Jump to content

Συμπεριφορά νεου ενυδρείου


allucard

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Είμαι σχετικά νέος στο άθλημα αλλά επίσης πολύ καλά ενημερωμένος καθώς έχω διαβάσει "άπειρα" άρθρα σε αρκετά forums σχετικά με το ενυδρείο και τα ζωοτόκα. Η σύνθεση του ενυδρέιου μου είναι η εξής:

Ενυδρείο: Aquael Econoline 71*36*41 (104l) / 90l νερό

Φίλτρο: Aquael PAT-mini filter 400l/h

Αεραντλία: Sera Air 110

Θερμοστάτης: Aquael ComfortZone 100W

Φωτισμός: Aquael Econoline 11W * 2

Ψάρια: 5 γκάπι, 3 γατόψαρα - 2 μόλυ - 1 γλείφτη

Φυτά: Κερατόφυλλο, 2 ανούμπιες, 1 moss μαζι με ανούμπια πάνω σε καρύδα, 2 ψηλά πλαστικά.

Μετρήσεις: Σε κανονικά επίπεδα σύμφωνα με το τεστ 5 σε 1 της JBL

Φωτοπερίοδος: 10 ώρες

Το ενυδρείο μου είναι σχεδόν 1 μηνός (μαζί με τις 10 μέρες στρωσίματος) και στην αρχή δεν είχε καθόλου ζωντανά φυτά και απο ψαράκια μόνο 4 guppy (2+2) 4 γατόψαρα και τον γλείφτη. Αργότερα μπήκαν και τα 2 molly και οι ανουμπιές. Το τάϊσμα γίνεται σε καθημερινή βάση 3 φορές με κανονική ποσότητα που καταναλώνεται σε περίπου 2 λεπτά. Κάθε Κάθε κυριακή νυστεία.

Θέλα λοιπόν να σας περιγράψω τα εξής και να μου πείτε τη γνώμη σας:

- Απο την αρχή το 1 αρσενικό guppy έβαλε στο μάτι τη μία θηλυκιά (πορτοκαλί χρώματος) και έκτοτε δεν την έχει αφήσει σε ησυχία. Ακόμα και τώρα που η θηλυκιά είναι σε περίοδο εγκυμωσύνης (φουσκωμένη κοιλιά και μαύρες γραμμές) την κυνηγάει συνεχώς. Επίσης κυνηγάει και το άλλο αρσενικό, που είναι μικρότερο σε ηλικία). Την Κυριακή που μας πέρασε το βράδυ εντόπισα το ένα γατόψαρο φαγωμένο (έλειπε η μισή ουρά και λίγο απο την κοιλιά του). θεώρησα πως ήταν απο την πείνα και μόλις έβαλα τροφή (φυλλαράκια) έγινε πανικός. Σκέφτηκα λοιπόν να μη τα ξαναφήσω νυστικά. Τη Δευτέρα πήγα στο pet shop (waterinn στη κηφισια) και πήρα άλλα 2 θηλυκά πορτοκαλί χρώματος, μήπως μπερδευτεί το αρσενικό και βρεί ησυχία η έγκυος, καθώς και μπόλικο κερατόφυλλο. Φυσικά και το εν λόγω αρσενικό δε νοιάστηκε για τα 2 νέα θηλυκά και συνέχισε το ίδιο βιολί, σε μικρότερο βαθμό όμως καθώς το θηλυκό κρυβόταν στο κερατόφυλλο. Την επομένη το πρωϊ βρήκα το 1 απο τα 2 νέα θηλυκά guppy φαγωμένο (ουρά και κοιλιά). Θέμα πείνας δεν τείθεται καθώς είχαν ταϊστεί κανονικά.

Τι λέτε να οφείλεται για αυτή την επιθετικότητα?

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας....

Link to comment
Share on other sites

Θα ανεβάσω φωτό εντός της ημέρας....

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς παρεξήγηση αλλά αν ήσουν τόσο διαβασμένος θα ήξερες πως 10 ημέρες δεν φτάνουν για να στρωθεί σωστά ένα ενυδρείο...εγώ με μπόλι από το άλλο μου ενυδρείο και 20 μέρες μετά ακόμα δεν έχω τελειώσει με το στρώσιμο του νέου μου ενυδρείου.

