Jump to content

ΑΡΡΩΣΤΑ ΣΚΑΛΑΡΙΑ


Recommended Posts

Εχω μια γεννήστρα 400 lt με 70 sclaria peru.Απο την στιγμή που γεννήθηκαν, 300 περίπου πριν 1,5 χρόνιο,και μέχρι τώρα είχα 2 θανάτους.Την τελευταία εβδομάδα βρήσκω κάθε μέρα 1 με 2 ψώφια.Τα περισσότερα δεν έχουν κάποιο σημάδι επάνω τους.Σε κάποιο όμως λέιπει το ένα τους μάτι.Σήμερα μάλιστα βρήκα ένα που ήταν έτοιμο να ψωφίσει που του έλλειπε το ένα μάτι και είχε και ένα φούσκωμα στο σώμα ψηλά ακριβώς πίσω από το κεφάλι.Μετρίσεις νερού ΟΚ.Την περασμένη εβδομάδα έκανα θεραπεία με melafix και primafix και σήμερα έριξα general cure.Eχετε να πρωτείνετε κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, εγω καταλαβαίνω πως γενηθηκαν 300 σκαλάρια πριν εναμηση χρόνο και είχες 2 θανατους. Πιο πριν λες πως έχεις 400 λίτρα με 70 σκαλάρια....

Ανεφερε τις μετρήσεις σου!

Βάλε φωτογφραφίες!

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια γεννήστρα 400 lt με 70 sclaria peru.Απο την στιγμή που γεννήθηκαν, 300 περίπου πριν 1,5 χρόνιο,και μέχρι τώρα είχα 2 θανάτους.Την τελευταία εβδομάδα βρήσκω κάθε μέρα 1 με 2 ψώφια.Τα περισσότερα δεν έχουν κάποιο σημάδι επάνω τους.Σε κάποιο όμως λέιπει το ένα τους μάτι.Σήμερα μάλιστα βρήκα ένα που ήταν έτοιμο να ψωφίσει που του έλλειπε το ένα μάτι και είχε και ένα φούσκωμα στο σώμα ψηλά ακριβώς πίσω από το κεφάλι.Μετρίσεις νερού ΟΚ.Την περασμένη εβδομάδα έκανα θεραπεία με melafix και primafix και σήμερα έριξα general cure.Eχετε να πρωτείνετε κάτι άλλο?

70 σκαλάρια ενάμιση έτους σε 400 λίτρα??? Προφανώς πέφτει πολύ ξύλο εκεί μέσα! Δώσε ψάρια...

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Μια φωτογραφία του ενυδρείου και μια απο ένα ψαρι που να φαίνεται το πρόβλημα θα βοηθούσε .

Link to comment
Share on other sites

Eίναι λιγο δύσκολο να φωτογραφίσω ένα ψάρι με πρόβλημα όταν μέσα στο ενυδρείο είναι 70 σκαλάρια και όπου πάει το ένα πάνε και τα υπόλοιπα.Πάντως σήμερα είδα ένα το όποιο είναι δραστήριο όπως και τα υπόλοιπα αλλά η κόρη του ενός ματιού του είναι λευκή και μου φένετε ότι έχει και πριστεί

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στην ατυχία μου ίσως είμαι λίγο τυχερός γιατί βρήκα άλλα 2 ψώφια με το ίδιο πρόβλημα,λείπει το μάτι τους, και τα φωτογράφισα και ίσως μπορέσετε να με βοηθήσετε.

post-292-1257252481_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν βλέπω να λείπει το μάτι... :blush: Βλέπω σαν αν είναι θαμπό, αλλά αυτό μπορεί να οφείλεται και στον θάνατο και όχι ο θάνατος να οφείλεται σε αυτό! Νομίζω πως μία πλήρη φωτογραφία του ενυδρείου θα βοηθούσε αρκετά!

Προσωπικά θεωρώ πως στρεσάρονται πολύ τα ψάρια σου μέσα στα 400 λίτρα. Αυτομάτως αυτό μπορεί να σημαίνει ασθένεια, καθότι πέφτει το ανοσοποιητικό τους!

Αυτό είναι απλή εκτίμηση και τίποτα παραπάνω! Από όρεξη πως πάνε? Βλέπεις κάτι άλλο περίεργο που αφορά τον χρωματισμό ή την ακαθαρσία τους? Πιθανόν και ένα βίντεο του όλου ενυδρείου να ήταν ακόμα καλύτερο...

Link to comment
Share on other sites

Εχει δικιο ο stormtrooper!!!

