Jump to content

Cuba σε κίνδυνο βοήθεια!!


Recommended Posts

Λοιπόν! το ενυδρειάκι στρώθηκε η τιμές βέβαια παραμένουν χαμηλές (ph-5.5, kh-2, gh-2, no2-0, no3-0, nh3/nh4-0, po4-0.1) αλλά μέχρι στιγμής δεν μου έχουν δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα. Η cuba μου όμως μου δίνει την εντύπωση οτι αργοπεθαίνει, τα φυλλαράκια της αρχίζουν να παίρνουν ένα διάφανο χρώμα και να εξαφανίζονται σιγά σιγά.

Το ενυδρείο είναι 20l μικτά με φίλτρο hang on της elite εξοπλισμένο με υαλοβάμβακα και sera siporax mini.

Από φωτισμό έχει μία λάμπα compact 18w, υπόστρωμα έχω βάλει της ADA το Aqua Soil Amazonia II, CO2 σύστημα της dennerle (περίπου 20 φυσαλίδες το λεπτό) και μαζί με το cuba έχω βάλει και pogostemon helferi και Hemianthus micranthemoides τα οποία αναπτύσσονται κανονικότατα και με γοργούς ρυθμούς θα έλεγα.

Το ενυδρείο τρέχει εδώ και 4 εβδομάδες περίπου χωρίς όμως να του ρίχνω τίποτα από λιπάσματα και ενισχυτικά. Από ψαράκια έχει μόνο 3 νέον τα οποία εισήχθησαν μόλις εχθές.

Χρειάζεται να ρίξω κάποιου είδους λίπασμα;

Έχω της sera τα florenna και florenette A τα οποία χρησιμοποιώ στο 100άρι ενυδρείο μου να τα χρησιμοποιήσω και στο μικρό λέτε ή έχεται να μου προτείνεται κάποια άλλη μάρκα ή μήπως κάτι πιο εξειδικευμένο;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν! το ενυδρειάκι στρώθηκε η τιμές βέβαια παραμένουν χαμηλές (ph-5.5, kh-2, gh-2, no2-0, no3-0, nh3/nh4-0, po4-0.1) αλλά μέχρι στιγμής δεν μου έχουν δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα. Η cuba μου όμως μου δίνει την εντύπωση οτι αργοπεθαίνει, τα φυλλαράκια της αρχίζουν να παίρνουν ένα διάφανο χρώμα και να εξαφανίζονται σιγά σιγά.

Το ενυδρείο είναι 20l μικτά με φίλτρο hang on της elite εξοπλισμένο με υαλοβάμβακα και sera siporax mini.

Από φωτισμό έχει μία λάμπα compact 18w, υπόστρωμα έχω βάλει της ADA το Aqua Soil Amazonia II, CO2 σύστημα της dennerle (περίπου 20 φυσαλίδες το λεπτό) και μαζί με το cuba έχω βάλει και pogostemon helferi και Hemianthus micranthemoides τα οποία αναπτύσσονται κανονικότατα και με γοργούς ρυθμούς θα έλεγα.

Το ενυδρείο τρέχει εδώ και 4 εβδομάδες περίπου χωρίς όμως να του ρίχνω τίποτα από λιπάσματα και ενισχυτικά. Από ψαράκια έχει μόνο 3 νέον τα οποία εισήχθησαν μόλις εχθές.

Χρειάζεται να ρίξω κάποιου είδους λίπασμα;

Έχω της sera τα florenna και florenette A τα οποία χρησιμοποιώ στο 100άρι ενυδρείο μου να τα χρησιμοποιήσω και στο μικρό λέτε ή έχεται να μου προτείνεται κάποια άλλη μάρκα ή μήπως κάτι πιο εξειδικευμένο;

Μια φωτογραφια θα βοηθούσε παρα πολυ!!τι συμπτώματα παρουσιάζει η cuba και σου δινει την εντυπωση οτι αργοπεθαινει??

