Jump to content

Αποριες για σκαλαρια


harmem

Recommended Posts

Στηνω το πρωτο μου ενυδρειο και αλλαζω συνεχως αποψη για το τι θελω να κανω.. Αν και εχω σχεδον τα παντα για να στησω ενα σχετικα βιοτοπικο Malawi σκεφτομαι τελικα η πρωτη μου αποπειρα να ειναι με σκαλαρια που ετσι κι αλλιως μου αρεσαν ως ψαρια απο την πρωτη φορα που τα ειδα.

Θελω να ρωτησω τα εξης. Στο rio 180LT 101χ41x50 ποσα σκαλαρια μπορω να βαλω? Αν βαλω τον μεγιστο αριθμο ψαριων που θα μου πειτε αυτο σημαινει οτι δεν μπορω να βαλω αργοτερα και αλλο ειδος ψαριου ή θα μεινω μονο με τα σκαλαρια?

Το Ph του νερου της βρυσης μου ειναι περιπου στο 7,8. Η μετρηση με υγρο τεστ της API. Ποσο προβλημα ειναι αυτο για σκαλαρια? Με ποιο τροπο θα το ριξω? (διαβασα οτι μαλλον χρειαζομαι πιο μαλακο νερο).

Απ' οτι διαβασα χρειαζομαι καποια φυτα. Ειναι υποχρεωτικο να χρησιμοποιησω υποστρωμα φυτων και αν ναι ποσο πρεπει να παρω? Οσο για τη διακοσμηση ποσα και τι ειδους φυτα θα προτεινατε? Ξυλο ενα μεγαλο ή παραπανω? πειραζει που εχω ψιλη αμμο ή πρεπει να παρω χαλικι?

Link to comment
Share on other sites

Για να ρίξεις το πεχα στο νερό της βρύσης προτείνω την χρήση αντιστρωφης όσμοσης!! Οι επιλογές σου είναι η τύρφη, ζουμιά(δεν τα προτείνω)!

Η αμμος δεν παίζει κανένα λόγο στα σκαλάρια, αρκεί να μην ανεβάζει το πεχα, να μην είναι ασβεστολιθηκή δηλαδή!

Ρίζες βάζεις εσύ ΕΑΝ θέλεις.

Υπόστρωμα για φύτα να ΜΗΝ βαλεις μιας και είναι το πρώτο σου ενυδρείο, απλά διαλεξε φυτά χαμηλών επαιτήσεων!

Ανέφερες οτι το νερό σου είναι μαλακό! αυτό δεν το κρίνουμε απο το πεχα, αλλα απο to GH - kh.... προμηθευσου κάποια στιγμή απο αυτά τα τεστάκια!

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Εκτός από τα παραπάνω πρέπει να γνωρίζεις, ότι τα σκαλάρια χρειάζονται τουλάχιστον 50 πόντους καθαρό ύψος νερού για να ζήσουν σωστά, εκτός βέβαια από τις παραμέτρους τους νερού σου...

Και απ' ότι βλέπω το ενυδρείο σου έχει 50 πόντους ύψος γενικά, δηλαδή κάτω από 40 καθαρό ύψος νερού.

Οπότε δύσκολα για σκαλάρια.

Γνώμη μου πάντα :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Εχουμε σχεδόν τις ίδιες διαστάσεις και τα σκαλάρια μου "ζορίζονται" στο άνοιγμα των πτερυγίων τους και αυτό το καθορίζει το ύψος της γυάλας. Τα σκαλάρια μεγαλώνουν γρήγορα και για αυτό θα πρότεινα 4 ή 6 (ίδιου χρωματισμού και είδους). Οταν κάνουν βόλτες με αργή κίνηση είναι υπέροχο να τα βλέπεις όπως κινούνται ανάμεσα στα φυτά και τις ρίζες ξύλων ή και χαμηλά στον πυθμένα. Για το Ph και το μαλακό νερό τα ανέφεραν οι συνχομπίστες πιό πανω.

Καλή συνέχεια...

