Jump to content

Αναπαραγωγή ποικιλιών N. Brichardi


ΚΩΣΤΗΣ

Recommended Posts

Μελετώντας τα χαρακτηριστικά διαφορετικών ποικιλιών του N. Brichardi μου γεννήθηκε μια απορία. Μπορεί να έιναι χαζή, αλλά όπως λένε καλύτερα να κάνεις μια χαζή ερώτηση παρά να μείνεις με μια χαζή απορια.

Στην βιβλιογραφία αναφέρονται διαφορετικές ποικιλίες του συγκεκριμένου είδους όπως ενδεικτικά είναι τα N.Brichardi (Fulwe), N. Brichardi(Milima), N. Brichardi(Magara), N. Brichardi (Kala) τα οποία έχουν πάρει τις ονομασίες τους απο τις αντίστοιχες περιοχές όπου ανακαλύφθηκαν και ζούν. Στα ενυδρέια μας δηλαδή είναι πολύ πιθανόν να βρεθούν ψάρια του ιδίου είδους αλλά διαφορετικής ποικιλίας. Η απορία μου είναι εάν υπάρχει πιθανότητα να σχηματιστεί ζευγάρι απο ένα αρσενικό και ένα θηλυκό διαφορετικής ποικιλιας και τελικά εάν υπάρχει πιθανότητα αναπαραγωγής τους. Επίσης, το αποτέλεσμα θεωρείται υβριδισμός;

Link to comment
Share on other sites

Μία διαφορά είναι το κίτρινο σημάδι που βρίσκεται στις ποικιλίες Milima και Magara στην μάσκα του προσώπου τους. Η ποικιλία Milima έχει επίσης πιο στενόμακρο σχήμα και φέρνει πιο πολύ στο τορπιλοειδές σχήμα που έχει πχ το N.Leleupi. Η ποικιλία Kapampa έχει κίτρινες καταλήξεις στα πτερύγιά του, ενώ η ποικιλία Fulwe έντονη μπλέ μάσκα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι παραμένει το ίδιο. Δηλαδή εννοείτε οτι δεν παίζει ρόλο η διαφορετικότητα στην ποικιλία, μιας και δεν έχουν ουσιαστικές διαφορές.

Link to comment
Share on other sites

Ναι παραμένει το ίδιο. Δηλαδή εννοείτε οτι δεν παίζει ρόλο η διαφορετικότητα στην ποικιλία, μιας και δεν έχουν ουσιαστικές διαφορές.

Aυτη ειναι η γνωμη η δικη μου.Δεν θα θεωρουσα υβριδια τα ψαρια που θα εβγαιναν,αλλα ας ακουσουμε και αλλες αποψεις

Link to comment
Share on other sites

Εσείς είχατε ποτέ γέννες απο ψάρια διαφορετικής ποικιλίας;

Έγινε επεξεργασία - karydas
Link to comment
Share on other sites

Το ειδος που,ηταν το κλασσικο brichardi που βρισκεις σε ολα τα καταστηματα,και το pulcher daffodil.Και απο τα δυο ειχα παρα πολλες γεννες.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα υβριδισμου....

Απλα θα φτιαξουμε και αλλες ποικιλιες.Οπως γινεται και με τις επιλεκτικες αναπαραγωγες στους δισκους πχ...

Link to comment
Share on other sites

Και εγω δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα υβριδισμου....

Απλα θα φτιαξουμε και αλλες ποικιλιες.Οπως γινεται και με τις επιλεκτικες αναπαραγωγες στους δισκους πχ...

Ακριβώς :P Το μόνο μειονέκτημα είναι οτι δεν θα απολαμβάνεις τα χρώματα μιας φυσικής ποικιλίας αλλά τα ψάρια θα είναι υγιέστατα.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς :ninja: Το μόνο μειονέκτημα είναι οτι δεν θα απολαμβάνεις τα χρώματα μιας φυσικής ποικιλίας αλλά τα ψάρια θα είναι υγιέστατα.

Και ικανα για αναπαραγωγες??? :P

Link to comment
Share on other sites

Και ικανα για αναπαραγωγες??? :P

Όσο ικανά είναι και τα αδέσποτα μπασταρδάκια σκυλάκια, θυμήσου ανήκουν στο ίδιο γένος και είδος, αλλάζει μόνο η ποικιλία.

Link to comment
Share on other sites

Και ικανα για αναπαραγωγες??? :P

Αυτό ακριβώς ήθελα να συζητήσουμε. Αν δηλαδή δύο ψάρια του ίδιου είδους αλλά διαφορετικής ποικιλίας, που στη φύση ζούνε μίλια μακρυά, στο ενυδρείο μπορούν να αναπαραχθούν και ποιό θα είναι το αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορούν λέμεεεε....λευκός με ασιάτη ανήκουν σε ίδιο είδος αλλά άλλη ποικιλία και μια χαρά παιδάκια κάνουν που και αυτά κάνουν μια χαρά παιδάκια. :P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...