Με τι το έστρωσες σε 10 μέρες;

Μετρήσεις σε ΝΟ2/ΝΟ3/ΝΗ3/ΝΗ4 κάνεις;

Αυτά που βρήκες "φαγωμένα" είχαν ήδη πεθάνει και τα υπόλοιπα απλά έφαγαν τα πτώματά τους ,κάτι που συνηθίζεται να κάνουν τα ψάρια μιας και είναι παμφάγα...

Αυτό που πρέπει να ψάξεις είναι η αιτία που σου πεθαίνουν τα ψάρια(γνώμη μου είναι ότι έχεις πρόβλημα με άστρωτο φίλτρο) και όχι γιατί τα βρίσκεις φαγωμένα.

Φιλικά Διονύσης.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς παρεξήγηση αλλά αν ήσουν τόσο διαβασμένος θα ήξερες πως 10 ημέρες δεν φτάνουν για να στρωθεί σωστά ένα ενυδρείο...εγώ με μπόλι από το άλλο μου ενυδρείο και 20 μέρες μετά ακόμα δεν έχω τελειώσει με το στρώσιμο του νέου μου ενυδρείου.

Με τι το έστρωσες σε 10 μέρες;

Μετρήσεις σε ΝΟ2/ΝΟ3/ΝΗ3/ΝΗ4 κάνεις;

Αυτά που βρήκες "φαγωμένα" είχαν ήδη πεθάνει και τα υπόλοιπα απλά έφαγαν τα πτώματά τους ,κάτι που συνηθίζεται να κάνουν τα ψάρια μιας και είναι παμφάγα...

Αυτό που πρέπει να ψάξεις είναι η αιτία που σου πεθαίνουν τα ψάρια(γνώμη μου είναι ότι έχεις πρόβλημα με άστρωτο φίλτρο) και όχι γιατί τα βρίσκεις φαγωμένα.

Φιλικά Διονύσης.

:thumbup:

διευκρινησε μας αν τα φαγωμενα ψαρια ηταν ζωντανα ή νεκρα. αν ηταν νεκρα τοτε εχεις προβλημα δηλητηριασεων απο αμμωνια, την οποια δεν την μετρας με τα τεστ που εχεις.

δωσε μας και τις "κανονικες" τιμες σου.

το ενυδρειο σου ειναι αδυνατον να εχει στρωσει και εχεις παρα πολλα ψαρια για το χρονο λειτουργιας του. τα γατοψαρα ποια ειναι? συνηθως γινονται τερατακια και δεν κανουν για το ενυδρειο σου, ακομη και μονα τους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν αντιλέγω πως κάπου μπορεί να έχω κάνει λάθος, άλλωστε γι'αυτό και ρωτάω. Όσον αφορά για το στρώσιμο, απο το pet shop μου είχαν πει 10 ημέρες και κάθε μέρα 1 καπάκι Aera Aquatan και 2.5 καπάκια sera Nitrivec. Απο Μετρήσεις έχουμε:

NO3 = 0

NO2 = 0

GH = 7

KH = 6

PH = 7,2

Υπενθυμίζω ότι τα test γίνονται με το JBL Easy Test 5in1 (sticks).

Όσο για τα ψάρια δυστυχώς δεν μπορώ να ξέρω αν ήταν νεκρά και τα έφαγαν, καθώς τα βρήκα και στις 2 περιπτώσεις στην κατάσταση που σας περιέγραψα. Πάντως γενικώς που κάθομαι και το παρατηρώ το ενυδρείο, βλέπω πως όλα τα ψάρια είναι αρκετά δραστήρια, έχουν όρεξη για φαγητό και γενικά δε βλέπω κάποια ύποπτη συμπεριφορά.

Τι γνώμη έχετε?

Link to comment
Share on other sites

Επίσης τα γατόψαρα είναι 2 corydoras trilineatus και 1 corydoras nijsseni (ήταν 2 στην αρχή).

Link to comment
Share on other sites

απο τα λεγομενα σου, συμπεραινω οτι εσυ τα βρηκες νεκρα και φαγωμενα. σε ρωτω γιατι αν ηταν ζωντανα και φαγωμενα εχει διαφορα. αρα, πεθαναν και τα εφαγαν οπως σου ειπε και ο φιλος.