Link to comment
Share on other sites

με τι τεστ μετρας? ειναι υγρα αξιοπιστα η στικ? σε ρωταω γιατι 5.5ph με μονο λιγο co2 ειναι λιγο περιεργο.....το μονο σιγουρο ειναι οτι το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο (βαση μετρησεων σου) και χρειαζεται να βγαλεις τα ψαρια απο εκει μεσα οσο το δυνατον γρηγοροτερα καθως θα γεμισεις αμμωνια και θα δηλητηριασεις τα ψαρια σου. σε 20 λιτρα μικτα δεν βαζουμε ψαρια!!!!!!!! ποσο μαλλον neon που ειναι κοπαδοψαρο και μπαινει σε αριθμους μεγαλυτερους απο 8+ ψαρια.

για την cuba τωρα.....τα μηδενικα νιτρικα (αν ειναι σωστες οι μετρησεις) ειναι προβλημα για ενα φυτο καθως το χρειαζονται για την λειτουργια τις φωτοσυνθεσης και συμβαλουν στην αναπτυξη του φυτου. αν την φυτεψες σωστα και δεν την σκεπασες ολη με χαλικι θα αναπτυχθει ξανα.....το διοξειδιο σου ειναι λιγο ανεβασε το στην 1φυσαλιδα/sec.

απο λιπασμα μην προσθεσεις κατι ακομα και γενικα μην πολυχρησιμοποιησεις πολυ λιπασμα γιατι θα γεμισεις για πλακα αλγες!!! το ενυδρειο σου ειναι μικρο και μπορεις να κανεις συχνες αλλαγες νερου για να αναπληρωνεις χαμενα συστατικα του νερου. η cuba ειναι απο τα πιο δυσκολα γρασιδια και πρεπει να κανεις υπομονη για αναπτυσεται σχετικα αργα και ειναι απαιτητικη σε φως και σιδηρο.

στην θεση σου θα προσθετα αλλη μια compact στα ιδια βαττ και θα ανεβαζα το co2 στις 1φ/sec και υπομονη........

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ μετράς με υγρά τέστ

+

ΑΝ στις 4 εβδομάδες είχες αρχικα ΝΗ3 και μετά ΝΟ2

(έχεις δηλαδή στρώσει το φίλτρο)

+

ΑΝ το pH γίνεται 5.5 προσωρινά απο το CO2

(βγάλε λίγο νερό σε ποτήρι, άστο μια μέρα και μετά μέτρα pH)

ΤΟΤΕ τα φυτά σου έχουν φάει όλα τα νιτρικά και χρειάζονται κι άλλα

Δοκίμασε Nitrogen της Seachem

Έγινε επεξεργασία - akranidis
Link to comment
Share on other sites

με τι τεστ μετρας? ειναι υγρα αξιοπιστα η στικ? σε ρωταω γιατι 5.5ph με μονο λιγο co2 ειναι λιγο περιεργο.....το μονο σιγουρο ειναι οτι το ενυδρειο σου ειναι αστρωτο (βαση μετρησεων σου) και χρειαζεται να βγαλεις τα ψαρια απο εκει μεσα οσο το δυνατον γρηγοροτερα καθως θα γεμισεις αμμωνια και θα δηλητηριασεις τα ψαρια σου. σε 20 λιτρα μικτα δεν βαζουμε ψαρια!!!!!!!! ποσο μαλλον neon που ειναι κοπαδοψαρο και μπαινει σε αριθμους μεγαλυτερους απο 8+ ψαρια.

για την cuba τωρα.....τα μηδενικα νιτρικα (αν ειναι σωστες οι μετρησεις) ειναι προβλημα για ενα φυτο καθως το χρειαζονται για την λειτουργια τις φωτοσυνθεσης και συμβαλουν στην αναπτυξη του φυτου. αν την φυτεψες σωστα και δεν την σκεπασες ολη με χαλικι θα αναπτυχθει ξανα.....το διοξειδιο σου ειναι λιγο ανεβασε το στην 1φυσαλιδα/sec.

