Jump to content

εναρξη εργασιων


tekila

Recommended Posts

ξερω ειναι νωρισ αλλα ειναι οι πρωτεσ φωτογραφιεσ

τελικό μεγεθοσ βάσησ που πιστευω θα ολοκληρωθει αυριο μηκοσ 250 πλατοσ 80

ι πετρινη αποθήκη θα γινει δωμάτιο μονο για ενυδρεια.

και αφου λένε η αρχη ειναι το ιμηση του παντωσ και αφου εγώ εκανα την αρχη που ειναι τουλάχιστον το μισο ενυδρειο? μαλλον δε ξερουν τι λενε.

tekila - tsiglas

post-348-1146677629_thumb.jpg

post-348-1146677684_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

καλη συνεχεια φιλε.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια

καθε προταση , συμβουλη , βοηθεια , παρατηρηση.

δεκτη.

Link to comment
Share on other sites

καλή συνέχεια παιδιά.....

Μια ερώτηση:προς τι τα τούβλα?

Link to comment
Share on other sites

Ζηλεύωωωωω

Θέλω και εγώ FISH ROOM !!!!!

Μπράβο φίλε. Καλή αρχή στην προσπάθεια.

Αυτό που θα πρέπει να φροντίσεις είναι να υπάρχει αποχέτευση που θα μπορείς να αδειάσεις εύκολα τα ενυδρεία σου.

Link to comment
Share on other sites

καλιμέρα .

ευχαριστουμε για τα καλα λόγια.

φιλε μου τισ τουβλινεσ τισ βάζω για βάσεισ του ενυδρειου .

με 250 μήκοσ θα βάλω 4 βασεισ επάνω στισ οποιεσ θα μπουν οριζόντια τρεισ τραβεσ 8*13. επάνω απο τισ τραβεσ θα μπε κοντραπλακε 20 χιλιοστα πάχοσ και επάνω από το κοντραπλακε μπλε φιλιζολ 30 χιλιοστων. και από εκει και πάνω ο πάτοσ του ενυδρειου.

το συνολικό βάροσ του ενυδρειου θα αποροφάτε απο το φελιζολ που θα το μειράζει στο κοντραπλακε. με τη σειρα του στισ τραβεσ και τέλοσ στα τεσσερα πόδια από τουβλίνεσ και λάσπη.

παρατηρησεισ κια προτάσεισ δεκτεσ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι καθόλου ειδικός, αλλά προσωπικά δε θα εμπιστευόμουν 2,5+ τόνους επάνω σε τούβλα... :lol: (2500 lt δεν φτιάχνεις:D

Πάντως παρακολουθώ με ενδιαφέρον την προσπάθεια! Καλή συνέχεια! :)

Έγινε επεξεργασία - petran
Link to comment
Share on other sites

καλιμέρα .

ευχαριστουμε για τα καλα λόγια.

φιλε μου τισ τουβλινεσ τισ βάζω για βάσεισ του ενυδρειου .

με 250 μήκοσ θα βάλω 4 βασεισ επάνω στισ οποιεσ θα μπουν οριζόντια τρεισ τραβεσ 8*13. επάνω απο τισ τραβεσ θα μπε κοντραπλακε 20 χιλιοστα πάχοσ και επάνω από το κοντραπλακε μπλε φιλιζολ 30 χιλιοστων. και από εκει και πάνω ο πάτοσ του ενυδρειου.

το συνολικό βάροσ του ενυδρειου θα αποροφάτε απο το φελιζολ που θα το μειράζει στο κοντραπλακε. με τη σειρα του στισ τραβεσ και τέλοσ στα τεσσερα πόδια από τουβλίνεσ και λάσπη.

παρατηρησεισ κια προτάσεισ δεκτεσ.

21086[/snapback]

Καλημέρα φίλε tekila...δεν συνιστώ τα τούβλα με τίποτα..

Επειδή δεν μπορώ να αναφερθώ επί οτυ θέματος για λόγους

ασφαλείας,όπως είχα πει και σε άλλο πόστ συζήτησε το με κάποιον

που έχει φτιάξει τέτοιο τάνκ π.χ. jojo

Τέλοςπάντων περιμένω με ενδιαφέρων την συνέχεια!!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

φιλε petran

δυστηχωσ όχι :):D

αρχικα για οικονομικουσ λογουσ και μετα επειδή η ανηπομονησια μου δε μου επιτρεπει να περιμένω ποτε θα περισσευουν χρηματα για να εξοπλίζω το ενηδρειο ήμε υποχρεομένοσ να κατέβω στα λίτρα. περίπου 1200 .

ppap ημε σιγουροσ πωσ μπορο να έχω εμπιστοσύνη στισ τουβλινεσ , έξξαλλου αντοιστιχουν περίπου 500 κιλα σε κάθε πόδι διαστάσεων περίπου 80*20.

όσο για αποχετευση jdp το νερό που θα βγάινει από το ενηδρείο θα οδυγήτε σε μία δεξαμενή του 1 τόνου και από εκει στα δέντρα μου για πότισμα.

Link to comment
Share on other sites

Tα 1200 λιτρα ειναι ενα πολυ λογικο νουμερο και καθολου μικρο.Τα τουβλα ετσι οπως τα βλεπω ,τα φοβαμαι.Γιατι δεν το στρωνεις ολο τουβλα κατω και οτι αλλο ηθελες απο πανω? καλο ξεκινημα,μακαρι να πανε ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΕΓΑΛΗ ΣΤΟ ΑΛΦΑΔΙΑΣΜΑ ΤΩΝ ΒΑΣΕΩΝ.

