Jump to content

Χαμηλό pH σχέση με υπόστρωμα ?


Recommended Posts

Έχω στην κατοχή μου ένα μικρό ενυδρείο 14λτ το οποίο έχει πολύ χαμηλό pH (τελευταία μέτρηση ~5,3) !!!

Το Gourami που έχω σε αυτό το ενυδρείο έχει αρχίσει να αντιμετωπίζει προβλήματα απο την παρατεταμένει έκθεση σε τόσο όξινο περιβάλλον!

Απο τότε που το αγόρασα δεν έχω καταφέρει να σταθεροποιήσω την τιμή του pH! Αυτό φαντάζομαι ότι έχει να κάνει με το χαμηλό kH που έχω (μόνο 2 βαθμούς)!!!

Παρόλα αυτά και το μεγαλύτερο ενυδρείο μου 90λτ έχει kH = 2 αλλα pH=7.

Αντίστοιχα, το άλλο μικρό (14λτ) ενυδρείο μου έχει και αυτό kH = 4 αλλα pH=7.

Έχω μια υποψία ότι το υπόστρωμα που έχω βάλει (ψίλο χαλίκι χρώματος μπλέ) είναι αρκετά χημικό και δημιουργεί την πτώση του pH??????

Υπάρχει όντως κάποια σχέση μεταξύ τους! Μήπως απλά το υπόστρωμα κατεβάζει το kH και αυτό με τη σειρά του ρίχνει το pH ?

Δεν έχω καταφέρει πάντως να ανεβάσω το pH όυτε με την χρήση χημικών (sera pH plus)!

Ενω έχω χαμηλό kH δεν μπορώ να μεταβάλο την τιμή του pH!

Είχα προβληματιστεί όταν έπεφτε το kH σε όλα τα ενυδρεία μου και φαντάστικα ότι έχει να κάνει με το δίκτυο που έχει πολύ χαμηλό kH (3-4) !!!

Πάντως δεν αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα και με τα άλλα ενυδρεία ! Αυτό είναι το περίεργο !

Περιμένω τις απόψεις σας!

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε kouzman,

η σόδα είναι η λύση!!! Όπως έχει αναφερθεί και σε πολλά άλλα post καλό είναι η τιμή του kH να μην πέφτει κάτω από 4, γιατί τότε υπάρχει περίπτωση να έχουμε pH crash, δηλ. απότομη πτώση του pH. Αυτό ακριβώς έχει συμβεί και στην δική σου περίπτωση. Να αναφέρω πως μια κουταλιά μαγειρικής σόδας σε 50lt νερού ενυδρείου αυξάνει το kH του νερού κατά ~4 βαθμούς dH. Καλό είναι αφού το νερό της βρύσης σου βγάζει τόσο χαμηλό kH na προσθέτεις στις αλλαγές νερού σου και αντίστοιχη ποσότητα μαγειρικής σόδας ώστε να αποφύγεις απρόοπτα σαν αυτό που σου συνέβει.

Τώρα για το 14λιτρο ενυδρειάκι σου... Μπορείς να κάνεις αλλαγή νερού τα 5 λίτρα αφού πρώτα έχεις προσθέσει και διαλύσει καλά 1/4 κουταλάκι σόδας στο νερό που θα αλλάξεις.

Καλό θα ήταν βέβαια η αύξηση του pH που θα επέλθει, να γίνει σταδιακά ώστε να μην στρεσσαριστεί το ψάρι. Τι εννοώ σταδιακά... Εννοώ να κάνεις μικρές αλλαγές κάθε μια ημέρα προσθέτοντας στο νερό της αλλαγής το μισό από το 1/4 σόδας ώστε η αύξηση του kH άρα και του pH nα είναι πιο σταδιακή.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σου! Θα την ακολουθήσω αμεσα!

Το πρόβλημα όμως θα παραμείνει αν φταίει κάτι αλλο εκτος απο το νερό!

Υπάρχει περίπτωση να φταίει το υπόστρωμα! Σκεφτομαι ηδη να το αλλάξω!

Link to comment
Share on other sites

Γενικώς εγώ είμαι της άποψης να αποφεύγονται τα έγχρωμα υποστρώματα (μπλε, κόκκινα κ.τ.λ.) γιατί ποτέ δεν ξέρεις με τι είναι βαμμένα...

Παρ' όλα αυτά ακόμα και αν το υπόστρωμα σου ρίχνει το pH, το kH δεν θα έπρεπε να είναι τόσο χαμηλά (για να είσαι σίγουρος)...

Link to comment
Share on other sites

Αν όμως προκαλεί την πτώση του kH είναι λογικό να πέφτει το pH?

Γιατί να μην αλλάξω χαλίκι να είμαι σίγουρος?

Και αν το πρόβλημα συνεχιστεί τότε να δοκιμάσω κάτι άλλο!

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αλλάξεις και χαλίκι αν θες. Πάντως όταν έχεις πτώση του kH κάτω από 2-3 είναι επικύνδινο να πέσει απότομα κα το pH. Tη σόδα αν έχεις χαμηλό kH τη χρειάζεσαι προκειμένου να το ανεβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιώντας σόδα ανεβάζεις το ph. Όμως αυτό θα ξαναπέσει. Οι αυξομειώσεις αυτές κάνουν μεγαλύτερο κακό στα ψάρια από το χαμηλό αλλά σταθερό ph.

Μπορείς να αυξήσεις το ph με άλλους τρόπους όπως με την προσθήκη κομματιών ασβεστόλιθου σε δίκτυ μέσα στο φίλτρο ή σαν decor. Ακόμη αλλάζοντας το χαλίκι με άμμο το ph σου δεν πρόκειται να πέσει κάτω από 7.6-7.9

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ!

Έβαλα σόδα μετά την συμβουλή σου istellas αλλά το μόνο που ανέβηκε ήταν το pH και όχι του kH!

Προς το παρόν έκανα αλλαγή στο χαλίκι μια και πήρα ένα ίδιο ενυδρείο και μετέφερα το ψάρι εκεί! Θα ελέγχω τις τιμές του νερού για να δω την εξέλιξη!

Θα ήθελα να σας πληροφορήσω ότι αντικατέστησα το παλιό χαλίκι με φυσικό! Το οποί δεν έχω δοκιμάσει για να εξακριβώσω την (χημική) σύσταση του!

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα σόδα μετά την συμβουλή σου istellas αλλά το μόνο που ανέβηκε ήταν το pH και όχι του kH!

21725[/snapback]

ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να μην ανέβηκε το kH. Αν με το test σου δεν μετράς άνοδο στο kH σημαίνει ότι το τεστ σου ή είναι ληγμένο ή ότι έχει πρόβλημα. Είναι αδύνατον από θέμα χημείας να μην ανέβει!!!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν μπορώ να το διαπιστώσω τώρα μια και έκανα ανανέωση του ενυδρείου με άλλο χαλίκι και άλλο νερό (από άλλο ενυδρείο). Πάντως το τεστ δεν είναι ληγμένο. Συγκεκριμένα χρησιμοποιώ τα τεστ της Sera.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...