απο λιπασμα μην προσθεσεις κατι ακομα και γενικα μην πολυχρησιμοποιησεις πολυ λιπασμα γιατι θα γεμισεις για πλακα αλγες!!! το ενυδρειο σου ειναι μικρο και μπορεις να κανεις συχνες αλλαγες νερου για να αναπληρωνεις χαμενα συστατικα του νερου. η cuba ειναι απο τα πιο δυσκολα γρασιδια και πρεπει να κανεις υπομονη για αναπτυσεται σχετικα αργα και ειναι απαιτητικη σε φως και σιδηρο.

στην θεση σου θα προσθετα αλλη μια compact στα ιδια βαττ και θα ανεβαζα το co2 στις 1φ/sec και υπομονη........

Οι μετρήσεις έγιναν με υγρά τεστ της τετρα. Αμμωνία είχε καθ'όλη την διάρκεια του στρωσίματος το ενυδρείο έπειτα η αμμωνία εγινε no2 και στην συνέχεια τα ΝΟ2 έγιναν ΝΟ3. Τότε λοιπόν έκανα μια αλλαγή νερού και από τότε δεν έχει ανεβάσει ξανά αμμωνία ούτε και ΝΟ2. Απο τις μετρήσεις πως καταλαβαίνεις οτι δεν έχει στρωθεί ακόμα το ενυδρείο; Προφανώς μόνο η ολοκλήρωση του κύκλου του αζώτου δεν αρκεί για να θεωρηθεί ένα ενυδρείο στρωμένο ε;

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ μετράς με υγρά τέστ

+

ΑΝ στις 4 εβδομάδες είχες αρχικα ΝΗ3 και μετά ΝΟ2

(έχεις δηλαδή στρώσει το φίλτρο)

+

ΑΝ το pH γίνεται 5.5 προσωρινά απο το CO2

(βγάλε λίγο νερό σε ποτήρι, άστο μια μέρα και μετά μέτρα pH)

ΤΟΤΕ τα φυτά σου έχουν φάει όλα τα νιτρικά και χρειάζονται κι άλλα

Δοκίμασε Nitrogen της Seachem

Τα 2 πρώτα "ΑΝ" ισχύουν όπως τα γράφεις όσο αφορά το PH δεν γίνεται προσωρινά 5,5. Μετά απο αλλαγή νερού ανεβαίνει στο 7 και μετά απο μία ημέρα έχει κατέβει στο 5,5, ακόμα και χωρίς τη χρήση co2, σε άλλο post μου είπαν οτι φταίει το aqua soil και οτι με τον καιρό θα διορθωθεί απο μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

....το διοξειδιο σου ειναι λιγο ανεβασε το στην 1φυσαλιδα/sec.

Απο που συμπερανες οτι το co2 ειναι λίγο????

Συμφωνα με τις μετρησεις του pH και ΚΗ και βαση αυτου

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...post&id=208

εχει ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ co2 και οχι λίγο....

Το προβλημα με την cuba ΜΠΟΡΕΙ να οφειλεται και στο πολυ χαμηλο pH...

Έγινε επεξεργασία - Zorba_The_Freak
Link to comment
Share on other sites

Δες μήπως η cuba σου βγάζει καινούρια φυλλαράκια από κάτω...

εμένα μου είχε συμβεί να σαπίσει σχεδόν όλο το φυτό που αγόρασα, κι από κάτω όμως να προοδεύει και να βγάζει καινούρια φύλλα.

Link to comment
Share on other sites

Απο που συμπερανες οτι το co2 ειναι λίγο????

Συμφωνα με τις μετρησεις του pH και ΚΗ και βαση αυτου

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...post&id=208

εχει ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ co2 και οχι λίγο....

Το προβλημα με την cuba ΜΠΟΡΕΙ να οφειλεται και στο πολυ χαμηλο pH...

Πάνω σε αυτό τωρα έχω να πώ οτι βάσει του δείκτη που δίνει στο σετάκι η dennerle το co2 φαίνεται να είναι σε ιδανικά επίπεδα (σκούρο πράσινο), όταν το έκλεισα το co2 για να δώ αν θα μεταβληθούν οι τιμές ΡΗ και ΚΗ το είδα να γίνεται μπλε βέβαια οι τιμές παρέμειναν ίδιες.