το ενυδρειο σου δεν ειναι στρωμενο και αυτο το καταλαβαινεις γιατι δεν εχεις ΝΟ3 καθολου. σε καμια 20 ημερες θα δεις και ΝΟ2 ανεβασμενα. τωρα εχεις ΝΗ3/4 (αμμωνια) και επειδη δεν εχεις τεστ να τη μετρησεις δεν το βλεπεις. πηγαινε τα ψαρια πισω και αλλαξε το 50% του νερου σου καθε μερα μεχρι να τα πας πισω. θα εχεις προβλημα. το νερο που θα βαζεις παντα κατα τις αλλαγες πρεπει να εχει τις ιδιες τιμες και στη πριπτωση σου εννοω τη θερμοκρασια. τα ψαρια στρεσσαρονται και αρρωσταινουν επισης απο τις αποτομες αλλαγες στο περιβαλλον που ζουνε.

στο μεταξυ (με ακατοικητο ενυδρειο) ριχνεις τροφη μονο και μετρας. θα πρεπει ΝΗ3/4=0 ΝΟ2=0 και ΝΟ3>0 για να βαλεις ψαρια μεσα. αυτο διαρκει πανω απο 40 ημερες. τα χημικα που εβαλες ειναι βακτηρια κι εσυ πρεπει να τα ταισεις για να πολλαπλασιαστουν δεν σημαινει οτι αρκουν πλυθησμιακα να σηκωσουν τα αποβλητα των ψαριων σου.

διαβασε και στο φορουμ για κυκλο αζωτου και δες θεματα νεων μελων με παρομοια προβληματα στη κατηγορια των ασθενειων. δεν εισαι ο ο μονος και δεν ημασταν οι μονοι!!!

Link to comment
Share on other sites

Θερμά ευχαριστώ για τις συμβουλές σου και για το χρόνο σου. Θα ακολουθήσω τις οδηγίες σου και θα επανέλθω μόλις έχω νεότερα.

Και πάλι ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

επισης τα κορυς ζουν σε ομαδες τουλαχιστον των 6 ατομων και καποιοι υποστηριζουν οτι για να βαλεις ψαρια βυθου θα πρεπει το ενυδρειο σου να τρεχει για τουλαχιστον 3 μηνες ωστε να αναπτυξει ο βυθος τη καταλληλη βιολογια. δεν ξερω κατα ποσο αληθευει το τελευταιο. καλου κακκου κανε λιγο υπομονη μεχρι να βαλεις παλι κορυς!!

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνεται τα έχω κάνει μαντάρα! Θα επανέλθω όμως ακολουθώντας τις συμβουλές σου...

Link to comment
Share on other sites

Ζητώ συγγνώμη αν ήμουν λίγο απότομος πριν αλλά ο γραπτός λόγος δεν είναι το φόρτε μου... :thumbup:

Πάντως μην αισθάνεσαι άσχημα , όπως είπε και ο fishaki πιο πάνω δεν είσαι ο μόνος έχουμε υπάρξει πολλοί :helpsmilie:

Με διάβασμα και καλή διάθεση θα τα καταφέρεις μια χαρά :thumbup::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Τα stick θα τα αλλάξω έτσι και αλλιώς γιατί παντού έχω διαβάσει ότι δεν είναι αξιόπιστα.

Όσο για τα υπόλοιπα που μου έχετε πει, έχετε δίκιο μιας και σήμερα βρήκα και το δεύτερο καινούριο θηλυκό νεκρό (όχι φαγωμένο), γεγονός που επιβεβαιώνει ότι κάτι δεν έχει γίνει σωστά.

Θα προμηθευτώ υγρά τεστ σήμερα και θα ποστάρω τις μετρήσεις...

Link to comment
Share on other sites

Μια φωτογραφια απο το ενυδρειο.. :thumbup:

Τι παραπανω θα καταλαβεις απο την φωτογραφια απο την περιγραφη που ηδη εχει κανει

για το προβλημα του;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου.

Το φίλτρο σου είναι αυτό που είχε μέσα το ενυδρείο?

Από ότι είχα δει σε μια παρουσίαση του συγκεκριμένου μοντέλου με τα παρελκόμενά του (από κάποιον του φόρουμ) δεν είναι και το πλέον κατάλληλο μιας και δεν έχει κάδο για βιολογικό υλικό...

