Jump to content

Τι αλλα ψαρια μπορω να βαλω?


Recommended Posts

Το ενυδρειο μου ειναι 80 λιτρα και εχω μαλακο νερο με ph:6.4.Aπο ψαρια εχω 12 αρλεκινους μικρους προς το παρον και 4 σαλιγκαρακια bumble bee,τι αλλα ψαρια να βαλω?

Το υποστρωμα μου ειναι ολο καλημενο απο γασιδακι και διαφορα φυτα,μπορω να βαλω corydoras?Eιναι κοπαδοψαρο?

Μπορω να βαλω SΑΕ και μολις μεγαλωσουν να τα δωσω?

Link to comment
Share on other sites

Εννοεις οτι .... ο βυθος σου .....ειναι καλυμενος με γρασιδακι. Τα κορυ ειναι κοπαδοψαρα και χρειαζονται ψιλη αμμο για βυθο.- :P

Link to comment
Share on other sites

Οποτε ακυρο για τα κορυ...Τι αλλο μπορω να βαλω?

Έγινε επεξεργασία - @@nikos@@
Link to comment
Share on other sites

Για να βοηθησω λιγο γιατι ετσι στο ακυρο δεν μπορει κανεις να μου προτεινει ψαρια!Τα παρακατω μου αρεσουν,ποια απο αυτα μπορω να τα βαλω με αρλεκινους στα λιτρα μου?

Paracheirodon innesi,Paracheirodon herbertaxelrodi,Crossocheilus siamensis SAE,Εpalzeorynchus frenatus,Corydoras aeneus,Mikrogeophagus ramirezi,Gyrinocheilus aymonieri και Botia sidthimunki...

Link to comment
Share on other sites

Για να βοηθησω λιγο γιατι ετσι στο ακυρο δεν μπορει κανεις να μου προτεινει ψαρια!Τα παρακατω μου αρεσουν,ποια απο αυτα μπορω να τα βαλω με αρλεκινους στα λιτρα μου?

Paracheirodon innesi,Paracheirodon herbertaxelrodi,Crossocheilus siamensis SAE,Εpalzeorynchus frenatus,Corydoras aeneus,Mikrogeophagus ramirezi,Gyrinocheilus aymonieri και Botia sidthimunki...

Θα ελεγα ενα ζευγαρι rams μονο :P

Link to comment
Share on other sites

Τα 80 λιτρα για ενα ζευγαρι ραμιρεζους ειναι καλα ... αλλα απαιτουν μαλακο και οξινο νερο ... ειναι ευαισθητα στα χημικα και την κακη ποιοτητα νερου.- :P

Link to comment
Share on other sites

Τα 80 λιτρα για ενα ζευγαρι ραμιρεζους ειναι καλα ... αλλα απαιτουν μαλακο και οξινο νερο ... ειναι ευαισθητα στα χημικα και την κακη ποιοτητα νερου.- :P

:ninja::blink:

Link to comment
Share on other sites

Θα ελεγα ενα ζευγαρι rams μονο :blink:

Σουπερρρρ!Ειναι απο τα αγαπημενα μου ψαρια,αλλα πως ξεχωριζω αρσενικα με θηλυκα?

4 Botia απο αυτα θα ηταν σουπερ αλλα δεν τα βλεπω καλα τα σαλιγγαρια σου,

Απαπα τα σαλιγκαρια κανανε τελεια δουλεια στο ενυδρειο μιλαμε δεν αφησαν ιχνος αλγης ακομα και την τριχοειδη τρωνε τα ατιμα!

Τα 80 λιτρα για ενα ζευγαρι ραμιρεζους ειναι καλα ... αλλα απαιτουν μαλακο και οξινο νερο ... ειναι ευαισθητα στα χημικα και την κακη ποιοτητα νερου.- :ninja:

Η ιδικοτητα μου,εχω τυρφη στο φιλτρο και εχω πολυ οξινο νερο 5-6,4 το μεγαλυτερο στις αλλαγες νερου.Και πριν που δεν ειχα τυρφη παλι το νερο μου ηταν >7.

___________________________________________

Κατι αλλο και εκτος απο αυτα που εγραψα παραπανω για τα λιτρα μου?

Οτιδιποτε αλλο δεκτο... :P

Link to comment
Share on other sites

Σουπερρρρ!Ειναι απο τα αγαπημενα μου ψαρια,αλλα πως ξεχωριζω αρσενικα με θηλυκα?

Χρησιμοποιοησε και λιγο την μηχανη αναζητησης (πανω δεξια λεει Forum> ανοιγει καρτελα > Αναζητηση).

Εχουν γραφτει πολλα για τα ραμιρεζι.

Αν δε σου απαντησει κανεις θα γκρινιαζεις παλι :P

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Βρηκα αυτο και απο οτι καταλαβα τα θυληκα εχουν ροζ στην κοιλια ενω τα αρσενικα οχι και και οτι τα αρσενικα εχουν μαυρο στο ραχιαιο πτερυγιο;;; ε;;;

Μπορω να βαλω και τιποτα αλλο?

