Jump to content

Τεστ της Jbl - Help Me !!!!!


Recommended Posts

Καλησπερα σας!

Πηρα τεστ και τα αποτελεσματα ειναι....

ΝΟ3 25

ΝΟ2 μαλλον 0

GH >14od

KH anamesa se 3od kai 6od

pH 7,6 me 8

To τεστ ειναι της JBL 5in1

Τι λετε πως τα βλεπετε τα αποτελεσματα????

Παλι μπερδεμενη ειμαι......

Link to comment
Share on other sites

χε χε!

Λοιπόν για να καταλάβεις

Νο2= Τοξικά! δεν πρεπει να υπάρχουν μεσα στο ενυδρείο (αν υπάρχουν ψαρια ή αλλοι ζωντανοί οργανισμοί)

Νο3= "πρεπει" να υπάρχουν μέσα στο ενυδρείο μας συγκεντρώσεις μικρότερες απο 30-50 :blush: Επισης μας δείχνουν ότι εχει στρώσει το ενυδρείο (εφόσον δεν υπάρχουν Νο2 και ΝΗ3/4). Για να ρίξουμε την τιμή των Νο3 απλά κανουμε μερική αλλαγή στο νερό μας...

Τωρα για το ph gh kh....

Ψάχνεις για το προφιλ των οργανισμων που φιλοξενείς, πχ χρυσοψαρα, διαβάζεις τι ph gh kh θα έπρεπε να έχει το νερό σου, συγκρίνεις και κάνεις τις απαραίτητες μεταβολές

Αυτα, ΠΟΛΥ απλοποιημένα....

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!!!!

Ευχαριστω για την απαντηση, αλλα μηπως μπορει καποιος να μου το εξηγηση καλυτερα???

Συγγνωμη αλλα ειμαι καινουργια.......

Το ενυδρειο μου ειναι σε λειτουργια 20 μερες...

Εχω 7 νεον, 4 ρεντ αις, 3 ξιφοφορους, 2 γατοψαρα μικρα και 1 αλγοφαγο....

Link to comment
Share on other sites

Προφιλ Ξιφοφόρων , Προφίλ νέον ,

τώρα τα γατόψαρα που λές φαντάζομαι θα εννοείς κάποιο corrydoras τα οποία πάλι θέλουν παρόμοιες συνθήκες με τα νέον, ο αλγοφάγος ελπίζω να μήν είναι κάποιος common pleco γιατί γίνονται τεράστιοι, (εκτός κι αν το ενυδρείο σου είναι τεράστιο) και τα red eyes μάλλον λες αυτά.

Όπως καταλαβαίνεις οι ξιφοφόροι δεν πάνε μαζί με τα υπόλοιπα τα οποία θέλουν όξινο και μαλακό περιβάλλον δηλαδή ph το πολύ 7 και Gh το πολύ 10...

Άρα οι λύσεις είναι 2 όπως το βλέπω εγώ : ή δίνεις τους ξιφοφόρους και μαθαίνεις πως να προετοιμάζεις σωστά το νερό ώστε να το φέρεις στις σωστές συνθήκες γιθα τα υπόλοιπα ψαράκια σου ή δίνεις τα υπόλοιπα ψαράκια σου και βάζεις κι άλλα ζωοτόκα τα οποία ζούν μια χαρά στις συνθήκες που ήδη έχεις.

Όσο για τα τεστ της jbl 5σε1 στικ δεν είναι αξιόπιστα και καλά θα κάνεις σιγά σιγά να αρχίσεις να προμηθεύεσαι υγρά τεστ (σου προτείνω της ΑΡΙ).

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω!Με βοηθησατε πολυ! Οντως αυτα που μου εστειλες εχω και αν καταλαβα καλα δεν ταιριαζουν μεταξυ τους,οχι επειδη θα ενοχλησει το ενα ειδος το αλλο, αλλα λογω σκληροτητας και ph νερου... Ετσι? Οι συνθηκες δηλαδη του ενυδρειου μου ειναι καλες? Μπορω δηλαδη να πω οτι το ενυδρειο μου εχει στρωσει ακομη και για καποια συγκεκριμενα ειδη?Να σας ρωτησω και κατι ακομη... Εχω παρει και τα τεστ αμμωνιας (το υγρο) και απ'οτι καταλαβα η διαδικασια ειναι η εξης: βαζω στο αδειο μπουκαλακι 5ml νερο απο το ενυδρειο κ μεσα ριχνω 4 σταγονες απ΄το 1ο , 4 απο το 2ο κ' 5 απο το 3ο (ολα μαζι δλδ σε ενα κ αι ταυτοχρονα)? Και στη συνεχεια περιμενω 5 λεπτα αφου ανακινησω το μπουκαλακι και κρινω απ'το χρωμα που θα βγει. Σωστα καταλαβα η θα το κανω τελειως λαθος??? Της jbl ειναι κ αυτο το τεστ, το πηρα μαζι με τα αλλα, αλλα δεν το εκανα ακομη διοτι δεν ημουν σιγουρη αν γινεται κατ' αυτον τον τροπο. Συγνωμη βρε παιδια αν γινομαι κουραστικη δεν ξερω πολλα αλλα με ενδιαφερει να μαθω και δε θα ηθελα να παθουν τιποτα τα ψαρακια μου!!!! Σας ευχαριστω πολυ και παλι! :blush:

