Jump to content

Τι ψάρι είναι και γιατί δεν κουνιέται


tropicana

Recommended Posts

παιδιά πήρα σήμερα 2 Γατόψαρα

1000829g.th.jpg

Δεν ξέρω τι είδος είναι πάντος τα πήρα σήμερα για να καθαρίζουν τον βυθό αλλα αυτά δεν κουνιούνται απο την θέση του καθόλου αφου σε κάποια φάση νόμιζα οτι ψόφισαν. Τα έκανα προσαρμογή κανονικά αλλα όλο κρύβονται εδώ και 5 ώρες δεν κουνίθηκαν απο την θέση τους τι παίζει με αυτά???

Στην αρχή ήθελα να πάρω Corrydoras aenus αλλα μετά αποφάσισα να πάρω αυτά επειδή σαν μεγαλύτερα θα έκαναν και καλύτερη δουλειά.

Ακίνητα τελείως ειναι πάντως και όταν έβαλα την αόχη να δώ αν ζούν κολύμπησαν λίγο και ξαναπάγωσαν.

Μήπως έχουν κάτι?

Link to comment
Share on other sites

To ψαράκι σου είναι Platydoras costatus και ο χαρακτήρας του είναι αυτός ο "αγαλματώδης". Δεν έχουν απολύτως τίποτα αν τρώνε κανονικά. Απίθανα ζωντανά (έχω δύο), προσοχή όμως γιατί μεγαλώνουν γρήγορα και χρειάζονται κρυψώνες -είναι νυκτόβιο ζωντανό.

Έγινε επεξεργασία - DarkAngel
Link to comment
Share on other sites

Αν τα πάρει χαμπάρη ο Θόδωρος Αγγελόπουλος θα γυρίσει νέα ταινία !!!

:blush::):thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Αν τα πάρει χαμπάρη ο Θόδωρος Αγγελόπουλος θα γυρίσει νέα ταινία !!!

:blush::):thumbup:

Από λάθος προστέθηκε δυο φορές.. παρακαλώ κάποιος συντονιστής να το διαγράψει.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos-910
Link to comment
Share on other sites

Αν τα πάρει χαμπάρη ο Θόδωρος Αγγελόπουλος θα γυρίσει νέα ταινία !!!

:):thumbup::P

:blush:

Link to comment
Share on other sites

To ψαράκι σου είναι Platydoras costatus και ο χαρακτήρας του είναι αυτός ο "αγαλματώδης". Δεν έχουν απολύτως τίποτα αν τρώνε κανονικά. Απίθανα ζωντανά (έχω δύο), προσοχή όμως γιατί μεγαλώνουν γρήγορα και χρειάζονται κρυψώνες -είναι νυκτόβιο ζωντανό.

Εχω Guppy μόνο και είπα να βάλω και κανα ψάρι βυθού.

Μέχρι τώρα δεν έφαγαν, απο κρυψώνες εχω προς το παρών 2 ανούμπιες και 3 egeria densa αλλα έχω σκοπό να βάλω πολλά φυτά μέχρι τέλος του μηνός

Εσύ τι προτείνεις???

Αλήθεια πάντα ετσι θα είναι ακίνητα??? Καθαρίζουν τα υπολείματα τροφής???

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη διαφορά που έχει αυτό το ψάρι από ένα νεκρό ψάρι είναι ότι το νεκρό ψάρι μπορεί να κουνηθεί από τα ρεύματα που δημιουργούνται μέσα στο ενυδρείο σου σε αντίθεση με αυτό... :blush:

Πλάκα πλάκα είναι πανέμορφο ψάρι, αλλά είναι ο ορισμός της ακινησίας.

Πιθανότατα να μην έχεις τις κατάλληλες συνθήκες να το διατηρήσεις... Ρίξε μία ματιά ΕΔΩ!

