Jump to content

Jewel 125 κοινωνικό φυτεμενο


pan8ro

Recommended Posts

δε ξερω τι υποσχεται ,ξερω τι ισχυριζεται οτι ειναι,

κ αν ειναι αυτ ου ισχυριζεται, τοτε σε συνεργασια με το eheim Μου θα κανει νομιζω μια χαρα δουλεια.

απο κει και περα για τα ψαρια, καποθ διαβασα ενα κανονα που ελεγε οτι σε 125λιτρα χωρανε 50εκ ψαρια, ολα μαζι σεμηκος :excl:

θα ψαξω να το βρω

μην ψαξεις αληθεια ειναι...

οσο πιο εξυπνα τα στοιβαξεις...τοσο πιο πολλα χωρανε....

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 111
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλο φυσικα ειναι να εκφαζεσαι και να γραφεις οπως ζητουν οι κανονισμοι του φορουμ, ιδιως σαν νεο μελος και χωρις να γνωριζεις προσωπικα καποιον για να εχεις θαρρος, κατι που ομως διορθωνεται ερχομενος σε μια μηνιαια συναντηση του ΑΖ.

Εγω ειμαι ο χειροτερος ολων σε θεματα ψαριων κλπ και δεν το παιζω καλος με εσενα.

Απλα αν σε μπαν(ι)αρουν λογω συμεριφορας, θα χαθει και η μοναδικη ευκαρεια να δεις τα λαθη σου και να τα διορθωσεις, ισως και να αλλαξεις καπως τη νοοτροπια περι αξιας ζωης καποιων μικρων οργανισμων.

ΥΓ για ban με αιτιολογια τη διαφορετικη νοοτροπια του καθενος στη διατηρηση των ειδων ειναι εκτος συζητησης γιατι εχουν δει και εχουν δει τα ματια μας.

Η διαφωνια και η περιφρονηση μπορει να ειναι αποδεκτη αλλα το ban με αιτολογια τη κακη διατηρηση των ειδων ή το ταισμα με ζωντανη τροφη ειναι αντιδημοκρατικο, και θα επρεπε τοτε να γινει σε αρκετα μελη τοτε :excl: (και σε μενα)

Link to comment
Share on other sites

κωστα επειδη εχεις πει πολλα αλλα σε πραγματικη επικοδομιτικη κουβεντα σχεδον τιποτα, δεν εισαι ευπροσδεκτος στο thread μου

καθολου!

αλλα βλεπεις επειδη εχουμε δημοκρατια δε θα ζητησω να σε απομακρυνουν οπως καποιοι αλλοι :excl:

ante bye

Link to comment
Share on other sites

Καποιοι υποστηρίζουν οτι σε 125 λιτρα χωράνε 125 ψάρια τελικού μήκους ενος cm..αυτο δεν παει να πει οτι ισχύει κιόλας..με τον κανόνα που λες οτι διάβασες θεωρητικά μπορείς να βάλεις ενα μονο oscar(astronotus ocellatus).......σου φαίνεται αυτό εθικτό??

Link to comment
Share on other sites

Καλο φυσικα ειναι να εκφαζεσαι και να γραφεις οπως ζητουν οι κανονισμοι του φορουμ, ιδιως σαν νεο μελος και χωρις να γνωριζεις προσωπικα καποιον για να εχεις θαρρος, κατι που ομως διορθωνεται ερχομενος σε μια μηνιαια συναντηση του ΑΖ.

Εγω ειμαι ο χειροτερος ολων σε θεματα ψαριων κλπ και δεν το παιζω καλος με εσενα.

Απλα αν σε μπαν(ι)αρουν λογω συμεριφορας, θα χαθει και η μοναδικη ευκαρεια να δεις τα λαθη σου και να τα διορθωσεις, ισως και να αλλαξεις καπως τη νοοτροπια περι αξιας ζωης καποιων μικρων οργανισμων.