Link to comment
Share on other sites

Ναι το φίλτρο είναι αυτό που υπήρχε με το ενυδρείο το οποίο, όπως σωστά αναφέρεις, έχει μόνο ένα εξωτερικό μαύρο σφουγκαράκι (αμφιβόλου ποιότητας και απόδοσης) το οποίο απλά βγαίνει. Το δε φίλτρο δεν έχει άλλα υλικά φίλτρανσης εσωτερικά. Σήμερα κιόλας μαζί με τα υγρά τεστ θα προμηθευτώ και ένα εξωτερικό φίλτρο, γιατί αλλιώς δε βλέπω να γίνεται δουλειά....

Επίσης διάβασα εδώ για την χρήση του Tetra SafeStart, το οποίο σκέφτομαι να το χρησιμοποιήσω. Εσείς τί με συμβουλεύετε να κάνω?

Έγινε επεξεργασία - allucard
Link to comment
Share on other sites

έχει μόνο ένα εξωτερικό μαύρο σφουγκαράκι (αμφιβόλου ποιότητας και απόδοσης) το οποίο απλά βγαίνει. Το δε φίλτρο δεν έχει άλλα υλικά φίλτρανσης εσωτερικά.

τι συζηταμε τοτε περι στρωσιματος?

εδω δεν υπαρχουν υλικα που θα αναπτυχθει η βιολογια?

βγαλε καταρχην το μαυρο σφουγγαρι,ειναι ανθρακας και χρησημοποιειται μονο μετα απο θεραπειες και φαρμακα.

η καλητερη λυση ηταν αυτη που πρωτεινες μονος σου,παρε ενα εξωτερικο φιλτρο,συνοδευομενο με καλα υλικα (πχ.substrat pro).

μετα απο ολα αυτα ξεκινα την διαδικασια στρωσιματος που σου περιεγραψαν πιο πανω.

:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

ενα εξωτερικο φιλτρο θα ειναι οτι καλυτερο.....ισως το eheim 2213 θα σου ελινε τα χερια....το χρεισιμοποιω στα δικα μου 100λιτρα και ειμαι ΠΟΛΥ ικανοποιημενος.

τωρα για το safe start που ρωτας ειναι ζωντανα βακτηρια και δηλωνουν στρωσιμο του ενυδρειου σε λιγες μερες 2-3......κατι τετοιο βεβαια ειναι αδυνατο αλλα μπορεις να το χρησειμοποιησεις για να κανεις τον κυκλο γρηγοροτερα αλλα ψαρια θα βαλεις μονο οταν μετρησεις nh3/4 0 no2 0 no3 >0 ............... την εισαγωγη των ψαριων θα την κανεις σιγα σιγα για να μην εχεις αποτομο ανεβασμα τις αμμωνιας και ταισμα με μετρο στην αρχη!

Link to comment
Share on other sites

Τουλάχιστον τώρα έχω εντοπίσει το πρόβλημα και το σημαντικότερο είναι ότι γνωρίζω πως να το αντιμετωπίσω! Ειλικρινά η βοήθειά σας είναι πολύτιμη....

Link to comment
Share on other sites

χωρις να θελω να γινω σπαστικος, πιστευω οτι τα ψαρακια σου θα παραμεινουν. σε μια τετοια περιπτωση οταν παρεις το φιλτρο και το βιολογικο υλικο (προτεινω substrat ή siporax για βιολογικη φιλτρανση και επισης να παρεις και ενυδρειακο βαμβακι για μηχανικη φιλτρανση) καλο θα ηταν να βρεις μπολι απο ενα στρωμενο ενυδρειο. το μπολι ειναι βιιολογικο υλικο απο στρωμενο ενυδρειο που λειτουργει πανω απο 3-4 μηνες χωρις προβληματα οπως τα δικασ σου. ο φιλος που θα εχει το μπολι θα σου δωσει μια χουφτα ανταλασοντας με εσενα ιδιας ποσοτητας καινουριο. αυτος θα βαλει το καινουριο στο φιλτρο του και εσυ στο δικο σου. το μπολι διαθετει βιολογια η οποια θα πολλαπλασιστει πολυ γρηγορα στο δικο σου νεο βιολογικο υλικο. καλο θα ειναι ακομη και σε αυτη τη περιπτωση να δωσει τα ψαρακια πισω, κρατοντας μονο ενα, να αλλαξεις το 80% του νερου σου και να κανεις μετρησεις. συνεχιζεις οπως σου ειπαμε πριν.

