Jump to content

χρυσοψαρο


pisces

Recommended Posts

γεια σε ολουσ και συγχαρητηρια για το πολυ χρησιμο φορουμ σας.θα ηθελα τη βοηθεια σας γιατι ειναι η πρωτη φορα που προσπαθω να διατηρησω ενυδρειο. καταρχας να σας πω πως ειναι ενα πολυ μικρο ενυδρειο περιπου 3 λιτρων.αρχικα ειχα βαλει μεσα 2 χρυσοψαρα ενα μαυρο και ενα λευκο. το μαυρο δυστυχως πεθανε πολυ νωρις,την τριτη βδομαδα περιπου.μολις πεθανε αυτο εβαλα μεσα 2 ακομη, ενα πορτοκαλι και ενα πολυχρωμο.ολα συμφωνα με το πετ σοπ χρυσοψαρα.εδω και 5 μερες περιπου το λευκο παρουσιαζει ακινησια και τρομερη δυσκολια ισοροπιας.καθε μερα χειροτερευει.προχθες αλλαξα ολο το νερο και το ψαρακι εδειξε να κινειται λιγο καλυτερα και μου φανηκε καλα, αλλα το βραδυ της ιδιας μερας ειχε παλι τα προβληματα που ειχε και πριν. ενημερωτικα το ενυδρειακι συμπεριελαμβανε ενα φιλτρο το οποιο νομιζω οτι δεν κανει καμια δουλεια. η μαρκα του ενυδρειου ειναι hailea.και το φιλτρο λεγεται immersible pump. μιας και ειμαι ασχετη επι του θεματος θα εκτιμουσα πολυ την πολυτιμη βοηθεια σας για το ψαρακι μου και το ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

μπράβο σου που ενδιαφερθηκες για τα ψαράκια και δεν το αφησες να περάσει έτσι!

Καλώς όρισες απο μένα!

Τα χρυσόψαρα εαν και δεν είχα ποτέ κανένα ξέρω οτι είναι "βρόμικα" με την ενοιά ότι μολύνουν το νερό του παραπάνω αποτι άλλα είδη ψαριών.

Καλο θα ήταν να διαβάσεις σχετικά για τον κυκλο του αζότου!

Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ ψαρι που να μπορεί να επιβιώσει σε 3 λιτρα! ΚΑΝΕΝΑ .

Τα χρυσόψαρα θέλουν 40 λίτρα ΕΚΑΣΤΟ! εσυ που έχεις 3 τώρα θελεις ενυδρείο των 100-120 λιτρων μινιμουμ!

Δωστα σε κάπιον φίλο που ΜΠΟΡΕΙ να τα φιλοξενήσει και εαν θέλεις αγώρασε τον απαραιτητο εξοπλησμό για να συνεχησεις το χομπι!

Αυτα τα λίγα απο εμένα!

υ.γ. Κανε συνέχεια αλλαγές στο νερό σου μέχρι να τα δώσεις!

Link to comment
Share on other sites

μπράβο σου που ενδιαφερθηκες για τα ψαράκια και δεν το αφησες να περάσει έτσι!

Καλώς όρισες απο μένα!

Τα χρυσόψαρα εαν και δεν είχα ποτέ κανένα ξέρω οτι είναι "βρόμικα" με την ενοιά ότι μολύνουν το νερό του παραπάνω αποτι άλλα είδη ψαριών.

Καλο θα ήταν να διαβάσεις σχετικά για τον κυκλο του αζότου!

Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ ψαρι που να μπορεί να επιβιώσει σε 3 λιτρα! ΚΑΝΕΝΑ .

Τα χρυσόψαρα θέλουν 40 λίτρα ΕΚΑΣΤΟ! εσυ που έχεις 3 τώρα θελεις ενυδρείο των 100-120 λιτρων μινιμουμ!

Δωστα σε κάπιον φίλο που ΜΠΟΡΕΙ να τα φιλοξενήσει και εαν θέλεις αγώρασε τον απαραιτητο εξοπλησμό για να συνεχησεις το χομπι!

Αυτα τα λίγα απο εμένα!

υ.γ. Κανε συνέχεια αλλαγές στο νερό σου μέχρι να τα δώσεις!

