Jump to content

Fin Rot,βοηθήστε με


Recommended Posts

- Λίτρα:98 μικτά

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): biobox 2 από αλλο ενυδρίο στο οποίο έβαλα μακαρόνι,2 σφουγκάρια ενυδριακά και στο περισσευόμενο χώρο έβαλα ένα κοινό σφουγκάρι σώματος το οποίο το έπλυνα καλά,το τρύπησα παραπάνω και δεν μυρίζει πλαστικό κτλ(αυτό μπήκε πριν 7 μέρες περίπου)..

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 20 μερες περίπου

- Ψάρια (είδη και αριθμός):1 comet με το πρόβλημα, 1 fancy το οποίο δε φαίνεται να έχει πρόβλημα.

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ):2 φορές τη μέρα περίπου, ή μία. Τελεταία έχω αυξήσει τη συχνότητα.Την παρασκευή περίπου τα είχα ρίξει πολύ φακή για 24 ώρες και τη τσακίσανε..

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH:υψηλό λόγω δικτύου

- KH:κι αυτό υψηλό

- GH:και αυτό

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): δεν πρέπει να είναι μηδέν, καθώς ενώ το μηδέν εναι το κίτρινο αυτό μου είχε μια πρασινοπή απόχρωση η οποία όμως δεν εφτανε σε καμια περιπτωση την επόμενη κλίμακα.

- ΝΟ2 (νιτρώδη):0 φάνηκε το τεστ έμεινε άσπρο και κιτρίνισε λίγ.

- ΝΟ3 (νιτρικά):κάτω από 20

- Θερμοκρασία:22-23

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: ΝΗ της sera

-Strips: actitest της aquael

-Ηλεκτρονικά:-

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:comet

- Ιστορικό Ψαριού:

Τα χρυσόψαρα πριν μετακομίσουν ζούσαν σε ένα 17λιτρο με συνθήκες εντελώς αρχάριου, και τότε και τα 2 είχαν ενα μικρό ξεφτισματάκι...

Μπόλι δεν πήρα από άλλον, στράγγισα το σφουγκάρι από το μικρό ενυδρείο στο μεγάλο

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ):

Στην τεράστεια ουρά του έχει αιματώματα κατα μήκος, τα οπόια τα είχε και πριν μπει στο ενυδρείο, απλά τώρα είναι πιο έντονα, πιο άσπρο χρώμα(όχι διαυγές) σε κάποια σημεία της ουράς και των πτερυγίων, εκεί που τελειώνει η ουρά κάθετα φαίνεται σαν αιματάκι,έχει ξεφτίσει λίγο σε κάποια σημεία(ουρά-πτερύγια),τέλος φαίνεται σαν να του λείπει ένα λέπι το οποίο μπορεί να το είχε και από καιρό..,ορεξάτο είναι,αναπνέει κανονικά, έντονα χρώμματα, ίσως λίγο πιο νευρικό όταν πάω κοντά(μάλλον περιμένει τροφή),γενικά το συγκεκριμένο ήταν ανέκαθεν ψιλονευρικό ψαράκι, σε αντίθεση με το άλλο..

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε:thumbup:χοντρό μαγειρικό ΧΙΟΝ εντελώς φυσικό-αργεί να λιώσει,θέλει υψηλή θερμοκρασία)+bactopur

-Δοσολογία:αλάτι 0,3%, bactopur 5ml/λιτρο

-Χρόνος Χρήσης:5 μερες,από το Σαββάτο.

-Αναλυτική περιγραφή:

Το Σαββάτο έκανα αλλαγή 35% (είχα κάνει και την Τρίτη) έβαλα 1-1,5 γρ/λίτρο και έριξα τη συνιστόμενη ποσότητα bactopur στο ενυδρeίο,tην Κυριακή ανέβασα την αναλογία σε 3γρ/λίτρο, tότε του έκανα και ένα έκτακτο μπάνιο σε 2λιτρο δοχείο με 40 γρ αλάτι και αεραντρλία(μετά ήταν σα ζαβλακωμένο μέχρι το πρωί) Δευτέρα ξανά bactopur,Τετάρτη αλλαγή 20% περίπου και bactopur λίγο παραπάνω από τη συνιστώμενη ποσοτητα

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

(Το σημαντικότερο-απαραίτητο στοιχείο σε μια διάγνωση είναι οι φωτογραφίες)

1. (img) ...photo1... (/img)

2. (img) ...photo2... (/img)

Δεν έχω ψηφιακή(χάλασε)

Βελτίωση δε βλέπω..βλέπω σταθεροποίηση και ίσως λίγο χειρότερα..Η πετσοπού λέει να πάω σε bactopur direct...