Link to comment
Share on other sites

Μια 6αδα μικροσωμα κορυ ισως; :ninja:

Corydoras aeneus μαζι με Mikrogeophagus ramirezi πανε η θα τσακονονται.Γιατι τα ραμ ειναι λιγο επιθετικα διοτι προστατεουν το χορο τους.Να τα βαλω μαζι?Απλα στο ενυδρειο μου κατω εχει μονο διφορες κρυψωνες που τις εχουν δημιουργησει τα φυτα,το υπολοιπο χωμα ειναι καλημενο με γρασιδακι εκτος αν αρεσει στα κορυ να μπενουν κατω απο το γρασιδι!Τι λες? :blink: Σημερα αν γινεται και αν βρω παρεα θα παω να παρω! :P

Link to comment
Share on other sites

Μπορει καποιος να μου πει μηπως μπορω καλητερα να βαλω ενα ζευγαρι απο κορυ η πρεπει να ειναι οπωσδιποτε 5-6??Αν θα μπορουσε καποιος να απαντησει τωρα γιατι πρεπει να φυγω σε λιγο να παω για να τα παρω? :P

Έγινε επεξεργασία - @@nikos@@
Link to comment
Share on other sites

τα κορυ ειναι γατοψαρα.. και οπως σε ολα τα γατοψαρα ετσι και σε αυτα αρεσει να σκαβουν αν εχεις το βυθο καλημενο με γρασιδη ή χαλικια πως θα σκαψουν!? σε κορυ Μονο αμμο....

Link to comment
Share on other sites

Τα πηρα τα ραμ!!!Το ενα στην κοιλια του εχει χρωμα ροζ και τα πτερυγια ειναι πιο αποχρωματισμενα ενω το αλλο εχει στην κοιλια χρωμα ασπροκιτρινο και το πτερυγιο του ειναι πιο μεγαλο απο του θηλυκου,επεισης εχει και μαυρο πανω στο ραχιαιο πτερυγιο!Ειναι πανεμορφα!!Αυριο θα ανεβασω φωτογραφιες γιατι τωρα δεν καθονται να τα βγαλω... :P:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Μπορω να βαλω καποιο ψαρι ακομα που να ταιριαζει με ραμ,σαλιγκαρια και αρλεκινους?

Link to comment
Share on other sites

Εισαι καλα με αυτα στα 80 λιτρα :P

Αν εχεις αμμο βλεπουμε πως θα παει το ενυδρειο και κοιταμε αργοτερα και για 6 κορυ μικρο ειδος

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Εισαι καλα με αυτα στα 80 λιτρα :P

Συμφωνω, και τα aeneus ειναι μεγαλοσωμα, ειδικα τα θυληκα. :ninja:

Έγινε επεξεργασία - Panos1990
Link to comment
Share on other sites

Εισαι καλα με αυτα στα 80 λιτρα :ninja:

Αν εχεις αμμο βλεπουμε πως θα παει το ενυδρειο και κοιταμε αργοτερα και για 6 κορυ μικρο ειδος

Ποιο ειναι το μικροτερο ειδος απο κορυ?Το χαλικι που εχω δεν ειναι ακριβως χαλικι,ειναι σαν χωμα δηλαδη ειναι μαλακο,αν του πιεσεις λιωνει!Δεν νομιζω να ενοχλει τα κορυ!!

----------------

Το ζευγαρακι με τα ραμ το πετυχα ειναι αρσενικο-θηλυκο και συνεχως ασχολουνται με τα φυτα χωνονται απο την μια τα χανεις μετα ξαναβγαινουν απο την αλλη,ειμαι πολυ χαρουμενος!! :P

-------------------

Τοσο αραιο ειναι το γρασιδακι αλλα θα εξαπλωθει κι αλλο! post-13458-1258146294_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

corydoras panda αν μπορεσω και βαλω,θελει 40 λιτρα ενα κοπαδακι των 6 με το ζορι?
Να ξερεις μονο οτι ειναι λιγο ευαισθητο αυτο το ειδος για νεο ενυδρειο (αστρωτος βυθος) και νεο χομπυστα.

Δες εδω και ξεχωρισε ποια ειναι μικρα μεχρ 50-60mm (χιλιοστα οχι εκατοστα) μετα δες τη διαθεσιμοτητα στα καταστηματα και αποφασισε.

http://www.planetcatfish.com/catelog/genus...?genus_id=1#309

η με αυτη τη μηχανη http://www.planetcatfish.com/catelog/search.php

βαλε family : callichlydae, γενος : corydoras, size max : 50mm ως 60mm, result : 100 (για περισσοτερα αποτελεσματα)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Σημερα βρηκα στο πετ σοπ το corydoras sp. C130 η C133 αλλα ειχε 10 ευρω το ενα και δεν συμφερε οποτε πηρα το πρωτο ψαρι που ειχα σκοπο πριν φτιαξω το ενυδρειο!Πηρα melanotenia praecox 2 προς το παρον διοτι δεν ειχε αλλες και οταν φερει θα παρω αλλες 4 και τερμα! :P Ειναι και οι δυο αρσενικες απο οτι φαινεται και θα παρω αλλες 2 αρσενικες και αλλες δυο θηλυκες!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...