Jump to content

Προβλήματα Αρχάριου


Recommended Posts

Γειά σας,

Εδώ και κάτι μέρες το ενυδρείο μου ειχε στρωθεί (μάλλον) και αποφάσισα

σιγά-σιγά να βάλω ψαράκια. Στην αρχή έβαλα 10 νεον.

Οι μετρήσεις μου όταν τα έβαλα ήταν:

PH=7.6

Αμμωνία=0

NO2=0

NO3=6

Σε 24 ώρες τα 3 ψαράκια απεβίωσαν.

Σε άλλες 24 άλλα 3, και τώρα έχουν μεινει 2 απο τα οποία έχει

ψιλοξεθωριάσει το χρώμα.

Οι μετρήσεις μου εξακολουθούν να είναι ιδιες, θερμοκρασία εχω 25 βαθμούς.

Λέω δεν μπορεί το PH θα φταιει. και έβαλα εχθες με 26 βαθμους C περίπου,

3 Guppy(2 θηλυκα και ένα αρσενικο, τα θηλυκα ήταν ηδη σε ενδιαφέρουσα :) ) και δυο Corry.

Ε το ένα Guppy θηλυκο πέθανε πριν καλα καλα μπει στο νερό (μέσα στη σακουλα)

και τα άλλα 2 μερικές ώρες μετά την προσαρμογή (μέσα στο ενυδρειο)

Τι μπορεί να συμβαίνει?

Εχθές έβαλα και ένα σακουλακι άνθρακα μήπως έχω τίποτα τοξικό μέσα.

Το φίλτρο μου δουλευει καλά, αέραντλία έχω, θερμοκρασία σταθερή έχω.

Το χαλίκι κλπ είναι ειδικά για νερό, τα 2-3 φυτούλια που έχω καλά φαίνονται,

τα δε corry δείχνουν να είναι οκ, (υπερκινητικά συνήθως πάνω-κάτω).

Τι μένει? η σκληρότητα? Η το μαγαζί που τα παίρνω?

Thnx για όποια απάντηση.

Ελπίζω να μην φονευσω άλλα ψαράκια!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε satriani νομίζω ότι βιάζεσαι πολύ με τα ψαράκια... Όταν στρώσει το ενυδρείο σημαίνει ότι έχει σχηματιστεί αποικία βακτιριδίων μικρής όμως έκτασης για όλο αυτό το βιολογικό φορτίο που εσύ προσθέτεις απότομα. Το συμπέρασμα φοβάμαι πως είναι δηλητηρίαση από αμμωνία (απλά στη συνέχεια την "τρώνε" τα βακτηρίδια για αυτό και μετράς 0) για αυτό και χάνεις τα ψαράκια σου. Άστα τώρα όπως είναι, τάιζε λίγο και μέτρα συχνά αμμωνία. Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου? Αν είναι μικρό επιβαρύνεται ακόμα περισσότερο. Καλή τύχη!

Edit:τώρα είδα στο προφίλ σου ότι το ενυδρείο σου είναι 50lt, είναι σχεδόν σίγουρο ότι η αμμωνία στα σκοτώνει. Κάνε αυτό που σου είπα παραπάνω και κάνε και καθημερινές αλλαγές νερού της τάξης του 15-20% για να μην έχουμε και άλλο θύμα.

Έγινε επεξεργασία - george hmmy
Link to comment
Share on other sites

Φίλε satriani νομίζω ότι βιάζεσαι πολύ με τα ψαράκια... Όταν στρώσει το ενυδρείο σημαίνει ότι έχει σχηματιστεί αποικία βακτιριδίων μικρής όμως έκτασης για όλο αυτό το βιολογικό φορτίο που εσύ προσθέτεις απότομα. Το συμπέρασμα φοβάμαι πως είναι δηλητηρίαση από αμμωνία (απλά στη συνέχεια την "τρώνε" τα βακτηρίδια για αυτό και μετράς 0) για αυτό και χάνεις τα ψαράκια σου. Άστα τώρα όπως είναι, τάιζε λίγο και μέτρα συχνά αμμωνία. Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου? Αν είναι μικρό επιβαρύνεται ακόμα περισσότερο. Καλή τύχη!

Edit:τώρα είδα στο προφίλ σου ότι το ενυδρείο σου είναι 50lt, είναι σχεδόν σίγουρο ότι η αμμωνία στα σκοτώνει. Κάνε αυτό που σου είπα παραπάνω και κάνε και καθημερινές αλλαγές νερού της τάξης του 15-20% για να μην έχουμε και άλλο θύμα.

20828[/snapback]

Μα αυτό ειναι το περίεργο:

αμμωνία=0

, και μετράω συχνά.

Δεν βάζω άλλα ψάρια μέχρι να δώ τι γίνεται

Link to comment
Share on other sites

Η αμμωνία είναι ιδιαίτερα τοξική και ενδέχεται η ποσότητα να είναι μη μετρήσιμη με τα τεστ. Ακόμα και τα υγρά (τα stick δεν τα συζητάμε) η ελάχιστη ποσότητα που ανιχνεύουν είναι 0,5mg/lt, από κει και κάτω δεν ξέρεις τι γίνεται. Υπομονή και όχι βιαστικές κινήσεις και όλα θα πάνε καλά! :)

Edit:και κάτι ανόητο να ρωτήσω, προσαρμογή κάνεις στα ψαράκια φίλε satriani, έτσι? Όχι μπλουμ κατευθείαν!

