Jump to content

Frontosa Aquarium 180lt


georgalis

Recommended Posts

Οταν έχουμε άμμο οι ακαθαρσίες κάθονται στην επιφάνειά της και δεν εισχωρούν ανάμεσα στους κόκκους. Έτσι βάζοντας για λίγες ώρες έναν κυκλοφορητή χαμηλά, σπρώχνουμε τις ακαθαρσίες στο φίλτρο μας. Απλά θέλει λίγη προσοχή να μην είναι πολύ χαμηλά και ανασηκώνει την άμμο.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι μεγαλο το ζητημα και δεν εχω την διαθεση να ανοιξω μια τοσο μεγαλη κουβεντα.

Θα πω δυο πραγματακια μονο για να δωσω τροφη για σκεψη σε οσους το διαβασουν(προσοχη τροφη για σκεψη οχι για απανοτα ποστ μετα απο αυτο)

Καταρχην φιλε nikoloutso οσο ομορφα αγνα και με καλη καρδια λες αυτα που εχω χρωματισει σου λεω οτι τοσο ειρωνικα, εριστικα και υπεροπτικα φαινονται ετσι οπως τα γραφεις και τα παραθετεις.

Σε "χρησιμοποιω" σαν παραδειγμα γιατι πολυ απλα γραφω μετα απο εσενα.

Δυστηχως ομως τετοιου ειδους σχολια και αντιληψεις εχουν πολλοι.

Μακαρι να υπαρχαν τετοια "λαθος" ενυδρεια απολους τους χομπιστες του κοσμου.

Συμφωνω οτι τα λιτρα ειναι πολυ λιγα, συμφωνω οτι η διακοσμηση δεν ειναι φυσικη συμφωνω με οτιδηποτε αλλο εσεις θελετε να μου πειτε.

Εγω ομως λεω και κατι αλλο. Πισω απο την παρουσιαση του φιλου και οποιοδηποτε αλλου φιλου παρουσιαζει το ενυδρειο του κρυβεται η αγαπη και το ενδιαφερον γιαυτο. Θα μπορουσαν τα ψαρια να ειναι ακομα στο 80αρι μεχριν τελικα να πεθανουν. Ο φιλος δεν το αφησε ομως πηρε με οσα χρηματα διαιθετε ενα καλυτερο και μεγαλυτερο ενυδρειο. Οχι το ιδανικο αλλα καλυτερο απο αυτο που ειχε πριν. Και απο την καθαριοτητα του κρινω ποσο πολυ το αγαπα και το φροντιζει.

Μην προσπαθουμε να κανουμε αυτο το τοσο ομορφο χομπυ ελιτιστικο και μονο για "ειδικους".

Στη πραγματικοτιτα απο καθε ανθρωπο σχεδον εχει περασει ενα χρυσοψαρο τουλαχιστον απο τη ζωη του.

Εκει που μενει εκει που δουλευει κλπ. Και πολυ απλα δεν ξερει για να του πρσφερει κατι καλυτερο.

Οταν ομως ξερει και δεν μπορει να δωσει το ιδανικο μην τον κραζουμε.

Ο κοσμος ο ιδιος δεν ειναι ιδανικος και τελειος γιατι εχει ο καθενας την απαιτηση και ολα τα ενυδρεια που υπαρχουν στην Ελλαδα να ειναι βιοτοπικα με αριστες συνθηκες κλπ

Ας ηρεμησουμε λιγακι γιατι εγω γνωριζω ατομα που φοβουνται το "κραξιμο" απο καποιυς και δεν παρουσιαζουν αυτο που εχουν με τα μεσα που εχουν.

Δεν ειναι ολα ασπρο ή μαυρο οποτε ας ηρεμησουμε και ας δεχομαστε και ενυδρεια "λαθος" που ομως εχουν ιδιοκτητες με θεληση να τους προσφερουν το καλυτερο γιατι αν δεν γινει αυτο πολυ απλα θα καταντησει το φορουμ ενα πολυ πολυ κλειστο club με "ιδανικα" ενυδρεια και μερικες χιλιαδες αλλα απαραδεκτα ενυδρεια σε καποια γωνια στο σαλονι , σε ενα διαδρομο σε μια επιχειρηση ή ενα σχολειο και πολυ απλα κανεις δεν θα γνωριζει την υπαρξη τους.

