Jump to content

Και αν θέλω μετά;


Naias

Recommended Posts

Καλησπέρα σας. είμαι αρκετά νέος στο άθλημα, έχω ένα ενυδρείο (καθαρά 50 λίτρα) με δύο κλασικά χρυσόψαρα. Δεν ήθελα φυτά για αρχή με τον φόβο της απειρίας, μήπως πάει κάτι στραβά και τα ψαράκια αποδημήσουν, οπότε δεν έβαλα υπόστρωμα αλλά κατευθείαν το χαλίκι και 3 ψεύτικα φυτά. Αρχίζω όμως να σκέφτομαι ότι αργότερα και όταν το ενυδρείο στρωθεί για τα καλά και όλα δουλεύουν σωστά να βάλω μερικά φυτά.

Τότε τι θα κάνω εφόσον δεν έχω υπόστρωμα? Θα πρέπει να διαλύσω το ενυδρείο και να το ξανά αρχίσω; Το φίλτρο που έχει το ενυδρείο είναι βυθού, θα δημιουργεί πρόβλημα με τα φυτά;

Θα μπορούσε κάποιος να μου λύσει τις απορίες;

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Κατ'αρχάς να ξές οτι τα χρυσόψαρα είναι φυτοφάγα, δηλάδη τα περισσότερα φυτά απο αυτά που θα βάλεις, είναι αρκετά πιθανό να τα φάνε.

Για την περίπτωσή σου ταιριάζουν τέλεια οι anubias: είναι σκληρά φυτά τα οποιά τα φυτοφάγα δεν τρώνε, δεν χρειάζονται υπόστρωμα και δεν χρειάζονται σπουδαίο φωτισμό!

Ο τρόπος που φυτευονται είναι ο εξής: πέρνεις το φυτό, το δένεις απο το κοτσανι απο το οποίο βγαίνουν τα φύλλα πάνω σε μια πέτρα ή σε ένα ξύλο αρκετά βαρύ ωστε να μένει κάτω, και μετά απο καιρό έχει πιάσει αυτό απο μόνο του στην πέτρα/ξύλο, και μπορείς να βγάλεις και την πετονία ή ότι άλλο έχεις χρησιμοποιήσει για το δέσιμο.

Δοκίμασε να βάλεις μια για αρχή, και αμα δεις οτι πάει καλά (δεν την τρώνε τα ψάρια σου), προσθετεις κι άλλες. :excl:

Link to comment
Share on other sites

1) ο φόβος σου για τα φυτά που θα χαλάσουν και θα ψοφήσουν τα ψάρια δεν ισχύει, αντίθετα τα ψάρια θα βοηθηθούν πολύ και μόνο με τη προσθήκη μερικών φυτών γιατί καθαρίζουν το νερό,άσε που υπάρχουν φυτά που πρέπει να προσπαθήσεις για να τα καταστρέψεις.

2) τα φυτά για τα οποία το υπόστρωμα είναι απαραίτητο είναι μειονότητα όσον αφορά τουλάχιστον τα εύκολα, αρκεί ένας κόκκος από 3-4 χιλιοστά και κάτω και θα τα πάνε καλά πολλά φυτά και μόνο από τη βρώμα που μαζεύει το χαλίκι.

3) υπάρχουν φυτά που μπορείς να τα δέσεις πάνω σε διακοσμητικά ή ακόμα και να τα αφήσεις να επιπλέουν, θα σου δίνουν ένα όμορφο πράσινο τοπίο και θα τρέφονται μόνο από το νερό.

4) οι ρίζες των φυτών θα καθαρίζουν το νερό που περνάει από το φίλτρο βυθού.

Link to comment
Share on other sites

εδω λεει για μερικα φυτα που αντεξαν με χρυσοψαρα και χωρις υποστρωμα λιπασματα κλπ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?sh...=30397&st=0

(εκτος απο τη leucocephala που θελει συνεχως ανανεωση να φερνω απο το φυτεμενο γιατι την καταπιαν)

Οταν μεγαλωσουν πολυ τα ψαρια μπορει να εξαφανισουν καποια ακομα φυτα αλλα μεχρι τωρα καλα πανε.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις σας. Θα αφήσω να περάσει ολόκληρος μήνας, ειμαι ακόμα στην τρίτη εβδομάδα και αν όλα βαίνουν καλώς θα κάνω μια αγορα φυτού, θα δουμε πως θα πάει και στηντελική δάση θα μπούν και τα άλλα.

Θα ενειμερώσω για τυχών αλλαγές

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου πρότεινα να πάρεις μια ανουμπια πάντως. Κακό δεν θα κάνει σίγουρα :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Το καθε χρυσοψαρο... σε καθε ενυδρειο αντιδρα διαφορετικά.

Τι θελω ακριβως να πω... οτι υπαρχουμ αναφορες για χρυσοψαρα που εφαγαν οτι πρασινο υπηρχε....

Υπαρχουν αναφορες για επιλεχτηκα φυτα που ετρωγαν τα ψαρια (ορισμενα βγαζουν ενα περιεργο υγρο και τους χαλαει η γευση :hysterical: )

Αλλες για χρυσοψαρα που δεν τρωνε τπτ!!!

ΑΠο προσωπικη εμπειρια θα πώ οτι τα χρυσοψαρα μου ειναι επιλεκτηκα....

Δλδ... από όλα τα φυτα που έχω μεσα... ετρωγαν μονο οτι επεπλεε....

Ετσι λοιπόν... έχω μέσα που ζουν εντα:

Ανουβια,

Βαλισνερια,

Γρασιδακι (τελλελους νομιζω)

Εχινοδορο

Καμπομπα.

Τα μονα που φαγωθηκαν ειναι:

Πίστια

Φακη

Κερατοφυλλο

Να πώ οτι με βοηθησαν όλα αυτα οταν ειχα προβλημα με αννωνια... να μην εμφανηστουν μετα ΝΟ2 και ΝΟ3

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...