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!εισαι σιγουρος γι αυτο?????????????????? κατ αρχας σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου.. ο τυπος απο το πετ σοπ μου ειπε οτι το συγκεκριμενο ενυδρειο χωραει ως 5 χρυσοψα και εγω επελεξα να βαλω το πολυ 3 για να ειναι ανετα!!!!!!!νομιζω πως εκανα λαθος στα λιτρα και τελικα ειναι γυρω στα 5 η χωριτηκοτητα του(αλλα και παλι.....!!!) πιστευεις οτι το ψαρακι μου ειναι ετσι λογω καποιου μικροβιου στο ενυδρειο???

Link to comment
Share on other sites

πιθανον είναι αρωστο, δεν θυμάμε ακριβώς το όνομα της αρωστιας! θα το ψάξω και θα σου πω σε λίγο!

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολία στην κολύμβηση, ανάποδη κολύμβηση,

το ψάρι επιπλέει, αδυνατεί να φθάσει στην επιφάνεια.

Αναστροφή

(Flipover)

Πρέπει να αφαιρεθεί ο αέρας από την νηκτική κύστη από κτηνίατρο. Χειρουργείο είναι πιθανό μόνον σε μεγάλα ψάρια.

Σε άλλη περίπτωση χορηγείται διάλυμα άλατος για να βοηθήσει το ψάρι να ενεργηθεί και να επανέλθει.

Να μην συγχέεται με την ασθένεια της νηκτικής κύστης.

Το ψάρι αγωνίζεται να κολυμπήσει, μπορεί να επιπλέει με το κεφάλι κάτω ή να δυσκολεύεται να αναδυθεί ή να μην έχει ισορροπία. Μπορεί να παρουσιασθεί μετά το φαγητό.

Swim Bladder (Ασθένεια της νηκτικής κύστης)

Η ασθένεια νηκτικής κύστης (swimbladder) ειναι βακτηριδιακή ασθένεια και χρειάζεται θεραπεία με φάρμακο. Επί του παρόντος η μόνη εταιρεία που βγάζει φάρμακο γι' αυτό είναι η Interpet (http://www.buckingham-nurseries.co.uk/aquaticshop/

acatalog/Index_Interpet_42.html#a17011)

ΠΡΟΣΟΧΗ: Η ασθένεια νηκτικής κύστης είναι θανατηφόρα, μεταδοτική και το φάρμακο επικίνδυνο για ανθρώπους (καρκινογόνο) - οπότε συνίσταται η χρήση με γάντια και στη συνέχεια καλό πλύσιμο χεριών.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή φίλη,

αν και δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με τα χρυσόψαρα, θα συμφωνήσω με τις συμβουλές από τον tsagos.

Πρώτ' απ΄όλα τα 3 λίτρα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ενυδρείο, είναι... παγούρι.

Ακόμη τα χρυσόψαρα λερώνουν πιο πολύ από τα υπόλοιπα ψαράκια κάτι που σημαίνει, ότι ανεβάζουν σε επικίνδυνα επίπεδα τις παραμέτρους του νερού (όπως την αμμωνία).

Γι' αυτό και χρειάζεται προσοχή στη διατροφή και στις αλλαγές νερού...

Να ξέρεις, ότι από πολλά πετ σοπ, θα πάρεις συμβουλές που γνώμονα έχουν όχι τι ακριβώς χρειάζονται τα ψαράκια σου ή τι μπορείς να φιλοξενήσεις, αλλά τι θέλουν να πουλήσουν.

Γι' αυτό και πρέπει να είσαι ιδιαίτερα προσεκτική και καχύποπτη...

Κάνε συχνές αλλαγές, αν δεν θέλεις να τα δώσεις τότε σκέψου για μεγαλύτερο των 100 λίτρων ενυδρείο και ψάξε μέσα στο φόρουμ για συμβουλές σχετικά με τα ψάρια κρύου νερού. Εκεί θα βρεις απαντήσεις για όλες τις απορίες σου...

Αυτά προς το παρόν :thumbup::bowdown::thumbup:

και εύχομαι καλή συνέχεια...

Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωσε αυτο και ζήτα απο τους mod να μεταφερθει στη σωστη κατηγορια το θεμα σου.

