Jump to content

Μετρήσεις νερού


Recommended Posts

Καλημέρα

Έχω ξεκινήσει εδώ και 24 μέρες το νέο μου ενυδρείο.Οι εξωτερικές διαστάσεις είναι 101x40x45.

Καθαρά λίτρα όπως τα υπολογίζω είναι 140 περίπου. Έβαλα το νερό μέσα μαζί με με αντιχλώριο της Tetra και

Εasy balance πάλι της Tetra καθώς και πέντε φυτά(ονομασίες δεν ξέρω).Μετά από δυο μέρες έβαλα μέσα

δύο γκουράμι.Μετά από τρεις μέρες έβαλα αναλογικά το safe start της Tetra μαζί με κάτι ταμπλέτες της Tetra

το Bactozym.Τώρα έχει δύο τιγρόψαρα ένα pleco κι ένα μονοδάκτυλο.

Επίσης ήθελα να πω πως σαν υπόστρωμα και βάση έχω μόνο το χαλίκι της Hobby το Aqualite και στα φυτά έχω τοποθετήσει ταμπλέτες και υγρό λίπασμα.Οι μετρήσεις μου είναι οι εξής

Αμμωνία 0,5(υγρά τεστ αρι)

Νιτρώδη άλατα 0(υγρά τεστ αρι)

Νιτρικά άλατα 0,5-0,10(υγρα τεστ sera)

PH 8.1

GH 19

KH 10

Oι αμφιβολίες μου είναι για την αμμωνία που είναι τόσο ψηλά αν και φαντάζομαι ότι τώρα ξεκινά

ουσιαστικά ο κύκλος του αζώτου.Το ΡΗ νομίζω ότι ανέβηκε λόγω του Aqualite.

Δεν ξέρω πως να συνεχίσω.....

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασανε να σου δώσουν το terta torumin και το crystal water...αν τα ειχες και αυτά θα είχε πάρει οτι υγρό εχει στη γκάμα της έχει η tetra...σου είπε καποιος να ακολουθήσεις αυτη την διαδικασία η πήρες πρωτοβουλία??Απο θερμοκρασία τι εχεις στο ενυδρείο σου??Φίλτρο και κεραμικά υλικά??Το easy balance κατα τη γνωμη ήταν εντελώς περιττό...Οπως το ειπες και μονος σου, ο κύκλος είναι στην πορεία για αυτο και ανιχνευεις αμμωνία, ο νιτριτης λίγο μου φαινεται περιεργος....Τα ψαρια κακως τα έβαλες..και ειναι εντελώς ασύμβατα...Πες μας λίγα λόγια για τον εξοπλισμό σου αν θες!!!Καλή αρχή απο εμένα και μην ακους όσα σου λένε...

Link to comment
Share on other sites

Oι αμφιβολίες μου είναι για την αμμωνία που είναι τόσο ψηλά αν και φαντάζομαι ότι τώρα ξεκινά

ουσιαστικά ο κύκλος του αζώτου.Το ΡΗ νομίζω ότι ανέβηκε λόγω του Aqualite.

Δεν ξέρω πως να συνεχίσω.....

Συχνες αλλαγες νερου,μετρησεις,ριχνε βακτηρια συμφωνα με τις οδηγιες του προιοντος και ο Θεος βοηθος.

***Δεν θα βαλεις οπωσδηποτε αλλα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εβαλες πρωτα ψαρια, και μετα τα βακτηρια και οχι αναποδα?

Το νερο κανει μονο για Αφρικανες.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν ότι έκανα μέχρι τώρα στο ενύδρειο μου όντας αρχάριος έγιναν με προτροπή του pet shop(δυστυχώς)...

Πριν πέντε μέρες είχα διακοπή ρεύματος πάνω από 8 ώρες με συνέπεια όλα τα βακτήρια να έχουν χαθεί φαντάζομαι..Μετρώντας μετά την αμμωνία την βρήκα αρκετά ψηλά γύρω στο 1.00 mg\l.Tα φυτά που έχω

μέσα άρχισαν να χαλάνε .Έκανα μια αλλαγή νερού από όσμωση το μισό ενυδρείο.Δεν μπορώ να καταλάβω πότε ολοκληρώνεται ο κύκλος του αζώτου.

Απ' την αρχή τα νιτρώδη άλατα ήταν πάντα 0 ενώ η αμμωνία στο 0,25 και τα νιτρικά άλατα ανέβηκαν 5-10 mg\l.

Επειδή έχω απογοητευτεί λιγάκι σκέφτομαι να το ξεστήσω και να ξεκινήσω απ' την αρχή και το στρώσιμο γιατί στην ουσία δεν έγινε ποτέ.

