Jump to content

Εδω ειναι και το δικο μου 120λτ ,μετα απο εναν χρονο ηρθε η ωρα της παρουσιασης


iki28

Recommended Posts

Η προσωπικη μου αποψη δεν υποστηριζει τα κοινωνικα ενυδρια.... :)

Επεισης οταν στηνουμε ενα κοινωνικο ενυδριο πρωτα κοιταμε την συμβατοτητα...Και κυριως την συμβατοτητα στις απαιτησεις των τιμων του νερου...

Τα νεον ειναι ψαρια που ζουν σε χαμηλες σκληροτητες και Οξινο Ph..

Ενω αντιθετα τα ζωοτοκα ειναι ψαρια που ζουν σε πιο σκληρα νερα και σε Ph ελαφρως αλκαλικα...

Τελος κοινωνικο ενυδριο δεν σημαινει οτι βαζουμε οτι θελουμε..Κοιταμε τις απιτησεις των ψαριων πρωτα... :blush:

Γιατι ετσι και του τρουπη το πρωτο ενυδριο ηταν κοινωνικο.... :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 63
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Η προσωπικη μου αποψη δεν υποστηριζει τα κοινωνικα ενυδρια.... :)

Επεισης οταν στηνουμε ενα κοινωνικο ενυδριο πρωτα κοιταμε την συμβατοτητα...Και κυριως την συμβατοτητα στις απαιτησεις των τιμων του νερου...

Τα νεον ειναι ψαρια που ζουν σε χαμηλες σκληροτητες και Οξινο Ph..

Ενω αντιθετα τα ζωοτοκα ειναι ψαρια που ζουν σε πιο σκληρα νερα και σε Ph ελαφρως αλκαλικα...

Τελος κοινωνικο ενυδριο δεν σημαινει οτι βαζουμε οτι θελουμε..Κοιταμε τις απιτησεις των ψαριων πρωτα... :blush:

Γιατι ετσι και του τρουπη το πρωτο ενυδριο ηταν κοινωνικο.... :thumbup:

Kαι σου λεω αμα τα ψαρια ζουνε σε ph 7 τι σε ενοχλει?

Κοντα δεν ειναι στις απαιτησεις?

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Χρήστο! Πολύ καλή δουλειά! :P

Μπορείς να κρύψεις το φίλτρο με καμιά cabomba και να τακτοποιήσεις το φόντο που έχει πάρει αέρα και αποσπάει την προσοχή από το όμορφο σύνολο.

Και πάλι μπράβο! :blush:

:thumbup: Ομολογω οτι εντυπωσιαζομαι με την αποψη σου.- :)

Link to comment
Share on other sites

Kαι σου λεω αμα τα ψαρια ζουνε σε ph 7 τι σε ενοχλει?

Κοντα δεν ειναι στις απαιτησεις?

Ποια ψαρια απο εκει μεσα ζουνε στο 7 ... για πες.- :blush:

Link to comment
Share on other sites

:) Ομολογω οτι εντυπωσιαζομαι με την αποψη σου.- :blush:

Μερικές φορές ένα μπράβο βοηθάει καλύτερα στην οποιαδήποτε βελτίωση από την επίμονη αναζήτηση σφαλμάτων.

Link to comment
Share on other sites

Ποια ψαρια απο εκει μεσα ζουνε στο 7 ... για πες.- :blush:

Φιλε μου σε ενα κοινωνικο ενυδρειο ΟΧΙ ΒΙΟΤΟΠΟ, σε ενοχλει να φερουμε τις συνθηκες των ψαριων στα "ορια" ωστε να συμβιωσουν ολα μαζι;

Τα ψαρια ζουνε μια χαρα εδω και 13 μηνες αρμονικα χωρις αρρωστιες.

Ξεκολληστε με τα βιοτοπικα ενυδρεια, και γιατι κανεις μας δεν εχει δει βιοτοπους απο κοντα,ουτε και εγω, και ειναι πολυ δυσκολο να τους προσομοιασει σε ολα τα πραγματα τους.

Και το δικο μου ειναι κοινωνικο με αμαζονιακα ψαρια.

Με ολες αυτες τις αντιδρασεις σας, αποθαρρυνετε τα καινουργια μελη, ειδiκα με τετοια comments.

Toυ τυπου δεν ειναι βιοτοπικο φυτο αυτο, ζει σε ενα βαθμο ph πιο κατω, παρε αμεσως οσμωση(για ενυδρεια 200λτ), λες και δεν υπαρχει η φτηνη τυρφη.

Εγω το νερο το μαλακωνω με τυρφη και φυλλα.