Τι να κάνω?Δε θέλω με τίποτα να χάσω το χρυσόψαρο...Το μέλαφιξ θα βοηθούσε περισσότερο?Κάποια άλλη θεραπεία?Να κάνω τις αλλαγές μέρα παρα μέρα?Σε λίγο θα κάνω αλλαγή συμπληρώνοντας αλατι

ΥΓ ΤΟ νερό της περιοχής μου είναι ιδιαίτερα σκληρό από τα τεστ που έκανα..το καλό είναι οτι ήταν παρόμοι με αυτό του ενυδρείου..

ΥΓ ϊσως είναι ψιλοάστρωτο το φίλτρο μου...ίσως το επιβάρινε το bactopur..το πετσοπ λέει οτι δεν το πειράζει...

Link to comment
Share on other sites

Να μαζέψεις νερό όσο μπορείς περισσότερο σε ενα άλλο δοχείο , δουλεύοντας το με μια αεραντλία .

Να αλλάξεις όλο το νερό του ενυδρείου , και να φτιάξεις το φίλτρο σου ( π.χ. σφουγγάρι σώματος απαγορεύεται ) .

Σταματάς το τάισμα για λίγες ημέρες , διάβασμα πολυ στο φόρουμ και δες και την υπογραφή μου .

Link to comment
Share on other sites

Να μαζέψεις νερό όσο μπορείς περισσότερο σε ενα άλλο δοχείο , δουλεύοντας το με μια αεραντλία .

Να αλλάξεις όλο το νερό του ενυδρείου , και να φτιάξεις το φίλτρο σου ( π.χ. σφουγγάρι σώματος απαγορεύεται ) .

Σταματάς το τάισμα για λίγες ημέρες , διάβασμα πολυ στο φόρουμ και δες και την υπογραφή μου .

Απλά να συμπληρώσω στα παραπάνω πως όλα αυτά πρέπει να γίνουν ΑΜΕΣΑ!!!

Το σφουγγάρι σώματος πως σου ήρθε? :thumbup:

Κάνε αυτά που σου είπε ο Σταμάτης! Προμηθεύσου Safe Start, ΕΚΤΟΖΟΝ και Melafix. Κυρίως όμως πρέπει να αλλάξεις το νερό του ενυδρείου σου!!!

Link to comment
Share on other sites

:thumbup:

Για ποιο λόγο να αφαιρέσω όλο το νερό του ενυδρίου?Αυτό δε θα τα προκαλέσει περισσότερο σοκ?

Για ποιο λόγο να πάρω safestart?

Δε θα είναι καλύτερα να προμηθευτώ μπόλι?

sorry αλλά συνέχεια ακούω οτι αυτά τα βακτηρίδια δεν κάνουν απολύτως τίποτα..αν δεν είχε ψάρια το ενυδρείο ίσως...

Εκτοζόν και μέλαφιξ θα δουλέψουν καλύτερα από το bactopur?Ή απλώς θα αλλάξω εταιρία?

Την υπογραφή σου τη διαβασα.Ψυχοπλακώθηκα περισσότερο...κάτι στάνταρ όμωρ δεν είδα..

Το αλάτι δηλαδή να το αφαιρεσω σιγά σιγά?

Το επιπλέον σφουγγάρι το έβαλα σαν παραπάνω επιφάνεια επειδή είχα επιπλέον χώρο στο κουτί.

Τα αφαίρεσα και θα βάλω επιπλέον μακαρόνι..

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο να αφαιρέσω όλο το νερό του ενυδρίου?Αυτό δε θα τα προκαλέσει περισσότερο σοκ?

Για ποιο λόγο να πάρω safestart?

Δε θα είναι καλύτερα να προμηθευτώ μπόλι?

sorry αλλά συνέχεια ακούω οτι αυτά τα βακτηρίδια δεν κάνουν απολύτως τίποτα..αν δεν είχε ψάρια το ενυδρείο ίσως...

Εκτοζόν και μέλαφιξ θα δουλέψουν καλύτερα από το bactopur?Ή απλώς θα αλλάξω εταιρία?

Την υπογραφή σου τη διαβασα.Ψυχοπλακώθηκα περισσότερο...κάτι στάνταρ όμωρ δεν είδα..

Το αλάτι δηλαδή να το αφαιρεσω σιγά σιγά?

Το επιπλέον σφουγγάρι το έβαλα σαν παραπάνω επιφάνεια επειδή είχα επιπλέον χώρο στο κουτί.