Έγινε επεξεργασία - DarkAngel
Link to comment
Share on other sites

να συνφωνήσω και εγώ σχετικά με το ύψος του ενυδρείου, αλλά η εμπειρία μου είναι μόνο 7 μηνών με σκαλαρια, δεν τα έχω δει πλήρως ανεπτυγμένα ποτέ (τα δικά μου είναι ενός έτους πέρίπου και είναι <13 εκ υψος)! Πιστέυω πως 60 πόντοι ύψος είναι το μινιμουμ... Το λέω αυτό γιατί ΔΕΝ πιστέυω πως τα 13 εκ που είναι τα δικά μου είναι και το τελικό μεγεθός τους, εποκλείω μόλις ενους έτους να εχουν αναπτυχθεί πλήρως !

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω για τις πληροφοριες σχετικα με το υψος που χρειαζονται τα σκαλαρια.. Δυστυχως εγω εχω μονο 50cm και αυτα οχι καθαρα.. Με βαλατε σε σκεψεις μηπως το ενυδρειο μου τελικα δεν ειναι καταλληλο για τα σκαλαρια. Εσεις τι αλλο θα μου προτεινατε για τις διαστασεις μου ωστε να ζουν ανετα και να εχουν ζωηρα χρωματα αν ειναι εφικτο αυτο στο ενυδρειο μου?

Link to comment
Share on other sites

Microgeophagus Altispinosus προσωπική αδυναμία. Μοιάζουν αρκετά με τα ramirezi αλλά είναι πολύ πιο ανθεκτικά σε ασθένειες, Ph και αλλαγές. Η συμπεριφορά τους κυμαίνεται από κωμική έως ελαφρά επιθετική -πάντα προς το είδος τους. Mε σωστό Ph, τύρφη και μαλακό νερό θα σε ανταμείψουν με πλούσια χρώματα και συμπεριφορές που δε βαριέσαι ποτέ...
Link to comment
Share on other sites

Αν σου αρεσουν τα σκαλαρια ομως, ενα ειδος που δει γινεται τοσο μεγαλο ειναι το Pterophyllum Leopoldi http://www.theaquariumwiki.com/Pterophyllum_leopoldi και εχει και το πλεονεκτημα οτι το μονο που ειναι συμβατο με μεγαλουτσικα τετρας .

Μαλιστα το waterinn το εχει στη λιστα εισαγωγης ψαριων για οποιον θελει να κανει παραγγελια μεχρι 27/11.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=32736

Εγω θα επαιρνα 5 Pterophyllum Leopoldi, 10 Cardinal Tetra, 8 Corydoras Duplicareus και 2 Ancistrus Dolichopterus L-183.

Ολα τα εχει η λιστα παραγγελιας.

Απο φυτα διαφορα ειδη Echinodorus διαφορα ειδη και μερικα φυτα επιφανειας (Hydrocotyle Leucocephala, ή Pistia Stratiotes).

Ριζες ξυλων και ασπρη αμμο (απαραιτητα αμμο)

Για ολα αυτα επειδη ειναι πολλα ψαρια για το ενυδρειο, χρειαζεται καλη φιλτρανση (πχ ενα eheim 2217 με substrat pro ή siporax)

Ισως αφηνα και το εσωτερικο φιλτρο χωρις να το αφαιρεσω, αλλα και ο χωρος ειναι πολυτιμος.

Μαλλον θα το εβγαζα, το 2217 θα φτασει.

Οπωσδηποτε Αντιστροφη οσμωση μισο μισο με βρυσης. (γιαυτο το ενυδρειο μια μικρη 190 λιτρα την ημερα τριων σταδιων φτανει) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=31813

Kαι θα εβαζα και τυρφη και για χρωμα και για ουσιες και για πεχα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Microgeophagus Altispinosus προσωπική αδυναμία. Μοιάζουν αρκετά με τα ramirezi αλλά είναι πολύ πιο ανθεκτικά σε ασθένειες, Ph και αλλαγές. Η συμπεριφορά τους κυμαίνεται από κωμική έως ελαφρά επιθετική -πάντα προς το είδος τους. Mε σωστό Ph, τύρφη και μαλακό νερό θα σε ανταμείψουν με πλούσια χρώματα και συμπεριφορές που δε βαριέσαι ποτέ...

