Jump to content

60ltr... Low Ph....


nikoloutso

Recommended Posts

Εμενα μου αρεσουν ολα εκτος της λαμπας. Τα υπολοιπα εινα πολυ μερακλιδικα.

Απαραδεκτη λαμπα για τετοιο ενυδρειο και πιστευω οτι αυτη ευθυνεται και για την αλγη.

Ελλατωσε φωτοπεριοδο μεχρι να παρεις μια με 3000 Κ.

Προσωπικα θα ηθελα περισσοτερα ξερα φυλλα (δεν εχεις αλλα? να μαυρισει και λιγο το νερο) και κανενα tellelus αραια.

Τυρφη δεν θα παιξει?

Το ξυλο δεν θα το εβαζα κεντρο. αλλα στη μια πλευρα, στην αναγκη θα εκοβα το πισω δεξια κλαδι για να κολλησει στο τζαμι. ισως αν επιναε και καμια ακρη απο το λευκοκεφαλα να εδειχνε ενδιαφερον.

Στην αλλη θα ειχα τις ριζουλες απο τα tenellus.

Οι πετρες πολυ ωραιες πανε με το βυθο αλλα εχουν το μειονεκτημα οτι τις γεμιζει ευκολα η αλγη.

Αν ηταν κοινη καφε ή πρασινη κλπ δεν θα με ενοιαζε (το αντιθετο μαλιστα) αλλα η bga θελει προσοχη.

Τις ιδεις εχει φιλος (yiapas) σε δισκοενυδρειο και δεν του ανεβαζει τιμες απ'οτι ειπε.

Ελα για παμε γα τη συνεχεια δυνατα.

SOUTH AMERICA RUUUUUUUUUULSSSSSSSS

:hysterical::hysterical::hysterical::rasp::P:ninja::blink::blink:

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 122
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εμενα μου αρεσουν ολα εκτος της λαμπας. Τα υπολοιπα εινα πολυ μερακλιδικα.

Απαραδεκτη λαμπα για τετοιο ενυδρειο και πιστευω οτι αυτη ευθυνεται και για την αλγη.

Ελλατωσε φωτοπεριοδο μεχρι να παρεις μια με 3000 Κ.

Προσωπικα θα ηθελα περισσοτερα ξερα φυλλα (δεν εχεις αλλα? να μαυρισει και λιγο το νερο) και κανενα tellelus αραια.

Τυρφη δεν θα παιξει?

Το ξυλο δεν θα το εβαζα κεντρο. αλλα στη μια πλευρα, στην αναγκη θα εκοβα το πισω δεξια κλαδι για να κολλησει στο τζαμι. ισως αν επιναε και καμια ακρη απο το λευκοκεφαλα να εδειχνε ενδιαφερον.

Στην αλλη θα ειχα τις ριζουλες απο τα tenellus.

Οι πετρες πολυ ωραιες πανε με το βυθο αλλα εχουν το μειονεκτημα οτι τις γεμιζει ευκολα η αλγη.

Αν ηταν κοινη καφε ή πρασινη κλπ δεν θα με ενοιαζε (το αντιθετο μαλιστα) αλλα η bga θελει προσοχη.

Τις ιδεις εχει φιλος (yiapas) σε δισκοενυδρειο και δεν του ανεβαζει τιμες απ'οτι ειπε.

Ελα για παμε γα τη συνεχεια δυνατα.

SOUTH AMERICA RUUUUUUUUUULSSSSSSSS

:hysterical::hysterical::hysterical::rasp::P:ninja::blink::blink:

Οι πετρες θα βγουν..... Σε εμενα το ανεβαζει γιατι ειναι τρεις μεγαλες σε 60λτρ μονο!! Εκεινου ειναι 5 σε πολλα λιτρα.

Το ξυλο οριακα μπηκε, μαλλον τα ξυλα.. ειναι 2.

Ισως το μικρο το βαλλα απο πισω απο το μεγαλο και όχι απο μπροστα.

Φυλλα .εχω όσα μου έδωσες.

Προς το παρον θα δουλεψω χωρις τυρφη.... να δω μετρησεις... και ισως φερνω απο Α.Ο απο το σπιτι.

Θα δω πως θα παει και μετα ισως παω σε αγορα.