ΥΓ για ban με αιτιολογια τη διαφορετικη νοοτροπια του καθενος στη διατηρηση των ειδων ειναι εκτος συζητησης γιατι εχουν δει και εχουν δει τα ματια μας.

Η διαφωνια και η περιφρονηση μπορει να ειναι αποδεκτη αλλα το ban με αιτολογια τη κακη διατηρηση των ειδων ή το ταισμα με ζωντανη τροφη ειναι αντιδημοκρατικο, και θα επρεπε τοτε να γινει σε αρκετα μελη τοτε :excl: (και σε μενα)

φιλε μα το θεο πρωτα εγραψα αυτο περι δημοκατιας και μετα διαβασα το δικο σου, ban δε νομιζω οτι υπαρχει λογος μονο 3 καμουφλαριζμενες λεξουλες ειπα

τεσπα χαιρομαι γιατι ξερω οτι αν εισαι εδω θα βοηθισεις :excl:

καληνχτες σε σας και στα ψαρια σας!

Έγινε επεξεργασία - pan8ro
Link to comment
Share on other sites

Καποιοι υποστηρίζουν οτι σε 125 λιτρα χωράνε 125 ψάρια τελικού μήκους ενος cm..αυτο δεν παει να πει οτι ισχύει κιόλας..με τον κανόνα που λες οτι διάβασες θεωρητικά μπορείς να βάλεις ενα μονο oscar(astronotus ocellatus).......σου φαίνεται αυτό εθικτό??

νικ θα τοψαξω αυριο :excl:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ λεω να περιμένουμε την... "φωτογραφία" και απο κει και πέρα οι mod μπορούν να κρίνουν αναλόγως......

Υ.Γ.Μη δωσετε συνέχεια... ειλικρινά... Δεν αξίζει........

Έγινε επεξεργασία - tsoum
Link to comment
Share on other sites

οσο για την αξια ζωης καποιων μικροοργανισμων θα χαρω πολυ να κανουμε και καποια φιλοσοφικη συζητηση παραλληλα με το ενυδρειο και τη λειτουργεια του

μιας και νομιζω οτι εχω ενδιαφερουσες ιδεες και αντιληψεις για τα ζωντανα=ψαρια=ανθρωποι=ιοι=αλγη=δισκοι=neon tetra=bull terie=ενεργεια

Link to comment
Share on other sites

Σπυρο εδω δεν μιλαμε απλα για διαφορετικη νοοτροπια

(και εγω διαφορετικη εχω απο την πλοιοψηφια...)

μιλαμε για καποιον που μας λεει τι κανει η τι εχει σκοπο να κανει και θελει να κραξει και τα μαγαζια.

εεεε αυτο ειναι τρελο και απαραδεκτο,χωρια την επιθεση σε τοσα μελη...

pan8ro

καρφι δεν μου καιγετε το ποσο ευπροσδεκτος ειμαι κατα τη γνωμη σου στο δικο σου θεμα....

πολλα ειπες και αν δεν μας γουσταρεις να κανεις δικο σου φορουμ...

ευκαιρια με τοση φαντασια που διαθετεις να ανατρεψεις και ολα τα δεδομενα...

Έγινε επεξεργασία - kwstas_original
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εγώ λεω να περιμένουμε την... "φωτογραφία" και απο κει και πέρα οι mod μπορούν να κρίνουν αναλόγως......

+1 :excl: και απο εμενα

Link to comment
Share on other sites

mod.note :Αντιλαβάνεσται οτι πρέπει να ρίξετε τους τόνους ,μεγάλα παιδιά είστε πιά.Ήδη υπάρχει και άλλη προειδοποίηση απο τον Dias .Ας περιμένουμε λοιπόν την φωτογραφία.

Link to comment
Share on other sites

παιρνω νερο και το παω στο μαγαζι για αναλυση(αλλο απ αυτο που πηρα τη χελωνα)

ποσο εχει ενα καλο σετ-τεστ για καποιον που δεν εχει τιποτα?