οντως ομορφα ψαρια, ζουν ανετα στις διαστασεις μου? ποσα μπορω να εχω?

Αν σου αρεσουν τα σκαλαρια ομως, ενα ειδος που δει γινεται τοσο μεγαλο ειναι το Pterophyllum Leopoldi http://www.theaquariumwiki.com/Pterophyllum_leopoldi και εχει και το πλεονεκτημα οτι το μονο που ειναι συμβατο με μεγαλουτσικα τετρας .

πολυ ομορφα, μοιαζουν αρκετα με τα σκαλαρια. αυτα δε χρειαζονται υψος 50 εκ?

Μαλιστα το waterinn το εχει στη λιστα εισαγωγης ψαριων για οποιον θελει να κανει παραγγελια μεχρι 27/11.

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=32736

στα 120 ευρω ειναι το φθηνοτερο απ' οτι ειδα 18-19cm

Εγω θα επαιρνα 5 Pterophyllum Leopoldi, 10 Cardinal Tetra, 8 Corydoras Duplicareus και 2 Ancistrus Dolichopterus L-183.

Ολα τα εχει η λιστα παραγγελιας.

Απο φυτα διαφορα ειδη Echinodorus διαφορα ειδη και μερικα φυτα επιφανειας (Hydrocotyle Leucocephala, ή Pistia Stratiotes).

Ριζες ξυλων και ασπρη αμμο (απαραιτητα αμμο)

εχω αγορασει καφε αμμο granucol απο waterinn και εχω ανοιξει 2 σακια. ασπρη για να ειναι περισσοτερο βιοτοπικη ή για αλλο λογο?

Για ολα αυτα επειδη ειναι πολλα ψαρια για το ενυδρειο, χρειαζεται καλη φιλτρανση (πχ ενα eheim 2217 με substrat pro ή siporax)

Ισως αφηνα και το εσωτερικο φιλτρο χωρις να το αφαιρεσω, αλλα και ο χωρος ειναι πολυτιμος.

Μαλλον θα το εβγαζα, το 2217 θα φτασει.

Οπωσδηποτε Αντιστροφη οσμωση μισο μισο με βρυσης. (γιαυτο το ενυδρειο μια μικρη 190 λιτρα την ημερα τριων σταδιων φτανει) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=31813

Kαι θα εβαζα και τυρφη και για χρωμα και για ουσιες και για πεχα.

Έγινε επεξεργασία - harmem
Link to comment
Share on other sites

Delta66 sorry εκανα λαθος στα χρωματα.. για να μη φαινονται μπερδεμενα να σε ρωτησω 2 πραγματακια.. ειναι ομορφα τα Leopoldi, απ΄ οτι βλεπω στο waterinn ειναι περιπου στα 120 ευρω το φθηνοτερο στα 18-19 εκ.. αυτα δε χρειαζονται 50 εκ. υψος? για ποιο λογο πρεπει να εχω ασπρη αμμο οπωσδηποτε? για βιοτοπικους λογους ή κατι αλλο? ρωταω γιατι εχω αγορασει 25 kg καφε αμμο granucol απο waterinn και εχω ανοιξει 2 σακια. πειραζει αν χρησιμοποιησω αυτη?

πρεπει να χρησιμοποιησω τυρφη ακομη και να αγορασω Α/Ο? απ' οτι εχω διαβασει η χρηση τυρφης μου φαινεται "επιστημη".. τα compact συστηματα Α/Ο ειναι αξιοπιστα απο το καταστημα αυτο που προτεινεις? τι θα προτεινες απο το συγκεκριμενο καταστημα?