Υ.Γ. Αν καποιος εχει να τονισει ή να παρατηρησει για τα γραφομενα μεσω πμ παρακαλω εγω το σταματαω εδω αυτο διοτι το θεμα ειναι ατελειωτο

Αγαπητέ συνχομπίστα θα ήταν πράγματι πολύ ενδιαφέρον στην επόμενη συνάντηση του φόρουμ δηλαδή το επόμενο Σάββατο 14/11/2009 http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=32451

να έλθεις να πάρουμε ένα καφέ και να το κουβεντιάσουμε όλοι μαζί.

Σωκράτης Γεωργίου

Link to comment
Share on other sites

Υ.Γ. Αν καποιος εχει να τονισει ή να παρατηρησει για τα γραφομενα μεσω πμ παρακαλω εγω το σταματαω εδω αυτο διοτι το θεμα ειναι ατελειωτο

Γιατι δεν εστελνες τοτε και εσυ ενα πμ με το σχολιο σου τοτε στον Νικολουτσο? :P

Η φραση του δεν μου φανηκε ειρωνικη ή οτι αλλο.

Προσπαθησε με το δικο του τροπο, ευγενικα να δειξει και αυτος οτι τα σχολια γινονται βαση καποιων αξιοπιστων πηγων πληροφοριων και δεν ειναι απλα ενα θαψιμο του ενυδρειου του νεου φιλου μας.

Γιατι αλλωστε να το θαψουμε. Θα παρουμε εμεις το βραβειο ή την επιχορηγηση απο την ΕΟΚ στη θεση του? :ninja:

Δεν σχολιαζω για τα "σωστα ενυδρεια" κλπ, λεω μονο οτι οταν παρουσιαζεται ενα ενυδρειο γινοται σχολια και παρατηρησεις, αν ηταν ολα να ειναι "μπραβο μεγαλε ωραιο το ενυδρειο σου", τι θα κερδιζε ο ιδιοκτητης του και το χομπυ γενικοτερα?

Link to comment
Share on other sites

παιδιά κερδίζω με όλα αυτά που ακούω εδω μέσα.

όπως για την άμμο τα πλέκο και όλες τις λεπτομέρειες.

απλά μόνο ένας απο εσάς κατάλαβε οτι απο το υστέρημα μου αγόρασα ένα μεγαλύτερο ενυδρείο.

Είναι κρίμα 1 μήνα μετά την αγορά να σκέφτομαι οτι πέταξα τα λίγα εν συγκρίση με αυτά που δίνετε εσείς λεφτά στον αέρα.

Σέβομαι το γεγονός οτι ναι χρειάζονται περισσότερο χώρο, αλλά με αυτά τα 5 ψαράκια έχω δεθεί, έχουν ονόματα Η χριστιάνα ο Άλεξ η Βανέσσα ο μπόμπος διαθέτω χρόνο καθημερινά και αν λείψω για δουλεια μέρες δίνω κλειδιά σε φίλη μου και με παίρνει απο βίντεο κλήση να τα δώ οτι είναι καλά,

έχουμε περάσει στιγμές ωραίες εχω ξαγρυπνήσει για τον μπόμπο γιατί είχε ich και έκανα θεραπεία όλο το ενυδρείο, και τον άλεξ τον μεγάλο γιατί παρουσίασε hole in the head.

Στεναχωριέμαι γιατί με όλα αυτά θεωρώ οτι τα έχω φυλακισμένα.

ναι και όλοι μας τα έχουμε κανονικά θα μπορούσε κάποιος να γυρίσει να πεί σε μας οτι αυτά τα ψάρια πρέπει να γυρίσουν αφρική, τι θα του απαντούσαμε?

Την συγκεκριμένη στιγμή δεν μπορώ να τους παρέχω κάτι περισσότερο, αλλά πιστεύω οτι είναι το καλύτερο που μπορώ να κάνω.

