Jump to content

Cuba σε κίνδυνο βοήθεια!!


Recommended Posts

Το amazonia II ρίχνει τους πρώτους 2 μήνες το PH και σε 'σένα που είναι 20 λίτρα είναι άμεσες και γρήγορες Με προβληματίζει το ότι βάζεις νερό βρύσης και η σκληρότητα ΚΗ/GH είναι 2 και 5 αντίστοιχα.Τόσο μαλακό νερό έχει η περιοχή σου.

Το PH βρύσης εάν είναι 7 που λες είναι υπερβολικό να κατέβει στα 5,5 μόνο από το Amazonia II αλλά έχει βάλει και το χεράκι του και το CO2 βρες μια χρυσή τομή με τις φυσαλίδες(συντηρώ φουλ φυτεμένο 100 λίτρα καθαρά με 60 φυσαλίδες το λεπτό και το PH από 7.5 εχει κατέβει στο 6,8 με KH 5).

Κανε κάτι με τα νιτρικά πρέπει να φάνε και τα φυτά λίγο.

Τι θα μπορούσα να κάνω με τα νιτρκά για να τα ανεβάσω; Αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο του εχω προσθέσει νερό απο το 100αρι που έχω στο οποίο τα νιτρικά είναι στα 10μγ/λ. Κάνω καλλά υπάρχει κάποιο άλλο σκεύασμα που μπορώ να χρησιμοποιήσω; Το co2 είναι ρυθμισμένο στις περίπου 30 φυσαλίδες το λεπτό και αυτό το ρύθμισα βάσει του δείκτη που είχε το σετάκι. Το νερό στην περιοχή μου μάλλον σκληρό θα το χαρακτήριζα αφού οι τιμές έχουν ώσ εξής:

ph - 7

kh - 6

gh - 10

Θα δοκιμάσω να κλείσω κι'αλλο λίγο τις φυσαλίδες αλλα φοβάμε λίγο γιατί την τελευταία φορα που το δοκίμασα είδα το micranthemoides να αδυνατίζει.

Link to comment
Share on other sites

Εδω νομιζω χρειαζεται λιγο ψαξιμο.

Το calculator δεν "λειτουργει" παντα σωστα αν υπαρχουν κι αλλοι παραγοντες που επιρρεαζουν τα δεδομενα. Οπως επισης και καποια τεστακια CO2 που χρησιμοποιουν την ιδια λογικη γα μετρηση CO2.

πχ το υποστρωμα που χρησιμοποιει επιρρεαζει πολυ τις τιμες και αν ειναι λογω υπαρξης φωσφορικων ως λιπασμα, τοτε δεν ισχυουν τα αποτελεσματα.

Αν ειχε υπερβολικο CO2 θα εβλεπε τα ψαρια να αναπνεουν γρηγορα ή απο την επιφανεια ή τεζα.

Το pH για την cuba ειναι απο 5-7,5 βαση της tropica.

Τα ψαράκια αναπνέουν κανονικά χωρίς να ανεβαίνουν στην επιφάνεια και όπως δείχνουν το απολαμβάνουν που είναι εκεί μέσα. Όσο για τα φωσφορικά τώρα η τελευταία μέτρηση που έκανα ήταν λιγότερο απο 0,1mg/l.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει το νιτρικό κάλιο (KNO3). Το παίρνεις από μαγαζί με γεωργικά φάρμακα.

Link to comment
Share on other sites

Εδω νομιζω χρειαζεται λιγο ψαξιμο.

Το calculator δεν "λειτουργει" παντα σωστα αν υπαρχουν κι αλλοι παραγοντες που επιρρεαζουν τα δεδομενα. Οπως επισης και καποια τεστακια CO2 που χρησιμοποιουν την ιδια λογικη γα μετρηση CO2.

πχ το υποστρωμα που χρησιμοποιει επιρρεαζει πολυ τις τιμες και αν ειναι λογω υπαρξης φωσφορικων ως λιπασμα, τοτε δεν ισχυουν τα αποτελεσματα.

Αν ειχε υπερβολικο CO2 θα εβλεπε τα ψαρια να αναπνεουν γρηγορα ή απο την επιφανεια ή τεζα.

Το pH για την cuba ειναι απο 5-7,5 βαση της tropica.

Εχεις απολυτο δικιο σε αυτο που γραφεις απλα το αναφερα για να τονισω οτι απο αυτα που ξερουμε δεν προκυπτει οτι το co2 ειναι λιγο, οποτε ειναι λιγο επικινδυνο να προτεινουμε αυξηση.

Link to comment
Share on other sites

Ναι ειναι λιγο περιεργη η κατασταση απότι φαινεται, οχι στο ενυδρειο που ολα φαινονται καλα, αλλα στις μετρησεις.

Εγω υποψιαζομαι οτι κατι δεν παει καλα με τα τεστ.

Και το νερο της βρυσης ιδιως σε νησι μου φαινεται περιεργο να 7 οξυτητα.

ΥΓ Για νιτρικα και φωσφορικα μπορεις να δεις και τα ενυδρειακα σκευασματα αν δεν βρισκεις σε γεωπονικα ή δεν ξερεις να τα χειριζεσαι.

Φυσικα οι τιμες δεν εχουν καμια σχεση.

http://www.seachem.com/Products/Planted.html (flourish nitrogen, flourish phosphorus)

ή μπορεις να αρχισεις τη μελετη για το συστημα λιπανσης The Estimative Index

http://www.theplantedtank.co.uk/EI.htm

http://www.barrreport.com/estimative-index...-test-kits.html

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...