εχω αφαιρεσει το εσωτερικο αλλα δεν εχω eheim. εχω ενα rena για ενυδρειο 600l με 1350l/h. απο βιολογικο υλικο εχω αγορασει εξτρα 2 κουτια αστερακια. (δεν το εχω στησει το φιλτρο)

Έγινε επεξεργασία - harmem
Link to comment
Share on other sites

120 ευρό; Εγώ τα αγωράζω με 7 ευρό το ένα... μηπως είναι altum;

Link to comment
Share on other sites

Delta66 sorry εκανα λαθος στα χρωματα.. για να μη φαινονται μπερδεμενα να σε ρωτησω 2 πραγματακια.. ειναι ομορφα τα Leopoldi, απ΄ οτι βλεπω στο waterinn ειναι περιπου στα 120 ευρω το φθηνοτερο στα 18-19 εκ.. αυτα δε χρειαζονται 50 εκ. υψος? για ποιο λογο πρεπει να εχω ασπρη αμμο οπωσδηποτε? για βιοτοπικους λογους ή κατι αλλο? ρωταω γιατι εχω αγορασει 25 kg καφε αμμο granucol απο waterinn και εχω ανοιξει 2 σακια. πειραζει αν χρησιμοποιησω αυτη?

πρεπει να χρησιμοποιησω τυρφη ακομη και να αγορασω Α/Ο? απ' οτι εχω διαβασει η χρηση τυρφης μου φαινεται "επιστημη".. τα compact συστηματα Α/Ο ειναι αξιοπιστα απο το καταστημα αυτο που προτεινεις? τι θα προτεινες απο το συγκεκριμενο καταστημα?

εχω αφαιρεσει το εσωτερικο αλλα δεν εχω eheim. εχω ενα rena για ενυδρειο 600l με 1350l/h. απο βιολογικο υλικο εχω αγορασει εξτρα 2 κουτια αστερακια. (δεν το εχω στησει το φιλτρο)

O Delta66 σου προτείνει άμμο (γενικά, άσχετα με το χρώμα) για τα corydoras. Αν θέλεις βιοτοπικό Αμαζονίου χρειάζεσαι άσπρη. Αν χρησιμοποιήσεις ΑΟ δεν σου χρειάζεται τύρφη, μπορείς να βάλεις μια μικρή ποσότητα στο φίλτρο σου αν θες να παίρνει ένα καφέ-κίτρινο χρώμα το νερό σου (όπως τα blackwater του Αμαζονίου), επίσης η τύρφη απελευθερώνει στο νερό συστατικά που κάνουν καλό στα ψάρια (ιχνοστοιχεία/τανίνες/χουμικά).

Link to comment
Share on other sites

Delta66 sorry εκανα λαθος στα χρωματα.. για να μη φαινονται μπερδεμενα να σε ρωτησω 2 πραγματακια.. ειναι ομορφα τα Leopoldi, απ΄ οτι βλεπω στο waterinn ειναι περιπου στα 120 ευρω το φθηνοτερο στα 18-19 εκ.. αυτα δε χρειαζονται 50 εκ. υψος? για ποιο λογο πρεπει να εχω ασπρη αμμο οπωσδηποτε? για βιοτοπικους λογους ή κατι αλλο? ρωταω γιατι εχω αγορασει 25 kg καφε αμμο granucol απο waterinn και εχω ανοιξει 2 σακια. πειραζει αν χρησιμοποιησω αυτη?

πρεπει να χρησιμοποιησω τυρφη ακομη και να αγορασω Α/Ο? απ' οτι εχω διαβασει η χρηση τυρφης μου φαινεται "επιστημη".. τα compact συστηματα Α/Ο ειναι αξιοπιστα απο το καταστημα αυτο που προτεινεις? τι θα προτεινες απο το συγκεκριμενο καταστημα?

εχω αφαιρεσει το εσωτερικο αλλα δεν εχω eheim. εχω ενα rena για ενυδρειο 600l με 1350l/h. απο βιολογικο υλικο εχω αγορασει εξτρα 2 κουτια αστερακια. (δεν το εχω στησει το φιλτρο)

Συγμωμη δε ν σου εξηγησα οτι τα ονομαζει pterophyllum dumerilli. :blink:

14 εβρω τα φερνει.:P

Ειναι συνωνυμο του ειδους leopoldi. Αν δεις την σελιδα που σου εδωσα πιο πανω λεει :

Synonyms

Pterophyllum dumerilli

120 εχουν τα αγρια altum orinoco οπως επισημαινει και o tsagos

H ΑΟ η πιο μικρη και φτηνη κανει γιαυτο που θες

Ολες το ιδιο καλο νερο βγαζουν, απλα οι πιο μεγαλες μεμβρανες (gpd = gallons per day = γαλονια την ημερα) βγαζουν περισσοτερη ποσητητα πιο γρηγορα.

