Jump to content

αντλια νερου


tekila

Recommended Posts

θα ηθελα να σασ εκφράσω τον προβλιματισμο μου σχετικά με τισ υποβρύχιεσ αντλιεσ που τοποθετουμε στα σαμπ και κυριωσ στα μεγάλα ενυδρεια που χρειάζονται αντλία με απόδοση πάνω από 2000 λίτρα την ωρα.

δε μπορούμε να β'αλουμε αντλία βιομηχανικήσ η γεωργικήσ χρήσησ?

τι ενωω. στα μαγαζια που πουλάνε αδρευτικά συστήματα , σωλήνεσ λαστιχα κλπ υπάρχουν αντλίεσ που ξεκινουν να έχουν απόδοση πάνω από 2000 λιτρα την ώρα.

οι αντλίεσ αυτέσ χρησημοποιούνται σε μεγάλα ποτιστικά χωράφια που φισικά λειτουργούν ολο το εικοσιτετραορο ποτίζοντασ.

το κόστοσ μιασ τέτοιασ αντλίασ με απόδοση 3200 λιτρα ειναι 57 ευρω ( σδε φένεται πολυ καθαρα η φοτογραφια) οποτε καταλαβένετε το κόστοσ για πιο μικρη αντλια.

στο θέμα του θορύβου κάνουν πολυ λιγότερο απο ότι ι αεραντλια.

ένα αλλο θετικο ειναι οτι μπορούν να τοποθετηθουν και μακρύτερα απο το ενυδρειο μιασ και η απόδοση τουσ δε πεφτει μέχρι τα 40 μετρα αποσταση ( αυτό το έχω δοκιμάσει.)

το αρνητικο είναι ο΄τι αυτή που χρησιμοποιω εγώ έχει πάρα πολυ πιεση ( 5000 λιτρα την ωρα). αλλα και αυτό διωρθώνετε αν αντί για μία εξοδο από την αντλία προσ το ενυδρειο τη μειρασουμε σε τρεισ.

δε προτεινω αυτη τη αντλια ι αντλια τέτοιου τυπου αλλα ρωτω αν θα μπορουσε να χρισιμοποιειθει και αντι για 157 ευρω πληρώνουμε 37 ευρω για παράδειγμα.

ένα αλο θετικο ειναι ότι αυτου του τυπου οι αντλιεσ τραβάνε με λάστχο οπότε και θα μπορούμε να κερδίσουμε ολο το χώρο τισ αντλιασ που θα μασ έπιανε μέσα στο σαμπ.

post-348-1146926068_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε tekila

Οι βιομηχανικές αντλίες έχουν τα μεταλλικά τους μέρη μπρούντζινα, το ίδιο και οι βυθιζόμενες αντλίες που χρησιμοποιούνται στα σκάφη αναψυχής για απάντληση υδάτων με υψηλό μανομετρικό και....πολύ χαμηλή τιμή.

Επίσης είσαι σίγουρος ότι μπορούν να βρίσκονται σε συνεχή λειτουργία?

Θα πρέπει λοιπόν να προσέξεις αν τα μεταλλικά μέρη τους έρχονται σε επαφή με το νερό.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω καποιον λογο να ΜΗΝ κανει...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Φίλε tekila

Οι βιομηχανικές αντλίες έχουν τα μεταλλικά τους μέρη μπρούντζινα, το ίδιο και οι βυθιζόμενες αντλίες που χρησιμοποιούνται στα σκάφη αναψυχής για απάντληση υδάτων με υψηλό μανομετρικό και....πολύ χαμηλή τιμή.

Επίσης είσαι σίγουρος ότι μπορούν να βρίσκονται σε συνεχή λειτουργία?

Θα πρέπει λοιπόν να προσέξεις αν τα μεταλλικά μέρη τους έρχονται σε επαφή με το νερό.

Φιλικά Νίκος

21378[/snapback]

Και τι εγινε αν τα μεταλλικα μερη ερχονται σε επαφη με το νερο?

Απο την στιγμη που θα υπαρχει κυκλοφορια νερου, δεν τιθετε θεμα σκουριασματος.

Link to comment
Share on other sites

φιλε νικο ναι έχεισ δικιο.

για τη συνεχη λειτουργεια ναι γιατι στα ποτιστικα δουλέυουν συνέχεια και μάλιστα οχι σε ελευθερη ροη αλλα το νερό στελνετε σε πολλα δέντρα μέσω αρκετών μετρων λάστιχο πολλεσ γωνιεσ και ταφ και στισ ακρεσ μπεκακια που εμποδίζουν τι ελευθερη ροή του νερου αξιοποιοντασ στο επακρο τη δυναμι τησ αντλιασ.

