Jump to content

Νέο ενυδρείο στο στρώσιμο.....επόμενα βήματα - επιλογή ψαριών.


Recommended Posts

Υπομονετικά κάνω μετρήσεις και όταν δω στρωμένο ενυδρείο θα γράψω και εκεί που μου είπες. :)

Λοιπόν,13 μέρες μετά το safe start οι μετρήσεις δείξανε όχι τα αναμενόμενα πιστεύω.

Ρίχνω κάθε μέρα λίγη τροφή και έριξα 2 φορές friendly bacteria. Δεν ακολουθησες ομως τις οδηγιες που λενε οτι βαζεις ψαρι της 2η μερα, (που δεν πιστευω οτι θα γινοταν τπτ διαφορετικο αλλα λεμε)

Από την πρώτη μέρα οι τιμές νιτρωδών αυξήθηκαν ελαφρώς....από 0 σε 0.25

Αμμωνία και νιτρικά στα ίδια επίπεδα με πριν....0.25 και 10-20

Την 3 μέρα αυξήθηκαν μόνο τα νιτρώδη σε 0.50.

Την 6η μέρα που ξαναέβαλα 2 κάψουλες bactozym ανέβηκαν τα επίπεδα νιτρωδών σημαντικά...1 ++

Την επόμενη η αμμωνία μηδενίστηκε και τα νιτρώδη χτύπησαν κόκκινο.. 5 δηλαδή

Σήμερα,13η μέρα μου φαίνεται ότι τα νιτρώδη πέσανε λίγο (δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα γιατί τα χρώματα στο καρτελάκι της API μοιάζουν πολύ) και τα άλλα στα ίδια. Το σχεδιαγραμμα της tetra λεει για μεχρι 1ppm ΝΟ2 και 0.5ppm ΝΗ3 και σε 10 μερες ετοιμο.

Με λίγα λόγια ο κύκλος του αζώτου κυλάει αργά όπως θα έπρεπε χωρίς καμιά επιτάχυνση της διαδικασίας λόγω safe start + bactozym (το ενυδρείο τρέχει κοντά στις 20-25 μέρες) και αργησε

Μήπως ευθύνεται αυτό που έγραψα προηγουμένως?...η ημερομηνία λήξης του safe start? :thumbup:ισως

Αλλαγή νερού δεν κάνω φαντάζομαι.έτσι? :band:οχι χωρις ψαρια στο ενυδρειο και χωρις τρελα νουμερα στις μετρησεις

Ευτυχώς που έχω και άλλο ενυδρείο και δεν παρασύρθηκα σε γρήγορη αγορά ψαριών. :thaman:

OK συνεχισε να δουμε.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 79
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Με λίγα λόγια ο κύκλος του αζώτου κυλάει αργά όπως θα έπρεπε χωρίς καμιά επιτάχυνση της διαδικασίας λόγω safe start + bactozym (το ενυδρείο τρέχει κοντά στις 20-25 μέρες)

Μήπως ευθύνεται αυτό που έγραψα προηγουμένως?...η ημερομηνία λήξης του safe start? :)

και αργησε

Να διευκρινίσω ότι τις πρώτες μέρες το ενυδρείο έτρεχε μόνο με αντιχλώριο και ζωντανά βακτήρια χωρίς τροφή,που από ότι διάβασα είναι σημαντικότατη για να διατηρηθούν...ζωντανά. :thumbup:

Με bactozym safe start και τροφή τρέχει 13-14 μέρες.

Πάμε στις μετρήσεις.

Πιο πιθανό να ήταν 1 τα νιτρώδη στη χθεσινή μέτρηση γιατί σήμερα μέτρησα 0.50

Αμμωνία σταθερά 0

και

NO3 10

Λογικά αύριο μεθαύριο θα δω μείωση-μηδενισμό νιτρωδών και ίσως αύξηση νιτρικών.

Σήκωσα 30-32 βαθμούς το απόγευμα από 28.

Έχω βάλει όπως είπα 3 ξύλα αρκετά μεγάλα και 1 ανούμπια.

Παρατήρησα σήμερα σε αρκετά σημεία του τζαμιού κάτι σαν ιστό αράχνης.

Επίσης σε μερικά σημεία πάνω στα ξύλα και στα φύλλα έχει κάτι άσπρα χνούδια.