Για 200 λιτρα ενυδρειο, ποσο αλλαγη να κανεις?

60 λιτρα?

Τα μισα θα ειναι βρυση, οποτε θες 30 λιτρα ΑΟ

Παιρνεις ενα 60λιτρο βαρελακι για ελιες και σε 3-4 ωρες με μια ΑΟ με 190gpd μεμβρανη τα εχεις μαζεψει.

O Delta66 σου προτείνει άμμο (γενικά, άσχετα με το χρώμα) για τα corydoras. Αν θέλεις βιοτοπικό Αμαζονίου χρειάζεσαι άσπρη. Αν χρησιμοποιήσεις ΑΟ δεν σου χρειάζεται τύρφη, μπορείς να βάλεις μια μικρή ποσότητα στο φίλτρο σου αν θες να παίρνει ένα καφέ-κίτρινο χρώμα το νερό σου (όπως τα blackwater του Αμαζονίου), επίσης η τύρφη απελευθερώνει στο νερό συστατικά που κάνουν καλό στα ψάρια (ιχνοστοιχεία/τανίνες/χουμικά).

Ακριβως :hysterical:

Και η καφε αμμο που εχεις μια χαρα θα ειναι.

Νομιζα πως δεν ειχες παρει αμμο ακομα και την προτεινα ασπρη για πιο "της μοδας" βιοτοπικη :ninja:

Για την τυρφη οπως στα λεει επισης.

Μπορεις να μη βαλεις και καθολου και στην πορεια αν θελεις να "παιξεις" λιγο για ενδιαφερον, διαβαζεις σχετικα με την χρηση της τυρφης (εχουμε γραψει πολλα) :blink:

Δεν ειναι δυσκολο, ιδιως αν εχεις ηδη παρει το βαρελι για να μαζευεις νερο, το μονο που θελεις ειναι ενα (ακομα και εσωτερικο) φιλτρακι να χωραει 0,3-0,5 λιτρο (το πολυυυυυ) υλικο για αυτο το ενυδρειο, για να το βαζεις να γυριζει το νερο με τυρφη, μεσα στο βαρελι 3-4 μερες πριν την αλλαγη.

Εναλλακτικα μπορεις να βαλεις αν θελεις λιγο στο φιλτρο του ενυδρειου αν εχει χωρο (αν και ειναι προτιμοτερο εκτος ενυδρειου)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Συγμωμη δε ν σου εξηγησα οτι τα ονομαζει pterophyllum dumerilli. :blink:

14 εβρω τα φερνει.:P

Ειναι συνωνυμο του ειδους leopoldi. Αν δεις την σελιδα που σου εδωσα πιο πανω λεει :

Synonyms

Pterophyllum dumerilli

120 εχουν τα αγρια altum orinoco οπως επισημαινει και o tsagos

H ΑΟ η πιο μικρη και φτηνη κανει γιαυτο που θες

Ολες το ιδιο καλο νερο βγαζουν, απλα οι πιο μεγαλες μεμβρανες (gpd = gallons per day = γαλονια την ημερα) βγαζουν περισσοτερη ποσητητα πιο γρηγορα.

Για 200 λιτρα ενυδρειο, ποσο αλλαγη να κανεις?

60 λιτρα?

Τα μισα θα ειναι βρυση, οποτε θες 30 λιτρα ΑΟ

Παιρνεις ενα 60λιτρο βαρελακι για ελιες και σε 3-4 ωρες με μια ΑΟ με 190gpd μεμβρανη τα εχεις μαζεψει.

Ακριβως :hysterical:

Και η καφε αμμο που εχεις μια χαρα θα ειναι.

Νομιζα πως δεν ειχες παρει αμμο ακομα και την προτεινα ασπρη για πιο "της μοδας" βιοτοπικη :ninja:

Για την τυρφη οπως στα λεει επισης.