Ελπιζω να σωθει τι ψαρακι σου.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739

Link to comment
Share on other sites

Δυσκολία στην κολύμβηση, ανάποδη κολύμβηση,

το ψάρι επιπλέει, αδυνατεί να φθάσει στην επιφάνεια.

Αναστροφή

(Flipover)

Πρέπει να αφαιρεθεί ο αέρας από την νηκτική κύστη από κτηνίατρο. Χειρουργείο είναι πιθανό μόνον σε μεγάλα ψάρια.

Σε άλλη περίπτωση χορηγείται διάλυμα άλατος για να βοηθήσει το ψάρι να ενεργηθεί και να επανέλθει.

Να μην συγχέεται με την ασθένεια της νηκτικής κύστης.

Το ψάρι αγωνίζεται να κολυμπήσει, μπορεί να επιπλέει με το κεφάλι κάτω ή να δυσκολεύεται να αναδυθεί ή να μην έχει ισορροπία. Μπορεί να παρουσιασθεί μετά το φαγητό.

Swim Bladder (Ασθένεια της νηκτικής κύστης)

Η ασθένεια νηκτικής κύστης (swimbladder) ειναι βακτηριδιακή ασθένεια και χρειάζεται θεραπεία με φάρμακο. Επί του παρόντος η μόνη εταιρεία που βγάζει φάρμακο γι' αυτό είναι η Interpet (http://www.buckingham-nurseries.co.uk/aquaticshop/

acatalog/Index_Interpet_42.html#a17011)

ΠΡΟΣΟΧΗ: Η ασθένεια νηκτικής κύστης είναι θανατηφόρα, μεταδοτική και το φάρμακο επικίνδυνο για ανθρώπους (καρκινογόνο) - οπότε συνίσταται η χρήση με γάντια και στη συνέχεια καλό πλύσιμο χεριών.

αυτα ακριβως κανει το καημενο το ψαρακι μου...και ειναι πολυ λυπηρο το θεαμα... οταν λεμε συχνες αλαγες εννοουμε μερα παρα μερα?

επισης αν το "παγουρι"-ενυδρειακι δεν κανει ουτε καν για 1 χρυσοψαρο, τοτε μηπως γνωριζει κανεις τι ψαρι μπορει να επιβιωσει μεσα σ αυτο? γιατι αν δεν μπορει κανενα ψαρι τοτε γιατι τα φτιαχνουνε???

Link to comment
Share on other sites

ειπαμε κανενα!

Το φτιάχνουν για να πολούντε ΠΟΛΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ ψαρακια, και να αδειάζει το μπολακι να γεμιζει ξανα κοκ

Link to comment
Share on other sites

Σου είπαν από το pet-shop σε 5 λίτρα ενυδρείο ότι μπορείς να βάλεις 5 χρυσόψαρα?

Έλεος!

Link to comment
Share on other sites

Σου είπαν από το pet-shop σε 5 λίτρα ενυδρείο ότι μπορείς να βάλεις 5 χρυσόψαρα?

Έλεος!

Ετσι ειναι αυτα...

Εχουμε κανενα νεο?

Link to comment
Share on other sites

Σου είπαν από το pet-shop σε 5 λίτρα ενυδρείο ότι μπορείς να βάλεις 5 χρυσόψαρα?

Έλεος!

:thumbup: ναι... κι ομως... και το κακο ειναι οτι περα απο τα λεφτα που πληρωσα για να αγορασω το ενυδρειο και τα παρελκομενα, αυτη τη στιγμη εχω εγκλωβισμενα στην ουσια τρια ψαρακια εκ των οποιων το ενα "δεν μπορει να παρει τα ποδια του" και λογικα αν δεν μπορεσω να αγορασω καινουριο εξοπλισμο αμεσα θα μου πεθανουν και τα τρια!!!!!!

παιδια ειπε καποιος πιο πανω οτι σ αυτες τις περιπτωσεις χρησιμοποιειται διαλυμα αλατος. εαν απομονωσω το αρρωστο ψαρακι σε μια αλλη γυαλα και βαλω λιγο αλατι στο νερο του , θα καταφερω τιποτα η θα το επιβαρυνω? και αν το διαλυμα που μου αναφερατε ειναι κατι ειδικο και οχι το απλο διαλυμα αλατι και νερο που φανταζομαι εγω, μπορω να το προμιθευτω απο πετ σοπ?