Πρέπει να βγάλω το Aqualite και να βάλω κάτι άλλο ή να το αφήσω μέσα με την προυπόθεση να βάλω πάλι

εύκολα φυτά.

Τώρα από εξοπλισμό μου δώσανε τα παρακάτω

Εξωτερικό φίλτρο 2215 Eheim classic(μπλε σφουγγάρια και μακαρόνι)

Εσωτερικό φίλτρο Picup Eheim

Αεραντλία Schego Optimal , δύο λάμπες 90 εκ. sylvania standard T8 F30W

Jager 125 W(θερμοστάτη)

Υπάρχει περίπτωση να σωθεί η κατάσταση όσο γίνεται πιο αναίμακτα?

Link to comment
Share on other sites

0 νιτρώδη... πολύ περίεργο

Link to comment
Share on other sites

Πριν πέντε μέρες είχα διακοπή ρεύματος πάνω από 8 ώρες με συνέπεια όλα τα βακτήρια να έχουν χαθεί φαντάζομαι..Μετρώντας μετά την αμμωνία την βρήκα αρκετά ψηλά γύρω στο 1.00 mg\l. Δεν ειναι απαραιτητο αυτο, εγω ειχα 11ωρη σε νεοστημενο ενυδρειο ( με μπολισμα) και δεν μετρησα τιποτα.

Απλα δεν ταισα 1-2 μερες προληπτικα. Παιζει ρολο η ιχθυοφορτωση και η ποιοτητα και ποσοτητα της φιλτρασνης.

Tα φυτά που έχω

μέσα άρχισαν να χαλάνε . δεν εχει σχεση αυτο με το στρωσιμο

Έκανα μια αλλαγή νερού από όσμωση το μισό ενυδρείο. Σκετο ΑΟ?

Δεν μπορώ να καταλάβω πότε ολοκληρώνεται ο κύκλος του αζώτου. διαβασε αυτο μηπως καταλαβεις http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry279972

Απ' την αρχή τα νιτρώδη άλατα ήταν πάντα 0 ενώ η αμμωνία στο 0,25 και τα νιτρικά άλατα ανέβηκαν 5-10 mg\l.

Επειδή έχω απογοητευτεί λιγάκι σκέφτομαι να το ξεστήσω και να ξεκινήσω απ' την αρχή και το στρώσιμο γιατί στην ουσία δεν έγινε ποτέ.

Πρέπει να βγάλω το Aqualite και να βάλω κάτι άλλο ή να το αφήσω μέσα με την προυπόθεση να βάλω πάλι

εύκολα φυτά.

Τώρα από εξοπλισμό μου δώσανε τα παρακάτω

Εξωτερικό φίλτρο 2215 Eheim classic(μπλε σφουγγάρια και μακαρόνι)

Εσωτερικό φίλτρο Picup Eheim

Αεραντλία Schego Optimal , δύο λάμπες 90 εκ. sylvania standard T8 F30W

Jager 125 W(θερμοστάτη)

Υπάρχει περίπτωση να σωθεί η κατάσταση όσο γίνεται πιο αναίμακτα?

Εγω λεω να συνεχισεις το στρωσιμο γιατι να πας πισω?

Για αναιμακτα με ταυτοχρονη παρουσια αμμωνιας και ψαριων, δυσκολο.

Μονο αν

α) κανεις καθε μερα αλλαγες και κρατας τα επιπεδα την τοξικοτητας της αμμωνιας (οπως εξηγω στο λινκ) σε ασφαλη επιπεδα, Φυσικα θα καθυστερει το στρωσιμο με μειωμενη αμμωνια.

β) μπολικα βακτηρια tetra safestart kai bactozym μηπως και γινει τιποτα.

γ) μπολιασμα και καθαρισες http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=29339

Link to comment
Share on other sites

Οσο αφορα τα φυτα δεν εβαζα λιπασμα γιατι ετσι το συγκρατησα.

Το νερο ηταν ολοκληρο οσμωμενο.

Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω και γω ειναι αυτο ακριβως οτι εχω ΝΗ3 και δεν εχω καθολου Ν02(τα τεστ

που εκανα ηταν με υγρα της api)

Πες τε μου σας παρακαλω αυτο το aqualite τι ιδιοτητες εχει.Κανει ή οχι για το βυθο του ενυδρειου?

Ευχαριστω για τη βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Απο την αρχη 100% οσμωση χρησιμοποιεις?

Στο 100% νερο οσμωσης που χρησιμοποιησες ειχες προσθεσει κατι? πχ ιχνοστοιχεια και ηλεκτρολυτες (Μακροστοιχεια και μικροστοιχεια)?