επισης καλο θα ηταν να προτιμησεις φιλτρο τη ΕΗΕΙΜ. ειναι λιγο ακριβοτερα, αλλα για τουλαχιστον για μενα, ειναι τα καλυτερα.

δες και στις αγγελιες στο φορουμ μηπως βρεις κανενα μεταχειρισμενο γιατι θα ειναι πολυ φθηνοτερο και ισως περιεχει και το "γεμισμα", οποτε θα εχεις πολλαπλασιο οικονομικο κερδος.

Link to comment
Share on other sites

To μαυρο σφουγγαρι δεν ειναι απαραιτητα ανθρακας και μπορουν να δημιουργηθουν αποικιες

βακτηριων σε αυτο,ασχετα εαν ειναι λιγο για υλικο φιλτρανσης.

Link to comment
Share on other sites

Φίλτατε fishaki δεν γίνεσαι καθόλου "σπαστικός" όπως λες και ίσα ίσα που διαβάζω τα όσα γράφεις (όπως διαβάζω και όλα τα σχόλια) με απόλυτη προσοχή για να δώ τι μπορώ να κάνω στη συνέχεια. Εξωτερικό φίλτρο θα πάρω το συντομότερο δυνατόν και αν δε βρώ μεταχειρισμένο θα αγοράσω καινούριο. Όσο για το μπόλι, δυστυχώς κανένας γνωστός μου δεν ασχολείται με ενυδρεία οπότε θα πρέπει να το ψάξω πολύ.

Όσο για τα ψαράκια θα ρωτήσω σήμερα στο pet shop αν μπορώ να τα επιστρέψω και αναλόγως θα σας απαντήσω για συμβουλές.

Και πάλι σας υπερ-ευχαριστώ για τη βοήθεια....

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το μπόλι, δυστυχώς κανένας γνωστός μου δεν ασχολείται με ενυδρεία οπότε θα πρέπει να το ψάξω πολύ.

Βαλε μια αγγελια για μπολι,καποιος θα βρεθει να σου δωσει.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς παρεξήγηση αλλά αν ήσουν τόσο διαβασμένος θα ήξερες πως 10 ημέρες δεν φτάνουν για να στρωθεί σωστά ένα ενυδρείο...εγώ με μπόλι από το άλλο μου ενυδρείο και 20 μέρες μετά ακόμα δεν έχω τελειώσει με το στρώσιμο του νέου μου ενυδρείου....
(Συγνωμη για το καπως οφτοπικ σχολιο μου).

Διονυση, με το μπολασμα γινεται αμμεσο στρωσιμο του φιλτρου.

Το πολυ να χρειατσουν 2-3 μερες και αυτο αν δεν ειν αι αρκετο το μπολι.

Κατι δεν εχεις κανει σωστα.

Τα μονα που μου πανε στο μυαλο ειναι να ειναι λιγης ποσοτητας τα υλικα του νεου φιλτρου αναλογικα με την ιχθυοφορτωση του ενυδρειου ή να μην ειναι καλης ποιοτητας (πχ να μην μεγαλη επιφανεια αποικησης για βακτηρια).

ή να μην ηταν μεγαλη και καλη η "δοση" του μπολιου (πχ σε περιπτωσεις μπολιασματος φιλτρου μεγαλου ενυδρειου με μπολι απο μικρο)

Μετεφερες και λιγα υλικα απο το στρωμενο φιλτρο-δοτη?

δες κι αυτο

Παντως, βαση αναφορων συνχομπιστων μπορει να στρωθει ενυδρειο και σε 10 μερες με βακτηρια, αν και οι περισσοτεροι προτιμουν το μπολιασμα, αν εχουν τη δυνατοτητα να το κανουν και ειναι σιγουροι για την υγεια του ενυδρειου-δοτη.

Το σιγουρο ειναι οτι για να γνωριζουμε οτι λειτουργει σωστα ο κυκλος του Αζωτου στο ενυδρειο μας, πρεπει να εχουμε τις εξης μετρησεις :

ΝΗ3/ΝΗ4 (αμμωνια/αμμωνιο) : Μηδεν

ΝΟ2 (νιτρωδη) : Μηδεν

ΝΟ3 (νιτρικα) : λιγο πανω απο μηδεν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...