Για να ηρεμησουμε λιγο, και τα ειρωνικα comment να κοπουν γιατι και εγω μπορω να πω αν δεν σας αρεσει να πατε αλλου.

Φιλικα Πανος

:)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου σε ενα κοινωνικο ενυδρειο ΟΧΙ ΒΙΟΤΟΠΟ, σε ενοχλει να φερουμε τις συνθηκες των ψαριων στα "ορια" ωστε να συμβιωσουν ολα μαζι;

Τα ψαρια ζουνε μια χαρα εδω και 13 μηνες αρμονικα χωρις αρρωστιες.

Ξεκολληστε με τα βιοτοπικα ενυδρεια, και γιατι κανεις μας δεν εχει δει βιοτοπους απο κοντα,ουτε και εγω, και ειναι πολυ δυσκολο να τους προσομοιασει σε ολα τα πραγματα τους.

Και το δικο μου ειναι κοινωνικο με αμαζονιακα ψαρια.

Με ολες αυτες τις αντιδρασεις σας, αποθαρρυνετε τα καινουργια μελη, ειδiκα με τετοια comments.

Toυ τυπου δεν ειναι βιοτοπικο φυτο αυτο, ζει σε ενα βαθμο ph πιο κατω, παρε αμεσως οσμωση(για ενυδρεια 200λτ), λες και δεν υπαρχει η φτηνη τυρφη.

Εγω το νερο το μαλακωνω με τυρφη και φυλλα.

Για να ηρεμησουμε λιγο, και τα ειρωνικα comment να κοπουν γιατι και εγω μπορω να πω αν δεν σας αρεσει να πατε αλλου.

Φιλικα Πανος

:blush:

Δεν καταλαβα γιατι αρπαζεσαι εσυ για τη κριτικη σε ξενο ενυδρειο που κατα τη γνωμη μου ειναι σωστη κριτικη.

Εν παση περιπτωση και εμενα μου αρεσε το ενυδρειο του αλλα θα εβγαζα τα νεον τετρα.

Έγινε επεξεργασία - mpampis 1969
Link to comment
Share on other sites

Μπορει το ιδανικο να ειναι ο βιοτοπος αλλα δεν μπορουμε να παροτρεινουμε ολους να το κανουν αυτο...

Δεν μπορει ευκολα ενας αρχαριος να το ακολουθησει..!!!Καταλαβετε το :blush:

Με το να βρισκουμε ολα τα λαθη ακομα και τα οχι τοσο σημαντικα και να επιμενουμε σε αυτα δεν εχει νοημα...Επισης και κατι αλλο που τωρα μου ηρθε...

Λεμε σε ολους:"Πρεπει να παρεις υγρα τεστ και καλυτερα της API"

Tοτε και αν αποθαρυνουμε τους νεους hobbistes..

Ετσι αρχιζουν σιγα σιγα και φευγουν ατομα απο το Hobby ή στρεφονται στα pet shops που τα περισσοτερα(οχι ολα) λενε οτι να ναι με σκοπο το κερδος :)

Στη συγκεκριμενη περιπτωση ας τα εχει σε ph 7...Δεν ειναι τραγικο πια!!!!!!!

Εκτος απο το γεγονος οτι ειναι κοινωνικο σκεφτειτε ποσες ειναι οι πιθανοτητες να γεννηθηκαν τα ψαρια σε νερο με παραμετρους ομοιες του βιοτοπο τους...

Δεν νομιζω να ειναι πολλες.......

Έγινε επεξεργασία - vag0s
Link to comment
Share on other sites

Μπορει το ιδανικο να ειναι ο βιοτοπος αλλα δεν μπορουμε να παροτρεινουμε ολους να το κανουν αυτο...

Δεν μπορει ευκολα ενας αρχαριος να το ακολουθησει..!!!Καταλαβετε το :blush:

Με το να βρισκουμε ολα τα λαθη ακομα και τα οχι τοσο σημαντικα και να επιμενουμε σε αυτα δεν εχει νοημα...Επισης και κατι αλλο που τωρα μου ηρθε...

Λεμε σε ολους:"Πρεπει να παρεις υγρα τεστ και καλυτερα της API"

Tοτε και αν αποθαρυνουμε τους νεους hobbistes..

Ετσι αρχιζουν σιγα σιγα και φευγουν ατομα απο το Hobby ή στρεφονται στα pet shops που τα περισσοτερα(οχι ολα) λενε οτι να ναι με σκοπο το κερδος :thumbup:

Στη συγκεκριμενη περιπτωση ας τα εχει σε ph 7...Δεν ειναι τραγικο πια!!!!!!!