Διάβασα στα ανάλογα τόπικ ότι πρόκειται για άλγη και

ή

καθαρίζω τα ξύλα με καυτό νερό

ή

αφήνω να κάνει τον κύκλο του.

Link to comment
Share on other sites

Να διευκρινίσω ότι τις πρώτες μέρες το ενυδρείο έτρεχε μόνο με αντιχλώριο και ζωντανά βακτήρια χωρίς τροφή,που από ότι διάβασα είναι σημαντικότατη για να διατηρηθούν...ζωντανά. :)Ετσι λεγεται, αλλα οι παλιοι στρωναν ενυδρειο χωρις να βαζουν τιποτα απλα βαζανε νερο και περιμενα. Περισσοτερο χρονο μεν αλλα εστρωνε. Οποτε μη τις βγαζεις τελιεως απο τον υπολογισμο του στρωσιματος αυτες τις μερες.

Με bactozym safe start και τροφή τρέχει 13-14 μέρες. και 10 στην αρχη μονο του πες

Πάμε στις μετρήσεις.

Πιο πιθανό να ήταν 1 τα νιτρώδη στη χθεσινή μέτρηση γιατί σήμερα μέτρησα 0.50

Αμμωνία σταθερά 0

και

NO3 10

Λογικά αύριο μεθαύριο θα δω μείωση-μηδενισμό νιτρωδών και ίσως αύξηση νιτρικών. Μην εισαι σιγουρος γιατι απ'οσο γνωριζω, η αποικηση των υλικιων του φιλτρου απο Nitrobacter βακτηρια (οξειδωνουν τα νιτρωδη ΝΟ2 σε νιτρικα ΝΟ3) ειναι πολυ πιο αργη απο την αποικιση με Nitrosomonas (οξειδωνουν την αμμωνια ΝΗ3 σε νιτρωδη ΝΟ2).

Σήκωσα 30-32 βαθμούς το απόγευμα από 28.

Έχω βάλει όπως είπα 3 ξύλα αρκετά μεγάλα και 1 ανούμπια.

Παρατήρησα σήμερα σε αρκετά σημεία του τζαμιού κάτι σαν ιστό αράχνης.

Επίσης σε μερικά σημεία πάνω στα ξύλα και στα φύλλα έχει κάτι άσπρα χνούδια.

Διάβασα στα ανάλογα τόπικ ότι πρόκειται για άλγη και

ή

καθαρίζω τα ξύλα με καυτό νερό

ή

αφήνω να κάνει τον κύκλο του.

Λογικα ειναι καποιος μυκητας που πιανουν στην αρχη τα ξυλα και εξαφανιζεται μονος του.

Εγω ειχα βγαλει ενα ξυλο και το εβρασα και το ξαναεβαλα αλλα αυτο ξαναβγαλε μυκητα μεχρι που το αφησα και εξαφανιστηκε μονο του ή μαλλον βοηθησε και ο πλεκο.

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνία 0

Ν02 0

Ν03 5

ph 7.4

Αυτά τα 2 τα μετράω με στικάκι και δεν είμαι σίγουρος για τα νούμερα

Είναι ανάμεσα από

GH 8-16

KH 6-10

από χθές στους 29 βαθμούς

Με αυτές τις τιμές φαίνεται στρωμένο αλλά να περιμένω μερικές μέρες μήπως αρχίσουν να ανεβαίνουν τα επίπεδα νιτρικών?

Συνεχίζω να ρίχνω τροφή?

Έγινε επεξεργασία - Trad
Link to comment
Share on other sites

Βαλε το πρωτο ψαρι κια παρακολουθα.

Τα νιτρικα θα ανεβαινουν ετσι κι αλλιως.

Αυτα θα πεφτουν με τις αλλαγες νερου και θα τα καταναλωνουν φυτα.

Δεν ειναι τοσο τοξικα.Κρατα τα κατω απο 25, ιδανικα αν εχεις φυτα ειναι το 10. (πριν την αλλαγη νερου ρουτινας αυτη η μετρηση)

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δεν έβαλα ακόμα ψάρια.

Οι μετρήσεις είναι ίδιες με τα νιτρικά να παραμένουν στο 5. :)

Έχοντας αυτή την διακόσμηση τι ψάρι ταιριάζει καλύτερα?