αφου γινει το τεστ και δω οτι δεν υπαρχει κανας τρελος κυνδινος στο νερ για τα περιφερομενα λεω να παρω

4γαριδες αμανο και 6χελακια-τι λετε εσεις???

(τα γαριδακια τα θελε για να φανετην αλγη απο ταφυτα π εχω απο το προηγουμενο και τα χελια για να μη νιωθουν μοναξια ταλλα, πρεπει να τους φταξω και μια φιδοφωλια :excl:)

καταμετρηση περιφεροντων:3neοn tetras,6gubbies(πως γραφνται αυτα?),2amano s.+2χελακια

αληθευει οτι η αμανο θελουν μισοαλμυρο νερο για αναπαραγωγη-να γεννηθουν μικρα???

Link to comment
Share on other sites

Mετρησεις:

ph 6.8

nh4 1mg lt

ch 7od

gh 14od

no3 100mg lt

no2 25mg lt

παω να παρω ψαρια :excl:

εχει κανεις ιδεα γτ τα guppys μου ειναι κολλημενα στοταβανι και κανουν σιγα σιγα γυρω γυρω???

Link to comment
Share on other sites

αυτες οι μετρησεις ειναι ακαταλληληλες για ψαρια.

μηπως μετρας με στικς..?αν ναι,τοτε μαλλον μετρας λαθος....

100 νιτρικα και 25 νιτρωδη...!!!! :excl::excl:;)

μηπως μας κοροιδευεις..?

Έγινε επεξεργασία - klaz
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου.....

Μια ερωτηση... πόσο χρονων εισαι?

Θα ήθελα να δω φωτο του ενυδρειου σου....

Παντως οι μετρησεις σου δειχνουν οτι το ενυδρειο δεν ειναι ετοιμο να δεχτει ψαρακια.

Στο πετ σοπ που στα μετρησανε τι σου ειπανε??

Υ.Γ. Καλό θα ηταν να προσεχεις λίγο και να σκεφτεσαι διπλα αυτο που θες να πεις πως θα το γραψεις.

Ισως έχεις δικιο... αλλα το χανεις!!! :excl:

Link to comment
Share on other sites

η μετρηση εγινε πριν 2ωρες στο μαγαζι στην αθηνας διπλα στο μαγαζι με τα σκυλια, αυτα τα 2 π ειναι απο τη πλεθρα του δημαρχιου

το ενυdρειο υπαρχει και η καμερα alλα μου λειπει το καλωδιο usb

πηρα:

4χελια

3αμανο

3μικρα γατοψαρακια-δε θυμαμαι ονομα αυτα με π εχουν διαφανες σωμα και δε μεγαλωνουν πολυ, τα ειχαν 2.5. αν βοηθανε σε κατι-τα πηρα γιανα κανουν παρεα στο μναδικο μοναχικο ψαρι του ενυδρειου μου-ενα ιδιο γατοψαρακι ;)

επισης πηρα μια anubia και ενα gkazon? ^_^

δε κοροιδεβω κανενα και απεχθανομαι υπερβοικα καθε φυσης κοροιδια!

nikolouts+klaz xαιροιμαι που ειστε δω γτ ξερω οτι ειστε πολυ εμπειροι :excl:

το μικρο γατοψαρακι μετα απο τσο καιρο μοναξιας(ο παλιος που μου εδωσε το ενυδρειο το ειχε απλα μενα δισκο) εχει παθει τη πλακα του εχει κλειστει σε μια τρυπακαι κοιταει ταλλα3, τα οποια μαλιστα πρεπει να ειναι 2 θυληκα ενα αρσενικο :excl:

ΠΑΛΙ ΤΟ ΡΙΣΚΑΡΑΚΑΙ ΖΗΤΩΣΥΓΝΩΜΗ ΑΠΟ ΣΑΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΨΑΡΙΑ

αλλα νομιζω οτι το μερος θα στρωσει και θα ζησουν ?σχεδον? ολα

πειτε μου τι να ρωτησω για τις μετρησεις γιατι οπως τισ πηρα γραμμενες σε χαρτι ετσι τις ποσταρα!