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ. :)

ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ. :D

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μην ξεχνατε οτι σε τουβλινες πανω στηριζονται οικοδομες και κατασκευες που δεν εχουν καν κολωνες απο μπετον.Οποτε απο θεμα αντοχης πιστευω οτι ειναι καλα.Βεβαια, αφου το κανεις χτιστο, γιατι δεν καλουπωνεις (ξυλακια εχεις απο οτι βλεπω) να ριξεις ενα μπετουδακι?Αν τωρα δεν θες, καλο θα ηταν να κανεις αυτο που σου ειπε και καποιος αλλος φιλος και να κανεις χτιστη ολη την πλευρα, ή εστω να αφησεις ενα μικρο ανοιγμα.Καλη συνεχεια, φιλε και συνεχισε να βγαζεις φωτο καθ' ολη τη διαρκεια κατασκευης, θα εχει πολυ ενδιαφερον... :)

Link to comment
Share on other sites

καλισπερα.

ευχαριστουμε πολυ για τα καλα σασ λόγια.

ζακ έχεισ απόλυτο δικιο. αλλα πιθανον και να ενισχισουμε τισ τουβλίνεσ με δυο δοκάρια ξυλινα 8*15

φιλε navy λόγο του επαγκέλματος τι μισή μέρα την περνάμε με ένα αλφαδι στο χέρι.

και συνεχίζουμε.....................

post-348-1146849875_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρα.Εχεις σκεφτει τι θα βαλεις μεσα οταν με το καλο το τελειωσεις το ενυδρειο;Παντως το αν τα λιτρα σου ειναι αρκετα θα ειναι μαλλον το τελευταιο που θα σε απασχολει!!! :)

Link to comment
Share on other sites

φιλε ζακ

δε το έχω σκεφτει. τα λιτρα θα ειναι περιπου 1200+ . ξερεισ μερικεσ φορεσ το σκεφτομαι και μονο εικόνεσ περναν από το μυαλο μου. καποιεσ από αυτέσ τισ εικονεσ θα γινουν πραγματικοτητα.

ομωσ βεβαια.... καθε προταση για συνδιασμο αλλα και παρατηρησεισ δεκτη.

σιγουρα οταν το τελειωσω και αν σου περισευει σαβατοκυριακο θα σε καλεσω να μου πεισ τι γνωμη σου.

Link to comment
Share on other sites

Λογω του οτι εχεις αφθονα λιτρα θα προτεινα μεγαλα ψαρια (oscar!!!!!) ή πιο μικρα αλλα με εντυπωσιακα χρωματα (δισκους-αφρικανες).

Σιγουρα θα βρεθει χρονος για να το θαυμασω και εγω απο κοντα!Αλλωστε δεν ειπαμε οτι θα κοβεις και εισητηρια για το κοινο???Χρειαζεσαι ατομα!!! :):D:lol:

Καλη συνεχεια! :thumbdown:

Link to comment
Share on other sites

Λογω του οτι εχεις αφθονα λιτρα θα προτεινα μεγαλα ψαρια (oscar!!!!!) ή πιο μικρα αλλα με εντυπωσιακα χρωματα (δισκους-αφρικανες).

Σιγουρα θα βρεθει χρονος για να το θαυμασω και εγω απο κοντα!Αλλωστε δεν ειπαμε οτι θα κοβεις και εισητηρια για το κοινο???Χρειαζεσαι ατομα!!! :):D:lol:

Καλη συνεχεια! :thumbdown:

21370[/snapback]

δε νομιζω φιλε

μαλλον πάει για κοπάδια από μικρα τροπικα.

κανα 25αρι καρντιναλ , κανα 20αρι ρεντ αι.....

αλλα μεχρι τοτε.

Link to comment
Share on other sites

Ζηλεύω!!!

Τόσο μεγάλο ενυδρείο.... θα ειναι φανταστικό..!!!

Θέλω να ρωτήσω όμως.. το νερό πως θα θερμένετε; θα βάλεις κανενα μικρό θερμοσίφωνα; η θα κάνεις κάτι άλο; και απο φιλτρό;

Link to comment
Share on other sites

από φίλτρο φιλε μου θα δουλέψει ένα σαμπ. και εδώ συζητώ το θέμα τισ αντλίασ του συμπ.

οσογια το θερμοσίφωνα δε τον θεωρώ τοσο ακριβεσ στη θερμοκρασία αλλα ποτέ δε ξερεισ.

οστόσο με θερμοστατεσ.

Link to comment
Share on other sites

:)

post-348-1147371071_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.Θα σου προτεινα να ριξεις τρια σεναζ για να ενωσεις τα τρια τοιχακια μεταξυ τους.Οπως εχεις τωρα τις ταβλες, φαντασου αντι για αυτες ενα στην προσοψη, ενα στη μεση και ενα στην αλλη ακρη που να συνδεονται μεταξυ τους.Αυτο θα βοηθησει στην αντοχη στις πλευρικες κινησεις.Επισης, το τελευταιο τοιχακι καντο διπλο (αυτο που ΔΕΝ στηριζεται στον τοιχο).Ενα πολυ προχειρο σχεδιο για να καταλαβεις τι λεω( κατοψη)

Έγινε επεξεργασία - zak
Link to comment
Share on other sites

Ωπα, να το σχεδιο

sxedio.bmp

Link to comment
Share on other sites

φιλε Ζακ σωστος

και ναι αυτο έχω σκοπο

αλλα να σου πω την αλήθεια θα το κάνω μόνο στο μεσαιο γιατί από τα πλαινα θέλω να περνάν τα λάστιχα και τα κάλώδια.

ναι πιστευω θα τα δέσει καλήτερα.

ευχαριστω για τισ προτάσεισ σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...