αντιθετα με το ενυδρειο που ι αντλία δε εμποδίζετε παρα μο΄νο από 1 η 1,5 μέτρο υψοσ που συνήθωσ απέχειι το σαμπ από το ενυδρειο.

μη ξεχνασ οτι ψυχεται υδροψυκτα μπροστα και αερόψυκτα με φτερωτη πισω οποτε δε τίθετε θέμα υπερθερμανσησ.

+ το θετικο οπωσ ειπεσ οτι ειναι και μπρουτζινεσ οποτε δε έχουμε φοβο σκουριασ.

Link to comment
Share on other sites

Και τι εγινε αν τα μεταλλικα μερη ερχονται σε επαφη με το νερο?

Απο την στιγμη που θα υπαρχει κυκλοφορια νερου, δεν τιθετε θεμα σκουριασματος.

21380[/snapback]

Μην ξεχνάς ότι το ενυδρείο είναι ένα κλειστό κύκλωμα. Συνεπώς τα οξείδια συσσωρεύονται και δεν πάνε στην αποχέτευση, όπως συμβαίνει με τα ανοικτά συστήματα ύδρευσης, για παράδειγμα.

Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω με την αντίληψη ότι όταν το νερό ρέει γύρω από ένα μέταλλο δεν οξειδώνεται.

Τα οξειδωτικά προϊόντα είναι αυτονόητο ότι θα φτάσουν στα ύψη μετά από μερικές μέρες και μιλάμε για χαλκό.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

νικο δέχομαι την αποψη σου και να σου πω την αληθεια δε έχω και πολλεσ γνώσεισ πάνω στην χημεια του νερου.

αλλα

στη φοτογραφια που έστειλα όλα τα μερη είναι από πλαστικο.δε φενετε πο΄λυ καθαρα αλλα στο προσπεκτουσ που έχω φενεται ξεκάθαρα.

οποτε σε αυτο δε έχουμε προβλημα.

και στοιχιζει και πολυ οικονομικα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα με το Νίκο .

Αν είσαι σίγουρος ότι και η φτερωτή με το κάλυμμα φτερωτής είναι από πλαστικό τότε νομίζω είσαι οκ .

Link to comment
Share on other sites

Ειναι καλή επιλογή απο άποψη οικονομίας αλλά εισαι σίγουρος οτι η φτεροτή (προπέλα, κεντρόφυγγα) που ρουφάει το νερό ειναι απο πλαστικό;

Σε ρωτάω γιατι συνήθως αυτές κατασκευάζονται απο ένα κράμα (μαντέμι λέγετε αν δεν κάνω λάθος) το οποίο αντέχει στον χρόνο (στην διάβρωση) αλλά βγάζει μικρές ποσότητες μετάλλου με το χρόνο.. πρόσεξε αυτό που σε είπε ο Ψάλτης Νίκος..

Έγινε επεξεργασία - mopani
Link to comment
Share on other sites

ναι το λεει ξεκαθαρα.

οι μεταλικεσ προπέλλεσ ειναι΄΄ για μεγάλεσ αντλιεσ 7000 λιτρα την ώρα και πάνω.

σταματη δε πέρνω και ούτε φανατικα υποστιριζω το θέμα τησ αντλίασ. αλλα αν είναι πιο σωστη από αυτη που ωσ τωρα χρησιμοποιουμε τοτε μηπωσ μπορουμε να βρουμε και αλλεσ λυσεισ? και μάλιστα αρκετά πιο φτηνεσ?

