Jump to content

Jewel 125 κοινωνικό φυτεμενο


pan8ro

Recommended Posts

πριν πρπ 10μερες πηρα το 1ο μου ενυδριο, μεταχειρισμενο:

juwel 125

φωτισμος 2χ28w

external eheim 2213

100w heater juwel στους 30κελσιου

εχω μεσα:

τα φυτα π ειχε το παιδι π το πηρα, (δε ξερω πως τα λενε-αγορασα και 3 ριζες βαλισνερια)

4neon tetras

7 guppys

2shrimps ?spieces

2χελιααγνωστο ειδος, με ριγες- ειναι πολυ ομορφα αλλα ειναι διαρκως χωμενα κατω απ το ξυλο-λεω να παρω καμια δεκαρια ακομη ωστε να περιπλανοθνται μερικα στα εξω αναγκαστικα

1μικρο γατοψαρο με διαφανες σωμα? το μοναδικο ψαρι που ειχε απο οταν το πηρα απο το παιδι(το ενυδρειο)

και μια μικρη χελωνα :excl: -πρπ 5εκ

ειναι στρωμεν με αμμο και ενα καλο χαλικι παραγωγο της λαβας

δυστυχως δε μπορω να βγαλω φωτος για την ωρα

στο κεντρο εχει ενα μεγαλο "κουτσουρο"

αγοραστο, πως τα λενε αυτα?

αντλια αερα διπλη με μακροστενη 8αμενη πετρα αερα

για την ωρα ολα μεσα ειναι πολυ ωραια :excl:

τροφη πηρα σημερα μια sera granured

και για τα φυτα sera florena, υποτιθεται οται αι τα 2 ηταν οτι καλυτερο ειχε στο μαγαζι-ειμαι ανοιχτος σε προτασεις,

ειμαι πρωταρης σα ενυδρεια αλλα εχω πειρα απο μεγαλωμα φυτων ξηρας με

αυτο που ειδα και επαθα πλακα στα μαγαζι ητανε 2!

μια τροπικη σαλαμνδρα σε καφε-πρασινο και μια αλλη σε ασπρο που κολυμπουσε!

και αστακους!!!! τροπικους!!! με μεγαλες δαγκανες!!!

τι ξερετε γιαυτα τα 2 τα τελευταια ???????

το ξερω οτι πρεπεινα βαώ φωτος αλα καποιο σχολιο μεχρι τοτε???

φιλοδοξω να κανω πολλες αναπαραγωγες σε οτι μπορεσω, φιλοδοξω να παρω πιο μεγαλο ενυδρειο καποια στιγμη

οποιοσδηποτε 8ελει να με βοηθησει ειτε με συμβουλες ειτε να μου χαρισει περισευουμενα φυτα η ψαρια που να ταιριαζουν στο οικοσυστημα ειναι κατι παραπανω απο ευπροσδεκτος

υποσχομαι να βγαλω φωτος συντομα!

υγ: τι παιζει με τους αστακους???????????????????????????????

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 111
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

για τις σαλαμανδρες δεν γνωριζω αλλα οι αστακοι θα φανε οποιοδηποτε ψαρι βρισκετε μαζι τους...επισης γινονται και αρκετα μεγαλοι.

αστακοι και φυτα....ξεχνα το! :excl:

(χαμηλωσε λιγο τη θερμοκρασια σου,στους 26)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τη γρηγορη απαντηση κωστα!

φοβαμαι οτι επειδη ειναι μονο 100watt οτι δε κανει καλη δουλεια και γιαυτο το εχω λιγο παραπανω

να σου πω την αλη8εια για εδω μεσα μονο τη σαλαμανδρα σκεφτομαι αλλα αυτο για να γινει 8α εχει πολυ περισσοτερα φυτα, ΘΕΛΩ JAVA MOSS!!!!

Kαι θαπρεπει να εχει μεσα τουλαχιστον 30 guppys and 20tetras

γιατι μου παν οτι τρωει ψαρια...........

-θα χρειαστω βοηθεια σε γνωσεις αναπαραγωγης!!!

και κατι μου λεω οτι 8α χτυπησω κενα μεγαλυτερο πολυ συντομα+,3-4μικρα ενυδρεια για αναπαραγωγες

αν σκεφτειτε οτιδηποτε που μπορει να σωσει ενα πρωταρη απομαζικες απωλειες προειδοποιηστε!

