Jump to content

Αρρωστο Οσκαρ 2!! Help!!


Recommended Posts

Λοιπον θυμάστε το ενυδρείο με τα παπαγαλόψαρα και τα οσκαρ!!! Τελικά τα παπαγαλόψαρα είχαν ich γιατί εξαπλώθηκαν τα μαύρα στίγματα παντού και κόλλησαν και τα οσκαρ!!Το ένα όσκαρ και τα παπαγαλόψαρα ήταν χάλια!! Το άλλο όσκαρ ήταν καλυτερα!!! Κάναμε θεραπεία με sera octapur και ενυδρειακό αλάτι ανεβάσαμε θερμοκρασία και ρίξαμε 3 φορές το φάρμακο ανα 2 μέρες!! Η ασθένεια φάνηκε να πέρασε και 5 μέρες μετά το όσκαρ που φαινόταν καλύτερα απο όλα άρχισε να κάθεται στο βυθό και δεν ήθελε να τρώει ενώ κάποτε έτρωγε απο το χέρι μας!!! Επίσης έχει ψιλοφαγωμένη ουρά και κάτι σαν ξεθώριασμη και λευκή βλέννα στο κορμί!!! Παραθέτω και φωτό!!!

post-6764-1258307685_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Γραφεις για μαυρα στιγματα...

Το ικ δεν ειναι με ασπρα?? :P

Κανε κοπυ τη φορμα ασθενειων και Συμπληρωσε την εδω.

Link to comment
Share on other sites

κρατας την φωτογραφικη αναποδα η ειναι το ψαρι αναποδα;

Link to comment
Share on other sites

Συμπήρωσε τη φορμα ασθενειων γρηγορα!

:P

Και μια καλή φωτογραφία του ενυδρείου .

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καλή φωτογραφική!!! Αυτά τελικά δεν είναι άσπρα σημάδια αλλά είναι σαν να ξεφτίζουν τα λέπια τους!!! Ψιλοφαίνονται στην φωτό σαν μια ασπρίλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω καλή φωτογραφική!!! Αυτά τελικά δεν είναι άσπρα σημάδια αλλά είναι σαν να ξεφτίζουν τα λέπια τους!!! Ψιλοφαίνονται στην φωτό σαν μια ασπρίλα!!!

Ειναι απλα τα πραγματα... για να μπορεσουν να σε βοηθησουν τα παιδια που ξερουν πρεπει τους βοηθησεις να καταλαβουν.

Πως θα γινει αυτο??

με το να συμπληρωσεις τη φορμα και να βαλεις φωτο. Όποιες σου ζητανε.

Αν δεν το κανεις αυτο... δεν ξερω αν θα σε βοηθησει κανεις....

Υ.Γ. Οτι και να εχεις στο ενυδρειο.. ότι μεγεθος και να έχει το ενυδρειο... δε θα σου την πει κανεις...

Προταρχικός σκοπός ειναι να σωθουν τα ψαρια και όχι να την πουν στον ιδιοκτητη!!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είδα την φόρμα που εννοείται!!! Λοιπόν είναι ενυδρείο 120 λίτρων με 2 οσκαρ και 1 παπαγαλόψαρο!!! Ειναι juwel και έχει τα δικά του φίλτρα!Δουλεύει πάνω κάτω έναμιση μήνα!!!Υγρά τεστ δεν έχω κάνει!! Φωτο είναι αυτές που είδατε και θα τραβήξω κι άλλη!! Α το παπαγαλόψαρο είχε ich απο το μαγαζί που το πήρα!!! Για ιστορικό το έχω γράψει αναλύτικα στα προηγούμενα ποστ!! Ταιζονται 1 φορα την μέρα!!! Τώρα όμως δεν τρώνε!! Το άλλο οσκαρ έχει στο ένα μάτι ενα μεγάλο ασπρο στιγμα!!Αλλαγές νερού μια φορά στις 15 μερες 30 λίτρα αλλά αυτό τον καιρό που έριξα το φαρμακο δεν έχω κανει αλλαγη!! Το νερό που μπαίνει είναι ιδιας θερμοκρασιας και προσθέτω αντιχλωριο και βακτήρια!!!