ΥΓ τον μονοδαχτυλο γιατι τον πηρες εχεις σκοπο να φτιαξεις υφαλμυρο ενυδρειο?

Link to comment
Share on other sites

Οχι, οσμωση εβαλα μονο στην τελευταια αλλαγη με το σκεπτικο να ειναι το νερο καθαρο τελειως.

Τωρα οσο για το μονοδακτυλο στερνη μου γνωση να σε ειχα πρωτα.Μου το δωσανε απο το μαγαζι με την

προυποθεση πως ταιριαζει με τα υπολοιπα ψαρια αν και το βλεπω πως επιτιθεται και στα λιγοστα φυτα αλλα και στις ουρες των ψαριων.Μαλλον θα το γυρισω πισω.

Οσο για το υποστρωμα καμια επισημανση?

Link to comment
Share on other sites

Το υγρό τεστ της API μετράει ΝΗ3/ΝΗ4 (αμμώνιο, αμμωνία) αυτό σημαίνει ότι μπορεί να έχεις υψηλά επίπεδα αμμωνίου (λιγότερο τοξικό αλλά εξίσου επικίνδυνο) αλλά όχι αμμωνίας. Με τόσο υψηλό Ph η αμμωνία γίνεται περισσότερο επικίνδυνη εκτός κι αν έχεις ανεβασμένη GH που έχεις. Αυτό σημαίνει ότι τα άλατα προστατευουν τα βράγχια των ψαριών μέχρι ενός σημείου και καθιστούν την αμμωνία λιγότερο τοξική και ίσως για αυτό δεν είχες κάποια απώλεια μέχρι τώρα.

Εν κατακλείδι έχω την εντύπωση ότι υπάρχουν τα βακτηρίδια που διασπούν την αμμωνία σε αμμώνιο αλλά όχι εκείνα που διασπούν το αμμώνιο σε νιτρώδη. Οσο για το υπόστρωμα Aqualit το ίδιο έχω στο φυτεμένο 180L και δεν είχα μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα και δεν νομίζω να ανεβάζει το Ph (το Ph στη δική μου περίπτωση ανέβηκε γιατί έβαλα δύο ωραιότατες πέτρες από τη θάλασσα)

Αν θέλεις ανέβασε καινούριες μετρήσεις και κάνε συχνές αλλαγές νερού.

Link to comment
Share on other sites

Οχι, οσμωση εβαλα μονο στην τελευταια αλλαγη με το σκεπτικο να ειναι το νερο καθαρο τελειως....
Το νερο της οσμωσηης μπορει να ειναι καθαρο αλλα ειναι "νεκρο" αφου μαζι με τα καλα κραταει και τα καλα στοιχεια του νερου.

Δεν ζει (σχεδον κανενα) ζωντανο και φυτο μεσα σε σκετο ΑΟ.

Εχει μηδενικες σκληροτητες (gH kH) και λογω της μηδενικης kH εμμεσα κατεβαζει και το pH.

Αν βαζεις σκετο ΑΟ θα πρεπει να συμπληρωνεις μονος σου τα καλα στοιχεια που αφαιρεσε η AO, σε ποσοτητα αναλογα το ειδος των ψαριων που διατηρεις (αλλα θελουν λιγα. αλλα περισσοτερα).

Και αυτα ειναι μεταλικα αλατα και ιχνοστοιχεια.

Την ποσοτητα των μεταλικων αλατων την ελεγχεις μετρωντας gH (αυτην ανεβαζουν) ετσι ωστε να τυ ρυθμιζεις να ειναι καταλληλη για τα ψαρια που εχεις.

Διαβασε σχετικα θεματα στο φορουμ.

Διαβσε κι αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4678

αυτα ειναι μερικα απο τα στοιχεια, μακρο και μικρο, ή μεταλικα αλατα και ιχνοστοιχεια.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως τα δυο τιγρακια δεν αντεξαν.

Σιγουρα εγιναν καποια λαθη απο την αρχη.Ετσι λοιπον σκεφτομαι να το ξεστησω και να αρχισω προσεκτικα

και σταθερα.Θα βγαλω τα ψαρακια και θα στρωσω το ενυδρειο με αμμωνια.

Οι αποριες μου ειναι οι εξης

-Αυτο το aqualite να το βγαλω ή να το αφησω σαν στρωμα βυθου

-Θελω να βαλω κι αλλα φυτα.Εινα καλυτερα να μπουν πριν ξεκινησει το στρωσιμο ή να τα φυτεψω

αφου στρωθει το ενυδρειο και μετα

-Πως γινεται να ειχα nh3\nh4 0.5-no2 0 και νιτρικα αλατα 10

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά σου δεν θα έχουν πρόβλημα αν τα βάλεις από την αρχή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...