Jump to content

Την βοήθειά σας Please!


Recommended Posts

Καλησπέρα θέλω να σας ρωτήσω εάν είναι φυσιολογικό να έχω στο ενυδρείο μου αυτή την άλγη που φαίνεται στις φωτό.

Απο αυτά που έχω διαβάσει στα άλλα posts κατάλαβα πως για ένα νέο ενυδρείο (4 μηνών) είναι φυσιολογικό να υπάρχει άλγη, αλλά σαν να μου φαίνεται πολλή. Μήπως είναι και θέμα κυκλοφορίας;

Ευχαριστώ!

post-16254-1258054181_thumb.jpgpost-16254-1258054215_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θέλω να σας ρωτήσω εάν είναι φυσιολογικό να έχω στο ενυδρείο μου αυτή την άλγη που φαίνεται στις φωτό.

Απο αυτά που έχω διαβάσει στα άλλα posts κατάλαβα πως για ένα νέο ενυδρείο (4 μηνών) είναι φυσιολογικό να υπάρχει άλγη, αλλά σαν να μου φαίνεται πολλή. Μήπως είναι και θέμα κυκλοφορίας;

Ευχαριστώ!

post-16254-1258054181_thumb.jpgpost-16254-1258054215_thumb.jpg

Ειναι ΚΑΙ θεμα κυκλοφοριας.

Πες μας περισσοτερα

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι 170lt με 80lt sump και λειτουργεί 4 μήνες. Μέσα έχω δύο κυκλοφορητές 2.400lt & 1.200lt αντίστοιχα... Ο φωτισμός μου είναι 4 χ 39 watt T5 (2 λευκές και 2 blue) και λειτουργούν επί 7 ώρες καθημερινά ακριβώς για τον φόβο να μήν αυξηθεί η άλγη! Αλλά...

Link to comment
Share on other sites

Μηπως προσθεσες τελευταια καθολου βραχο?

Ποσο καιρο εχει που φωτιζεις το ενυδρειο?

Σαλιγκαρακια εχεις?

Μετρησεις?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως προσθεσες τελευταια καθολου βραχο?

Ποσο καιρο εχει που φωτιζεις το ενυδρειο?

Σαλιγκαρακια εχεις?

Μετρησεις?

Βράχο δεν έχω προσθέσει καθόλου τελευταία όσο έχω (20kgr) είναι απο την πρώτη στιγμή

Το ενυδρείο το φωτίζω περίπου 1,5 μήνα (χωρίς όμως ιδιαίτερη προσαρμογή)

Σαλιγκάρια δεν έχω καθόλου παρά μόνον ένα πολύ μικρό

Στις μετρήσεις έχω ένα μικρό θεματάκι... απο την πρώτη στιγμή χρησιμοποιώ τέστ μόνο για PH και NO2 (σύμφωνα με τις συμβουλές που δέχθηκα). Το PH μου τώρα τελευταία πέφτει λίγο απότομα και αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να χάσω και ένα ψαράκι! Το ΝΟ2 είναι 0

Αναρωτιέμαι όμως αν αυτά έχουν να κάνουν με την άλγη...!

Link to comment
Share on other sites

τροφη της αλγης αποτελουν τα φωσφωρικα (po4 test) και τα νιτρικα (no3 test)

Για ενα reef ενυδρειο ειναι απαραιτητα και τα δυο.

Τωρα η αλγη που εχεις βγαλει αν ειναι μετα απο 1,5 μηνα φωτισμου,ισως ειναι μια φυσιολογικη φαση,στη διαδικασια ωριμανσης του ενυδρειου.Με τον καιρο και τη βοηθεια σαλιγκαριων θα φυγει.

Link to comment
Share on other sites

τροφη της αλγης αποτελουν τα φωσφωρικα (po4 test) και τα νιτρικα (no3 test)

Για ενα reef ενυδρειο ειναι απαραιτητα και τα δυο.

Τωρα η αλγη που εχεις βγαλει αν ειναι μετα απο 1,5 μηνα φωτισμου,ισως ειναι μια φυσιολογικη φαση,στη διαδικασια ωριμανσης του ενυδρειου.Με τον καιρο και τη βοηθεια σαλιγκαριων θα φυγει.

Υπάρχουν κάποια συγκεκριμένα είδη σαλιγκαριών που πρέπει να βάλω μέσα στο ενυδρείο?