Έγινε επεξεργασία - NEMESIS13
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μπορεί να κλείσει!Το οσκαρ πεθανε!Ευχαριστω!

Ελπιζω να μην ειρωνικό αυτο.... γιατι εμενα ετσι μου φανηκε... :excl:

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι...απλά κάτι πρέπει να πω στο τέλος!!! Αφού λέω να κλείσει το θεμα λέω ευχαριστώ...η αυτό η γεια σας θα μπορούσα να πω!!!Πάντως δεν μπορώ να καταλάβω τι είχε!!! Στο τέλος το καημένο είχε χάσει σχεδόν όλο το δέρμα του απο τα πλάγια και ήταν κάτασπρο!!! Ελπίζω να μην έχουν κολλήσει και τα άλλα!!!

Έγινε επεξεργασία - NEMESIS13
Link to comment
Share on other sites

Το θέμα μπορεί να κλείσει!Το οσκαρ πεθανε!Ευχαριστω!

Εγώ στη θέση σου δεν θα βιαζόμουν να κλείσω το θέμα για τον απλούστατο λόγο οτι αυτό που σκότωσε το ψάρι σου μπορεί να βλάψει και τα υπόλοιπα. Αν κάτι δεν πάει καλά στο σύστημα σου δεν πρεπει να το βρείς και να το διορθώσεις; Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

Το άλλο όσκαρ μοιάζει να έχει ψιλοπρησμένο το ένα μάτι με κάτι σαν άσπρη μεμβράνη να το καλύπτει!!! Το παπαγαλόψαρο φαίνεται μια χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Το άλλο όσκαρ μοιάζει να έχει ψιλοπρησμένο το ένα μάτι με κάτι σαν άσπρη μεμβράνη να το καλύπτει!!! Το παπαγαλόψαρο φαίνεται μια χαρά!!!

Photo αμεσα :excl:

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα:120

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά):δεν ξερω ειναι τπ εσωτερικο του juwel εχει τα σφουγγαρια και substrat pro απο αλλο ενυδρειο

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ):1 μιση-2 μηνες

- Ψάρια (είδη και αριθμός):1 οσκαρ 1 παπαγαλόψαρο

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): ταισμα 2 φορες την μερα , αλλαγη 30 λιτρα ανα 15 μερες τώρα δεν εχω κανει αλλαγη λογω φαρμακου octapur

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ μετρησεις το απογευμα θα παρω υγρα τεστ και θα σας δωσω

- PH:

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

- ΝΟ2 (νιτρώδη):

- ΝΟ3 (νιτρικά):

- Θερμοκρασία:

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ:

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού:oskar

- Ιστορικό Ψαριού:ειναι μικρό και έχει περάσει ich που εφερε το παπαγαλόψαρο στο ενυδρειο

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): μικρη κινητικοτητα,απωλεια ορεξης, λευκη μεμβρανη στο ενα ματι και πρηξιμο

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: το ενυδρειο εχει περασει ich και σημερα πεθανε το αλλο οσκαρ το οποιο ειχε χασει το δερμα του στο σωμα του και ηταν ασπρο

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: σερα octapur για το ich που ειχαν και ενυδρειακο αλατι

-Δοσολογία:170 σταγονες

-Χρόνος Χρήσης:4 φορες ανα 2 μερες

-Αναλυτική περιγραφή:ενυδρειακο αλατι εριξα 3 φορες απο μιαμιση κουταλια του γλυκου

φωτο επισυναπτω

post-6764-1258466651_thumb.jpg

post-6764-1258466669_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το octapur δεν γνωρίζω ποιο φάρμακο είναι , πιστεύω όμως οτι εχει κάνει ζημιά λόγο μεγάλης παραμονής στο ενυδρείο .

Θα σου έλεγα για αρχή πολύ μεγάλη αλλαγή νερού , κάρβουνο , σταματάς το τάισμα , καθημερινή ενημέρωση εδώ ,διάβασμα στο φόρουμ και βελτίωση του φίλτρου σου .

Αυτά σε πρώτη φάση , περιμένω μετρήσεις για να δούμε τι θα κάνουμε στη συνέχεια .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...