Έγινε επεξεργασία - george hmmy
Link to comment
Share on other sites

Η αμμωνία είναι ιδιαίτερα τοξική και ενδέχεται η ποσότητα να είναι μη μετρήσιμη με τα τεστ. Ακόμα και τα υγρά (τα stick δεν τα συζητάμε) η ελάχιστη ποσότητα που ανιχνεύουν είναι 0,5mg/lt, από κει και κάτω δεν ξέρεις τι γίνεται. Υπομονή και όχι βιαστικές κινήσεις και όλα θα πάνε καλά! :)

Edit:και κάτι ανόητο να ρωτήσω, προσαρμογή κάνεις στα ψαράκια φίλε satriani, έτσι? Όχι μπλουμ κατευθείαν!

20837[/snapback]

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου,

Βέβαια κάνω προσαρμογή: 30 λεπτά η σακούλα να επιπλέει στο νερό ανοικτή με λίγο-λίγο νεράκι μέσα και μετά ένα ένα τα ψαράκια στο ενυδρείο με την απόχη,

αμμωνία μετράω με σταγόνες με ελάχιστο 0,25 .

Αν παντως αποδειχθεί οτι είναι αμμωνία (που αμφιβάλλω),

αξίζει σε αυτή τη φάση να βάλλω σκόνη βακτήρια?

Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω!!!! :D:lol:

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το θέμα της ακρίβειας των τεστ, το καλύτερο που βρήκα απ' όσα δοκίμασα για αμμωνία είναι της Τropic marin το οποίο έχει τις παρακάτω διαβαθμίσεις που πιστεύω ότι σου δίνουν μια πλήρη εικόνα της αμμωνίας.

<0.01

0.05

0.1

0.2

0.5

1.0

3.0

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλε satriani χρησιμοποιούσα για το στρώσιμο έτοιμα βακτηρίδια της sera και έριχνα 1-2 ψαράκια μετά από 10 μέρες χωρίς προβλήματα. Τα έτοιμα βακτηρίδια επιταχύνουν τη διαδικασία, ΙΜΟ χωρίς προβλήματα, βέβαια υπάρχουν φίλοι που δεν τα προτιμούν. Αν είναι πρόβλημα αμμωνίας και με δεδομένο ότι το βιολογικό φορτίο που πρόσθεσες ήταν μεγάλο και απότομο θα έχεις όφελος με την προσθήκη αυτών. Να σου πω και ένα παράδειγμα από προσωπικό πάθημα με αμμωνία να δεις την επικινδυνότητα της. Σε ένα ενυδρείο 80 λίτρων είχα καμιά 40αριά δισκάκια δικιάς μου αναπαραγωγής, μεγέθους 3 εκατοστά περίπου. Κολλάει η αντλία του φίλτρου και σταματάει για περίπου 12-14 ώρες, αποκαθιστώ το πρόβλημα, μετράω αμμωνία τίποτα. Μέσα σε 7 μέρες περίπου έχασα όλα μου τα ψαράκια, 3-4 κάθε μέρα. Η αμμωνία καίει τα βράγχια των ψαριών και δυσκολεύονται να αναπνεύσουν και τελικά πεθαίνουν. Αυτά και καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ φίλε satriani χρησιμοποιούσα για το στρώσιμο έτοιμα βακτηρίδια της sera και έριχνα 1-2 ψαράκια μετά από 10 μέρες χωρίς προβλήματα. Τα έτοιμα βακτηρίδια επιταχύνουν τη διαδικασία, ΙΜΟ χωρίς προβλήματα, βέβαια υπάρχουν φίλοι που δεν τα προτιμούν. Αν είναι πρόβλημα αμμωνίας και με δεδομένο ότι το βιολογικό φορτίο που πρόσθεσες ήταν μεγάλο και απότομο θα έχεις όφελος με την προσθήκη αυτών. Να σου πω και ένα παράδειγμα από προσωπικό πάθημα με αμμωνία να δεις την επικινδυνότητα της. Σε ένα ενυδρείο 80 λίτρων είχα καμιά 40αριά δισκάκια δικιάς μου αναπαραγωγής, μεγέθους 3 εκατοστά περίπου. Κολλάει η αντλία του φίλτρου και σταματάει για περίπου 12-14 ώρες, αποκαθιστώ το πρόβλημα, μετράω αμμωνία τίποτα. Μέσα σε 7 μέρες περίπου έχασα όλα μου τα ψαράκια, 3-4 κάθε μέρα. Η αμμωνία καίει τα βράγχια των ψαριών και δυσκολεύονται να αναπνεύσουν και τελικά πεθαίνουν. Αυτά και καλή συνέχεια!

20852[/snapback]

Ευχαριστώ πολύ,

Θα κοιτάξω το θέμα της αμμωνίας περισσότερο.

Ας ελπίσω μέχρι να γυρίσω σπίτι να μην βρώ τα 2 corry κολλημένα στο φιλτρο! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...