Τα αφαίρεσα και θα βάλω επιπλέον μακαρόνι..

Κανε αυτο ακριβως που σου ειπαν. :thumbup:

Το εκτοζον και το μελαφιξ εχε υποψιν σου δεν επηρεαζουν την βιολογια ενω το bactopur την καταστρεφει.

Link to comment
Share on other sites

Κανε αυτο ακριβως που σου ειπαν. :thumbup:

Το εκτοζον και το μελαφιξ εχε υποψιν σου δεν επηρεαζουν την βιολογια ενω το bactopur την καταστρεφει.

Άντε και κάνω αυτό που μου είπανε...πειράζει να μου το αιτιολογήσει κάποιος?Γιατί να το κάνω?

Από τα φάρμακα οκ ακούω οτι αρκετοί ''σωθήκανε'' με το ελαφρύ μέλαφιξ και αλατι(το οποίο δεν αναφέρεται απο κανέναν).

Αλλά είναι σωστό να αδειάσω όλο το ενυδρείο και να το ξεκινήσω από την αρχή με βακτήρια τυποποιημένα?

Σε τι θα με βοηθήσει?

Αρχάριος-άπειρος είμαι αλλά διάβασα κάποια θέματα και τη συγκεκριμένη λύση δεν την έχω δει πουθενάω παρα μόνο για πολύ βαριές ασθένειες και παράσιτα, και όχι fin rot..

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο να αφαιρέσω όλο το νερό του ενυδρίου?Αυτό δε θα τα προκαλέσει περισσότερο σοκ?

Για ποιο λόγο να πάρω safestart?

Δε θα είναι καλύτερα να προμηθευτώ μπόλι?

sorry αλλά συνέχεια ακούω οτι αυτά τα βακτηρίδια δεν κάνουν απολύτως τίποτα..αν δεν είχε ψάρια το ενυδρείο ίσως...

Εκτοζόν και μέλαφιξ θα δουλέψουν καλύτερα από το bactopur?Ή απλώς θα αλλάξω εταιρία?

Την υπογραφή σου τη διαβασα.Ψυχοπλακώθηκα περισσότερο...κάτι στάνταρ όμωρ δεν είδα..

Το αλάτι δηλαδή να το αφαιρεσω σιγά σιγά?

Το επιπλέον σφουγγάρι το έβαλα σαν παραπάνω επιφάνεια επειδή είχα επιπλέον χώρο στο κουτί.

Τα αφαίρεσα και θα βάλω επιπλέον μακαρόνι..

Αν χρησιμοποιείς νερό δικτύου καλό είναι να αλλάξεις όλο το νερό και να κάνεις μία μίνι προσαρμογή! Ο κύριος λόγος είναι πως χρησιμοποίησες σφουγγάρι σώματος και πολύ χειρότερα... ήδη χρησιμοποιημένο!!! Μη σου φαίνεται κουφό αυτό που σου λέμε. Όσο σίγουρος και να είσαι πως το ξέπλυνες καλά ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να είναι ok! Εκτός του ότι οι χρωστικές και οι επεξεργασίες αυτών των σφουγγαριών ούτως ή άλλως είναι δηλητηριώδη χημικά για τα ψάρια! Οπότε θες πλήρη ανανέωση του περιβάλλοντός τους! ΦΥΣΙΚΑ το νερό θα το προετοιμάσεις όπως σου είπε ο Σταμάτης! Οπότε βουρ για βαρέλι και κουβάδες που ούτως ή άλλως θα σου είναι χρήσιμα και στο μέλλον!

Έχεις δυνατότητα για μπόλι? Είσαι σίγουρος για το ότι είναι "καθαρό"? Τότε είσαι άρχοντας! Καλό είναι όμως να ενισχύσεις την βιολογία με το Safe Start. Κακό δεν θα κάνεις!

Καμία σχέση το ΕΚΤΟΖΟΝ και το Melafix με το Bactopur. Κι αυτό οφείλεται στην δυναμικότητα αλλά και στην δράση του καθενός φαρμάκου... Για να στο θέσω αλλιώς... Η περίπτωση EKTOZON-Melafix είναι το ρακόμελο, ενώ το Bactopur είναι μία πανίσχυρη αντιβίωση! Στο κρυολόγημα τι θα κάνεις?

Κατ'αρχήν θα φροντίσεις να ντυθείς καλά και να μην κάνει ρεύμα (δηλαδή ιδανικές συνθήκες-αλλαγή νερού) και κατά δεύτερον θα χτυπήσεις το ρακομελάκι σου... Αν τώρα δεν βελτιωθούν τα πράγματα βλέπουμε τί θα κάνουμε...