Για τη λαμπα... ποια προτεινεις?? Ειναι Τ8. Θελω μοντελο... και διασταση.... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ξεκίνησε μανία με βιοτοπικά... Πολύ καλό Nikolutso μπράβο. :P

O τύπος της λάμπας είναι Τ8 438mm 15W

Mπορείς να βάλεις μια από τις παρακάτω που έχουν πιο πλήρες φάσμα. :

Juwel Warm Light T8

JBL Solar Tropic T8

Sera Tropic Sun Royal T8

Η ένταση του φωτός θα κατέβει γιατί βγάζουν λιγότερα Lumen από την Daylight που έχεις τώρα.

Αφού θα έχεις φυτά επιφάνειας δεν πειράζει.

Μην βάλεις λάμπες τύπου Plant Gro ή Fluora ή Gro Lux γιατί θα έχεις άλγες

Μια παρατήρηση, καλό θα ήταν να αλλάξεις το spray bar με μικρότερης διαμέτρου, γιατί μετά από καιρό που θα μπουκώσει το φίλτρο δεν θα βγάζει τίποτα. Επίσης καλό θα ήταν να μπει μέσα στο νερό ή έστω στην επιφάνεια, και όχι να το αερίζει από πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Βλέπω ξεκίνησε μανία με βιοτοπικά... Πολύ καλό Nikolutso μπράβο. :ninja:

O τύπος της λάμπας είναι Τ8 438mm 15W

Mπορείς να βάλεις μια από τις παρακάτω που έχουν πιο πλήρες φάσμα. :

Juwel Warm Light T8

JBL Solar Tropic T8

Sera Tropic Sun Royal T8

Η ένταση του φωτός θα κατέβει γιατί βγάζουν λιγότερα Lumen από την Daylight που έχεις τώρα.

Αφού θα έχεις φυτά επιφάνειας δεν πειράζει.

Μην βάλεις λάμπες τύπου Plant Gro ή Fluora ή Gro Lux γιατί θα έχεις άλγες

Μια παρατήρηση, καλό θα ήταν να αλλάξεις το spray bar με μικρότερης διαμέτρου, γιατί μετά από καιρό που θα μπουκώσει το φίλτρο δεν θα βγάζει τίποτα. Επίσης καλό θα ήταν να μπει μέσα στο νερό ή έστω στην επιφάνεια, και όχι να το αερίζει από πάνω.

Με τη warm δε θα εχω προβλημα το καλοκαιρι με τις θερμοκρασιες??

Εσυ ποια θα εβαζες απο τις 3??

Μικροτερο SpreyBar δε γινεται οπως το βλεπω εγω, γιατι το σωληνακι τις εξοδου απο το φιλτρο ειναι χοντρουτσικο... οσο και το Spray bar.

Αν το εχω χαμηλα... μεσα στο νερο... πως θα οξυγονωνεται??

Παντως αν μπουκωσει..... θα το ψαξω για κατι αλλο ή θα το ξεμπουκωσω!!! :P

Link to comment
Share on other sites

νικο μου συγχαρητήρια!!! πολυ ομορφο και θα γινει ενα ονειρο μολις μπουν οι κατοικοι!!!!

τα ξυλα δεν κρινω οτι ειναι απαραιτητο να αλλαξουν. το αποτελεσμα ειναι ηδη αψογο. τα φυλλα που λεει ο σπυρος πρεπει να αυξηθουν οπωσδηποτε. οι πετρες να βγουν και να τοποθετηθει μια καρυδα-φωλια λιγο αριστεροτερα απο το κεντρο, στο πισω μερος και κατω απο τη ριζα που ειναι σκιερο σημειο, ωστε να ξεκουραζονται τα απιστο. επισης οπωσδηποτε τενελους... θα αγαπηθουν απο τα απιστο.

οσο για το ΡΗ, καλα το σκεφτηκες!! μιας που δεν εχεις κατοικους μεσα το ριχνεις αφου βαλεις για το λογο που αναφερες. μονο μην βαλεις τυρφη στο φιλτρο σου γιατι το ενυδρειο σου ειναι πολυ μικρο και οι αλλαγες των παραμετρων να γινουν αποτομα, κατι που δεν θα θελαμε. καλυτερα σε δοχειο προετοιμασιας με μικροτερες και τακτικοτερες αλλαγες.