Εκτος απο το γεγονος οτι ειναι κοινωνικο σκεφτειτε ποσες ειναι οι πιθανοτητες να γεννηθηκαν τα ψαρια σε νερο με παραμετρους ομοιες του βιοτοπο τους...

Δεν νομιζω να ειναι πολλες.......

Γεια στο στομα σου!!!

Και στην τελικη ολο και περισσοτερο τον τελευταιο καιρο μιλαμε για βιοτοπικα! Δεν ειναι ομως του γουστου του καθενος,σωστα??? Γιατι δηλαδη τον τελευταιο καιρο να εχετε τετοια εμμονη με τα βιοτοπικα???

Και ποσοι απο εσας στην τελικη εχετε τα "απολυτα" βιοτοπικα ενυδρεια. Και εδω για να μην παρεξηγηθω θελω να αναφερω οτι για οσους παλιους θυμουνται ειμαι απο τους πρωτους που μιολαγανε για βιοτοπικο!!!Και στο κατω κατω που ησασταν ολοι εσεις οι φανατικοι υποστηρικτες των βιοτοπικων το Σαββατο που περασε στην παρουσιαση των βιοτοπικων καταδυσεων του ΠΣΦΕ??? Σε τρεις ωρες θα μαθαινατε καποια πραγματακια χωρις απαραιτητα να χρειαστει να πατε στους φυσικους βιοτοπους.

Συμφωνω εμμεσα με την αποψη του να βγουν τα νεον. Αφου ομως πανε ολα καλα, γιατι να τα αλλαξει???

Μπραβο ρε Χρηστο για το ενυδρειο σου αλλα και το μερακι σου :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου σε ενα κοινωνικο ενυδρειο ΟΧΙ ΒΙΟΤΟΠΟ, σε ενοχλει να φερουμε τις συνθηκες των ψαριων στα "ορια" ωστε να συμβιωσουν ολα μαζι;

Τα ψαρια ζουνε μια χαρα εδω και 13 μηνες αρμονικα χωρις αρρωστιες.

Ξεκολληστε με τα βιοτοπικα ενυδρεια, και γιατι κανεις μας δεν εχει δει βιοτοπους απο κοντα,ουτε και εγω, και ειναι πολυ δυσκολο να τους προσομοιασει σε ολα τα πραγματα τους.

Και το δικο μου ειναι κοινωνικο με αμαζονιακα ψαρια.

Με ολες αυτες τις αντιδρασεις σας, αποθαρρυνετε τα καινουργια μελη, ειδiκα με τετοια comments.

Toυ τυπου δεν ειναι βιοτοπικο φυτο αυτο, ζει σε ενα βαθμο ph πιο κατω, παρε αμεσως οσμωση(για ενυδρεια 200λτ), λες και δεν υπαρχει η φτηνη τυρφη.

Εγω το νερο το μαλακωνω με τυρφη και φυλλα.

Για να ηρεμησουμε λιγο, και τα ειρωνικα comment να κοπουν γιατι και εγω μπορω να πω αν δεν σας αρεσει να πατε αλλου.

Φιλικα Πανος

:blush:

Δεν ξερω αν ειρωνευτηκα κανεναν....

Κανουμε ενα χομπι που εχει να κανει με ζωντανους οργανισμους....

Ετσι δεν νομιζω να μπορουμε να αφηνουμε καποια πραγματα στην τυχη τους...

Επισης φερνεις σαν παραδειγμα το δικο σου κοινωνικο αμαζονιακο ενυδριο...

Οπως λες αμαζονιακο και οχι ενυδριο που εχει να κανει με ψαρια απο ολη την Αμερικη...

Τελως παντων επειδη σκοπος μου δεν ηταν ουτε να απονθαρυνω κανεναν ουτε να κραξω για κατι...

Ειπα απλα την αποψη μου σε εναν χομπιστα που εχει καποια χρονια και μια εμπειρια Σχετικα καλη...Οποτε δεν μιλαμε για καποιο πρωταρη και αρχαριο(οπως ειμαι εγω)....

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν ειρωνευτηκα κανεναν....

Κανουμε ενα χομπι που εχει να κανει με ζωντανους οργανισμους....

Ετσι δεν νομιζω να μπορουμε να αφηνουμε καποια πραγματα στην τυχη τους...

Επισης φερνεις σαν παραδειγμα το δικο σου κοινωνικο αμαζονιακο ενυδριο...

Οπως λες αμαζονιακο και οχι ενυδριο που εχει να κανει με ψαρια απο ολη την Αμερικη...

