Jump to content

Iwagumi Tank


Sta8hs000

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ευχαριστω πολυ αν και δεν εβαλα ακομα την cuba, ολα τα φυτα που εχω αναπτησοντε παρα πολυ γρηγορα... δεν το περιμενα... και το μονο που τους παρεχω ειναι καλο φωτησμο (watt / λιτρο περιπου)....

:hysterical::ooh2::bowdown:

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο ρε Στάθη πολύ όμορφο το ενυδρείο σου να το χαίρεσαι!!!

Ευχαριστω πολυ Νικο!! :hysterical:

Ωραιος :ooh2:

Εχεις δει καθολου φουσκαλες οξυγονου στα φυλα?

Εαν εννοεις κατω απο τα φυλλα, Ναι.. στην 2η φωτο απο αυτες που εβαλα σημερα φαινοντε λιγακι.... :bowdown::thumbup:

γιατι!?

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου αρεσει το πολυ καψιμο των χρωματων στις φωτο απο το Photoshop.

Πειραζε το τοσο οσο να φαινεται κοντα στην πραγματικοτητα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δεν μου αρεσει το πολυ καψιμο των χρωματων στις φωτο απο το Photoshop.

Πειραζε το τοσο οσο να φαινεται κοντα στην πραγματικοτητα.

Εκτως απο την πρωτη Σπυρο ολες οι αλλες ειναι φυσιολογικες... :hysterical::ooh2:

Link to comment
Share on other sites

Πολυ μπλε ρε παιδι μου.

Θαλλασινο στηνεις :bowdown:

Ναι ετσι ειναι γιατι διστυχος η λαμπα που εχω ειναι μια λευκη μια μπλε... (δλδ θαλασινου).... θα την αλλαξω ομως... :hysterical::ooh2:

Link to comment
Share on other sites

Εαν εννοεις κατω απο τα φυλλα, Ναι.. στην 2η φωτο απο αυτες που εβαλα σημερα φαινοντε λιγακι.... :ooh2::bowdown:

γιατι!?

Tιποτα, περιεργια.. :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον Σπύρο! Βάλε κανονικές λάμπες και δώσε φώτο. Έτσι αδικείται το ενυδρείο σου... Ίσως να φταίει και το φόντο, πολύ έντονα χρώματα βγαίνουν.

Κατά τα άλλα είναι αρκετά όμορφο, αν και κατά την γνώμη μου η Nesaea crassicaulis δείχνει υπερβολικά μεγάλη για τα 17 λίτρα. Μήπως να δοκίμαζες κάτι άλλο με μικρότερα φυλλαράκια ώστε να μεγαλώνει στο μάτι το ενυδρείο;

Τελικά από γαρίδες τι έχεις τώρα μέσα;

Link to comment
Share on other sites

κατά την γνώμη μου η Nesaea crassicaulis δείχνει υπερβολικά μεγάλη για τα 17 λίτρα. Μήπως να δοκίμαζες κάτι άλλο με μικρότερα φυλλαράκια ώστε να μεγαλώνει στο μάτι το ενυδρείο;

Τελικά από γαρίδες τι έχεις τώρα μέσα;

Αυτο ακριβως σκεφτηκα χθες μεσα στην Βδομαδα θα φυγει :hysterical::ooh2:

απο γαριδες εχω 6 CARIDINA SERRATA - BEE, και 2 Αμανο.... περιμενω τις red cherry :bowdown:

Link to comment
Share on other sites

περιμενω τις red cherry :hysterical:

:ooh2: .... Για αυριο, κατα τις 7-8 το κόβω τελικά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστα νεα... ο βιοτοπος θα μεταφερθει σε νεο ενυδρειο 70 λιτρων.... :thumbup::band:

+ μπηκε μια 4αδα για αρχη Red cherry.... :)

Έγινε επεξεργασία - Sta8hs000
Link to comment
Share on other sites

Κυριε σταθη , θα ηθελα κι εγω να πω την γνωμη μου σχετικα με το γαριδο ενυδρειο σας.