επισης, αν και εχεις μπολι, μη βαλεις περισσοτερα απο δυο ψαρακια. καλυτερα ενα ζευγαρι για αρχη, να δεις και πως θα ανταπωκριθει η βιολογια σου και επειτα με την ιδια "ταχυτητα" τα υπολοιπα. δεν νομιζω να εχεις προβλημα βεβαια αλλα για σιγουρια.

Μα καλα... πως το καταλαβατε οτι παω για απιστογραμμα?? :P

τι κανει νιαου νιαου στα κεραμυδια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι της γνωμης αν γινει κατι με τυρφη (κατι που εγω δεν θα εκανα, γιατι στο ενυδρειο αυτο μπορει να "φτιαχτει" το νερο του με φυλλα και μονο) αυτο να γινει μετα την εισαγωγη των ψαριων, φυσικα σταδιακα.

Απο τη στιγμη που βγουν οι πετρες και "δουλεψουν" τα φυλλα, οι σκληροτητες και το πεχα θα κατεβουν.

Τα ψαρια θα ερθουν απο πεχα και σκληροτητες βρυσης.

(?) Δεν θα ειναι καλυτερα (αφου μπορει να γινει χωρις κοπο), να κανεις τη μεταβαση σε χαμηλες τιμες, σιγα σιγα μεσα στο ενυδρειο?

Εγω λοιπον δεν θα το φορτωνα ακομα πολλα φυλλα, αλλα θα εβαζα τα ψαρια και μετα θα αρχιζα το κατεβασμα τιμων.

Link to comment
Share on other sites

Με τη warm δε θα εχω προβλημα το καλοκαιρι με τις θερμοκρασιες??

Εσυ ποια θα εβαζες απο τις 3??

Μικροτερο SpreyBar δε γινεται οπως το βλεπω εγω, γιατι το σωληνακι τις εξοδου απο το φιλτρο ειναι χοντρουτσικο... οσο και το Spray bar.

Αν το εχω χαμηλα... μεσα στο νερο... πως θα οξυγονωνεται??

Παντως αν μπουκωσει..... θα το ψαξω για κατι αλλο ή θα το ξεμπουκωσω!!! :P

Η ένδειξη Warm Light αφορά την απόδοση των χρωμάτων και είναι πιο κίτρινο - κόκκινο, ενώ τα ψυχρά χρώματα είναι πιο κοντά στο φάσμα του μπλέ-άσπρου.

Σε αντίθεση όμως με την θερμοκρασία σε Kelvin, αυτές οι λάμπες που πρότεινα είναι κοντά στα 3500 - 4000 Kelvin.

Έχω δοκιμάσει τις Juwel και JBL με πολλά φυτά (αλλά με ανακλαστήρα) όμως και η καμπύλη του φάσματος της Sera δείχνει πολύ καλή.

Από την φωτό το spray bar μου δίνει την εντύπωση ότι έχει διάμετρο 16mm και αν θες γίνεται να βάλεις 12mm με μικρομετατροπή.

Νόμιζα ότι θες χαμηλό PH κι όχι πολύ οξυγόνο.

Καλά... ότι πεις! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

ωραιος!! :P

πες λιγο τι πατεντα εχεις κανει με το spray bar για να κουμπωσει στο εσωτερικο φιλτρο αν μπορεις...

επισης τα φυλλα απο τι φυτο ειναι????

εχω ενα σχεδον ιδιο στον κηπο μου...ειναι αυτο που νομιζω?!?

Link to comment
Share on other sites

σπυρο, το ενυδρειο αυτη τη στιγμη εχει ΡΗ 8,1 και τα ψαρια που θα παρει θα ζουν σε περιβαλλον 7,2. εχθες πηρα ενα ζευγαρι απιστο ρεντ απο το ιδιο καταστημα που θα παρει και ο νικος και το νερο στη σακουλα μου εδειχνε τοσο. οποτε θα πρεπει να ριξει το ΡΗ πριν βαλει τα ψαρια μεσα ή να αλλαξει το νερο με βρυσης.

Link to comment
Share on other sites

ωραιος!! :P

πες λιγο τι πατεντα εχεις κανει με το spray bar για να κουμπωσει στο εσωτερικο φιλτρο αν μπορεις...

επισης τα φυλλα απο τι φυτο ειναι????

εχω ενα σχεδον ιδιο στον κηπο μου...ειναι αυτο που νομιζω?!?

