Jump to content

καφέ άλγη!!!


Recommended Posts

Καλησπέρα και πάλι και άλλη μία ερώτηση...

Πρίν μια εβδομάδα μου έσπασε η λάμπα η ακτινική (κάποιοι θα το θυμούντε) και την επόμενη μέρα την αντικατέστησα...μπορεί απο την αλλαγή να αρχίσει να ξαναεμφανίζεται διατομική;;; μου φαίνετε περίεργο γιατί η προηγούμενη λάμπα έτρεχε μόλις ένα μήνα και δέν είναι να πείς ότι είχε αρχίσει να εξασθενει...

Link to comment
Share on other sites

εδω ειναι και το σχετικο θεμα για οσους δεν θυμουνται :blush:

Κωστα ιως να ειναι και τυχαιο γεγονος.Εχεις πολυ διατομικη?Πριν ποσο καιρο ειχες απαλαγει απο αυτην?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Άκη :blush:

εδώ και 3 εβδομάδες δεν είχα καθόλου τίποτα το ενυδρείο πεντακάθαρο απο διατομική...απο την αλλαγή της λάμπας και μετά μέχρι και σήμερα πολύ πολύ αργά αλλά σταθερά κάνει την επάνεμφάνισή της σε κάποια σημεία του βράχου και λίγο στον αραγωνίτη.

Οι τιμές μου είναι σταθερότατες και η μόνη ''ταραχή'' του συστήματος ήταν αυτή...

29-10-09

PH 8,2

KH 8

NO2 0

NO3 5

NH3,4 0

PO4 0

MG 1300

CA 432

ALK. 1025

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ diatom ΤΡΕΦΩΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ SILICATES ...κανε ενα τεστ να δεις που βρισκεσαι για μειωση καθαριοτητα wet skimming αλαγες νερου και τελος phosphate + carbon ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι η αλλαγή της λάμπας ευθύνεται γιά την άλγη ,ιδιαίτερα δε απο την στιγμή που αμέσως πρίν δεν είχες πρόβλημα....κάτι άλλο δεν παέι καλά....

Link to comment
Share on other sites

ΤΑ diatom ΤΡΕΦΩΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΑ SILICATES ...κανε ενα τεστ να δεις που βρισκεσαι για μειωση καθαριοτητα wet skimming αλαγες νερου και τελος phosphate + carbon ...

το wet skimming δεν κανει τιποτα στη μειωση του πυριτιου.Ο αντιφωσφορος,ναι.

Θα βγει η διατομικη αλγη,θα καταναλωσει το πυριτιο και τα σαλιγκαρια θα καταναλωσουν την διατομικη.

Καθε νεο ενυδρειο περναει απο αυτο το σταδιο.

Εκτος αν βαλεις αμμο απο τη θαλασσα μας που ειναι πλουσια σε πυριτιο και εχεις προβλημα για πολυ μεγαλο διαστημα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...