Εκτός του ότι ήθελα να έχω φυτά (έστω αυτά τα "σκληρά" χωρίς ανάγκη υποστρώματος) έχω βάλει ξύλα όπως βλέπετε στις φωτογραφίες.

Έχω μόνο μια ανούμπια γιατί τα άγρια-ημιάγρια ψάρια που σκέφτομαι να βάλω μου είπαν ότι αργά ή γρήγορα θα τα φάνε.

Μου αρέσουν οι κιχλίδες αλλά το περιβάλλον δεν είναι κατάλληλο.

Οι δίσκοι είναι κάτι που σκέφτομαι αλλά δεν θέλω να κάνω λάθος πάνω στη βιασύνη μου.

Όποιος μπορεί ας βοηθήσει... :thumbup:

post-16389-1260557418_thumb.jpg

post-16389-1260557460_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

- Φροντισε να ταιζεις τα βακτηρια μεχρι να βαλεις ψαρι.

- Για δισκους απλα πες οτι δεν το ανεφερες :) (μικρο ενυδρειο θες τα 3πλασια τουλαχιστον λιτρα και καποια εμπειρια αφου δεν ειναι ευκολα ψαρια οι δισκοι, επισης θελεις εξτρα εξοπλισμο για προετοιμασια σωστου νερου)

- Τι αγρια ψαρια μπορεις να βαλεις σε 120 λιτρα και θα φανε και τα φυτα? :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Οι κιχλίδες π.χ μου είπαν θα τα φάνε.

Τροφή ρίχνω ναι.

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνία,νιτρώδη,νιτρικά,όλα στο 0. :)

Αύριο θα βάλω τα πρώτα ψαράκια αλλά ακόμα δεν έχω αποφασίσει ποια.

Μπορείτε να προτείνετε κάποια που να ταιριάζουν στο περιβάλλον που έχω δημιουργήσει?

Διαβάζω,διαβάζω,διαβάζω αλλά δεν μπορώ να αποφασίσω. :helpsmilie:

Καταρχήν δεν θέλω ήμερα ψαράκια για "κοινωνικό" ενυδρείο γιατί έχω ήδη ένα (με λάθος σύνθεση ψαριών :helpsmilie: )

Μια με περιορίζουν τα 120 λίτρα,μια ο βυθός που έχει χαλίκι και όχι άμμο,μια η διακόσμηση που έχω,μια το ph κ.λ.π :helpsmilie:

Δεν θέλω να το δυσκολέψω πολύ το θέμα με προσαρμογή του Ph και της σκληρότητας του νερού.

Οι τιμές του ενυδρείο είναι

PH 7.4-7.6

GH 8-16

KH 6-10

Στο στρώσιμο είδα π.χ Ph 8 αλλά φαντάζομαι στην αρχή οι τιμές διαφέρουν.

Τι μπορώ να βάλω τελικά? :P

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι εννοεις αφρικανικες κιχλιδες.

Δυστυχως το ενυδρειο δεν κανει για αφρικανες.

Θελεις αμμο και πετρες μονο. (αντε και την ανουμπια)

Οχι χαλικι και ξυλα.

Το νερο δεν ειναι καταλληλο (θελεις 8+ πεχα και πιο ψηλες σκληροτητες)

Και ειναι και μικρο, σε αυτα τα λιτρα εχεις λιγες και συγκεκριμενες επιλογες.

Μη κανεις λοιπον καποια κινηση αν δεν ανοιξεις σχετικο θεμα στην κατηγορια των αφρικανικων κιχλιδων για να παρεις εγκυρες απαντησεις. :)

Κριμα να κανεις παλι το ιδιο λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Μα για αυτό ρωτάω ποια ψάρια ταιριάζουν σε αυτό το περιβάλλον που έχω δημιουργήσει.

Αφρικανικές κιχλίδες δεν βάζω,γιατί όπως μου είπαν και στο pet shop θέλουν υψηλό ph και πέτρες κ.λ.π

Δεν θέλω να βάλω κιχλίδες οπωσδήποτε...μια σκέψη ήταν πριν ακόμα ψάξω τις συνθήκες στις οποίες ζουν.

Εγώ με χαλικάκι και ξύλα στα 120 λίτρα τι μπορώ να βάλω?

Ποια ψάρια ταιριάζουν?