Πήρα το μεγαλο spray bar, το 16 νομζω ειναι.

Πήρα και ένα κομματι απο το λάστιχο της Eheim και τα ενωσα. :blink:

Το φυτό ειναι το λευκοκεφαλο. :ninja:

Link to comment
Share on other sites

σπυρο, το ενυδρειο αυτη τη στιγμη εχει ΡΗ 8,1 και τα ψαρια που θα παρει θα ζουν σε περιβαλλον 7,2. εχθες πηρα ενα ζευγαρι απιστο ρεντ απο το ιδιο καταστημα που θα παρει και ο νικος και το νερο στη σακουλα μου εδειχνε τοσο. οποτε θα πρεπει να ριξει το ΡΗ πριν βαλει τα ψαρια μεσα ή να αλλαξει το νερο με βρυσης.

Ήδη το μπολι μπηκε και τα ψαρια ειναι σε προσαρμογη...

Το ph το έριξα στο 7,3.

Θα μεινει εκει και θα πέσει μόνο του με τα φύλλα.

Τα agassezzi πήρες??

Εγω πήρα τα cacatuides 1m-2f

Link to comment
Share on other sites

Πήρα το μεγαλο spray bar, το 16 νομζω ειναι.

Πήρα και ένα κομματι απο το λάστιχο της Eheim και τα ενωσα. :ninja:

Το φυτό ειναι το λευκοκεφαλο. :P

Nομιζω ο Κωστας αναφερεται στα Cattapa και τα Πλατανοφυλα... :blink:

Link to comment
Share on other sites

Οι πρωτοι κατοικοι μπηκαν...

Αυριο ή Πέμπτη οι φωτο...

Οριστε με ποιον τρόπο μεταφερθηκε το βιολογικό υλικό απο τα φίλτρα (το μπολι)... και μπολικη μπίχλα μαζι με το νερό απο την όσμωση....

11112009642.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ήδη το μπολι μπηκε και τα ψαρια ειναι σε προσαρμογη...

Το ph το έριξα στο 7,3.

Θα μεινει εκει και θα πέσει μόνο του με τα φύλλα.

Τα agassezzi πήρες??

Εγω πήρα τα cacatuides 1m-2f

τα ιδια πηρα αλλα ενα ζευγαρι. ο δικος μου ειναι πιστος συντροφος και δεν κανει απιστιες!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο μου μυριζει δουλεια σπυρου............................................. :P

Eδω αξιζει να πω οτι....

Ακόμα και ο Σπυρος.... με είπε Υπερβολικο!!! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια, είναι πολύ καλό!!!! Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Eδω αξιζει να πω οτι....

Ακόμα και ο Σπυρος.... με είπε Υπερβολικο!!! :blink:

Είδα την πατέντα απο κοντά,όλα τα λέφτα ήταν!Μέχρι και θερμάντηρα είχε μαζί του! :P

Τα apisto πως πάνε?Περιμένουμε φώτο :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Οι πρωτοι κατοικοι μπηκαν...

Αυριο ή Πέμπτη οι φωτο...

Οριστε με ποιον τρόπο μεταφερθηκε το βιολογικό υλικό απο τα φίλτρα (το μπολι)... και μπολικη μπίχλα μαζι με το νερό απο την όσμωση....

11112009642.jpg

Δεν ξέρω τι λέτε... εγώ πρώτη φορά βλέπω "Yδροφόρα" με DVD player.... :P

Link to comment
Share on other sites

Είδα την πατέντα απο κοντά,όλα τα λέφτα ήταν!Μέχρι και θερμάντηρα είχε μαζί του! :P

Τα apisto πως πάνε?Περιμένουμε φώτο :ninja:

Μεχρι στιγμης 1m και 1f πανε μαζι... το άλλο 1f καθεται μακρια σε μια γωνια.....

Καλα τα ειδα... Το συντομοτερο θα ανεβασω.

Τα zebra snail εκαναν παρτυ με την gba!!!

Ο θερμαντηρας δε χρειαστηκε να μπει σε λειτουργια!!! :blink:

Δεν ξέρω τι λέτε... εγώ πρώτη φορά βλέπω "Yδροφόρα" με DVD player.... :blink:

Και TV!!! :hysterical::hysterical::hysterical::rasp:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...