Jump to content

Εγκυος Ξιφοφορινα!!!!


Recommended Posts

Καλημερα σας!!!!

Μου φαινεται οτι η μια ξιφοφορινα μου ειναι ετοιμη να γεννησει!!!

Τι να κανω για να μην φανε τα μικρα της τα αλλα ψαρακια???

Δεν εχω στο ενυδρειο μου πραγματικα φυτα.....

Την κυνηγανε συνεχως ο αρσενικος και ο μολυ :blush:

Να την βαλω μονη της στο δευτερο ενυδρειο που στρωνω και ειναι αδειο???

Link to comment
Share on other sites

Εαν το φιλτρο του πρωτου σου ενυδρειου ειναι στρωμενο,μπολιασε το φιλτρο του δευτερου ενυδρειου

σου απο το πρωτο και μετεφερε την ξιφιφορινα σου εκει.Οταν γεννησει βγαλτην και αφησε μονο

τα νεογεννητα.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν ειναι στρωμενο ουτε το πρωτο :blush:

Εκανα λαθος ξεκινημα και προσπαθω να διορθωσω τα λαθη μου....

Η ξιφοφορινα ομως εχει φουσκωσει αρκετα!!!!

Αν την αφησω εκει λες να εχουν προβλημα τα μικρα της????

Σ'ευχαριστω για το ενδιαφερον σου!!

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολύ πιθανο να φαγωθούν απο τα υπόλοιπα ψάρια η και απο την ιδια τη μητερα τους,μπορείς να τα αφήσεις και μόλις γεννηθουν να κρυφθούν και οπως στη φύση τα εξυπνότερα να επιβιώσουν ή να προμηθευθεις μια απο τις λεγόμενες "γεννηστρες¨....

Link to comment
Share on other sites

Ειναι πολύ πιθανο να φαγωθούν απο τα υπόλοιπα ψάρια η και απο την ιδια τη μητερα τους,μπορείς να τα αφήσεις και μόλις γεννηθουν να κρυφθούν και οπως στη φύση τα εξυπνότερα να επιβιώσουν ή να προμηθευθεις μια απο τις λεγόμενες "γεννηστρες¨....

Σ'ευχαριστω πολυ! ..Ελπιζω ολα να πανε καλα για τα μωρακια οταν ερθουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα σε αστρωτο ενυδρειο παρα σε γεννηστρα.

Link to comment
Share on other sites

+1

εγω θα την έβαζα στο 2π με συχνές αλλαγές νερου για μειωση των Νο2 ΝΗ3/4

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις συμβουλες!!!!!

Οταν εχω γεννητουρια θα σας ενημερωσω!!!!! :blush:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να προμηθευτεις απο καποιο πετ σοπ στην περιοχη σου Κερατοφυλλο και να το αφησεις στην επιφανεια(μιας και ειναι φυτο επιφανειας).Με αυτον τον τροπο θα δωσεις στα μικρα σου πιθανοτητες επιβιωσης.. :blush:

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να προμηθευτεις απο καποιο πετ σοπ στην περιοχη σου Κερατοφυλλο και να το αφησεις στην επιφανεια(μιας και ειναι φυτο επιφανειας).Με αυτον τον τροπο θα δωσεις στα μικρα σου πιθανοτητες επιβιωσης.. :)

:blush: Ωραια!!! Μολις εφευγα για το πετ σοπ!!!!

+κερατοφυλλο λοιπον!!!!

Σ'ευχαριστω!!!

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ τα βάλεις σε γεννήστρα. Είναι τρομερό λάθος... Εγώ απο γέννα γκάπυ είχα βάλει 10 σε γεννήστρα και καμια 15-20 εκτος. Αυτά που ήταν στην γεννήστρα (τα έβγαλα σε μια εβδομάδα) είναι πιο μικροκαμωμένα και... αρρωστιάρικα θα έλεγε κανεις. Τώρα έχω καμια 20αρια μικρα τα οποιά είναι στον ενάμσι μήνα και είναι υγιέστατα (και έχω και μια γέννα απο χθες). Βεβαια έχω αρκετούτσικο κερατόφυλλο και στην πρωτη γέννα είχα και ένα αλλο φυτό να επιπλέει.

Το συμπέρασμα είναι οτι άμα έχεις κάποια ποσότητα κερατόφυλλο δεν κινδυνευουν ιδιαίτερα τα μικρα ενώ αμα τα βάλεις στην γεννήστρα γίνονται πιο "χαζα" βλέπουν τα μεγάλα που δεν μπορούν να τα πειράξουν και ξεθαρεύουν μετα, και δεν είναι τόσο υγιή (μικροκαμωμένα, στραβές ουρές κτλπ)

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΝ τα βάλεις σε γεννήστρα. Είναι τρομερό λάθος... Εγώ απο γέννα γκάπυ είχα βάλει 10 σε γεννήστρα και καμια 15-20 εκτος. Αυτά που ήταν στην γεννήστρα (τα έβγαλα σε μια εβδομάδα) είναι πιο μικροκαμωμένα και... αρρωστιάρικα θα έλεγε κανεις. Τώρα έχω καμια 20αρια μικρα τα οποιά είναι στον ενάμσι μήνα και είναι υγιέστατα (και έχω και μια γέννα απο χθες). Βεβαια έχω αρκετούτσικο κερατόφυλλο και στην πρωτη γέννα είχα και ένα αλλο φυτό να επιπλέει.

Το συμπέρασμα είναι οτι άμα έχεις κάποια ποσότητα κερατόφυλλο δεν κινδυνευουν ιδιαίτερα τα μικρα ενώ αμα τα βάλεις στην γεννήστρα γίνονται πιο "χαζα" βλέπουν τα μεγάλα που δεν μπορούν να τα πειράξουν και ξεθαρεύουν μετα, και δεν είναι τόσο υγιή (μικροκαμωμένα, στραβές ουρές κτλπ)

Δεν ειναι τρομερό λάθος απλά είναι βασικό να κρατάς καθαρό τον χώρο τους..καθώς τα νερα μέσα είναι κάπως στάσιμο,επιπλεον η τροφή τους σε μορφή πούδρας επιβαρύνει απίστευτα την ποιότητα του νερου..Οι στραβές ουρές ειναι αποτέλεσμα ραχίτιδας που οφείλεται 95% απο τα γονιδια DNA των γεννητόρων!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας και παλι...

Δεν βρηκα κερατοφυλλο :blush:

Ελπιζω να μην γεννησει σημερα....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας και παλι...

Δεν βρηκα κερατοφυλλο :blush:

Ελπιζω να μην γεννησει σημερα....

Εαν τα εχεις σε αλλο ενυδρειο μονα τους(χωρις την μανα) δεν χρειαζεται κερατοφυλλο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, εγώ θα τα έβαζα στο άλλο....

Έπίσης δεν νομίζω οι στραβές ουρές να οφείλονται μόνο σε αυτο. Εγώ είχα αρσενικο και θυληκό απο άλλα μαγαζια και βγήκε 1 με στραβή ουρα...

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...