Jump to content

Λιπασμα ριζων!


@@nikos@@

Recommended Posts

Εχω παρατηρησει σε καποια φυτα οτι κανου τρυπες στα φυλα τους αλλα καφετιζουν,τι φταει??Τα εχω εδω και δυο μηνες αλλα λιπασμα δεν εχω βαλει διοτι φοβαμε για την υπεραναπτηξη αλφης διοτι ηδη υποφερω...

Εχω αγορασει αυτο το λιπασμα,το πρωτο πρωτο!Να το χρησημοποιησω?Κανει για τα προβληματα που παρουσιαζουν τα φυτα μου?

Και γενικοτερα ποτε πρεπει να βαλουμε λιπασμα στα φυτα μας?

Έγινε επεξεργασία - @@nikos@@
Link to comment
Share on other sites

forum=συζητισεις,μου αρεσει που με βοηθατε ευχαριστω πολυ!Μολις γραψω οτι μου πεθαναν τα φυτα ισως να απαντησετε... :P

Link to comment
Share on other sites

προσπερναω την ειρωνια....

τι φυτα εχει το ενυδρειο σου... ποια κιτρινιζουν??

τι διαστασεις εχει το ενυδρειο, τι φωτησμο???

Link to comment
Share on other sites

προσπερναω την ειρωνια....

τι φυτα εχει το ενυδρειο σου... ποια κιτρινιζουν??

τι διαστασεις εχει το ενυδρειο, τι φωτησμο???

:P

βάλε και καμιά φωτογραφία...

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμε καλα ειναι 80*30*35 (μηκ χ πλατ χ υψ) φυτα εχω μπολικα και δεν ειμαι σηγουρος για ολα και μερικα λειπουν:Ludwigia repens,Bacopa caroliniana,Bacopa australis,Hygrophila corymbosa...,Egeria densa!,Cryptocoryne pontederiifolia... και Anubias barteri var. nana!Οσα φυτα εχουν διπλα θαυμαστικο ειμαι σηγουρος οτι ειναι αυτα,οσα εχουν τρεις τελιτσες δεν ειμαι σιγουρος και οσα δεν εχουν τιποτα ειμαι στο ενδιαμεσο και ναι και οχι!Η λαμπα μου ειναι 18 βατ Τ8 .Κιτρινιζουν τα : Bacopa caroliniana στα πανω φυλλα και Cryptocoryne pontederiifolia η οποια εμφανιζει τρελη πρασινη τριχωειδης αγλη πανω στα φυλλα της!

Link to comment
Share on other sites

και μη επαρκή φωτισμου! Η bacopa θέλει μετριο προς δυνατό φως

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά χωρίς υγρό λίπασμα πεινάνε, κάποια χρειάζονται και λίπανση από τη ρίζα, δώσε μετρήσεις και άρχισε αυξάνοντας σταδιακά υγρή λίπανση.

Link to comment
Share on other sites

forum=συζητισεις,μου αρεσει που με βοηθατε ευχαριστω πολυ!Μολις γραψω οτι μου πεθαναν τα φυτα ισως να απαντησετε... :P
Αντι αυτου θα μπορουσες να γραψεις ενα "UP" να ανεβει το ερωτημα σου παλι μηπως το δει καποιος που ξερει να απαντησει.

Δεν ειναι σιγουρο οτι θα βρει καποιος απαντηση ολα τη στιγμη που θελει αυτος.

Νομιζω μεχρι τωρα σε εχουν βοηθησει πολυ οι συνφορουμιτες σου.

Δεν "χτυπησε" ομορφα αυτο που εγραψες :ninja:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ζητω σηγνωμη απο τους συμφορουμιστες!Μηπως μπορει καποιος να μου πει αν μπορω να χρησημοποιησω το λιπασμα που αναφερω στο πρωτο ποστ?Και μια απορια,αφου εχω προβληματα με την αλγη αν χρησημοποιησω υγρο λιπασμα δεν θα εχω ως αποτελεσμα υπεραναπτηξη της?

Μετρησεις αυριο... :P

(Χωρις καμια ειρωνια,φιλικα!)

Link to comment
Share on other sites

Στα φυτα που τρεφονται απο τις ριζες και δεν πανε καλα μπορεις να βαλεις ταμπλετα (οχι κολλητα στη ριζα).

Απλα θα προσεξεις να μην τις βγαλεις στη στηλη του νερου με σκαλισματα μεταφυτευεσεις κλπ.

Πολεμας τις αλγες με συμμαχο τα φυτα.

Οταν προωθεις την αναπτυξη των φυτων (με οποιοδηποτε τροπο), εμποδιζεις την αναπτυξη των αλγων.

Γινεται πολεμος αναμεσα τους ποιος θα προλαβει το φως και τα θρετπικα στο νερο.

Με διοξειδιο επισης βοηθας τα φυτα να απορροφουν λιπασματα και κατ'επεκτασιν να αναπτυσονται.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ωραια!Σε ευχαριστω πολυ delta 66 ! :P

Mε την πρασινη αλγη που ειχα στο τζαμι τελειωσα!Εβαλα εχθες κατι σαλιγκαρια bumble bee και την καθαρισαν ολη!!Απο σημερα βαζω τις ταμπλετες στα φυτα που τα βλεπω αδυναμα!Απο υγρα λιπασματα πρεπει να ξεκινησω?

Link to comment
Share on other sites

Mε την πρασινη αλγη που ειχα στο τζαμι τελειωσα!Εβαλα εχθες κατι σαλιγκαρια bumble bee και την καθαρισαν ολη!!Απο σημερα βαζω τις ταμπλετες στα φυτα που τα βλεπω αδυναμα!Απο υγρα λιπασματα πρεπει να ξεκινησω?

Καλό θα ήταν να ξεκινήσεις αλλά με μικρή δοσολογία.

Link to comment
Share on other sites

Με τι λιπασματα να ξεκινησω και με ποια σειρα?

_______________________________

Επιτελους βρηκα κερατοφυλο!Το εβαλα για να αποροφαει νιτρικα και φωσφορικα για να την καταστρεψω την αλγη!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...