Σε κανα χρόνο βλέπουμε τι γίνεται προς το παρόν θα προσφέρω αυτά που μπορώ σε αυτό το ενυδρείο.

Αν και είμαι απο Αθήνα τα τελευταία χρόνια 7 ζω Μυτιλήνη μακάρι να μπορούσα να συναντηθούμε για εναν καφέ, ίσως να το κάνουμε γιατί έρχομαι που και πού.

Ευχαριστώ θερμά για τις συμβουλές σας.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ συνχομπίστα θα ήταν πράγματι πολύ ενδιαφέρον στην επόμενη συνάντηση του φόρουμ δηλαδή το επόμενο Σάββατο 14/11/2009 http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=32451

να έλθεις να πάρουμε ένα καφέ και να το κουβεντιάσουμε όλοι μαζί.

Σωκράτης Γεωργίου

Θα το ηθελα πολυ πιστεψε με αλλα ή εργασια μου δεν μου το επιτρεπει

Γιατι δεν εστελνες τοτε και εσυ ενα πμ με το σχολιο σου τοτε στον Νικολουτσο? :P

Η φραση του δεν μου φανηκε ειρωνικη ή οτι αλλο.

Προσπαθησε με το δικο του τροπο, ευγενικα να δειξει και αυτος οτι τα σχολια γινονται βαση καποιων αξιοπιστων πηγων πληροφοριων και δεν ειναι απλα ενα θαψιμο του ενυδρειου του νεου φιλου μας.

Γιατι αλλωστε να το θαψουμε. Θα παρουμε εμεις το βραβειο ή την επιχορηγηση απο την ΕΟΚ στη θεση του? :ninja:

Δεν σχολιαζω για τα "σωστα ενυδρεια" κλπ, λεω μονο οτι οταν παρουσιαζεται ενα ενυδρειο γινοται σχολια και παρατηρησεις, αν ηταν ολα να ειναι "μπραβο μεγαλε ωραιο το ενυδρειο σου", τι θα κερδιζε ο ιδιοκτητης του και το χομπυ γενικοτερα?

Σπυρο σε σεβομαι πραγματικα γιατι εχεις μια οπτικη για το θεμα ενυδρειο που πολυ λιγοι ακομα εχουν.

Τονισα ομως οτι δινω τροφη για σκεψη. Γιαυτο και ποσταρα για να διαβασουν ολοι αυτα που ειπα. Ουτε αντιπαραθεση κανω με το φιλο nikoloutso ουτε με κανεναν αλλο. Απλα χρησιμοποιησα τα λογια του γιατι απαντησα αμεσως μετα. Θα μπορουσε καποιο αλλο παιδι να ειχε πει αυτα που ειπε ο nikoloutso. Εγω μιλαω για τον τροπο που αντιλαμβανομαστε τι ειναι σωστο ενυδρειο και τι οχι. Τι δυνατοτητες εχει καποιος να εχει ενα σωστο ενυδρειο και τι οχι.

Ενυδρεια, γυαλες , πλαστικα κουτακια και βαζακια υπηρχαν ,υπαρχουν και θα υπαρχουν.

Με το τροπο που ομως "αντιδρουμε" στα "λαθη" αυτα νομιζω πως δεν φερνουμε τον πολυ κοσμο που δεν ξερει, δεν θελει να ξερει ή στην τελικη γουσταρει αυτα τα "λαθη", αλλα τον απομακρυνουμε περισσοτερο και απλα ολο και περισσοτερα οχι ιδανικα ενυδρεια θα υπαρχουν εκει εξω........

Αυτα......

Υ.Γ.

Φιλε georgalis υποσχομαι να μην χαλασω αλλο την παρουσιαση σου.

Μια συμβουλη μονο εχω να πω. Αφου δεν υπαρχει δυνατοτητα τωρα για ενα μεγαλυτερο ενυδρειο αυξησε την βιολογια και την φιλτρανση που εχεις με ενα δευτερο φιλτρο κατα προτιμηση εξωτερικο. Αν ποτε αλλαξεις ενυδρειο και με μια σωστη επιλογη φιλτρου θα μπορεσεις να το χρησιμοποιησεις και στο καινουργιο οποτε δεν εχεις πεταμενα χρηματα.

