Jump to content

Giesemann Moonlight


amorealex

Recommended Posts

Εδώ και καιρό με τρώει ο κ...ς μου για αγορά φωτιστικού.

Αυτό που έχω τώρα είναι ένα της SolarMax (150 cm) με 2 MH Χ 150W (20000K) + 2 T5 X 54W Actinic.

Επιπλέον, έβαλα 2 Τ5 X 54W λευκές, στερεωμένες στις κόντρες. (Ευχαριστώ το Στράτο και τον Απόστολο).

Σκέφτομαι σιγά σιγά να φορτώνω με SPS και ζαχαρώνω το Moonlight της Giesemann.

Να υπενθυμίσω ότι το ενυδρείο είναι 140 μήκος, 70 πλάτος και 70 ύψος.

Στο μέλλον υπάρχει μια προοπτική για κατασκευή 2μετρου, αλλά θα εξαρτηθεί από τα οικονομικά μου. :blush:

Θα ήθελα τις γνώμες σας σχετικά με το αν αξίζει η αγορά του καθώς και τι θα ήταν καλύτερο ανάμεσα στα:

2 MH x 150W + 4 T5 x 80W (150 cm) περίπου € 2100

3 MH x 150W + 4 T5 x 80W (150 cm) περίπου € 2500

2 MH x 250W + 4 T5 x 80W (150 cm) περίπου € 2200

Υπάρχει και με 3 MH x 250W + 4 T5 x 80W (150 cm) περίπου € 2600, αλλά θα ξεφύγω τρελά με τη ΔΕΗ. :)

Link to comment
Share on other sites

Το "Moonlight" της Giesemann είναι υπερτιμημένο για αυτά που προσφέρει και για τη ποιότητα κατασκευής του. Έχω το ίδιο με 2x150W ΜΗ + 4x54W Τ5 και το έχω χρησιμοποιήσει ελάχιστα. Προτιμώ το ATI Powermodule με 6x54W T5 dimmable, το οποίο κοστίζει περίπου το 1/3 του Moonlight. Παρά τα λιγότερα watt του ATI, έχω σημαντική ανάπτυξη και ικανοποιητικά χρώματα στα SPS μου (σε σχέση με τα θρεπτικά του νερού μου και την επιλογή λαμπών πάντα...).

Πάρε μια εναλλακτική ιδέα.

Πάντως, αν επιμένεις στις ΜΗ τότε κοίτα για κάτι σοβαρό για αυτά τα λεφτά... (π.χ, το Stealth!) :blush:

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...