Μπορεις να μη βαλεις και καθολου και στην πορεια αν θελεις να "παιξεις" λιγο για ενδιαφερον, διαβαζεις σχετικα με την χρηση της τυρφης (εχουμε γραψει πολλα) :blink:

Δεν ειναι δυσκολο, ιδιως αν εχεις ηδη παρει το βαρελι για να μαζευεις νερο, το μονο που θελεις ειναι ενα (ακομα και εσωτερικο) φιλτρακι να χωραει 0,3-0,5 λιτρο (το πολυυυυυ) υλικο για αυτο το ενυδρειο, για να το βαζεις να γυριζει το νερο με τυρφη, μεσα στο βαρελι 3-4 μερες πριν την αλλαγη.

Εναλλακτικα μπορεις να βαλεις αν θελεις λιγο στο φιλτρο του ενυδρειου αν εχει χωρο (αν και ειναι προτιμοτερο εκτος ενυδρειου)

Σ' ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σου και τη βοηθεια.. Ειναι η πρωτη μου προσπαθεια στο στησιμο ενυδρειου και τα 'χω λιγο χαμενα.. Τη μια στιγμη μου αρεσει το ενα ψαρι και την αλλη το αλλο... Αυτο συνεβη γιατι δεν ημουν τρελαμενος με καποιο συγκεκριμενο ειδος για να το εχω ξεκαθαρο στο μυαλο μου. Μου αρεσουν λιγο απ' ολα αλλα δυστυχως δεν μπορεις να εχεις λιγο απ΄ολα λογω διαφορετικων αναγκων των ψαριων κτλ. Για να σας δωσω να καταλαβετε την κατασταση μου ξεκινησα το ψαξιμο και κατεληξα στις αφρικανες. Στο ενυδρειο μου εχω βαλει φενιζολ dow, εχω κολλησει πετρες και εχω ριξει και αμμο γυρω γυρω. Δεν εριξα στις πετρες γιατι τελικα χρειαζομαι κι αλλες και ειχα κανονισει να παω στον Ερμη (Κορωπι) να παρω κι αλλες. Χθες ειδα τα σκαλαρια (περιεργο που τα ειχα δει πριν αλλα δεν ειχα δωσει πολυ μεγαλη προσοχη) και μου μπηκε η ιδεα να ξεστησω και να στησω ενυδρειο για σκαλαρια.. μετα μπηκε στη μεση η Α/Ο, το υψος που δεν εχω, τα ξυλα, τα φυλλα κτλ. και τωρα εχω μπλοκαρει... Αξιζει να ξεστησω και να μπω σε μια διαδικασια με εξτρα κοστος εξοπλισμου, διακοσμησης κτλ ή να παρω λιγες πετρες που χρειαζομαι ακομη και να συνεχισω αυτο που ξεκινησα με ph λιγο παραπανω απ' αυτο που εχει το δικτυο μου?

Ιδου η απορια... Τη μια τα σκεφτομαι ετσι και την αλλη αλλιως... Σκεφτομαι επειδη ειναι και η πρωτη μου επαφη με ενυδρειο μηπως ηταν προτιμοτερο να μην μπω σε μια διαδικασια με Α/Ο, βαρελια κτλ και μου πεσει καπως βαρυ... μηπως δηλαδη θα ηταν καλυτερα να ξεκινησω πιο "ομαλα"...

Μπερδεμα....

Έγινε επεξεργασία - harmem
Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικα μπορεις να βαλεις αν θελεις λιγο στο φιλτρο του ενυδρειου αν εχει χωρο (αν και ειναι προτιμοτερο εκτος ενυδρειου)

Μια ερώτηση Σπύρο. Γιατί η τύρφη εκτός φίλτρου;

Link to comment
Share on other sites

Σ' ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σου και τη βοηθεια.. Ειναι η πρωτη μου προσπαθεια στο στησιμο ενυδρειου και τα 'χω λιγο χαμενα.. Τη μια στιγμη μου αρεσει το ενα ψαρι και την αλλη το αλλο... .... μηπως δηλαδη θα ηταν καλυτερα να ξεκινησω πιο "ομαλα"...