Link to comment
Share on other sites

Δες μήπως η cuba σου βγάζει καινούρια φυλλαράκια από κάτω...

εμένα μου είχε συμβεί να σαπίσει σχεδόν όλο το φυτό που αγόρασα, κι από κάτω όμως να προοδεύει και να βγάζει καινούρια φύλλα.

Το έχω δεί και αυτό σε ορισμένα σημεία να σου πω την αλήθεια. Υπάρχει περίπτωση λες να εγκλιματίζεται το φυτό και απλά να ρίχνει τα φύλα βγάζοντας καινούρια απο κάτω;

Link to comment
Share on other sites

Το έχω δεί και αυτό σε ορισμένα σημεία να σου πω την αλήθεια. Υπάρχει περίπτωση λες να εγκλιματίζεται το φυτό και απλά να ρίχνει τα φύλα βγάζοντας καινούρια απο κάτω;

Είναι φυτό που θέλει την υπομονή του, αστο να πάρει τα πάνω του, κ μετά συχνό κλάδεμα για να αναπτύσσεται πλευρικά κ όχι προς τα πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Το φυτό χρειάζεται υγρό λίπασμα καθώς το ριζικό σύστημα είναι πολύ επιπόλαιο και δεν αρκούν οι ταμπλέτες, άσε που ακόμα οι ρίζες είναι ανενεργές, θέλουν καιρό για να αναπτυχθούν και μέχρι τότε το φυτό θα τρέφεται μόνο με υγρό λίπασμα.

Link to comment
Share on other sites

Το φυτό χρειάζεται υγρό λίπασμα καθώς το ριζικό σύστημα είναι πολύ επιπόλαιο και δεν αρκούν οι ταμπλέτες, άσε που ακόμα οι ρίζες είναι ανενεργές, θέλουν καιρό για να αναπτυχθούν και μέχρι τότε το φυτό θα τρέφεται μόνο με υγρό λίπασμα.

Οπότε τι μου προτείνεις να συνεχίσω με το florena ή να προτιμήσω κάτι αλλο καλλήτερο; Πολοί κάνουν λόγο για τα λιπάσματα της seachem να το δώ απο εκεί ή δεν χρειαζεται να ασχοληθώ αφου έχω αυτο που έχω;

Link to comment
Share on other sites

Για ξανακάνε προσεκτικά τις μετρήσεις σου. Κάτι δεν μου αρέσει ιδίως αν βάζεις νερό βρύσης.

Link to comment
Share on other sites

Για ξανακάνε προσεκτικά τις μετρήσεις σου. Κάτι δεν μου αρέσει ιδίως αν βάζεις νερό βρύσης.

Έχουμε και λέμε λοιπόν μετρήσεις που έγιναν πριν απο 5 λεπτα περιπου:

NH3/NH4=0

NO2=0

NO3=0

PH=6 τώρα σαν να φαίνεται οτι κάτι κάνουμε απο 5,5 κατι είναι κι'αυτο

KH=2

GH=5

Σας επισυναπτω και πρόσφατη φωτο του ενυδρείου.

post-15631-1256840664_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πείτε με άσχετο αλλά χώμα δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

(Μερικοί το λένε υπόστρωμα, άλλοι λένε υπόστρωμα όλα τα υλικά του βυθού)

Και η ερώτηση είναι: δεν χρειάζεται άμμο η χαλίκι από πάνω;

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το Kh σου είναι πολύ χαμηλό θα σου πρότεινα να το ανεβάσεις λίγο με μαγειρική σόδα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το Kh σου είναι πολύ χαμηλό θα σου πρότεινα να το ανεβάσεις λίγο με μαγειρική σόδα.