Link to comment
Share on other sites

ΑΠο τι στιγμη που δεν εχουμε εντοπισει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΜΕΝΗ ασθενεια, εγω δεν θα το εκανα.

Αυτο που θα εκανα ειναι ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ αλλαγες νερου 50% με νερο ΙΔΙΑΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ και παντα με την προσθηκη αντιχλωριου.

Το επομενο βημα ειναι η αγορα ενος μεγαλυτερου ενυδρειου εστω 40-50 λιτρα...

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

ΑΠο τι στιγμη που δεν εχουμε εντοπισει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΜΕΝΗ ασθενεια, εγω δεν θα το εκανα.

υπαρχει καποιος αλλος τροπος εκτος απο την διασταυρωση των συμπτωματων ωστε να εντοπιστει η ασθενεια?υπαρχει καποιο μερος που μπορω να το παω να το δει ισως καποιος ειδικος?????

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα έκανα το εξής

Θα γέμιζα νε φρέσκο νερό και αντιχλώριο ένα πλαστικό κουβά (και σκουπιδοτενεκές καλώς είναι) και θα έβαζα μέσα τα ψάρια.

Θα έκανα αλλαγές νερού κάθε μέρα της τάξεως του 1/3 μέχρι να βρω εναλλακτική λύση που θα ήταν ένα μεγαλύτερο ενυδρείο η θα τα έδινα σε κάποιον άλλον που έχει τον σωστό χώρο για να τα φιλοξενήσει.

Link to comment
Share on other sites

γνωριζεις οτι τα χρυσοψαρα φτανουν σε μηκος τα 30 εκατοστα??? μονο και μονο απο μπορεις να καταλαβεις οτι δεν κανουν για ενυδρεια τετοιας χωρητικοτητας......ειναι πολυ μικρο το ενυδρειο σου και δεν μπορεις να φιλοξενησεις ψαρι εκει μεσα με σταθερες συνθηκες!!! μπορεις να βαλεις καποιο σαλιγκαρι αν θες και θα ειναι σουπερ!!!

για το ψαρι σου θα ελεγα οτι ειναι αργα....αλλαγες νερου καθε ποτε εκανες??? δωσε τα ψαρακια σου οσο πιο γρηγορα μπορεις πισω, διαβασε εδω μεσα και μολις μαθεις καποια πραγματα ρωτας εμας πρωτα για αυτο που θες να φτιαξεις και σου λεμε εμεις απο εδω τι ειναι καλυτερο.......

ο συγκεκριμενος πετσοπας ειναι επαγγελματιας κλεφτης και στην θεση σου δεν θα ξαναπηγαινα στον ιδιο..........

για να μην σου πω οτι θα του πηγαινα πισω το 4λιτρο και θα του το φοραγα κολαρο!!! να δουμε αυτος μπορει να ζησει εκει μεσα.....

Link to comment
Share on other sites

γνωριζεις οτι τα χρυσοψαρα φτανουν σε μηκος τα 30 εκατοστα??? μονο και μονο απο μπορεις να καταλαβεις οτι δεν κανουν για ενυδρεια τετοιας χωρητικοτητας......ειναι πολυ μικρο το ενυδρειο σου και δεν μπορεις να φιλοξενησεις ψαρι εκει μεσα με σταθερες συνθηκες!!! μπορεις να βαλεις καποιο σαλιγκαρι αν θες και θα ειναι σουπερ!!!

για το ψαρι σου θα ελεγα οτι ειναι αργα....αλλαγες νερου καθε ποτε εκανες??? δωσε τα ψαρακια σου οσο πιο γρηγορα μπορεις πισω, διαβασε εδω μεσα και μολις μαθεις καποια πραγματα ρωτας εμας πρωτα για αυτο που θες να φτιαξεις και σου λεμε εμεις απο εδω τι ειναι καλυτερο.......

ο συγκεκριμενος πετσοπας ειναι επαγγελματιας κλεφτης και στην θεση σου δεν θα ξαναπηγαινα στον ιδιο..........