Link to comment
Share on other sites

χελωνα γιατι δεν εχω δει αλλον να εχει βαλει???

μηπως εχω κανει μα...ακια και δε το εχω μαθει ακομη??? :excl:

edit η χελωνιτσα μολις εκανε ντου!σε ενα περιφερομενο κομενο φιλο βαλισνερια.............

Έγινε επεξεργασία - pan8ro
Link to comment
Share on other sites

μηπως εχω κανει μα...ακια και δε το εχω μαθει ακομη??? :excl:

αμεεε!!! :excl:

η χελωνα θελει ξηρα...πρεπει να βγαινει απο το νερο αλλιως θα σου αφησει χρονους!

Link to comment
Share on other sites

αμεεε!!! :excl:

η χελωνα θελει ξηρα...πρεπει να βγαινει απο το νερο αλλιως θα σου αφησει χρονους!

xμ, μαακια μπορει να εχω κανει αλλαυτη ευτυχως οχι, το ξυλο αυτο το μεγαλο που εχω ξεκιναει απο πατο και φτανει μεχρι κορυφη απο βγαινει πρπ 5εκ εξω απο νερο, οποτε η χελωνα θελι ναραξει πηγαινει κ αραζει εκει, μηπως να της βαλω καμια ομπρελαγια τη λαμπα? σκεφτομαι μηπως της φτιαξω καποια σταθερη σχεδια, ρετιρε κ ετσι :excl:

ολα αυτα τα ζωντανα που εχω μπορει να αφηνουν πιο πολλα περιτωατα αποτι μπορει να αποροφησει το οικοσυστημα????

οποιος εχει ροβλημα με αλγη και δεν εχει γαριδες,να παρει ΤΩΡΑ!

γιαστακους ξερει κανεις να τον ρωτισω μερικα που θελω??????

;)

επισης σκεφτομαι να βαλω και τις 2 λαμπες σε light kelvin τι λετε???

Link to comment
Share on other sites

τα λαθη που βλεπω μεχρι στιγμης και συμφωνα με τις γνωσεις μου και οτι εχω διαβασει εστιαζονται στο συνδιασμο νεον με γκαπυ και ψαρια με χελωνα.

τα νεον θελουν μαλακο νερο ενω τα γκαπυ προς το σκληρο. τα πρωτα δεν θα ζησουν για πολυ.

η χελωνες εχω ακουσει οτι αφηνουν πολλες ακαθαρσιες, οποτε προσοχη στις μετρησεις σου.

περιμενε να επιστρεψουν οι αλλοι απο το σεμιναριο να σε βοηθησουν καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

τα λαθη που βλεπω μεχρι στιγμης και συμφωνα με τις γνωσεις μου και οτι εχω διαβασει εστιαζονται στο συνδιασμο νεον με γκαπυ και ψαρια με χελωνα.

τα νεον θελουν μαλακο νερο ενω τα γκαπυ προς το σκληρο. τα πρωτα δεν θα ζησουν για πολυ.

η χελωνες εχω ακουσει οτι αφηνουν πολλες ακαθαρσιες, οποτε προσοχη στις μετρησεις σου.

περιμενε να επιστρεψουν οι αλλοι απο το σεμιναριο να σε βοηθησουν καλυτερα.

fishaki ευχαριστω πολυ για τις επισημανσεις σου, το εψαξα λιγο και Vouala:

συμφωνα με wikipedia τα neon tetras

neon tetras are considered easy to keep in a community aquarium that is at least 60 cm (24 inches), with a pH of 6.0–7.8 and KH of 1.0–2.0

αποτι μου παν το νερο της περιοχης μου ειναι 7.5 αρα ειμαι πενα

θελω να παρω κενα phmeter digital

=

εσυ που ακουσες οτι θελουν αλλο ph+τι εχεις ακουσει ακριβως???

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου δε φτιαχνεις πρωτα σωστα το ενυδρειο σου και μετα κανεις τις αγορες που θες,γιατι απ οτι βλεπω μονο βατραχια δεν εχεις βαλει μεσα.

Φιλικα το λεω

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα σε καταστημα που επισκευτηκα και ειχε και σαλαμανδρα.... οριακα προλαβε ο πωλητης και εβγαλε απο το στομα της ενα μονομαχο..

Νομιζω πως ολα αυτα που εχεις... σηγουρα θα μεινουν τα μισα.

