Jump to content

Γενα!!!!!


Recommended Posts

Χαχαχα καλα ειχα δει ενα μικρο ψαρακι στο ενυδειο!!!!! :P Τωρα μολις καθησα λιγο να χασεψω το ενυδρειο,ειδα δυο αρλεκινους να εχουν κολισει κατω απο ενα φυλο και το θηλυκο ειχε ακουμπισει την κοιλια του επανω στο φυλλο και το αρσενικο την ειχε "αγκαλιασει" με την ουρα του και μετα περναγε να γονιμοποιησει τα αυγουλακια αυγα κατω απο το φυλλο!!!!!!!!!!! :hysterical::rasp::blink: Τι κανω τωρα να βαλω τα αυγα σε γενιστρα??Η να τα αφησω εκει που ειναι!!!! :ninja::blink::blink::hysterical::hysterical: Σε φωτογραφια δεν φαινονται...καλα καλα δεν μπορω να δω με το με το ματι ειναι πολυ μικρα και διαφανα!! :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο φιλε μου...

Προσπαθησε να ριξεις τα ΝΗ3/ΝΗ4 στο απολυτο μηδεν γιατι τα μικρα ειναι πιο ευαλωτα...

Αφου εχεις ηδη δει καποια να επιζουν εγω λεω να τα αφησεις στο ενυδριο και να βρουν μονα το δρομο της επιβιωσης... :P

Link to comment
Share on other sites

Αμέσως μετά την εκκόλαψη, τα νεογέννητα είναι διαφανή, περίπου 3 - 4mm και παραμένουν συνδεμένα με το φύλλο επάνω στο οποίο γεννήθηκαν ώσπου να καταναλωθεί ως τροφή ο σάκος λέκιθου. Μόλις ολοκληρωθεί αυτή η διαδικασία, τα ψάρια αρχίζουν να κολυμπούν, και σε αυτή τη φάση απαιτούνται πολύ μικρά μεγέθη τροφίμων όπως infusoria. Αργότερα μπορεί να χρησιμοποιηθεί nauplii artemia επισης μπορούν να χρησιμοποιηθούν οι έτοιμες ειδικές τροφές του εμπορίου για γόνο.

Η κρίσιμη περίοδος είναι η πρώτη εβδομάδα, μετά δεν υπάρχει μεγάλο πρόβλημα.

Σημαντικό είναι να κρατηθεί ψηλά η ποιότητα του νερού, οι μικρές και συχνές νερού κάνουν τα ψάρια να αναπτυχθούν σωστά.

Τα νεογέννητα χρειάζονται περίπου 8 έως 10 εβδομάδες για να πάρουν τον πλήρες χρωματισμό ενός ενήλικου.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Λογικα αυριο θα πρεπει να βγουνε ετσι?Εχω βρει και αλλα,αλλα δυστιχως ειναι πολυ μικρα και χωρανε να βγουνε απο τις τρυπες της γενιστρας! :P

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν θα τα έβαζα σε γεννήστρα, εκτός κι αν είναι σχετικά μεγάλη.

Πάντως αφού πέτυχες γονιμο ζευγάρι, λογικά θα έχεις πολλές γένες στο μέλλον. Συγχαρητίρια!! :P

Link to comment
Share on other sites

Οποτε τα ψαρακια που εβλεπα να κολυμπανε ηταν αρλεκινοι!!!!!! :P

Τα αυγα εχουν παρει χρωμα απο διαφανες εχουν γινει γκριζοκατι ελαχιστα! :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...