Περιμένω τις προτάσεις σας.

Περίμενα ένα μήνα να στρώσει...τώρα που είναι έτοιμο να δεχτεί ψαράκια,ακόμα κάθομαι και ρίχνω τροφή σε άδειο ενυδρείο. :helpsmilie::):P

Link to comment
Share on other sites

Εχω μια ιδεα

Θελεις αφρικανικη νανοκιχλιδα να εχει και ψιλοτσαμπουκαδες το ενυδρειο?

Βαλε ενα ζευγαρι (αυστηρα) Kribensis (Pelvicachromis pulcher) (και εδω) και απο dither fish ενα γρηγορα κοπαδι να προλαβει να γλυτωνει απο το κηνυγι του ζευγαριου οταν αναπαραγεται.

Καποιο ειδος barbus http://www.fishbase.org/Country/CountryChe...&csub_code=

ή καποιο Danio http://www.fishbase.org/Summary/SpeciesSummary.php?id=4653

Κατεβασε το πεχα στο 7 καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για το χρόνο που διαθέτεις να απαντάς σε όλα τα ερωτήματα μου. :)

Ωραία ψαράκια είναι και μάλλον αυτά θα βάλω αφού και σε φωτογραφίες και σε video βλέπω παρόμοιο περιβάλλον με το δικό μου.

Επίσης δεν θέλουν ιδιαίτερες συνθήκες νερού,ότι έψαχνα δηλαδή. :P

Θα βάλω και άλλα φυτά που ήθελα.

Ψάχνω να βρω και πιθανούς συγκάτοικους.

Link to comment
Share on other sites

Τα παρήγγειλα και από ότι είδα δεν πουλάνε πολύ,γιατί κανένας δεν τα είχε.

Έβαλα και 2 ανούμπιες ακόμα,ένα πήλινο με ένα μικρό άνοιγμα για φωλιά και μερικές πέτρες να σχηματίζουν κρυψώνες.

dither fish μπορώ να βάλω ταυτόχρονα με το ζευγάρι kribnesis ή θα υπάρξει θέμα ιχθυοφόρτισης.

Έγινε επεξεργασία - Trad
Link to comment
Share on other sites

Kribensis δεν χρειαζεται να αγορασεις,υπαρχουν συνχομπιστες που χαριζουν απο γεννες ζευγαριων

τους.Παρακολουθησε τις αγγελιες.

Link to comment
Share on other sites

Kribensis δεν χρειαζεται να αγορασεις,υπαρχουν συνχομπιστες που χαριζουν απο γεννες ζευγαριων

τους.Παρακολουθησε τις αγγελιες.

Είμαι από επαρχία και (από ότι βλέπω τώρα) όλα αυτά που χαρίζονται είναι από Αθήνα.

Ευχαριστώ πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα προχθές 4 columbian tetra....δεν είχε άλλα και θέλω να κάνω κοπαδάκι τουλάχιστον με 6-8.

Είδα και barbus αλλά δεν μου άρεσαν ιδιαίτερα....αν δε κάνω λάθος ήταν Odessa Barb.

Οι συνθήκες νερού που απαιτούν τα tetra είναι παρόμοιες με τα kribensis και ανήκουν στα ψάρια που κάνουν την δουλειά τους σαν dither fish.

Έχουν και ωραία χρώματα....αν και σε μερικές φωτό φαίνονται πολύ γαλάζια ενώ δεν είναι τόσο.

Ταϊζω μια φορά τη μέρα και οι μετρήσεις αμμωνίας-νιτρικών-νιτρωδών παραμένουν στο 0.

Το Ph πριν βάλω τα ψάρια είχε πέσει ελαφρώς στο 7.2-7.4....ίσως μαλάκωσε και άλλο το νερό από τα ξύλα και τα φυτά πού πρόσθεσα πρόσφατα.

Παρόλα αυτά πήρα τύρφη της sera να μαλακώσει ακόμα λίγο το νερό....ακόμα δεν έκανα κάτι.

Αύριο μεθαύριο θα μπουν τα kribensis.

Να περιμένω πρώτα αρκετές μερικές μέρες πριν προσθέσω τα υπόλοιπα tetra?

