Jump to content

Τι υλικα βαζουμε σε εξωτερικο φιλτρο


ssmr

Recommended Posts

Καλησπερα σε ολους,

Βασικα ηθελα καιρο να ρωτησω

εχω ενα εξωτερικο φιλτρο της eheim 2213 τι υλικα να εβαζα μεσα και ποιος ειναι ο σωστος συνδιασμος

για ενα reef με 20κ ζωντανο βραχο μεχρι τα 250λ επισης εχω και ενα σκιμμερ της aquac remora.

μεχρι στιγμης εχω μεσα το μακαρονι EHFIMECH μεχρι τη μεση μετα μπλε σφουγκαρι EHFIFIX και μετα Filter Pad σαν ασπρο βαμβακι kai ΣΦΟΥΓΓΑΡΙ ΦΙΛΤΡΟΥ CARBON και ενα σακουλακι phosguard.

Link to comment
Share on other sites

Από την στιγμή που έχεις ζωντανό βράχο βγάλε το μακαρόνι και το μπλε σφουγγάρι δεν σου χρειάζονται.Μπορείς να αφήσεις μέσα το filter pad απλά να έχεις στο μυαλό σου να το αλλάζεις συχνά.Επίσης να έχεις μέσα ενεργό άνθρακα και αντιφώσφορο.

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να μου πεις μερικες μαρκες η ποια χρισιμοποιητε και με πια σειρα να τα βαλω μεσα στο δοχειο και ποσο ,

πρεπει να γεμισει το δοχειο ?

Link to comment
Share on other sites

Ανάλογα με το πια εταιρία θα επιλέξεις εξαρτάτε και η ποσότητα που θα χρειαστείς.Επάνω σε κάθε κουτί θα βρεις και την αντίστοιχη δοσολογία.

Link to comment
Share on other sites

παιζει ρολο με ποια σειρα θα τα βαλω μεσα στο δοχειο αν ναι, πως πρεπει να μπουν στο δοχειο?

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν παίζει κάποιο ρόλο, απλά μπορείς να βάλεις στο σημείο που πέφτει πρώτα το νερό το filter pad και μετά τα άλλα υλικά ώστε να μην μπουκώνουν .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...