Αλλα κι εγω επιμενω για μια φωτο ολοκληρου του ενυδρειου!!

Link to comment
Share on other sites

Oχι.Λείπει το μάτι.Το μαύρο που φένετε από μέσα δεν είναι του ματιού αλλά πίσω από το μάτι που συνεχίζει η γραμμή του δέρματος.

Αυτό που παρατήρησα σήμερα είναι το εξείς:Πήγα και κρήφτικα έτσι ώστε να μην με βλέπουν τα ψάρια.Αμέσως άρχισε ένα απίστεφτο ξύλο όπου ψάρια έπερναν φόρα και έπεφταν με ταχύτητα επάνω στα μάτια των άλλων ψαριών.

Επίσης δεν μπορεί να παρατηρώ όλα τα ψάια και να είναι οκ και μετα από μια ώρα να βρήσκω ένα ψώφιο χωρίς μάτι.Ετσι δεν είναι??

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν μπορεί να παρατηρώ όλα τα ψάια και να είναι οκ και μετα από μια ώρα να βρήσκω ένα ψώφιο χωρίς μάτι.Ετσι δεν είναι??

Εξαρτάτε !!!

Η φωτογραφία από πεθαμένο ψάρι δεν μπορεί σε καμία περίπτωση να μας βοηθήσει .

Εγώ περιμένω !

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να ειναι τοσο πια δυσκολο για μια φωτογραφια του ενυδρειου.................

Link to comment
Share on other sites

Δε νομιζω να ειναι τοσο πια δυσκολο για μια φωτογραφια του ενυδρειου.................

Σωστά!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου... οτι και να εχεις μεσα στο ενυδρειο... δεν υπαρχει λόγως να μην ανεβαζει φωτο.

Να σε βοηθησουν θελουν, αλλα με ελλειπει στοιχεια ειναι αδυνατο!!!

Link to comment
Share on other sites

Βρε...Δεν έχω κανένα πρόβλημα να ανεβάσω φωτογραφία του ενυδρείου μου.Γιατι?Μήπως και μου το ματιάξετε :blush::) Απλά επιδή είναι γεννήστρα είναι 400lt ενυδρείο σκέτο τζάμι το οποίο έχει πιάσει άλγη στα τζάμια.Επίσης δεν ξέρω αν είμαι υπερβολικος αλλά επιδή έχω ρίξει το general cure δεν θέλω να βάλω το χέρι μου μέσα στο νερό.Οπότε να σας φωτογραφίσω την άλγη δεν λέει κάτι.Ετσι δεν είναι???Αλλά ΟΚ θα το καθαρίσω σήμερα και θα σας στείλω την φώτο.

Link to comment
Share on other sites

Nα και η φώτογραφία.Δεν ξέρω τι μπορείτε να καταλάβετε.Το νερό είναι μίσο γιατί κάνω την θεραπεία.

Μετρήσεις νερού PH=8 ,AMMO=0 , NO2=0 ,NO3=70,KH=5 ,GH=10

post-292-1257316327_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

υγρα τεστ tropic marine.Αυτο είναι και το νερό του σπιτιού μου

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή νερού όλο με νερό όσο γίνεται ποιο δουλεμένο και να μειώσεις το πληθυσμό κατα 60% με γεμάτο το ενυδρείο .

Τελος έχοντας στη μέση το νερό για να θεραπεία το κάνουμε για λίγες ώρες και όχι μέχρι να ολοκληρωθεί η θεραπεία .

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή νερού όλο με νερό όσο γίνεται ποιο δουλεμένο και να μειώσεις το πληθυσμό κατα 60% με γεμάτο το ενυδρείο .

Τελος έχοντας στη μέση το νερό για να θεραπεία το κάνουμε για λίγες ώρες και όχι μέχρι να ολοκληρωθεί η θεραπεία .

Ναι αλλά όταν εγώ ρίχνω δοσολογείες φαρμάκων για 200lt γιατί αλλίως θα ήθελα έναν σκασμό χρήματα δεν μπορώ να συμπληρώσω το νερό.Ετσι δεν είναι?

Η θεραπεία με general cure τελειώνει αύριο.Οπότε μεθαύριο θα γεμίσει πάλι το ενυδρείο.Αντί να κάνω αλλάγη νερού 25% που λέει το φάρμακο θα συμπληρώσω με νερό το ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Στα κομπιούτερ λέγεται bottleneck στον κανονικό κόσμο πανικός. Προσπαθείς να χωρέσεις πολλά ζωντανά σε μικρό χώρο. Αυτό δημιουργεί πανικό και επιθετικότητα -σαν να προσπαθούν να παρκάρουν ταυτόχρονα 6 αυτοκίνητα σε μία και μοναδική θέση. Κάποια στιγμή θα πέσει ξύλο.