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω!Με βοηθησατε πολυ! Οντως αυτα που μου εστειλες εχω και αν καταλαβα καλα δεν ταιριαζουν μεταξυ τους,οχι επειδη θα ενοχλησει το ενα ειδος το αλλο, αλλα λογω σκληροτητας και ph νερου... Ετσι? Οι συνθηκες δηλαδη του ενυδρειου μου ειναι καλες? Μπορω δηλαδη να πω οτι το ενυδρειο μου εχει στρωσει ακομη και για καποια συγκεκριμενα ειδη?

Αν μετρήσεις και 0 αμμωνία τότε μάλλον ναι το ενυδρείο σου έχει στρώσει...

Επίσης σωστά κατάλαβες ότι δεν ταιριάζουν οι συνθήκες στις οποίες ζούν, έτσι στις συνθήκες που έχεις τώρα κάποια ζουν καλά (ξιφοφόροι) κάποια επιζούν και κάποια δεινοπαθούν....

Πρέπει να κάνεις μια επιλογή αφού διαβάσεις λίγο και να αποφασίσεις τι είδους ψάρια θες να διατηρήσεις τελικά.

Τέλος σε αυτή σου την απόφαση πρέπει να λάβεις υπ'όψην σου και το μέγεθος του ενυδρείου σου το οποίο παίζει πολύ σημαντικό ρόλο!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας! Δυστυχως εκανα τεστ αμμωνιας και βγηκε 0,4 με 0,8....

Τι μπορω να κανω τωρα???? :blush:

Link to comment
Share on other sites

αλλαγη 50% του νερου (ιδιας θερμοκρασίας)! Φιλτρο έχεις;

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

καλημερα σου! φιλτρο εχω εσωτερικο, αυτο που ειχε το ενυδρειο οταν το πηρα...

Αλλαγη το μισο νερο?????

Χρειαζετε να ριξω κατι μετα, εκτος απο αντιχλωριο????

Και μια ερωτηση ακομα!!! Κανει να βαλω ζεστο νερο???

Απο το θερμοσιφωνα???? Στην θερμοκρασια που εχει το νερο του ενυδρειου??

Link to comment
Share on other sites

δεν νομίζω να είναι τοσο ζεστο το νερό του ενυδρείου σου!

της βρυσης και του θερμοσίφονα λογικά είναι το ίδιο νερο!

Κανε την αλλαγή σιγα σιγα χωρίς βιασύνη για να "έρθει" το καινούριο νερο στην θερμοκρασία του ενυδρείο χωρις μεταβολές για να μην στρεσαριστούν τα ψαρακια!

Δεν χρειάζετε τιποτα αλλο εκτος απο αντιχλώριο! Καποιοι δεν χρησιμοποιούν ούτε αντιχλώριο χωρίς προβλήματα!

Απ'ότι καταλαβαίνω το ενυδρείο σου δεν έχει στώσει ακόμα! πρέπει να μετράς καθημέρινά για αμμωνία και εαν χρειάζετε να κάνεις αλλαγές μέχρι να στρώσει!

Διαβασε οπως δήποτε το αρθρο για το στρώσιμο ενυδρείων!

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

:blush: Σ'ευχαριστω πολυ!!!

Ειχα την απορια αν κανει να βαλω νερο απο το θερμοσιφονα,

γιατι αυτες τις μερες εχει κρυο και το νερο ειναι παγακι!!!!

Θα βαλω μισο μισο :) !!!

Και μια ερωτηση ακομα..... Να καθαρισω τον πυθμενα απο τις ακαθαρσιες

η' θα χαλασω την βιολογια του?????

Link to comment
Share on other sites

οχι! αστον!

Οσο λιγοτερο τα χέρια μέσα τοσο το καλύτερο! εγω προσωπίκά πλέων βαζω τα χέρια μου μέσα για να κλαδέψω τα φυτά!

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

Προσεχε λίγο το ταισμα που κάνεις!

Κανονικά ταίζουμε 2-3 φορές την ημέρα απο ΛΙΓΟ!

Εσυ επιδή είναι αστρωτο το ενυδρείο σου θα σου έλεγα να ταίζεις ανα 2-3 μέρες. ΠΡΟΣΕΧΕ να βαζεις πολυ λιγη τροφη, πρεπει να καταναλωνετε σε λιγοτερο απο 3 λεπτά απο τα ψαρια ΟΛΗ! εαν στρωσει το ενυδρείο τοτε ταίζεις κανονικά οσες φορές κρινεις εσυ απαραίτητο!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω πολυ!!!! Θα κανω αλλαγη το απογευμα και 8α ξαναμετρησω!!!

Να'σαι καλα για τις συμβουλες σου!! :blush:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...