και μη ξεχνασ ένα βασικο πλεονεκτημα οτι δε μειώνετε ι απόδοση τησ λόγω απόστασησ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε tekila, με είχε απασχολήσει και μένα παλιότερα ανάλογο θέμα για θαλασσινό νερό και κατέληξα στο εξής: δεν υπάρχει αντλία που δεν έχει έστω και ένα μικρό μεταλλικό μέρος σε επαφή με το νερό. Είτε είναι ο άξονας κίνησης, είτε το παξιμάδι σύσφιξης της φτερωτής, είτε η βίδα εξαέρωσης/πλήρωσης της αντλίας! Είχα έρθει μάλιστα και σε επαφή με γνωστή εταιρεία κατασκευής κυκλοφορητών και δεν είχε προϊόν το οποίο μένει ανεπηρέαστο από τη διαρκή επαφή με νερό, πόσο μάλλον θαλασσινό που ήθελα. Συμπέρασμα (για μένα τουλάχιστον) ότι δεν αξίζει να πάρω τέτοιο ρίσκο όταν έχω δώσει ένα κάρο λεφτά για ζωντανά να γλιτώσω 100€ από μια αντλία. Αν μου κάτσει η στραβή θα είναι τρις χειρότερα τα πράματα.... Και μια άλλη ερώτηση, αν είδα καλά η αντλία αυτή είναι 1,1hp? Μιλάμε κοντά στα 800watt, θα σε τσακίσει στην κατανάλωση.....

Αν επιχειρήσεις τελικά καλό θα ήταν να μας ενημερώνεις για την εξέλιξη...

Link to comment
Share on other sites

φιλ george

μου έβαλεσ φωτιεσ . άνοιξα το φιλτρο που έχω τώρα και είδα και εγώ το αξωνάκι που είναι μεταξύ τησ φτερώτησ και του σώματοσ είναι μεταλικο. οποτε για τι μη μεταλικά μέρη μιλάμε?

οσο για το ρέυμα ναι καλά είδεσς η συγκεκριμενη ειναι τόσο. για το ρεύμα δε έχω προβλημα μιασ και έχω βιομηχανικό ρευμα .

αλλα μη ξεχνασ οτι αυτή ειναι και αρκετα μεγαλη. σιγουρα θα υπάρχουν μικρότερεσ και με μικρότερη κατανάλωση.

μαλλον δε θα τη βάλω . δε μπορώ να ρισκάρω αλλα δε αποκλειω και ττίποτα γιατί έτσι αλλιωσ θα πάει πολλα χρήματα οπότε γιατί να μη γλιτώσω μερικά?

Link to comment
Share on other sites

Ένας ακόμη παράγοντας που πρέπει να λάβουμε υπ' όψη εκτός από την αξιοπιστία είναι και ο θόρυβος. Τα db που μπορεί να περνούν απαρατήρητα στον κήπο ή στο χωράφι, μέσα στο σαλόνι μπορεί να φέρουν την καταστροφή.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε tekila υπάρχουν μεταλλικά μέρη αλλά όπως είδες έγραψα

δεν είχε προϊόν το οποίο μένει ανεπηρέαστο από τη διαρκή επαφή με νερό, πόσο μάλλον θαλασσινό που ήθελα.

Τι θέλω να πω με αυτό, ότι στις αντλίες βιομηχανικής παραγωγής (ή μη ενυδρειακές ας πούμε) δεν έχουν προβλέψει να έχουν ανοξείδωτο ατσάλι 316 παντού ώστε να είναι βέβαιο ότι σε ένα σημαντικό βάθος χρόνου δε θα πάθει τίποτα. Μάλιστα για το θαλασσινό νερό (από όσα προϊόντα έχω δουλέψει) ακόμα και το αξονάκι είναι κεραμικό, τίποτα το μεταλλικό. Εν γένει όλα τα μέταλλα, λίγο έως πολύ, διαβρώνονται στο νερό και οι περισσότερες εταιρείες στο χώρο το αποφεύγουν.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε tekila υπάρχουν μεταλλικά μέρη αλλά όπως είδες έγραψα

Τι θέλω να πω με αυτό, ότι στις αντλίες βιομηχανικής παραγωγής (ή μη ενυδρειακές ας πούμε) δεν έχουν προβλέψει να έχουν ανοξείδωτο ατσάλι 316 παντού ώστε να είναι βέβαιο ότι σε ένα σημαντικό βάθος χρόνου δε θα πάθει τίποτα. Μάλιστα για το θαλασσινό νερό (από όσα προϊόντα έχω δουλέψει) ακόμα και το αξονάκι είναι κεραμικό, τίποτα το μεταλλικό. Εν γένει όλα τα μέταλλα, λίγο έως πολύ, διαβρώνονται στο νερό και οι περισσότερες εταιρείες στο χώρο το αποφεύγουν.

21462[/snapback]

Συμφωνω και εγω με τον Γιωργο.Αργα ή γρηγορα ολα τα μεταλλα αρχιζουν να διαβρωνονται με το νερο και σε ενα κλειστο κυκλωμα (ενυδρειο) ειναι πολυ πιθανο να υπαρξει προβλημα...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...