Το έχω δοκιμάσει και στο παρελθόν αλλα η αλλαγή κράτησε μόνο για μία ημέρα την επομένη ηταν πάλι στα ίδια σημεία. Επίσης δεν ξέρω τί αναλογία να βάλω και φοβάμε μην κάνω καμια πατάτα και το πάω στα ύψη ειδικά τώρα που είναι και τα ψαράκια μέσα μην πάθουν τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Πείτε με άσχετο αλλά χώμα δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

(Μερικοί το λένε υπόστρωμα, άλλοι λένε υπόστρωμα όλα τα υλικά του βυθού)

Και η ερώτηση είναι: δεν χρειάζεται άμμο η χαλίκι από πάνω;

To συγκεκριμένο είναι για χρήση μόνο του.

Link to comment
Share on other sites

Μια παρατήρηση.

Βάλε το φίλτρο σου να βγάζει το νερό πάνω από τον διαχυτήρα του co2, για να πετύχεις καλύτερα αποτελέσματα στην διάχυση.

Η cuba δεν υπάρχει περίπτωση να μην πάει καλά με σωστή διάχυση co2.

Link to comment
Share on other sites

Έχουμε και λέμε λοιπόν μετρήσεις που έγιναν πριν απο 5 λεπτα περιπου:

NH3/NH4=0

NO2=0

NO3=0

PH=6 τώρα σαν να φαίνεται οτι κάτι κάνουμε απο 5,5 κατι είναι κι'αυτο

KH=2

GH=5

Σας επισυναπτω και πρόσφατη φωτο του ενυδρείου.

δεν μπορω να καταλαβω τα μηδενικα νιτρικα........ενυδρειο με ψαρια που ταιζονται και χωρις πολλα φυτα για να τα καταναλωνουν που πανε τα νιτρικα???

πιστευω οτι πρεπει να τα αυξησεις λιγο.....ταιζε λιγο παραπανω μηπως και ανεβουν!

Link to comment
Share on other sites

Το amazonia II ρίχνει τους πρώτους 2 μήνες το PH και σε 'σένα που είναι 20 λίτρα είναι άμεσες και γρήγορες Με προβληματίζει το ότι βάζεις νερό βρύσης και η σκληρότητα ΚΗ/GH είναι 2 και 5 αντίστοιχα.Τόσο μαλακό νερό έχει η περιοχή σου.

Το PH βρύσης εάν είναι 7 που λες είναι υπερβολικό να κατέβει στα 5,5 μόνο από το Amazonia II αλλά έχει βάλει και το χεράκι του και το CO2 βρες μια χρυσή τομή με τις φυσαλίδες(συντηρώ φουλ φυτεμένο 100 λίτρα καθαρά με 60 φυσαλίδες το λεπτό και το PH από 7.5 εχει κατέβει στο 6,8 με KH 5).

Κανε κάτι με τα νιτρικά πρέπει να φάνε και τα φυτά λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Απο που συμπερανες οτι το co2 ειναι λίγο????

Συμφωνα με τις μετρησεις του pH και ΚΗ και βαση αυτου

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?ac...post&id=208

εχει ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ co2 και οχι λίγο....

Το προβλημα με την cuba ΜΠΟΡΕΙ να οφειλεται και στο πολυ χαμηλο pH...

Εδω νομιζω χρειαζεται λιγο ψαξιμο.

Το calculator δεν "λειτουργει" παντα σωστα αν υπαρχουν κι αλλοι παραγοντες που επιρρεαζουν τα δεδομενα. Οπως επισης και καποια τεστακια CO2 που χρησιμοποιουν την ιδια λογικη γα μετρηση CO2.

πχ το υποστρωμα που χρησιμοποιει επιρρεαζει πολυ τις τιμες και αν ειναι λογω υπαρξης φωσφορικων ως λιπασμα, τοτε δεν ισχυουν τα αποτελεσματα.

Αν ειχε υπερβολικο CO2 θα εβλεπε τα ψαρια να αναπνεουν γρηγορα ή απο την επιφανεια ή τεζα.

Το pH για την cuba ειναι απο 5-7,5 βαση της tropica.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...