Επίσης τα καβούρια υπάρχει περίπτωση να φέρουν κάποιο καλό αποτέλεσμα?

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις και τα δύο.Ερημίτες κόκκινους η μπλε είναι μια καλή προσθήκη.Από σαλιγκάρια μπορείς να βάλεις Tectus, Astrea, Turbo...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις και τα δύο.Ερημίτες κόκκινους η μπλε είναι μια καλή προσθήκη.Από σαλιγκάρια μπορείς να βάλεις Tectus, Astrea, Turbo...

Ευχαριστώ τους συν-τοπίτες... ανοίγετε τα μάτια μου σιγά - σιγά! Να είστε καλά όλοι...! :P

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με τις γνωμες των παραπανω και θα προσθεσω και τα εξης......

Δεν κανουν ολα τα σαλιγκαρια για την αλγη. Ειναι καποια συγκεκριμενα που τους αρεσει να την τρωνε αλλα δεν θυμαμαι ποια.

Οι λαμπες που εχεις βαλει ειναι αρκετα δυνατες και ισως θα επρεπε να μειωσεις την διαρκεια φωτισμου. Εγω αν ημουνα στην θεση σου θα αφαιρουσα την μια λευκη προς το παρον μιας και το ενυδρειο ειναι ακομα στην αρχη.

Ολα τα νεα ενυδρεια περνανε απο αυτην την φαση. Το δικο μου ηταν σε πολυ πιο ασχημη κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Eμενα μια χαρα μου φαινεται το φως.

Οι ερημιτες θα ασχοληθουν πιο πολυ με την πρασινη αλγη και οχι με την διατομικη.Για αυτην,τα σαλιγκαρια θα κανουν καλη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχθές έβαλα δύο σαλιγκαράκια Turbo, και ένα τέρας κυκλοφορητή 4.400lt/h... τα σαλιγκαράκια όντως δεν τα βλέπω και πολύ δραστήρια αλλά ευλπιστώ...

Ο κυκλοφορητής απο την άλλη τα έχει κάνει όλα μέσα άνω - κάτω και ξεσηκώνει την άλγη που βρίσκεται στην επιφάνεια της άμμου το οποίο δεν ξέρω κατά πόσο είναι καλό??

Πάντως τις επόμενες ημέρες θα πάρω άλλους δυο ερημίτες (έχω ήδη έναν) να διευκολύνουν την κατάσταση!

Ήθελα πολύ να έρθω στην χθεσινή συνάντηση αλλά δεν μπόρεσα λόγω δουλειάς, την επόμενη φορά σίγουρα!

Link to comment
Share on other sites

Αν σηκώνει μόνο την άλγη και όχι και την άμμο δεν υπάρχει κανείς λόγος για να σε ανησυχεί .

Link to comment
Share on other sites

Αν σηκώνει μόνο την άλγη και όχι και την άμμο δεν υπάρχει κανείς λόγος για να σε ανησυχεί .

Δυσυχώς σηκώνει και την άμμο, να φανταστείς οτι μέσα σε μία ημέρα, σε ένα σημείο, έκανε τρύπα στην άμμο και φάνηκε το τζάμι απο τον πάτο του ενυδρείου!!!

Επίσης ήδη λίγη άμμος βρίσκεται επάνω σε μερικά κομμάτια βράχου, λόγω της αναστάτωσης...

Θα πειραματιστώ λίγο αλάζοντάς του θέση μάλλον ωστε να μην σηκώνει καθόλου άμμο...

Να θυμίσω πως το ενυδρείο μου είναι 170lt + 80lt Sump και αυτή την στιγμή έχω δύο κυκλοφορητές, ο ένας 2400lt/h και ο άλλος 4400lt/h.

Η κυκλοφορία μου είναι μέτρια ή πολλή? Γιατί λίγη δεν είναι σίγουρα!

Link to comment
Share on other sites

Θα πειραματιστώ λίγο αλάζοντάς του θέση μάλλον ωστε να μην σηκώνει καθόλου άμμο...

Η κυκλοφορία μου είναι μέτρια ή πολλή? Γιατί λίγη δεν είναι σίγουρα!

Μονο με πειραματισμό θα δεις διαφορα!!!