Link to comment
Share on other sites

Βασικά μόλις είδα ένα μικροσποπικό σαλιγκαράκι πώνω στο θερμοστάτη μου μάλλον ήρθε μαζί με τα φυτά

να το αφήσω λέτε η να το βγάλω????

Link to comment
Share on other sites

"Αλήθεια πάντα ετσι θα είναι ακίνητα??? Καθαρίζουν τα υπολείματα τροφής??? "

Ναι ακίνητα θα είναι και αόρατα... Και μάλιστα είναι τόσο ακίνητα που τα καθαρίζει ο πλεκόστομος (δεν κάνω πλάκα θα ανεβάσω βιντεάκι). Οταν μεγαλώσουν καθαρίζουν ΟΛΗ την τροφή που πέφτει στο βυθό και δεν αφήνουν τίποτα για τα υπόλοιπα.

Τις ανούβιες μη τις φυτεύεις μέχρι κάτω. Το ρίζωμα πρέπει να είναι έξω από το υπόστρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Η μόνη διαφορά που έχει αυτό το ψάρι από ένα νεκρό ψάρι είναι ότι το νεκρό ψάρι μπορεί να κουνηθεί από τα ρεύματα που δημιουργούνται μέσα στο ενυδρείο σου σε αντίθεση με αυτό... :blush:

Πλάκα πλάκα είναι πανέμορφο ψάρι, αλλά είναι ο ορισμός της ακινησίας.

Πιθανότατα να μην έχεις τις κατάλληλες συνθήκες να το διατηρήσεις... Ρίξε μία ματιά ΕΔΩ!

Καλά είμαι απο θέμα νερού απο κρυψώνες δεν ξέρω :)

Εκτός απο ξύλα τι άλλο μπορώ να βάλω που να μην μαλακονει το νερό?

Link to comment
Share on other sites

θα γινει πανω απο 15εκ.

οσο σε συνηθιζει θα το βλεπεις πιο πολυ.

κρυψωνες απαραιτητες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πραγματικά είναι πλάσμα τις νύχτας

εκλεισα όλα τα φώτα στο σπίτι και κάθομαι με το φώς απο το laptop και ένα κερί και τα χαζευω

λές και πατησες το κουμπί αρχισαν να εξερευνούν το χώρο πιθαμή προς πιθαμή και με τρελή ταχυτητα.

πολύ ωραια ψάρια θα τα χαρώ πολυ μιας και είμαι και εγώ πλάσμα τις νύχτας (οταν δεν δουλεύω πρωινος)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια πραγματικά είναι πλάσμα τις νύχτας

εκλεισα όλα τα φώτα στο σπίτι και κάθομαι με το φώς απο το laptop και ένα κερί και τα χαζευω

λές και πατησες το κουμπί αρχισαν να εξερευνούν το χώρο πιθαμή προς πιθαμή και με τρελή ταχυτητα.

πολύ ωραια ψάρια θα τα χαρώ πολυ μιας και είμαι και εγώ πλάσμα τις νύχτας (οταν δεν δουλεύω πρωινος)

Τοτε για να τα βλεπεις καλθτερα εγω θα σου πρότεινα ενα moonlight!! :blush:

Link to comment
Share on other sites

Εχω το ίδιο ψάρι και είναι commando :blush:

Σπανίως βγαίνει από τις κρυψώνες του την μέρα, μόνο για φαί και αν...

Προσοχή στην μεταφορά γιατί το πάνω πτερύγιο είναι επικίνδυνο

Link to comment
Share on other sites

Μια διόρθωση: To σωστό όνομα του ψαριού είναι Platydoras Armatulus αν και πολλοί -λανθασμένα- το ονομάζουν Platydoras Costatus. To χρώμα του αλλάζει όταν πρόκειται να ζευγαρώσει. Είναι πανέξυπνο ψάρι σε σύγκριση με τα υπόλοιπα που έχω. Να φανταστείς ότι κλέβει την ταμπλέτα από τον πλέκο την αφήνει κάπου αλλού και συνεχίζει το τρέξιμο. Ο πλέκο νομίζει ότι έχει το φαγητό μαζί του και τον κυνηγάει. Οταν κουραστεί o πλέκο ο Αrmatulus πάει και τρώει με την ησυχία του την ταμπλέτα. Προσοχή το ψάρι δεν έχει συναίσθηση της ποσότητας τροφής και μπορεί να φάει μεχρι σκασμού (θα τον δείς με πρησμένη κοιλιά).