παλιδεν εβγαλα φωτο, μπορει αργοτερα αν βρω ενα .........νο usb cable

for my digi-cam!

Έγινε επεξεργασία - pan8ro
Link to comment
Share on other sites

την Παρασκευη να πας που θα εχει μεγαλη παραλαβη!!! :excl:

και 57 να ησουνα....το ιδιο μας κανει..

Link to comment
Share on other sites

κωστα δε μιλησα σε σενα αλλα στο νικολουτσο, εχω γραψει τουλαχιστον 3 φορες οτι δεν εχω καμια ορεξη για διαπληκτισμους και ειρωνειες καισυ τα ιδια παντελακη μου τα ιδια παντελη μου, κοιτα τα δικα σου και γω βλεπω τα δικα μου. η γνωμη σου δ ε ν μενδιαφερει!

παρεπιπτοντως η χελωνιτσα εγνε ανταλλγη με την anubia και ενα αυτοκολητο θερμομετρο :excl:

-επεστρεψε στο χωλονονησι σωα και αβλαβης...

Link to comment
Share on other sites

δε παιζει να υπαρχει πιο καλο καθαριστης ακριβειας απο τις γαριδες, ειναι απιστευτες!

δε κανουν τπτ αλλο απο το να γυρνανε παντου και να μαζεβουν τα ΠΑΝΤΑ με τσιμπιδακι, σαν μια τεραστια ομαδα στοιχειων fbi Κλπ :excl:

Link to comment
Share on other sites

κωστα δε μιλησα σε σενα αλλα στο νικολουτσο, εχω γραψει τουλαχιστον 3 φορες οτι δεν εχω καμια ορεξη για διαπληκτισμους και ειρωνειες καισυ τα ιδια παντελακη μου τα ιδια παντελη μου, κοιτα τα δικα σου και γω βλεπω τα δικα μου. η γνωμη σου δ ε ν μενδιαφερει!

παρεπιπτοντως η χελωνιτσα εγνε ανταλλγη με την anubia και ενα αυτοκολητο θερμομετρο :excl:

-επεστρεψε στο χωλονονησι σωα και αβλαβης...

ΚΑταρχην να πω οτι ειμαι αρχαριος!!!!

Δε δηλωνω σε καμια περιπτωση οτι εχω την παραμικρη εμπειρια!!

Ελπιζω να μην αναφερεσαι σε εμενα.... και ο κωστας... να βοηθησει λίγο την κατασταση θελει.

Ο κλαζ απο την αλλη... εχει μεγαλη εμπειρια και ειναι απο τους τυχερους που εκαναν το χομπυ επαγγελμα!!!

Οπότε.... ξερεις με τι στα μετρησε??

Με στικ ή με υγρα??

Ειδες να σου τα μετρανε??

Να πω γνωριζω το μαγαζι που πήγες...

Υ.Γ. Την ηλικια τη ρωτησα για ευνοητους λόγους.... οσοι ξερουν καταλαβαν. :excl:

Link to comment
Share on other sites

δεν ειδα να τα μετραει αλλα απο προθεσεις την εμπιστευομαι, τωρα για γνωσεις, μετοσα "δε παιζει" που μου λετε.

μηπως εκανε καποιο λαθος??? θα ξαναπαω αυριο που θανε ενας αντρας που εχει πιο πολλες γνωσεις

μια ερωτηση, εχω ενα λιπασμα το σερα φλωρενα τοποιο αποτι δηλωνει ειναι πληρες, συμφωνα μετη δοσολογια που δηλωνει πρεπει να ριχνω 30μλ=6καπακια καθε βδομαδα

πιστεβετε οτι με τις μετρησεις μου θα επιβαρινω καποια κατασταση με το να ριχνω μισοκαπακι καθε μερα???

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα να έχουμε σίγουρες μετρήσεις και να σηκώσεις φώτο απο το ενυδρείο σου,ώστε να ξέρουμε ακριβώς τι μας γίνεται :excl:

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...