

Λίπασμα σε κάθε αλλαγή που γίνεται 2ml / 20 lt

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γεια σας εχουμε πολυ καιρο να τα πουμε

τεσπα

αν μονο ενα κλαδακι εχει αρχησει να σαπιζει απο την engeria και εχει πανω της φρεσκα κλαδακια κοψτα και φυτεψετα ή αλλιος εαν μονο ενα μερος του κοτσανιου ειναι σαπισμενο κοψτο αυτο το μερος ..

ετσι εκανα και εγω και τωρα πειρε τα πανω της το φυτο μου και σε λιγο θα φτασει στην επιφανεια ετσι οπως παει :thumbup:

παντως και εγω της tetra χρησομοποιω το λιπασμα και πολυ μου λενε οτι δε κανει τυποτα και ειναι νεροζουμι παντοσ σκεψου οτι εγω ειμαι και αρχαριος και προσπαθω να φτιαξω ενα 10λιτρο φυτεμενο επισης δεν εχω καλο φοτισμο και υποστρωμα τη παρασκευη θα παω να παρω τα λιπασματα seachem

για δοκιμασε τα ολοι λενε οτι ειναι πολυ καλα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...