Μπερδεμα....

Φυσοιολογικο, ολοι ετσι ειμαστε στην αρχη λιγο πολυ.

Προτεινω μιας και ξεκινησες το στησιμο για αφρικανες, να το συνεχισεις ετσι.

Ειναι και πιο βατο ενυδρειο για αρχη και με ομορφα ψαρια και συμπεριφορες. (θα μελετησεις ομως καλα για να μην εχει προβληματα τις συμβατοττητες και το αριθμο ατομων για το ενυδρειο σου στην κατηγορια των αφρικανων)

Μετα εχεις καιρο να ικανοποησεις τη ενυδρειακη διψα σου πινωντας και λιγο νερο απο τον Αμαζωνιο :blink:

:P Réguas de Ámérica do Sul :ninja:

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση Σπύρο. Γιατί η τύρφη εκτός φίλτρου;
Εκτος του πολυτιμου χωρου για βιολογικο υλικο που καταλαμβανει.

Για να αποφυγουμε αποτομες αλλαγες στην οξυτητα κλπ, λογω του οτι δεν μπορουμε να ελεγξουμε αμεσα τη δραση της τυρφης και βαζωντας μια Χ ποσοτητα θα δουμε τα αποτελεσματα εκ των υστερων και μαλιστα μεσα στο εδυρειο.

Στο βαρελι ομως κανουμε την επεξεργασια με την τυρφη, μετραμε, και οταν ειναι ετοιμο το νερο τελειωσαμε, ειμαστε ετοιμοι να το εισααγουμε.

Παρατηρουμε τη ρουτινα που ακολουθησαμε για να ξερουμε βαση του χρονου επεξεργασιας και την ποσοτητα τρυφης κλπ ποσος χρονος χρειαστηκε για να ετοιμαστει το νεο και ετσι εχουμε ενα μπουσουλα για την επομενη προετοιμασια νερου, συνυπολογιζοντας μια μειωση της δραστικοτητας της τυρφης λογω κορεσμου απο τη χρηση της (ειπαμε ειναι αναλωσιμο υλικο η τυρφη και χανει τις ουσιες της με τη χρηση)

Επισης απο τη στιγμη που εχουμε τυρφη στο ενυδρειο, κανονικα θα πρεπει να επεξεργαζομαστε με τυρφη και το νερου που βαζουμε στην αλλαγη για να ειναι ιδιο (τουλαχιστον κοντινο) με του ενυδρειου.

Οποτε παλι η επεξεργασια θα γινεται και εκτος.

Δες κι αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...mp;#entry230201

και αυτο http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...c=28030&hl=

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Πολύ ενδιαφέρον! Και μάλλον πολύ καλύτερο από αυτό που κάνω εγώ τώρα (2 σακκουλάκια της Aquavital μέσα στο φίλτρο και επεξεργασία του απιονισμένου/δικτύου με blackwater aquatan). Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Οταν αρχισεις να ψαχνεις για καλη και οικονομικη τυρφη (αποτελεσματικη δραση και πολυ χρωμα στο νερο) κοιτα και επικοιωνησε με το νεο ελληνικο e-shop http://www.petcumulus.gr/index.asp που ανοιξε συνχομπιστας γιατι εμαθα θα φερνει την οικονομικη και σουπερ τυρφη απο τον προμηθευτη που δινει και στο aquaristic με ιδια τιμη. http://www.aquaristic.net/peatgranules-1-l.html?lang=1

Φυσικα θα συμφερει μονο για αγορα ποσοτητας πανω απο 10 λιτρα (για εκπτωση και λιγοτερα μεταφορικα εξοδα) εκτος κι αν μαζευτουν μερικοι και κανουν ομαδικη αγορα.

Εγω παντως μεχρι τωρα αγοραζω 10 λιτρακια καθε φορα και βγαζω ανετα πολυ καιρο.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Σπύρο.. Το petcumulus πολύ καλό -το έχω στο νου μου (αν φέρει και το fluval G3 θα ήμουν πανευτυχής)

:P

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...