Jump to content

Καποιες γενικές πληροφορίες


tsoum

Recommended Posts

Μου περνάει απο το μυαλό μερικές φορές να μετατρέψω το κοινωνικο-γκάπυ ενυδρείο μου σε κιχλίδες... Τώρα έχω χαλαζιακό χαλίκι 2-3 χιλιοστών. Κάνει για τις κιχλίδες ή θα θέλει άλλαγμα; (έχω ακούσει οτι θέλουν άμμο γιατι καθαρίζονται με αυτην (βραγχια).

Επίσης σε 65αρι τι μπορεί να μπεί;

Link to comment
Share on other sites

Ποιες ακριβώς;

(απο εδώ π.χ. ποιες; http://www.aquahobby.com/e_african_cichlids.php )

Link to comment
Share on other sites

Ποιες ακριβώς;

(απο εδώ π.χ. ποιες; http://www.aquahobby.com/e_african_cichlids.php )

δεν τις ειδα αλλα δεν νομιζω να κανει καποια ειναι ολες μαλαουι..........δες ΕΔΩ 72 λιτρα ειναι το ενυδρειο σου???θα αρκεστεις σε ενα ζευγαρι βραχοψαρου ή σε ενα χαρεμακι κοχυλοψαρα που μαλλον ειναι κ το πιο σωστο.....

Link to comment
Share on other sites

Ποιες ακριβώς;

(απο εδώ π.χ. ποιες; http://www.aquahobby.com/e_african_cichlids.php )

κανε μια γυρα στα μαγαζια δες τι μπορεις να βρεις και πες μας για να σου προτηνουμε... το να σου πουμε τωρα καποιο ιδος και να μη το βρεις ειναι λιγο.... "σπαστικο" να το πω...

Link to comment
Share on other sites

Οχι καλυτερα αμμος.... ΜΟΝΟ αμμος σε αφρικανικα ενυδρεια.... :thumbup:

Θα εβαζα και λεπτο χαλικι......

Μην κοροιδευομαστε τωρα..

Η αμμος ειναι για να βγει βιοτοπικο..

Με λεπτο χαλικι δε θα εχουν προβλημα...........

Έγινε επεξεργασία - vag0s
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω στο οτι ειναι καλυτερο να εχουμε ψιλη αμμο...

Αλλα ο Δασκαλος Ad Konings προτεινει λεπτοκοκο χαλικι η χοντροκοκη αμμο...Κατα προτιμηση χρωμματος μπεζ...

Οσο για τα 70 λιτρα προτεινω καλυτερα ενα και μονο ενα χαρεμι απο καποιο μικρο σε μεγεθος κοχυλοψαρο....

Οπως Lamprologus Brevis

Lamprologus multifasciatus

Lamprologus ocellatus

H διακοσμιση θα πρεπει αν εχει αυστηρα ενα μεγαλο αριθμο απο αδεια κελυφη σαλιγκαριων και αν θελεις για αισθητικους λογους καποια πετρα....

Καλη συνεχεια :thumbup:

Έγινε επεξεργασία - Koing Koing
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας! :helpsmilie:

Απλα έτσι κι αλλιώς ότι και να κάνω θα το κάνω το καλοκαίρι το νωρίτερο! :thumbup:

κανε μια γυρα στα μαγαζια δες τι μπορεις να βρεις και πες μας για να σου προτηνουμε... το να σου πουμε τωρα καποιο ιδος και να μη το βρεις ειναι λιγο.... "σπαστικο" να το πω...

Οπώτε, ως τότε βλέπουμε!!! Και βέβαια μπορεί και να κάνω μεγάλο ενυδρείο με κιχλίδες

(αφρικης παντα - μονο η σκέψη του οτι πρέπει να κατεβάσω το πε-χα............ :helpsmilie:)

καθώς είναι ιδιαίτερα όμορφες

Δηλαδή για το μεγάλο μου ή θα έχω πιρανια (red belly - το ενα ψάρι σε 200 λίτρα μου κακοφαίνεται.... ιδιαίτερα :thumbup:)

ή κιχλίδες.............. Η ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ :bowdown:

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Θα εβαζα και λεπτο χαλικι......

Μην κοροιδευομαστε τωρα..

Η αμμος ειναι για να βγει βιοτοπικο..

Με λεπτο χαλικι δε θα εχουν προβλημα...........