για να μην σου πω οτι θα του πηγαινα πισω το 4λιτρο και θα του το φοραγα κολαρο!!! να δουμε αυτος μπορει να ζησει εκει μεσα.....

καλα τα λες... αλλα εχε χαρη...

αλλαγες εκανα καθε εβδομαδα μιας και ετσι μου ειχε πει ο ειδημων πετσοπας!!το 1/3 του νερου και εβαζα και αντιχλωριο.

παντως προς το παρον τα ψαρακια εχουν γυρω στα 4-5 εκατοστα μηκος. προσωρινα μπορω να τα αφησω σ'αυτο το ενυδρειακι μεχρι να δω τι να κανω?το αρρωστο το εβαλα ξεχωριστα ηδη και αφου δεν υπαρχει αλλος τροπος και κατα 99% θα πεθανει σκεφτομαι να δοκιμασω το διαλυμα αλατος μηπως και το βοηθησει. δεν μπορω να καθομαι και να το βλεπω να πεθαινει.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή φίλη δεν ξέρω αν και πόσο έχεις ψάξει το φόρουμ μας.

Αν πας επάνω στις γραμμές των εργαλείων θα διαβάσεις forum. Το ανοίγεις και πάλι βλέπεις forum. Ανοίγεις και το νέο, θα βρεις άρθρα για ψάρια του γλυκού νερού και εκεί υπάρχει ιδιαίτερη κατηγορία για τα ψάρια κρύου νερού.

Όσο για το να μείνουν μέσα στο μικρό ενυδρείο που έχεις, έστω και αυτά τα δύο που βλέπεις ότι είναι πιο ζωηρά, είναι μεγάλο λάθος.

Τα ψαράκια ακόμη και αν είναι 4-5 εκατοστά μήκος θέλουν χώρο να κινηθούν και κυρίως ΑΠΑΙΤΟΥΝ κάποια λίτρα νερό το καθένα.

Το δικό σου δοχείο εκτός από τα ελάχιστα λίτρα νερό δεν πρέπει να έχει και άνεση κίνησης. Ποιες είναι ακριβώς οι διαστάσεις του, μπορείς να μετρήσεις;

Οπότε αν τα αφήσεις στο ενυδρειάκι σου, ακόμη και αν αλλάζεις το 50% του νερού καθημερινά, δεν είναι σίγουρο, ότι θα επιβιώσουν.

Άκουσε καλύτερα αυτό που σου είπαν.

Πάρε στην τελική μία λεκάνη, που οπωσδήποτε θα χωράει περισσότερο νερό μέσα, βάλε τα ψαράκια σου μέχρι να τους πάρεις μεγαλύτερο σπίτι...

Πάντα φιλικά...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο μενα !

Αν και εγω καινουργιος στο χομπι πιστευω οτι ξεκινησα σωστα

μπαινωντας σε αυτο εδω το φορουμ και διαβαζοντας επι 2 εβδομαδες

συνεχως εμαθα για τα χρυσοψαρακια μου και εγω οτι θελουν πολλα λιτρα

νερο για να ζησουν.

οχι μονο πολλα λιτρα αλλα σημαντικο ρολλο πεζει και η φιλτανση του νερου απο

φιλτρο με υλικα που διασπανε τα νιτρικα την αμονια κλπ κλπ.

αν διαβασεις λιγο εδω μεσα θα δεις οτι τα πραγματα δεν ειναι τοσο δισκολα τελικα.

για μενα αφου θες να εχει 3 χρυσοψαρα και φυσικα αφου θες να συνεχισεις με χρυσοψαρα καλο θα ηταν ενα ενυδρειο στα 80-100 λιτρα για αρχη.

οταν μαθεις τι ακριβος συμβαινει γιατι οπως ειπαν και τα παιδια παραπανω

τα χρυσοψαρα τα λενε και βρομοψαρα γιατι βγαζουν πολλες ακαθαρσιες. καλο θα ηταν και ενα εξωτερικο φιλτρο με βιολογικα υλικα φιλτρανσης.

παντος μην το βαλεις κατω και μην ξενεροσεις με την πρωτη.

Απλα κοιτα να εχεις τον σωστο εξοπλισμο πρωτα διαβασε καλα εδω στο φορουμ διαβασε πολυ καλα και οταν μαθεις αρκετα τοτε ολα θα ειναι πιο ευκολα.