Θα αλληλοεξντοθουν.

Εχουν ανοιχτει κι αλλα θεματα περι χελωνας και αστακων... κανε μια αναζητηση και θα βρεις απαντησεις για ολα.

Link to comment
Share on other sites

παντα ειμαι ανυπομονος, για πες μου λοιπον εσυ που ξερεις τι πρεπει να διορθωσω στο οικοσυστημα ? ? ?

ποια ειναι τα λαθη μου , τι μελοντικοι κυνδινοι υπαρχουνε?

Link to comment
Share on other sites

Προσφατα σε καταστημα που επισκευτηκα και ειχε και σαλαμανδρα.... οριακα προλαβε ο πωλητης και εβγαλε απο το στομα της ενα μονομαχο..

Νομιζω πως ολα αυτα που εχεις... σηγουρα θα μεινουν τα μισα.

Θα αλληλοεξντοθουν.

Εχουν ανοιχτει κι αλλα θεματα περι χελωνας και αστακων... κανε μια αναζητηση και θα βρεις απαντησεις για ολα.

Νικολουτσο για πες μου γιατι δε μπορω να σκεφτω καποια αληλοεξντωση στα ειδη υπαρχοντα ποια μπορει να βλαψουν ποια???

n tetras,salamanders,shrimps,gubbys,catfish junior, turtle

οσο για αναζητηση για αστακο μιας και με νδιαφερει πολυ, πως λεγεται σταγγλικα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι αστακοί αλλά καραβίδες θα το βρεις ως crayfish...δυστυχώς θα σου πρότεινα να βγαλεις την χελώνα καθώς θα σου κάνει το νερό χάλια με τα περιττώματα της και θα χάνεις ψάρια..αν βεβαια δεν εχει να τα φάει η χελώνα σου..ή η σαλαμάνδρα σου....Καταλαβαίνω πως θέλεις να εχεις ποικιλία στο ενυδρείο σου αλλά τα 'ζωντανα' σου ειναι ασύμβατα..ή ψάρια ή ερπετά....

Φιλικά Νικος

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειναι αστακοί αλλά καραβίδες θα το βρεις ως crayfish...δυστυχώς θα σου πρότεινα να βγαλεις την χελώνα καθώς θα σου κάνει το νερό χάλια με τα περιττώματα της και θα χάνεις ψάρια..αν βεβαια δεν εχει να τα φάει η χελώνα σου..ή η σαλαμάνδρα σου....Καταλαβαίνω πως θέλεις να εχεις ποικιλία στο ενυδρείο σου αλλά τα 'ζωντανα' σου ειναι ασύμβατα..ή ψάρια ή ερπετά....

Φιλικά Νικος

σεθχαριστω πολυ για τη διορθωση νικο,ηταν κατι παραπανω απο απαραιτητη!

οσο για τη χελωνα+τη σαλαμανδρα:

σαλαμανδρα δεν εχω και θαργησω πραγματικα να παρω,γτ για να παρω 8α πρεπει να εχω παρα πολλα μικρα θηραματα τα οποια επισης θα τα ναπαραγω σε πι9ανοτατα αλλη δεξαμενη ωστε να μη με πειραζει αν θα τα τρωει

για τη χελωνα:νομιζω οτι στο μεγεθος που ειναι, αυτο για να μου φαει ψαρια που λες δε στεκει, εχω την εντυπωση οτι δε τρωει ψαρια, ειδικα σαυτο το μεγεθος, οποιος εχει καποια επιστημονικη γνωση στο θεμα παρακαλα να με διορθωσει

τωρα οσο αφορα τα περιτωματα της

εχω την εντυπωση οτι επειδη το τανκ ειναι 125λιτρα τα ψαρακια πουεχω μεσα δεν ειναι πολλα+μικροσκοπικα,

πιστεβω οτι τα φυτα θα μπορεσουν να επεξεργαστουν αυτο τον ογκο ουριας και περιτωματων

σκοπεβω επισης να το κανω ζουγκλα! με πολλα ευκολα και ατελειωτα φυτα, πραγμα που νομιζω οτι θα βοηθησει στο θεμα της καθαροτηταςτου νερου

http://cgi.ebay.co.uk/PH-Meter-EC-Conducti...#ht_2898wt_1161

ακομη χρειαζομαι κανα 2 εμπειρες γνωμεςγια τα παραπανω, να τα παρω??? δεν ειναι καλυτερα απο στικς και μπουκαλακια??????? :excl:

Link to comment
Share on other sites

nick μετα απο την επιμορφωση ου μου προσεφερες εντωπισα αυτο:

http://en.wikipedia.org/wiki/Cambarellus_patzcuarensis

πολυ ενδιαφερον δε φενεται ο κυριος-κυρια ως addition στο βιοτοπο μου? ουτε γαριδες λεει δε πειραζει

οποιος εχει cherry shrimps που να πουλαει φτηνα ας μου στειλει ενα πμ

και φυταααααααααααααααααααααα, ψαχνω java moss opvw kai dhpote!!!

Έγινε επεξεργασία - pan8ro
Link to comment
Share on other sites

http://www.reptiledirect.com/turtleramp.aspx

ole! βρηκα καβαντζα για τη χελωνα :excl:

Having fish in a turtle tank is not impossible as long as the fish are considerably larger than the mouth of the turtle that way it will not feel the need to eat the fish. You cannot leave a turtle in the water all the time, even though they are aquatic, it needs a place to get out of the water. They have turtle "ramps" that will suction cup to the side of your tank. It also needs a heat lamp in order for it to get the natural light. You need a filter. Turtles are extremely messy creatures, their water will get extremely gross in a week's time if the water is not filtered. Plus, if you don't have a filter for your turtle the fish will surely die. You can get turtle pellets that float on top of the water for the turtles. They sell them at any pet store. Fish food will not sustain the appetite of a turtle. I recommend you do some research, books, websites, in order to better understand what you are getting yourself into.

αποτι λεει ο τυπος υπαρχει περιπτωση να φαει ψαρια, πρεπει να προσεχω πολυ τα neon tetras!

Έγινε επεξεργασία - pan8ro
Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως παρ ολα αυτα δε θα σου πρότεινω χελώνα για το ενυδρείο σου καθώς τα ψάρια δεν θα έχουν και την καλύτερη ποιότητα ζωής.Τα ψαράκια μπορεί να μην σε πειράζει να τα τρώει,μπορεί να πειράζει αυτά :excl::excl: ομως..Απο εκει και πέρα μόλις/εαν μεγαλώσει η χελώνα σου και αλλάξουν οι διατροφικές της συνήθειες πολύ απλά θα σου τρώει τα αληθινά φυτά....Οι γαρίδες θέλουν καλά στρωμένο ενυδρείο και σταθερές συνθήκες..με χελώνα και σαλαμάνδρα δεν θα μπορέσεις να τις εξασφαλίσεις...Πρέπει λίγο να δεις τι σου αρέσει περισσότερο γιατι ολά μαζί δεν θα μπορέσουν επιβιώσουν...θα ταλαιπωρηθούν και μαζί και εσυ...

Φιλικά Νικος

Link to comment
Share on other sites

φιλε νικ δυστυχως η απαντηση ηρθε πολυ νωρις και απομονη της!

απο το ενυδρειο μεσα σενα βραδυ εξαφανιστηκαν!:

2gappys

1neon tetra

και μπορει και τα χελια!!!!!-δε ξερω αυτα σκανε μυτη μια φορα στις 3 ωρες :excl:

:excl:;)

^_^^_^

αμω το κα8ε ααρα που για να πουλησει λεει οτι ιπα το κατεβει στο κεφαλι, δεθτερα πρωι παω στο μαγαζι και αν μου ειτ οτι δε τη παιρνει πισω θα κραξω το μαγαζι σε οτι site υπαρχει και δεν υπαρχει!!!!

snif snif....

το ενα guppy το βρηκα νεκρο στην επιφανεια με μια μεγαλη δαγκωνια στην ουρα

αυτο ρε φουστη μου ηταν διασταθρωση με πιρανχα και οχι απλη χελωνα ΔΕ ΠΑΙΖΕΙ!

