Jump to content

ΤΙ ΦΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ


Recommended Posts

Βρήκα αυτό το φυτό σε ένα ποτάμι στις διακοπές του Πάσχα στην Ευβοια

Ξέρει κάποιος να μου πεί τί φυτό είναι και αν μπορεί να επιβιώσει στο ενυδρείο μου ή αν μπορεί να προκαλέσει κάποια ζημιά

post-613-1146588272_thumb.jpg

post-613-1146588468_thumb.jpg

post-613-1146588596_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλαράκι αυτό το φυτό ειναι ενα είδος άλγης ακύνδηνο για το ενυδρείο μιάζει λίγο με το java moss (συγκενεύουν) μπορείς να το δέσεις με μια πατονιά σε ξύλο η πέτρα, στο χαλήκι που το έβαλες μπορεί να σαπίσει.

Είχα και εγώ, σε ποτάμακι το ειχα βρεί, για να ζήση στο ενυδρείο θέλει πολύ δυνατό φώς, co2 και ιχνοστοιχεία, αν δεν του δώσεις αυτά τα 3 θα χαλάσει αφού πρώτα γεμίση τριχοείδης άλγη... αν του τα δώσεις θα βλέπεις να παράγη οξυγόνο σαν αεραντλία!!! θα ειναι γεμάτο φυσαλίδες!!!

Link to comment
Share on other sites

Δέν ξέρω ποιό είδος είναι ακριβώς αλλά σίγουρα είναι πανέμορφο!!!

Το μόνο κακό είναι ότι φυτά από ελληνικά ποτάμια δύσκολα προσαρμόζονται σε τροπικά ενυδρεία λόγο των υψηλών θερμοκρασιών που έχουνε...

Θα επανέλθω μόλις βρώ το είδος....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Husky_Jim ίσως να βρείς το είδος σε κάπιο site που αναφέρετε στην Βρία που φυτρώνει πάνω σε δέντρα (πλατάνια) που ζούνε σε όχθες ποταμών.

Τα φυτά απο τα ελληνικά ποτάμια (οχι όλα) μπορούν να ζήσουν στα ενυδρεία μας!! αρκή να μην τα μαζέψεις χειμώνα, τον χειμώνα δύσκολα να βρείς.. Κατά καιρούς έχω βάλει στο ενυδρείο μου, τώρα έχω απο ποταμάκι μας στο ενυδρείο μου zosterella dubia.

Μερικά απο τα φυτά που μπορεί να βρει κάποιος στην ελληνική φύση και να τα βάλει στο ενυδρείο του, ειναι: bacopa caroliniana, nuphar japonica, caratophyllum demersum, samolus valerandi, myriophyllum spicatum, hygrophila corymbosa, zosterella dubia, juncus repens, cyperus helferi. Αυτά έχω βρεί και τα είχα στα ενυδρεία μου. Της ονομασίες και την ταυτότητα των φυτών τις βρήκα σε site και καταλλόγους εταιρίων που τα εμπορέυονται.

Link to comment
Share on other sites

fontinalis antipyretica

Link to comment
Share on other sites

fontinalis antipyretica

21016[/snapback]

Σωστός!!!!

Google LINK

Link to comment
Share on other sites

:)
Link to comment
Share on other sites

fontinalis antipyretica

21016[/snapback]

Σας ευχαριστώ πολύ όλους, Θα επανέλθω σε μερικες μέρες ή εβδομάδες για να σας πώ πως εξελίσεται μέσα στο ενυδρείο μου :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...