Link to comment
Share on other sites

Ναι

Καλο ειναι να γινεται σταδιακα η εισαγωγη ψαριων αν δεν θελεις να παρακολουθεις στενα τις μετρησεις και δεν θες να κανεις εκτακτως αλλαγες νερου κλπ

Link to comment
Share on other sites

Βάζω αύριο μεθαύριο 2 Kribensis. (αν έρθουν τελικά από εκεί που τα παρήγγειλα)

Ας πούμε ότι μετράω με τα τεστ επί 2-3 μέρες και όλα κυλάνε καλά.

Πότε κάνω την πρώτη αλλαγή νερού και πόσο?

Link to comment
Share on other sites

Μια βασικη ρουτινα "ασφαλειας" που κρατανε πολλοι ειναι 20-30% καθε εβδομαδα αλλα αυτο ισχυει σε ενυδρεια με νορμαλ ιχθυοφορτωση και σωστοταισμα και φιλτρανση κλπ

Παιζει ρολο και αν εχει ζωντανα φυτα.

Οι συστηματικες μετρησεις τωρα στην αρχη θα σου "δειξουν" τη ρουτινα που θα ακολουθεις γενικοτερα και μεχρι να ωριμασει καλα το συστημα μετα απο κανενα χρονο οπου μπορει να περασεις σε αλλη ρουτινα σιγα σιγα αναλογα την πορεια του.

Μετρησεις κανεις πριν την αλλαγη νερου για να τσεκαρεις το νερο στη χειροτερη του φαση.

Θα μετρησεις και το νερο της αλλαγης για να ξερεις απο ποια βαση ξεκινας.

Εσυ νομιζω θα χρησιμοποιεις βρυσης οποτε μετρας τη βρυσης και να ξερεις οτι κατα τη διαρκεια του ετους οι τιμες μπορει να αλλαζουν ιδιως σε pH gH λογω βροχοπτωσεων, θερμοκρασιες κλπ

Αν δεν εισαι σιγουρος για τη δυναμη της βιολογια σου ακομα, καλο ειναι να μη ταισεις για 2 μερες μετα την εισαγωγη των ψαριων και μετα να αρχισεις με τσιγγουνια για 2-3 μερες ακομα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Όλα κυλάνε καλά. :D

Οι μετρήσεις όλες στο μηδέν.

Τα columbianus είναι πιο δραστήρια και κινούνται σε όλο το ενυδρείο...επίσης τα χρώματά τους είναι πιο έντονα.

Σήμερα έβαλα και ένα cae και κόβει βόλτες πέρα δώθε τρώγοντας άλγη.

(εγώ για sae το πήρα βέβαια...δεν θυμόμουν ακριβώς τις διαφορές μέχρι που έψαξα στο internet όταν γύρισα σπίτι και κατάλαβα ότι μου δώσανε άλλο ψάρι)

Επειδή μπορώ να αλλάξω άνετα το ψάρι στο pet shop (συγκεκριμένα το cae το πήρα επιστρέφοντας το pleco που είχα στο άλλο ενυδρείο με τα guppy - neon tetra κ.λ.π που το είχα αγοράσει από άλλο μαγαζί) να το κάνω,ή μεγαλώνοντας θα γίνει τόσο επιθετικό όσο διαβάζω?

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσοτερες αναφορες που εχω διαβασει (γιατι δεν εχω προσωπικη πειρα) λενε οτι μεγαλωνοντας σταματαει να τρωει αλγη και γινεται επιθετικο οριοθετωντας το χωρο του.

Επισης οτι γινεται αρκετα μεγαλο ψαρι.

Link to comment
Share on other sites

Αλλαξε το CAE οντως ειναι επιθετικα ψαρια.

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα τα kribensis δεν ήρθαν και έχω μόνο τα colombian tetra με το cae.(θα το αλλάξω σύντομα όπως είπα)

Οι μετρήσεις εξακολουθούν να παραμένουν ίδιες και πλέον τα tetra συμπεριφέρονται πιο άνετα (δεν φοβούνται τόσο πολύ και μόλις ρίχνω τροφή τρώνε αμέσως)

Μου δώσανε δώρο σε μια παραγγελία που έκανα ένα σακουλάκι με αποξηραμένες γαρίδες.

Κάνει να ταίσω τα ψάρια με τέτοια τροφή? (στο άλλο ενυδρείο έχω guppy,corydoras,neon tetras κ.λ.π)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...