Κατ αρχην με την αλλαγη του φωτισμου, εδειξε πολυ φυσικο γιατι οι πρωτες φωτο με ξενισαν λιγο με το ελεκτρικ μπλε ! Συμφωνω οτι η Nesaea crassicaulis ειναι πολυ μεγαλη για ενα τοσο μικρο ενυδρειο (και πολυ απαιτητικη μακροπροθεσμα σε micro) ! Διαλεξε φυτα με λεπτο φυλλωμα που να δειχνουν το ενυδρειο σου μεγαλυτερο απο οτι πραγματικα ειναι.

Eγω θα εστιασω περισσοτερο ,οχι τοσο στο aquascape ,αλλα σε μικρα μυστικα για την σωστη διατηρηση των διαφορων γαριδων...

Λοιπον, δεν συμφωνω με την διατηρηση των serrata και των amano στα 17 λιτρα. Οι μεν ειναι πολυ ευαισθητες, οι δε πολυ μεγαλες για τοσο λιγα λιτρα. Η μικρη πειρα μου με εχει διδαξει οτι για ευκολες γαριδες οπως οι red cherry,amano, green babaulti, snowball, blue pearl ,τα λιγοτερα καθαρα λιτρα για μια μικρη αποικια ειναι απο 25 και πανω και παλι με μεγαλη προσοχη και διατηρηση της σταθεροτητας. Με αυτα τα ευκολα και ανθεκτικα ειδη μπορεις να παιξεις με λιπασματα, excel,co2 και υψηλο φωτισμο -απαιτητικα φυτα με σχετικη ασφαλεια.

Οχι ομως με τις πιο ευαισθητες γαριδες του γκρουπ serrata ( bee,CRS, tiger ,tupfel κλπ). Αυτες καλυτερα να διατηρουνται σε ενυδρεια ανω των 50 λιτρων, με νερο ουδετερο ή ελαφρα οξινο, ευκολα φυτα, μετριο ή χαμηλο φωτισμο και χωρις την χρηση πολλων λιπασματων και καλυτερα χωρις excel. Λεω πανω απο 50 λιτρα κυριως για την διατηρηση της ισορροπιας και της σταθεροτητας.

Στον φυσικο βιοτοπο των προγονων τους δεν υπαρχουν σχεδον καθολου φυτα, η θερμοκρασια σπανια ξεπερναει τους 25 βαθμους (ιδανικα 23 για το ενυδρειο) Ειναι αργα κινουμενα ορεινα ρυακια και χειμαρροι γεματα με πετρες ριζουλες και ξερα καδια , καθως και πολλα ξερα φυλλα.

Μπορεις να δεις σε αυτο το γερμανικο site που ανακαλυψα προσφατα πως ακριβως ειναι ο βιοτοπος τους:

http://www.caridea.de/ επειδη δεν σε παει κατ ευθειαν, πατα spezial--> garnelenbiotope China 2009 και δες τα διαφορα βιντεακια με αγριες super bee !!

Τα ξερα φυλλα ειναι must σε καθε ενυδρειο με γαριδες, μιας και ειναι ενα ειδος φυσικου αντιβιωτικου γι αυτες και τρεφομενες με τους μυκητες που αναπτυσσονται πανω σε αυτα, παιρνουν πολυτιμες ουσιες οπως η χιτινη που τις βοηθαει να δομησουν τον εξωσκελετο τους.

Δεν τους αρεσουν τα υψηλα νιτρικα και τα πανε πολυ καλυτερα σε καθαρο νερακι και συχνες μικρες αλλαγες.

Πολυ θα ηθελα να δω απο εσενα ,ενα πραγματικα βιοτοπικο με γαριδες ,οπως τα βιντεακια στο λινκ που εδωσα πιο πανω. Απο φυτα αν θες να αυθαιρετησεις λιγο μπορεις να βαλεις λιγη moss, και μερικες φτερες. Και ευκολο στην συντηρηση και αγριο/φυσικο στην οψη και...τελειο σπιτικο για τις γαριδουλες. Και ετοιμο για τον AGA στα βιοτοπικα ,του χρονου ! :)

Αν παλι θες να περασεις απο την φαση των φυτων και των φιαλων co2 και των λιπασματων, τοτε φυσικα να επιλεξεις αυτο που σου αρεσει εσενα.

Καλη τυχη με ολα σου τα ενυδρεια και ελπιζω συντομα να γεμισεις με πολλες γεννες απο τις σπανιες Caridina σου !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...