Θεωρώ ότι ειναι μεγαλος ο 4400 για τα λιτρα του ενυδρείου σου...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αρχίζω και ανησυχώ με την διατομική άλγη αφού μάλλον δεν ήταν θέμα κυκλοφορίας...

Απο ότι έχω διαβάσει ΕΔΩ το φυσιολογικό είναι να φύγει σε 1 - 2 εβδομάδες... αλλά εγώ πάω για 3-μηνο και παρ' όλο που αύξησα την κυκλοφορία, δεν βλέπω κανένα σημάδι μείωσης ή έστω σταθεροποίησης...

Το χρονικό διάστημα που αναφέρει το άρθρο ισχύει ή κανονικά είναι μεγαλύτερο;post-16254-1259003030_thumb.jpgpost-16254-1259003030_thumb.jpgpost-16254-1259003030_thumb.jpgpost-16254-1259003030_thumb.jpgpost-16254-1259003030_thumb.jpgpost-16254-1259003030_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

όχι μπορεί να είναι και περισσότερο από 3 μήνες.Για πες μας τιμές από Po4,no3 σου.Κάνε αλλαγή νερού θα βοηθήσει, και προσπάθησε να ρουφήξεις όσο περισσότερο άλγη μπορείς.Λάμπες πόσο καιρό έχεις να αλλάξεις?

Link to comment
Share on other sites

όχι μπορεί να είναι και περισσότερο από 3 μήνες.Για πες μας τιμές από Po4,no3 σου.Κάνε αλλαγή νερού θα βοηθήσει, και προσπάθησε να ρουφήξεις όσο περισσότερο άλγη μπορείς.Λάμπες πόσο καιρό έχεις να αλλάξεις?

- PO4 test δεν έχω γιατί χρησιμοποιώ αντιφώσφωρο

- NO3 test δεν έχω ακόμη, μου είπαν να το πάρω μετά το εξάμηνο...

Λάμπες... τί εννοείς να αλλάξω? Το φωτιστικό είναι καινούριο και το χρησιμοποιώ λιγότερο απο 3 μήνες!

Link to comment
Share on other sites

βασικα τα τεστ επρεπε να τα εχεις παρει πριν ακομα αγορασεις ενυδρειο!!!!

το po4 δεν ειναι 0 παντα και ας εχεις αντιφωσφορο............

οσο για το No3 πρεπει λιαν συντομως να προμηθευτεις.....

μαλλον πρεπει να κανεις μια ολοκληρωμενη δειγματοληψια

no2

no3

nh3/4

po4

kh

αλατοτητα

και αν εχεις και κοραλια

mg

ca

και μετα να σε βοηθησουν οι γνωστες του θεματος....

αλλιως ειναι σαν να ψαχνεις ψιλους στ'αχιρα!

παω στοιχημα οτι εχεις αυξημενο po4 και δνε το εχεις καταλαβει.....

Link to comment
Share on other sites

βασικα τα τεστ επρεπε να τα εχεις παρει πριν ακομα αγορασεις ενυδρειο!!!!

το po4 δεν ειναι 0 παντα και ας εχεις αντιφωσφορο............

οσο για το No3 πρεπει λιαν συντομως να προμηθευτεις.....

μαλλον πρεπει να κανεις μια ολοκληρωμενη δειγματοληψια

no2

no3

nh3/4

po4

kh

αλατοτητα

και αν εχεις και κοραλια

mg

ca

και μετα να σε βοηθησουν οι γνωστες του θεματος....

αλλιως ειναι σαν να ψαχνεις ψιλους στ'αχιρα!

παω στοιχημα οτι εχεις αυξημενο po4 και δνε το εχεις καταλαβει.....

ok κάνω τις μετρήσεις και σας ενημερώνω...

ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Τις λάμπες σε ρώτησα για να δω μήπως είναι παλιές και ξεκινούσε το πρόβλημα από εκεί.Κάνε τις μετρήσεις και ενημέρωσε.

Link to comment
Share on other sites

Το τρίμηνο δεν είναι κανόνας.....γιά παράδειγμα εγω ταλαιπωρήθηκα περισσότερο.Πάντως θεωρώ ότι το σημαντικότερο πράγμα γιά την αντιμετώπισή της εκτός της κυκλοφορίας είναι η σωστή συνταγή στα φώτα, την οποία θα βρείς μόνος σου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...