Έγινε επεξεργασία - blackghost7
Link to comment
Share on other sites

....Την συγκεκριμένη στιγμή δεν μπορώ να τους παρέχω κάτι περισσότερο, αλλά πιστεύω οτι είναι το καλύτερο που μπορώ να κάνω.....
Και μπραβο σου.

Αν ηξερες απο την αρχη οτι αυτα τα ψαρια θελουν τοσο μεγαλο ενυδρειο για να ζησουν καλα, θα τα επαιρνες?

Θα το ηθελα πολυ πιστεψε με αλλα ή εργασια μου δεν μου το επιτρεπει...
:ninja: ΟΚ ολα, κουβεντα κανουμε.

Απλα θα ηταν κριμα για το νικολουτσο να παρεξηγηθει :P

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Οπως και οι Δυο ειπατε τα ειπα με ευγενικό τροπο και ΟΧΙ με κακο εριστικό και ειρωνικό...

Δεν παρεξηγουμε γιατι ο blackghost7 πήρε απλα τα λεγόμενα μου για να πει αυτα που μαλλον καιρό ηθελε να πει.

Ο κάθε ένας μας διαθετει όσα χρηματα μπορει σε αυτο το χομπι...

Ο καθε ένας απο την πλευρα του που το βλεπει έχει δικιο....

Εγω απλα ξεκαθασιζω τι θεσηξ μου και νομίζω ο georgalis το καταλαβε απο την αρχη... οτι τα ειπα με καλο σκοπό και όχι ειρωνικό!!! :P

Υ.Γ. blackghost7... ελα στον καφε... να λυσουμε τις διαφορες μας!!! :blink:

:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Και μπραβο σου.

Αν ηξερες απο την αρχη οτι αυτα τα ψαρια θελουν τοσο μεγαλο ενυδρειο για να ζησουν καλα, θα τα επαιρνες?

:hysterical: ΟΚ ολα, κουβεντα κανουμε.

Απλα θα ηταν κριμα για το νικολουτσο να παρεξηγηθει :blink:

Οπως και οι Δυο ειπατε τα ειπα με ευγενικό τροπο και ΟΧΙ με κακο εριστικό και ειρωνικό...

Δεν παρεξηγουμε γιατι ο blackghost7 πήρε απλα τα λεγόμενα μου για να πει αυτα που μαλλον καιρό ηθελε να πει.

Ο κάθε ένας μας διαθετει όσα χρηματα μπορει σε αυτο το χομπι...

Ο καθε ένας απο την πλευρα του που το βλεπει έχει δικιο....

Εγω απλα ξεκαθασιζω τι θεσηξ μου και νομίζω ο georgalis το καταλαβε απο την αρχη... οτι τα ειπα με καλο σκοπό και όχι ειρωνικό!!! :P

Υ.Γ. blackghost7... ελα στον καφε... να λυσουμε τις διαφορες μας!!! :blink:

:ninja:

Και πές οτι δεν το ήξερα τώρα που τα πήρα και ειναι στα 180 λίτρα τι? να τα αφήσω στο δρόμο ελεύθερα ή να πάνω να τα σκοτώσω $ σε κανα μαγαζί.

Τίποτα απο τα 2 δεν θα γίνει εδώ θα τα έχω και αν αυξηθούν οι ανάγκες τους και με παίρνει βλέπουμε έχει ο θεός.

Εννοείται δεν έχω παρεξηγηθεί απλά ένιωσα πολύ "φτωχός" σε αυτά που μπορώ να τους παρέχω.

Κατι άλλο μια φορά είχα βάλει μια πανέμορφη άμμο πρίν απο κάτι χρόνια στο 80άρι.

όμως γινόταν χαμός δεν ξεθόλωνε το νερό με τίποτα ούτε μετά απο 3 μέρες.

Υπάρχει κάποιο είδος "βαριάς " άμμου ώστε να μην σηκώνεται έτσι απο την φίλτρανση?