Θα σου πρότεινα στον επιπλέον χώρο να βάλεις άνθρακα να "τρέξει" 1-2 μέρες (φυσικά χωρίς προσθήκη φαρμάκων), μετά να τον βγάλεις (και στα σκουπίδια), να βάλεις μπολιασμένο (αν έχεις) βιολογικό υλικό, την ίδια μέρα να ρίξεις Safe Start και από την επόμενη μέρα Melafix και EKTOZON!

*edit* Ξεκίνησα να σου γράφω την αιτιολόγηση πριν δω ότι την ζητάς. Θα σου πω και κάτι ακόμα... Φωτογραφίες έβαλες? Έχει δει κανένας από εμάς το ενυδρείο? Μετρήσαμε με τεστ ακριβείας? Σε όλα αυτά η απάντηση είναι "όχι". Ακόμα και να γινόντουσαν όλα αυτά, αν δεν γίνει εργαστηριακός έλεγχος στον ασθενή από ειδικούς, κανείς δεν μπορεί να ξέρει με ακρίβεια το "γιατί" και το "πως". Από ένα σημείο και μετά μιλάει η εμπειρία του καθενός από εμάς, μικρή ή μεγάλη! Κανείς δεν μπορεί να σου αιτιολογήσει με σαφήνεια το "γιατί"... Αλλά όλοι όσοι σου απάντησαν το έκανα με καλή πρόθεση και σκοπό να σε βοηθήσουν! Η τελική απόφαση είναι μόνο δική σου :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Το σφουγγάρι ήταν καινούργιο,αχρησιμοποίητο στο οποίο απλά άνοιξα παραπάνω οπές και το έπλυνα καλά,τέσπα,χαζομάρα μου....

Το bactopur σύμφωνα με το πετ-σοπ δεν είναι αντιβίωση και δεν επηρεάζει τη βιολογία,σύμφωνα με άλλους χομπίστες απλά την επηρεάζει χωρίς να την καταστρέφει

Το bactopur direct σύμφωνα με τη πετσοπού ούτε αυτό είναι αντιβίωση,επηρεάζει ελάχιστα τη βιολογία, σύμφωνα όμως με όλους τους χομπίστες την καταστρέφει.

Εγώ έχω το (απλό) bactopur.

Συμπέρασμα

Σταματάω το bactopur.Σταματάω και το αλάτι, ήδη στην αλλαγή που έκανα τώρα δεν το ανανέωσα(άκουσα οτι πρέπει να αφαιρεθεί σταδιακά) και ξεκινάω ταυτόχρονη θεραπεία με εκτοζον και μέλαφιξ σε καινούργιο νερό δικτύου(μάπα το νερό δικτύου γενικότερα) χωρίς αλάτι,με την προσθήκη άνθρακα, και safestart ή αξιόπιστο μπόλι.

ΥΓ1 Το χαλίκι να το πειράξω?Να κάνω όσο μπορώ σκούπα βυθού?

ΥΓ2 Να έκανα και κανένα έκτακτο λουτρό,αλατιού προσθέτοντας και κανένα φάρμακο?Θα βοηθούσε?

ΥΓ ΔΕν έχω ψηφιακή για φωτογραφίες

Έγινε επεξεργασία - kalaxan
Link to comment
Share on other sites

Το σφουγγάρι ήταν καινούργιο,αχρησιμοποίητο στο οποίο απλά άνοιξα παραπάνω οπές και το έπλυνα καλά,τέσπα,χαζομάρα μου....

Το bactopur σύμφωνα με το πετ-σοπ δεν είναι αντιβίωση και δεν επηρεάζει τη βιολογία,σύμφωνα με άλλους χομπίστες απλά την επηρεάζει χωρίς να την καταστρέφει

Το bactopur direct σύμφωνα με τη πετσοπού ούτε αυτό είναι αντιβίωση,επηρεάζει ελάχιστα τη βιολογία, σύμφωνα όμως με όλους τους χομπίστες την καταστρέφει.

Εγώ έχω το (απλό) bactopur.

Συμπέρασμα

Σταματάω το bactopur.Σταματάω και το αλάτι, ήδη στην αλλαγή που έκανα τώρα δεν το ανανέωσα(άκουσα οτι πρέπει να αφαιρεθεί σταδιακά) και ξεκινάω ταυτόχρονη θεραπεία με εκτοζον και μέλαφιξ σε καινούργιο νερό δικτύου(μάπα το νερό δικτύου γενικότερα) χωρίς αλάτι,με την προσθήκη άνθρακα, και safestart ή αξιόπιστο μπόλι.