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή στην μεταφορά γιατί το πάνω πτερύγιο είναι επικίνδυνο

Γιατί ρε φίλος Δράκαινα είναι???

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε φίλος Δράκαινα είναι???

Γιατί αν χρησιμοποιείς απόχη και μπλεχτεί, στην προσπάθεια να το ξεμπλέξεις

μπορεί να σε τρυπήσει. Στο ίντερνετ λένε οτι η εμπειρία είναι αρκετά επώδυνη.

Πιθανόν να πρόκειται και για άλλα αγκάθια στο σώμα του ψαριού.

Link to comment
Share on other sites

σωστος ο akranidis.

και στα πλαγια εχει τα ιδια αγκαθια.

εχω ματωσει ασχημα απο τη μεταφορα αυτου του ψαριου.

οταν θα τρωει θα δεις τι δυσαναλογο σχημα εχει η κοιλια του σε σχεση με την ουρα!!

Link to comment
Share on other sites

Μερικα γατοψαρα οπως και κορυ εχουν τοξικη ουσια στο πανω πετερυγιο.

Μάλιστα ωστε έτσι ε?

Δεν τα πιάνουμε με το χέρι ετσι και αλλιώς τα ψάρια οπότε οκ

Τιποτε άλλο που θα επρεπε να ξέρω?

Πχ αν μεγαλώσει τρώει αλλα ψάρια ή φυτά

Link to comment
Share on other sites

σωστος ο akranidis.

και στα πλαγια εχει τα ιδια αγκαθια.

εχω ματωσει ασχημα απο τη μεταφορα αυτου του ψαριου.

οταν θα τρωει θα δεις τι δυσαναλογο σχημα εχει η κοιλια του σε σχεση με την ουρα!!

Ευτυχώς εγώ τη γλύτωσα. Μια μέρα έβγαλα τα ξύλα για να τα αλλάξω και χωρίς να το πάρω είδηση μέσα στο ξύλο παρέμεινε το ένα από τα δύο. Πρέπει να ήταν 10 λεπτά στη λεκάνη χωρίς νερό το δύστυχο γιατί το άκουσα να προσπαθεί να ανασάνει με θόρυβο. Τον έπιασα με το χέρι και τον έριξα μέσα στη γυάλα και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πειραζει τίποτα ο δικός μου και είναι μεγαλούτσικος.

Μόνο κάθε τόσο αλλάζει κρυψώνα.

Link to comment
Share on other sites

Μέσα στο ενυδρείο έχω φυτά και μια μικρή πέτρα 1 κιλο περίπου

Τα ψαράκια βρίσκονται κάτω απο την πέτρα όλη μέρα και ανησυχώ επειδή σκάβουν απο κάτω και φοβάμαι μην κάτσει η πέτρα και τα πλακώσει.

Να την βγάλω μήπως?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Το ψάρι είναι Platydoras Armatulus και όχι costatus και θέλει κρυψώνες για να αισθάνεται άνετα.

Παρόλο αυτά θα ήθελα να το παρατηρήσεις μιά και η ακινησία μπορεί να προέρχεται από πρόβλημα υγείας. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

:):thumbup::band::thaman::thaman::hysterical::hysterical::buttrock:

Καλησπέρα παιδιά εγινε δυστυχως το μοιραιο. :buttrock:

Η πέτρα έκατσε και έχασα τον εναν απο τους 2 Platycoras.

Την εβγαλα τωρα

Πείτε μου ομως ρε παιδιά τι άλλο να βάλω για να κρύβεται???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...