Τελως παντων επειδη σκοπος μου δεν ηταν ουτε να απονθαρυνω κανεναν ουτε να κραξω για κατι...

Ειπα απλα την αποψη μου σε εναν χομπιστα που εχει καποια χρονια και μια εμπειρια Σχετικα καλη...Οποτε δεν μιλαμε για καποιο πρωταρη και αρχαριο(οπως ειμαι εγω)....

Δεν ξερω αν ειρωνευτηκα κανεναν....

Κανουμε ενα χομπι που εχει να κανει με ζωντανους οργανισμους....

Ετσι δεν νομιζω να μπορουμε να αφηνουμε καποια πραγματα στην τυχη τους...

Aυτο το θεμα με την τυχη ειναι που το παρατραβαμε..

Υπαρχουν ψαρια απο ολο τον κοσμο που εχουν παρομοιες συνθηκες και μπορουν να κρατηθουν μαζι.

Δεν σου ειπα οτι ειναι ο καλυτερος συνδιασμος νεον με ωοτοκα, αλλα γινεται, και ειναι καλυτερο απο το να βαλουμε μια αφρικανα μεσα :blush:

Εμενα τα γκαπι, που εκανα αναπαραγωγες, και μιλαμε για πολλα ψαρια, με TDS στο 80-100 και ph στο 6,5-7

Ακυρο :)

Αντε πες του να βγαλει τα νεον.....

http://akvariesiden.akvariefisk.dk/storage...E7826423E60.JPG

Link to comment
Share on other sites

Το βιοτοπικο και το κοινωνικο ενυδρειο ειναι το ιδιο?

Με την ιδια λογικη που διαβασα πιο πανω μπορω να φτιαξω ενα κοινωνικο ενυδρειο με κιχλιδες και 7 πεχα και να εχει δισκους και λαμπιντος?

ή ενα βιοτοπικο με δισκους και πιρανχας?

@ Ικι

ΠΟλυ ωαριο το στησιμο του ενυδρειου και το εχεις και πολυ περιποιημενο.

Να προσεξεις τις τιμες ΝΗ3 ΝΟ2 και να τσεκαρεις γιατι υπαρχουν.

Στη συνθεση των ψαριων δεν ειμαι συμφωνος.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Το βιοτοπικο και το κοινωνικο ενυδρειο ειναι το ιδιο?

Με την ιδια λογικη που διαβασα πιο πανω μπορω να φτιαξω ενα κοινωνικο ενυδρειο με κιχλιδες και 7 πεχα και να εχει δισκους και λαμπιντος?

ή ενα βιοτοπικο με δισκους και πιρανχας?

πιο πανω το εγραψα αυτα για τις κιχλιδες.

Φυσικα και παιζει ρολο η συμπεριφορα, τι ειναι αυτο που λες δεν καταλαβενω την λογικη σου.

Οπως ειπε ο Νινταλ, δεν ειναι ο καταλληλος συνδιασμος αλλα στην τελικη γιατι να τον αλλαξει;

Link to comment
Share on other sites

Το βιοτοπικο και το κοινωνικο ενυδρειο ειναι το ιδιο?

Με την ιδια λογικη που διαβασα πιο πανω μπορω να φτιαξω ενα κοινωνικο ενυδρειο με κιχλιδες και 7 πεχα και να εχει δισκους και λαμπιντος?

ή ενα βιοτοπικο με δισκους και πιρανχας?

Αλλη μια φορα εισαι των ακρων.............

Ημαρτον :blush::):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ειμαι τις άποψης του κοινωνικού ενυδρείου με ψαρια και απο άλλες ηπειρους αλλα ΠΑΝΤΑ "υπο προυποθέσεις"!!!

@Νidal

Απο μικρό κι απο τρελο μαθαινεις την αληθεια!!! :blush:

Έγινε επεξεργασία - nikoloutso
Link to comment
Share on other sites

Αλλη μια φορα εισαι των ακρων.............

Ημαρτον :):thumbup::P

Υποτιθεται οτι αυτα που γραφουμε και διαβαζουμε στο φορουμ ειναι για να μαθαινουμε και να πηγαινουμε το χομπυ μπροστα.

Αν παμε μπροστα με το "περιπου" παω πασο.

Διαβασε μερικα ποστ και θα δεις οτι αυτα που επισημαινω δεν ειναι των ακρων.

Δεν ειπα, ομορφο το ενυδρειο αλλα να λεμε και καποια πραγματα που μπορουν να επισημανθουν για τον αναγνωστη, να μη βλεπει κατι με λαθος ονομασια και το θεωρει σωστο.