ΥΓ1 Το χαλίκι να το πειράξω?Να κάνω όσο μπορώ σκούπα βυθού?

ΥΓ2 Να έκανα και κανένα έκτακτο λουτρό,αλατιού προσθέτοντας και κανένα φάρμακο?Θα βοηθούσε?

ΥΓ ΔΕν έχω ψηφιακή για φωτογραφίες

Την σειρά που θα ακολουθούσα εγώ στην έγραψα! Τον βυθό καθάρισέ τον, αλλά μην το ριμάξεις με τη σκούπα βυθού. Επιφανειακά πάρε ότι μπορείς και προσπάθησε από δω και πέρα να την χρησιμοποιείς όσο το δυνατό λιγότερο... Γενική πληροφορία αυτή!

Το αλάτι είναι μία καλή λύση σε κάποιες περιπτώσεις, αλλά με το μειονέκτημα ότι δεν αφαιρείται! Μόνο το αραιώνεις με σταδιακές αλλαγές. Γενικώς το προτείνω ΜΟΝΟ για μπάνια και όχι στα κύρια ενυδρεία, εκτός από τις περιπτώσεις ψαριών που όντως το θέλουνε για να ζήσουνε σε σωστές συνθήκες.

Θα σου έλεγα να πάρουμε ένα ένα τα βήματα! Μην αλλάξεις όλο το νερό... Άλλαξε όσο μπορείς... 80%-90%... αν μπορέσεις και το 100% είσαι ok... Απλά άλλαξέ το! Βάλε άνθρακα! Άστον να τρέξει 1-2 μέρες χωρίς φάρμακα και βιολογίες! Αυτές τις μέρες γενικώς θα ταΐζεις ελάχιστα... Μέρα παρά μέρα θα έλεγα από λίγο.

Βγάζει και πετάς τον άνθρακα. Βάζεις βιολογία... Άστο να "τρέξει" μία μέρα και μετά ξεκίνα θεραπεία...

Αλλά είπαμε... Βήμα-βήμα, καθημερινή ενημέρωση εδώ, μας περιγράφεις ότι παρατηρείς και πράττουμε βάση των εξελίξεων!

Link to comment
Share on other sites

Την υπογραφή σου τη διαβασα.Ψυχοπλακώθηκα περισσότερο...κάτι στάνταρ όμωρ δεν είδα..

Εαν δεν κατάλαβες τίποτα απο αυτά που διάβασες ..... ξαναδιάβασε και πάλι .

Δεν θα πετύχει καμία θεραπεία αν δεν καταλάβεις το μηχανισμό που χρειάζεται για να ζήσουν τα ψάρια σου .

Εγω δυστυχώς δεν εχω το χρόνο για να σου μεταφέρω την εμπειρία μου σε μερικές δημοσιεύσεις .

Link to comment
Share on other sites

Και 2 επιπλεον πληροφοριες απο μενα .....

1. Η πετσοπου αποκλειεται να ξερει καλυτερα απο τον Undergasser (ιχθυοπαθoλογο της Sera) που λεει οτι ... καταστρεφει τη βιολογια.

2. Πηγαινε στην πετσοπου και ζητα υγρα τεστ (αξιοπιστα αν εχει) γιατι με τα stripes που σου πουλησε ... εσυ ακριβεια στις μετρησεις .... μαλλον δεν εχεις.- :blush:

Link to comment
Share on other sites

Ναι σιγα η πετσοπου μην δωσει σωστες πληροφοριες και πως θα πουλαει αν ολα πανε καλα?

Καταλαβες τωρα ποιος εχει λογο να σου πει τι πρεπει να κανεις (το forum) και ποιος εχει συμφερον?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν ακατάλαβα καλα, αλλα χρησιμοποιείς τα φάρμακα την ώρα που έχεις ανθρακα στο φιλτρο; Αυτό είναι τελείως λάθος. Ο ανθρακας αποροφάει όλα τα συστάτικά του φάρμακου και δεν γίνεται τίποτα. Σε αυτή την περίπτωση πιο χρήσιμο θα ήταν να ριχνεις melafix και ektozon.... στις γλαστρες :blush:.

Ο ανθρακας μπαίνει αφου ολοκληρωθεί η θεραπεία και αλλαξεις νερό, για να μαζέψει τυχόν υπολήματα του φαρμακου

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...