Φιλικα ενας ακομα αρχαριος που μαθαινει :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν παίζει να είναι 5l εκτός κι αν είναι γυαλα. 5l είναι υπερβολικά μικρό, ούτε το immersible pump που γράφει δεν χωράει. H Hailea, όπως επίσης μας λέει στην περιγραφή, δεν έχει τόσο μικρό ενυδρείο (εκτός απο την γυαλα της και τα FC series (που πάλι είναι 6.6l(μικρη διαφορα βέβαια)))

Οσο για το τι να κάνεις τα ψάρια... δωστα πίσω οσο ειναι νωρίς, και δοκίμασε να πάρεις ενα λίγο μεγαλύτερο 15-20 λίτρων. Εκεί τουλάχιστον ψιλομπαίνει μονομαχος

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν παίζει να είναι 5l εκτός κι αν είναι γυαλα. 5l είναι υπερβολικά μικρό, ούτε το immersible pump που γράφει δεν χωράει. H Hailea, όπως επίσης μας λέει στην περιγραφή, δεν έχει τόσο μικρό ενυδρείο (εκτός απο την γυαλα της και τα FC series (που πάλι είναι 6.6l(μικρη διαφορα βέβαια)))

Οσο για το τι να κάνεις τα ψάρια... δωστα πίσω οσο ειναι νωρίς, και δοκίμασε να πάρεις ενα λίγο μεγαλύτερο 15-20 λίτρων. Εκεί τουλάχιστον ψιλομπαίνει μονομαχος

ναι εχεις δικιο ειναι το 6,6 http://www.hailea.com/e-hailea/product1/fc200-1.htm το λευκο ψαρακι πεθανε και τωρα εμφανισε τα ιδια συμπτωματα και το πορτοκαλι... :blush: πιθανως να ειναι καποια ασθενεια κολλητικη οπως πχ η νηκτικη κυστη που μου ειπατε.τελος παντων εχω απογοητευτει πολυ και εχω θυμωσει κυριως γιατι θεωρω μεγαλη κοροιδια αν οχι απανθρωπια το να κατασκευαζουν ενυδρεια που δεν κανουν για κανενα ψαρακι και αντι να τα φιλοξενει στην ουσια τα σκοτωνει.αν καποιος ξερει κατι που να μπορει να ζησει μεσα σ αυτο το ενυδρειακι ας το πει τουλαχιστον να μη το πεταξω.

Link to comment
Share on other sites

μην το πεταξεις ..μπορεις να το φυτεψεις να βαλεις κανα σαλιγκαρακι..μια χαρα 8α ειναι

Link to comment
Share on other sites

..ο τυπος απο το πετ σοπ μου ειπε οτι το συγκεκριμενο ενυδρειο χωραει ως 5 χρυσοψα και εγω επελεξα να βαλω το πολυ 3 για να ειναι ανετα!!!!!!!
Κοιταξε και σε μια κονσερβα χωρανε 5 ψαρια, αλλα με τη διαφορα οτι δεν ειναι ζωντανα. :blush:

Εγω στη θεση σου θα εκανα τα εξης :

α) δεν θα ξαναπερναγα ουτε απο το απεναντι πεζοδρομιο του συγκεκριμενου πετσοπ. :)

β) θα ακουλουθουσα κατα γραμμα αυτα:

ΑΠο τι στιγμη που δεν εχουμε εντοπισει ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΜΕΝΗ ασθενεια, εγω δεν θα το εκανα.

Αυτο που θα εκανα ειναι ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΕΣ αλλαγες νερου 50% με νερο ΙΔΙΑΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑΣ και παντα με την προσθηκη αντιχλωριου.

Το επομενο βημα ειναι η αγορα ενος μεγαλυτερου ενυδρειου εστω 40-50 λιτρα...

γ) Αν δεν μπορουσα να κανω τα παραπανω τουλαχιστον θα χαριζα τα ψαρια σε κατοχο καταλληλου ενυδρειου ή θα τα επεστρεφα στο πετσοπ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη .... αν αγορασει ενυδρειο 45-50 λιτρα θα ειναι ενταξει; :blush:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...