Μετα αν τουν πουν "τι ειναι αυτα που λες", θα λεει "το διαβασα στο ΑΖ".

Πρωτα ο τιτλος απο το το βιντεο

"Lido 120 lt viotopiko mallon"
Τρεχει εδω και 13 μηνες ,τα ψαρακια που εχει ειναι ξιφοφοροι,γκαπυ,πλεκο,μπαρπς και καποια νεον
απαντηση
Απο τα πιο ομορφα ζωοτοκοενυδρεια :blush:
...Δεν εχεις δει κοινονικα ενυδρεια;

Αν το ph στο 7 ολα δεν βαινουν καλως;

Ολοι κανουμε λαθη ή παραλειψεις γιαυτο ερχεται ο επομενος αναγνωστης και το επισημανει ή συμπληρωνει τα γραφωμενο για τον επομενο αναγνωστη κ.ο.κ

Μη γινουμε "σπασμενο τηλεφωνο".

Οτι λεω το λεω φιλικα, δεν εχω κανενα προβλημα με καποιον.

Αν ενοχλειται καποιος στο φορουμ οταν γινονται επισημανσεις, ας το πει.

Αν ειναι λαθος οι επισημανσεις παλι ας το πει με επιχειρηματα.

Ετσι ολοι οι χομπυστες κερδιζουμε μαθαινωντας.

Για ολα υπαρχει λυση και ολα μπορουν να διορθωθουν.

Αλλο το βιοτοπικο, αλλο το (σωστο) κοινωνικο, αλλο το ζωοτοκοενυδρειο κλπ

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Εγω το λεω κοινωνικο που ολα βαινουν καλως αλλα οχι με τον καταλληλο συνδιασμο ψαριων, και δεν χρειαζεται να αλλαξει τιποτα :)

Το μαλλον βιοτοπικο δεν ξερω γιατι το εχει γραψει. :blush:

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Εγω το λεω κοινωνικο που ολα βαινουν καλως αλλα οχι με τον καταλληλο συνδιασμο ψαριων, και δεν χρειαζεται να αλλαξει τιποτα :)

Το μαλλον βιοτοπικο δεν ξερω γιατι το εχει γραψει. :blush:

Πως γινεται ολα να βαινουν καλως απο την στιγμη που δεν υπαρχει ο Σωστος συνδιασμος ψαριων..??

Αφου ειναι λαθος ο Συνδιασμος των ψαριων γιατι δεν πρεπει να αλλαξει τπτ..??

Παντα φιλικα...

Υ.Γ περημενουμε τις μετρησεις σε Ph Kh Gh..

Link to comment
Share on other sites

Εγω το λεω κοινωνικο που ολα βαινουν καλως αλλα οχι με τον καταλληλο συνδιασμο ψαριων, και δεν χρειαζεται να αλλαξει τιποτα :)

Το μαλλον βιοτοπικο δεν ξερω γιατι το εχει γραψει. :blush:

Γραφεις : "Δεν εχεις δει κοινονικα ενυδρεια; Αν το ph στο 7 ολα δεν βαινουν καλως;"

Το "7 πεχα" και το "κοινωνικο ενυδρειο" ειναι αυτονοητα και αλληλενδετα?

Κοινωνικο ενυδρειο με 7 πεχα ειναι σωστο παντα??

Αν εχω ενα κοινωνικο ενυδρειο με ψαρια που ζουν σε blackwater απο ασια και αμαζωνιο ειναι σωστο να τα εχω σε 7 επειδη χαρακτηριζεται κοινωνικο το ενυδρειο?

Τοι ιδιο για ενα κοινωνικο με ψαρια απο λιμνες της αφρικης.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω πιο ειναι το προβλημα σας...

Το ενυδρειο ειναι μια χαρα, και στο ph7 αυτα τα ψαρια που εχει μπορουν να ζησουν μια κανονικη ζωη,

ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ, ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΒΛΕΠΟΥΜΕ?

Kοιng ο συνδιασμος ειναι αυτος που εχεις προβλημα ακομα?

Γιατι?

Υ.Σ. Οταν ειπα οτι δεν ο καταλληλος, εννοω ο καλυτερος, το εχω πει πιο πανω δεν ειμαστε πενταχρονα μην κυνηγατε τις λεξεις

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Ακομα δεν ξερουμε τις μετρησεις οποτε ας μην βιαστουμε ολοι να βγαλουμε συμπερασματα....

Ας περημενουμε και συνεχιζουμε μετα... :blush:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...