Link to comment
Share on other sites

Και πές οτι δεν το ήξερα τώρα που τα πήρα και ειναι στα 180 λίτρα τι? να τα αφήσω στο δρόμο ελεύθερα ή να πάνω να τα σκοτώσω $ σε κανα μαγαζί......

........Υπάρχει κάποιο είδος "βαριάς " άμμου ώστε να μην σηκώνεται έτσι απο την φίλτρανση?

Φυσικα οχι, απλα ρωτησα αν ηξερες πριν τα αγορασεις οτι εχουν μεγαλες απαιτησεις αν θα τα επαιρνες?

Ξερω μια αμμο που δεν θελει ουτε πλυσιμο, αλλα ειναι αρκετα ψηλη η τιμη της.

Αν ξερει αλλος καποια οικονομικη που δεν θολωνει ας μας πει.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα οχι, απλα ρωτησα αν ηξερες πριν τα αγορασεις οτι εχουν μεγαλες απαιτησεις αν θα τα επαιρνες?

Ξερω μια αμμο που δεν θελει ουτε πλυσιμο, αλλα ειναι αρκετα ψηλη η τιμη της.

Αν ξερει αλλος καποια οικονομικη που δεν θολωνει ας μας πει.

Κατι έχουμε στα υπόψη...

Πάντως ότι αμμο και να παρεις... αμα την ξεπλυνεις καλα.... δεν προκειται να θολωσει!!!

Εκανα δοκιμες.

Το πρωτο μου ενυδρειο.... δεν ελεγε να ξεθολωσει για 20 μερες σχεδον!!!

Δεν ειχα ξεπληνει σχεδον καθολου την αμμο.

Το Δευτερο την ξεπληνα ελαχιστα και εκανε 5 μέρες να ξεθολωσει...

Στο 3 και 4 την ξέπληνα καλα.. και δε θόλωσε ουτε στο ελαχιστο!!! :P

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω χρησιμοποιήσει άμμο απο την θάλασσα και με σχολαστικό πλύσιμο ήταν εντάξει μέσα σε λίγες ώρες. Επίσης αρκετά οικονομική μπορείς να βρείς και σε μάντρα με οικοδομικά υλικά. Νομίζω σε όλες τις περιπτώσεις το καλό πλύσιμο και ίσως η εφαρμογή ενώς φίλτρου με προσανατολισμό στο μηχανικό φιλτράρισμα για κάποιες ώρες, θα κάνει την δουλειά.

Έγινε επεξεργασία - karydas
Link to comment
Share on other sites

Ωραία, η φιλική ατμόσφαιρα επανήλθε και να ρωτήσω αν οι πέτρες σου είναι από το Γομάτι ή το Φαναράκι της Λήμνου;

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, η φιλική ατμόσφαιρα επανήλθε και να ρωτήσω αν οι πέτρες σου είναι από το Γομάτι ή το Φαναράκι της Λήμνου;

Είναι απο τις αμοδύνες επάνω απο το γομάτι sand dunes.

βρήκα και άλλες με τρομερά φαινόμενα αποσάρθρωσης απο τον άνεμο τρύπες και ωραία σχήματα αλλά τις έβλεπα σαν αρχαία ευρήματα και δεν μπορούσα να τις πάρω.

Όντως δεν την είχα πλύνει την άμμο δεν ξέρω γιατί το χαλίκι το πλένω μπορεί και 10 φορές.

Link to comment
Share on other sites

Γομάτι... καλά κατάλαβα. Υπέροχο μέρος, φανταστικές πέτρες. Δυστυχώς είμασταν τόσο φορτωμένοι στο αυτοκίνητο αλλιώς θα "σήκωνα" αρκετές. Δεν είναι ευρήματα έτσι μοιάζουν γιατί είναι φαγωμένες από τον αέρα και όχι από το νερό. Στο mini Tanganyika έχω πέτρες από Γομάτι, Ηφαιστεία, Φαναράκι, Κάσπακα και κοχύλια από το Κέρος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι η αποσαρθρωση απο τον αέρα εξού και ανεμόεσα το νησί του ανέμου = Λήμνος τέλειο μέρος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...