Jump to content

υψηλος δεικτης αμμωνιας


argy1984

Recommended Posts

καλησπερα σας

εδω κ περιπου 45 μερες εχω ενα ενυδρειο τυπου malawi 105ltr, πειρα δειγμα κ τα επιπεδα αμμωνιας ειναι πολυ υψηλα περιπου 80. απευθυνθηκα σε ενα καταστημα στην περιοχη μου κ μου εδωσε ριτινη αλλα μετα απο 48 ωρες παλι τα ιδια. μηπως ξερει κανεις τι μορει να φταιει κ καποιεσ λυσεισ για να πεσει η αμμωνια χωρις φαρμακευτικη αγωγη???

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!

80??? :excl:

είναι πάααααρα πολύ υψηλό.

με τί την μέτρησες?

είναι η πρώτη φορά που έκανες μετρήσεις?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας

εδω κ περιπου 45 μερες εχω ενα ενυδρειο τυπου malawi 105ltr, πειρα δειγμα κ τα επιπεδα αμμωνιας ειναι πολυ υψηλα περιπου 80. απευθυνθηκα σε ενα καταστημα στην περιοχη μου κ μου εδωσε ριτινη αλλα μετα απο 48 ωρες παλι τα ιδια. μηπως ξερει κανεις τι μορει να φταιει κ καποιεσ λυσεισ για να πεσει η αμμωνια χωρις φαρμακευτικη αγωγη???

Αγαπητέ φίλε καλώς ήλθες στην Αφρική.Κάνε μια παρουσίαση του ενυδρείου σου εδώ δώσε φωτό,ph,gh,kh,no2 και No3 .Μήπως λέω μήπως δεν είνα αμμωνία και είναι για παράδειγμα NO3.Τελοσπάντων κάνε την παροσυσίαση και μην ξεχάσεις να μας γράψεις πόσα και ποιά ψάρια έχεις μέσα.Περιμένουμε .

:excl:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας

εδω κ περιπου 45 μερες εχω ενα ενυδρειο τυπου malawi 105ltr, πειρα δειγμα κ τα επιπεδα αμμωνιας ειναι πολυ υψηλα περιπου 80. απευθυνθηκα σε ενα καταστημα στην περιοχη μου κ μου εδωσε ριτινη αλλα μετα απο 48 ωρες παλι τα ιδια. μηπως ξερει κανεις τι μορει να φταιει κ καποιεσ λυσεισ για να πεσει η αμμωνια χωρις φαρμακευτικη αγωγη???

Με 80 αμμωνια δεν νομιζω οτι θα ζουσε τιποτα εκει μεσα..!!!

Μια photo;Ποσα ψαρια και τι εχεις;

Link to comment
Share on other sites

DSC00321_2.jpg

εχω μεσα 6 ψαρια, τα 2 ειναι peacok κ τα αλλα 4 μικροτερου μεγεθους συμφωνα με τον mr. pet shop ολες οι αλλες μετρισεις ειναι καλυτερες απο οτι περιμεναμε. αυτη την στιγμη τους εχω κοψει το φαγητο για περιπου 5 μερες κ κανω καθε 4 μερες αλλαγη του 1/3 του νερου( εχω κανει ηδη 2 φορες κ σημερα παω για την 3 κ τελευταια). δεν εχω ιδεα αν ολα αυτα ειναι ενταξυ για τα ψαρια για αυτο θελω την βοηθεια των πιο εμπειρων... σας ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

μια μικρή διευκρίνιση...

η αμμωνία είναι το ΝΗ3/ΝΗ4... μάλλον την μπέρδεψες...για τσέκαρέ το...

Έγινε επεξεργασία - ilouvatar
Link to comment
Share on other sites

ταιζω καθε μερα το πρωι για διαρκεια μισου λεπτου περιπου κ πολυ λιγο ωστε να μην μηνει τροφη στον πατο καθολου, 2 φορες μονο ολον αυτον τον καιρο τα ταισε καποιοσ αλλος αλλα δεν νομιζω οσο κ να εριξε να φταιει αυτο

το 80 που λεω νομιζοντας οτι ειναι αμμωνια ειναι το no2 no3 που απο οσο ξερω θα επρεπε να ειναι το πολυ 25

Link to comment
Share on other sites

ταιζω καθε μερα το πρωι για διαρκεια μισου λεπτου περιπου κ πολυ λιγο ωστε να μην μηνει τροφη στον πατο καθολου, 2 φορες μονο ολον αυτον τον καιρο τα ταισε καποιοσ αλλος αλλα δεν νομιζω οσο κ να εριξε να φταιει αυτο

το 80 που λεω νομιζοντας οτι ειναι αμμωνια ειναι το no2 no3 που απο οσο ξερω θα επρεπε να ειναι το πολυ 25

Είναι ξεχωριστές μετρήσεις.25 εννοείς και στα δύο? :excl:

Link to comment
Share on other sites

το πανω κουτακι πρεπει να ειναι στο 25 κ το απο κατω τελειως λευκο, εμενα το πανω ειναι εντονο ροζ αναμεσα στους αριθμους 50-100 κ απο κατω παλι ιδιο χρωμα

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...