Eισαι σιγουρος;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ βλέπω πολλα σαλιγκαρο-κακκάκια οπότε.... ΟΧΙ! :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας! :thumbup:

Απλα έτσι κι αλλιώς ότι και να κάνω θα το κάνω το καλοκαίρι το νωρίτερο! :blush:

Οπώτε, ως τότε βλέπουμε!!! Και βέβαια μπορεί και να κάνω μεγάλο ενυδρείο με κιχλίδες

(αφρικης παντα - μονο η σκέψη του οτι πρέπει να κατεβάσω το πε-χα............ :ballistic:)

καθώς είναι ιδιαίτερα όμορφες

Δηλαδή για το μεγάλο μου ή θα έχω πιρανια (red belly - το ενα ψάρι σε 200 λίτρα μου κακοφαίνεται.... ιδιαίτερα :P)

ή κιχλίδες.............. Η ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ :)

Καλώς τον λοιπόν στην Αφρική ,αφού έχεις καιρό δες θέματα εδώ στα αφρικάνικα να έχεις ατνίληψη της κατάστασης και μέχρι το καλοκαίρι που θα έχεις ενημερωθεί και εσύ καλύτερα τα λέμε ξανά.

Καλώς ήλθες :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οχι

Το ξερω οτι το καταλληλοτερο ειναι η αμμος...

Αλλα απο προσωπικη εμπειρια θα το εβαζα και αυτο...!!!

:blush:

Έγινε επεξεργασία - vag0s
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας! :ballistic:

Απλα έτσι κι αλλιώς ότι και να κάνω θα το κάνω το καλοκαίρι το νωρίτερο! :blush:

Οπώτε, ως τότε βλέπουμε!!! Και βέβαια μπορεί και να κάνω μεγάλο ενυδρείο με κιχλίδες

(αφρικης παντα - μονο η σκέψη του οτι πρέπει να κατεβάσω το πε-χα............ :P)

καθώς είναι ιδιαίτερα όμορφες

Δηλαδή για το μεγάλο μου ή θα έχω πιρανια (red belly - το ενα ψάρι σε 200 λίτρα μου κακοφαίνεται.... ιδιαίτερα :thumbup:)

ή κιχλίδες.............. Η ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ :)

1. σε 200 λιτρα μπορεις να βαλεις για αρχη και 3 redbelly... βεβαια το ιδανικο ειναι 2.....

2. που διαβασες οτι οι κιχλιδες αφρικης θελουν χαμιλο PH??? μηπως θελουν πιο ψηλο και απο τις θεσσαλονικης που ειναι 7,8 - 8,1?????

απλα για να σε ενυμερωσω οι κιχλιδες λιμνης ταγκανικας θελουν PH ως και 9,5+........

3. σκεψου τι πραγματικα θελεις... για ποσα εξοδα εισαι... τι θα βρεις στην πολη μας (αν δεν θελεις να παραγκιλεις απο αθηνα πχ) και ως τοτε τα ξανα λεμε....

οτι αλλη απορια εχεις εδω ειμαστε.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ο Φιλος μας ειπε πως δεν θελει να βαλει κατι διαφορετικο απο αφρικανες για τον λογο πως δεν θελει να μπει στην διαδικασια να κατεβασει το Ph....

Δεν ειπε πως θελει να κατεβασει το Ph για να βαλει αφρικανες...

Εγω τουλαχιστων αυτο καταλαβα....

:blush:

Link to comment
Share on other sites

Ο Φιλος μας ειπε πως δεν θελει να βαλει κατι διαφορετικο απο αφρικανες για τον λογο πως δεν θελει να μπει στην διαδικασια να κατεβασει το Ph....

Δεν ειπε πως θελει να κατεβασει το Ph για να βαλει αφρικανες...

Εγω τουλαχιστων αυτο καταλαβα....

:)

Εαν ισχυει αυτο που λεει ο Κωστης ζητω συγνωμη... διαβασα λαθος... :blush:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αυτό εννούσα! Λεω οτι μου τη σπάει το κατέβασμα του πε-χα. Τυρφες, προετοιμασίες, ουδέτερα χαλίκια, ξυλα..... Ενώ για τις κιχλίδες... πας σε μια παραλιούλα με άμμο, μαζευεις.... και έχεις ασβεστολιθικό χαλίκι :blush:. Ριχνεις και μια πέτρα μέσα ή κανένα κρανίο ζώου :ninja: και έχεις ασβεστολιθικό decor. Το πε-χα και οι σκληρότητες +100000000 για πλακα :) !! :ballistic:

Όσο για τα εξοδα, όταν θα κάνω κάτι, θα το κάνω σωστά... Ξέρετε τι θα πεί αυτό ;)

Αλλα επαναλαμβάνω:

Σταθη: ΔΕΝ θα κάνω τώρα το ενυδρείο. ΔΕΝ θα ψάξω τι κιχλίδες μπορώ να βρώ. ΜΕΤΑ. ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΕΞΑΜΗΝΟ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ

Υπάρχει χιουμοριστική διαθεση στο παραπάνω, που μάλλον δεν γίνεται αντιληπτή. Κι εμένα για μπινελίκια μου ακούγονται έτσι όπως τα'γραψα, αλλα μην παρεξηγηθεις :thumbup::thumbup::P

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...