καλα φυσκα το ενυδρειο θα το ξαναδει μονο με τα κυαλια

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ μου φίλε στα είπανε πιο πάνω και σε ό,τι αφορά την επικινδυνότητα και σε ό,τι αφορά το γεγονός της ποιότητα του νερού λόγω χελώνας. Εσύ βρήκες ένα σχόλιο σε ξένο forum για να "καβαντζάρεις" τη χελώνα σαν να λέμε το ξένο είναι πάντα καλύτερο. :excl:

Όμως τα πολλά λόγια είναι φτώχεια και το προαναγγελθέν γεγονός δεν άργησε. Αποφάσισε λοιπόν αρχικά αν θέλεις ενυδρείο, terrarium ή vivarium και αφού αποφασίσεις τότε δες ποιοι θα είναι οι κάτοικοι και πως θα τους επιλέξεις ώστε να συμβιώνουν αρμονικά και να έχουν φυσικά όμοιες ανάγκες (α) σε συνθήκες νερού, (β) σε διατροφή, (γ) σε θέματα ειρηνικής συμβίωσης.

Α, επίσης στο forum αυτό συνηθίζουμε να εκφραζόμαστε πιο κόσμια (ακόμη κι αν οι λέξεις που χρησιμοποιείς είναι αλλοιωμένες αυτό δεν αναιρεί τον τρόπο έκφρασης).

Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Δε καταλαβεις, ευτο που ειπα περι καβαντζας ητανε για μια ραμπα που κολλαει με βεντουζες στο ενυδρειο

οσο γι τις εκφρασεις, εγω συνιθιζω την οργη μου νατην εκφραζω, και τη θεωρω απολυτα δικαιολογημενα γιατι πριν την αγορασω ρωτησα το πωλητη αν μπορει να πειραξει ψαρια κ αυτος μου ειπε οχιΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ, ανικανος ανθρωπος σε λαθος θεση! ^_^:blush::thumbup:

ΑΝ ΠΙΣΤΕΒΑ ΠΡΙΝ ΤΗ ΠΑΡΩ ΟΤΙ ΓΙΝΟΤΑΝ ΝΑ ΠΕΙΡΑΞΕΙ Ε ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΕΡΝΑ ΤΗ ΣΑΛΑΜΝΔΡΑ :excl:

ολα αυτα γινανε χθες.... :excl:;)^_^

αν ειναι τοσο ενοχλητικες οι παραποιημενες μου εκφρασεις ας σβειστει το ενλογω ποστ η να λογοκρι8ει η κτ τετοιο, εγω δε μπορω να το κανω εντιτ

Link to comment
Share on other sites

φιλε νικ δυστυχως η απαντηση ηρθε πολυ νωρις και απομονη της!

απο το ενυδρειο μεσα σενα βραδυ εξαφανιστηκαν!:

2gappys

1neon tetra

και μπορει και τα χελια!!!!!-δε ξερω αυτα σκανε μυτη μια φορα στις 3 ωρες :excl:

:excl:;)

^_^^_^

αμω το κα8ε ααρα που για να πουλησει λεει οτι ιπα το κατεβει στο κεφαλι, δεθτερα πρωι παω στο μαγαζι και αν μου ειτ οτι δε τη παιρνει πισω θα κραξω το μαγαζι σε οτι site υπαρχει και δεν υπαρχει!!!!

snif snif....

το ενα guppy το βρηκα νεκρο στην επιφανεια με μια μεγαλη δαγκωνια στην ουρα

αυτο ρε φουστη μου ηταν διασταθρωση με πιρανχα και οχι απλη χελωνα ΔΕ ΠΑΙΖΕΙ!

καλα φυσκα το ενυδρειο θα το ξαναδει μονο με τα κυαλια

Ο τροπος οι εκφρασεις και οι λεξεις που χρησιμοποιεις,εστω και αλοιωμενες δεν αρμοζουν στο χωρο που μας φιλοξενει.

Θα σε παρακαλεσω να εισαι πιο κοσμιος................

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθησε να καταληξεις τι ψαρια θελεις και απομακρυνε τα ερπετα.Η το αντιθετο.Τα ψαρια που εχεις μεσα μαζι με ολα τα αλλα που θες να βαλεις εχει γινει αχταρμας.Με μια απλη αναζητηση στο forum η και απο εδω http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/enydreia/enydreia.htm

θα δεις οτι ενα ενυδρειο μπορει να γινει ενα φυσικο οικοσυστημα στο σπιτι σου και οτι συνδιαζονται πολλα ειδη μεταξυ τους με ιδιες συνθηκες νερου και απο ιδιο υδροβιοτοπο!Μπορεις να κρατησεις τις γαριδουλες με αλλα ψαρια,απλα φροντισε να μαθεις πιο ειδος εχεις και με πια ψαρια συμβιωνουν....

καλη συνεχεια!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...