Jump to content

Τοπος... τελικής ανάπαυσης;


Recommended Posts

Δεν ξέρω τι γίνεται απλά το πρόσεξα με δύο σαλιγκάρια.

Πριν κανα δυο βδομάδες ένα σαλιγκάρι, ειδος ακριβώς δεν ξέρω, καποιο planorbis, είχε πάει και είχε κολλήσει πάνω στην έξοδο του φίλτρου μου. Επειδή το έβλεπα για αρκετές μέρες στο ίδιο σημείο, πήρα την τσιμπίδα μου και το "σκούντηξα" λίγο. Αυτό ξεκόλλησε και έπεσε στον πάτο. Έμεινε για δυο μέρες ακίνητο και έτσι κατάλαβα οτι μας άφησε χρόνους...

Αυτό είχε έρθει απο το Azores μαζί με κάτι γκαπίνες που είχα πάρει, και λέω "ε θα έχει πολύ καιρό ζωντανό. Θα παππούδιασε τωρα". Το κράτησα στην σύλλογη.

Η πλάκα είναι οτι ένα άλλο σαλιγκάρι, planorbis corneus καφέ, πήγε σχεδόν ακριβώς στο ίδιο σημείο και έγινε το ίδιο: Εμεινε ακίνητο μερικές μέρες, το σκούντηξα, ξεκόλλησε και έπεσε (και δεν ξανασηκώθηκε). Η μόνη διαφορά οταν σκουντηξα αυτό ηταν οτι ήθελε περισσότερη "δύναμη" ( :excl: ) για να ξεκολλήσει.

Φαινόταν σαν αυτό που κάνουν της στεριας, όταν δεν εχει πολύ νερό, που κολλάν καπου και βγάζουν μια μεμβράνη...

Σας έχει ξανατύχει κάτι τέτοιο;

Να σημειώσω πως ειδικά το δευτερο, το συμπαθούσα πολυ ( :excl: ) και ήταν πολύ δραστήριο. Εκοβε όλη μέρα βόλτες τρώγοντας την spot μου. Ευτυχώς έχω τους απογόνους του.

Υ.Γ. : Δεν έγινε και τίποτα, απλά είναι πολύ περιέργο, και ρωτάω αν είχε καποιος καμια παρόμοια "εμπειρία"

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

τα σαλιγκαρια ειναι καπως ''περιεργοι'' οργανισμοι και δεν χρειαζονται να τους σκουνταμε και να τους ενοχλουμε.....

τα υπολοιπα σχολια ειναι περιττα...

Link to comment
Share on other sites

:excl::excl:

Μα και τα δύο είχαν πάνω απο βδομάδα στο ίδιο σημείο.... (στο ιδιο σημειο = και δεν μετακινήθηκαν, και ηταν το ένα σε σχέση με το άλλο στο ίδιο σημειο)

Link to comment
Share on other sites

ε και...?μπορει να τους αρεσε εκει,η να βρηκαν κατι να φανε...

Link to comment
Share on other sites

ε και...?μπορει να τους αρεσε εκει,η να βρηκαν κατι να φανε...

:excl::excl: Τι να πω... και που οφείλεται το ότι όταν τα κούνισα δεν υπήρχε τίποτα μέσα ή τελοσπάντων όλο το ζωο ήταν μαζεμένο στο κέντρο (μαλλον).

Το ramshorn είναι ακόμα μεσα στο νερό, θα το βγαλω φωτογραφία αυριο...

Link to comment
Share on other sites

Αν βρεις τα ψυχολογικά αίτια που τα σαλιγκάρια κάθονται εκεί σε παρακαλώ να μας ενημερώσεις.

Λέτε να τα επηρέασε "...ο διασημος μενταλιστ Uri Geller?" :excl::excl:

....ή ο "...βραβευμένος σεφ Έκτορας Μποτρίνι;" ;)

Link to comment
Share on other sites

Λέτε να τα επηρέασε "...ο διασημος μενταλιστ Uri Geller?" :excl::excl:

....ή ο "...βραβευμένος σεφ Έκτορας Μποτρίνι;" ;)

Συγνωμη κιολας αλλα μην γραφεις για να γραφεις, να εχουν καποιοα ουσια αυτα που λες..

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη κιολας αλλα μην γραφεις για να γραφεις, να εχουν καποιοα ουσια αυτα που λες..

....

Αν βρεις τα ψυχολογικά αίτια που τα σαλιγκάρια κάθονται εκεί σε παρακαλώ να μας ενημερώσεις.

Και στο κάτω κάτω, και λίγη πλάκα καλό κάνει... :excl:

Link to comment
Share on other sites

....

Και στο κάτω κάτω, και λίγη πλάκα καλό κάνει... :excl:

Απλως εχει παραγινει, τεσπα σταματαω να μην χαλασει το τοπικ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...