Τα ψάρια σου λόγω ενστίκτου προσπαθούν να μειώσουν τον υπερπληθυσμό με επιθέσεις και χτυπήματα που επιφέρουν σίγουρο θάνατο. Το νεκρό σκαλάρι στη φώτο δεν έχει άλλα σημάδια -τουλάχιστον εξωτερικά- από κάποια μόλυνση που μπορώ να αναγνωρίσω, ούτε άλλα χτυπήματα που υποδηλώνουν πάλη.

"Αλλαγή νερού όλο με νερό όσο γίνεται ποιο δουλεμένο και να μειώσεις το πληθυσμό κατα 60% με γεμάτο το ενυδρείο"

Link to comment
Share on other sites

Στα κομπιούτερ λέγεται bottleneck στον κανονικό κόσμο πανικός. Προσπαθείς να χωρέσεις πολλά ζωντανά σε μικρό χώρο. Αυτό δημιουργεί πανικό και επιθετικότητα -σαν να προσπαθούν να παρκάρουν ταυτόχρονα 6 αυτοκίνητα σε μία και μοναδική θέση. Κάποια στιγμή θα πέσει ξύλο.

Τα ψάρια σου λόγω ενστίκτου προσπαθούν να μειώσουν τον υπερπληθυσμό με επιθέσεις και χτυπήματα που επιφέρουν σίγουρο θάνατο. Το νεκρό σκαλάρι στη φώτο δεν έχει άλλα σημάδια -τουλάχιστον εξωτερικά- από κάποια μόλυνση που μπορώ να αναγνωρίσω, ούτε άλλα χτυπήματα που υποδηλώνουν πάλη.

"Αλλαγή νερού όλο με νερό όσο γίνεται ποιο δουλεμένο και να μειώσεις το πληθυσμό κατα 60% με γεμάτο το ενυδρείο"

Λέτε εγώ να θέλω να έχω όλα αυτά τα ψάρια και να τα ταϊζω?Ξέρω ακριβώς πόσα πρέπει να έχει το ενυδρείο.

Στό πραγματικό μου ενυδρείο ,φυτεμένο όσο δεν πάει άλλο,3 έχω σε 160LT.Ηταν να δώσω 30 σε ένα κατάστημα αυτή την εβδομάδα αλλά λόγω θανάτων φοβήθηκα μήπως ήταν άρρωστα και ανέβαλα την πώληση

Έγινε επεξεργασία - koumparos
Link to comment
Share on other sites

Εγώ προσωπικά έγραψα για αυτό που είδα-διάβασα και κατέθεσα την άποψή μου...

Link to comment
Share on other sites

Λέτε εγώ να θέλω να έχω όλα αυτά τα ψάρια και να τα ταϊζω?Ξέρω ακριβώς πόσα πρέπει να έχει το ενυδρείο.

Στό πραγματικό μου ενυδρείο ,φυτεμένο όσο δεν πάει άλλο,3 έχω σε 160LT.Ηταν να δώσω 30 σε ένα κατάστημα αυτή την εβδομάδα αλλά λόγω θανάτων φοβήθηκα μήπως ήταν άρρωστα και ανέβαλα την πώληση

Σε τιμά το γεγονός ότι δεν πούλησες ψάρια από τη στιγμή που υποψιάστηκες ασθένεια, αλλά τουλάχιστον γι'αυτή τη φάση, μέχρι να τα δώσεις, μη τσιγκουνεύεσαι το νερό και τα φάρμακα! Αλλιώς ούτε πώληση θα κάνεις και θα στεναχωριέσαι που χάνεις τα "παιδιά" σου καθημερινά!

Γνώμη μου πάντα :blush:

Link to comment
Share on other sites

Σε τιμά το γεγονός ότι δεν πούλησες ψάρια από τη στιγμή που υποψιάστηκες ασθένεια, αλλά τουλάχιστον γι'αυτή τη φάση, μέχρι να τα δώσεις, μη τσιγκουνεύεσαι το νερό και τα φάρμακα! Αλλιώς ούτε πώληση θα κάνεις και θα στεναχωριέσαι που χάνεις τα "παιδιά" σου καθημερινά!

Γνώμη μου πάντα :blush:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...