Jump to content

Sohal σε κίνδυνο!


Recommended Posts

Είχα πάρει πριν κανένα μήνα περίπου ένα sohal και μετά από την καραντίνα κλπ τον έριξα εδώ και μερικές μέρες στο ενυδρείο μαζί με το λευκόστερνο (ήταν μαζί στην καραντίνα). Αν και εξακολουθεί να είναι εξαιρετικά φαγανός έχει αδυνατίσει πάρα πολύ. :) Ένας φίλος μου που είχε sohal τον έχασε σε μερικές μέρες με τα ίδια ακριβώς συμπτώματα. :thumbdown: Γνωρίζει κανείς φίλος τι γίνεται??? Τα υπόλοιπα ψάρια είναι μια χαρά. :D:lol:

Link to comment
Share on other sites

Γιώργο μου φαίνεται για εσωτερικά παράσιτα.Δοκίμασες κάποιο φάρμακο?Άν ναι ποιό?

Link to comment
Share on other sites

Έριξα λίγο flagyl Δημήτρη, τώρα που γύρισα από τη σχολή. Το είχα δοκιμάσει παλιότερα και είχε αποτελέσματα. Τώρα οι προσευχές και η βοήθεια σας μου μένει. :)

Link to comment
Share on other sites

Έριξα λίγο flagyl Δημήτρη, τώρα που γύρισα από τη σχολή. Το είχα δοκιμάσει παλιότερα και είχε αποτελέσματα. Τώρα οι προσευχές και η βοήθεια σας μου μένει. :)

Link to comment
Share on other sites

Δημήτρη (ή όποιος φίλος ξέρει) τι άλλο προτείνεις να δοκιμάσω αν με το flagyl δε δω φως? Επίσης, μπορεί από τα παράσιτα να αδυνατίσει σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα? Τάισα πριν λίγο και δεν έδειξε ιδιαίτερο ενδιαφέρον για την τροφή. Πόσες μέρες περιθώριο έχω να τον σώσω? :)

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι καποιος πιο εμπειρος θα σε βοηθησει περισσοτερο... απο φαρμακο που δεν επηρεαζει το reef ξερω το Pimafix της Aquarium Pharmaceutical το οποιο θεραπευει και εσωτερικα και εξωτερικα παρασιτα...

Link to comment
Share on other sites

Πιθανά να οφείλεται σε κάποιο ενδοπαράσιτο.

Θα πρότεινα να τον βάλεις ξανά στην καραντίνα και εκει να προσπαθήσεις κάποια θεραπεία.

Από προσωπική μου πείρα, όσα από τα ψάρια που έβαζα για πρώτη φορά στο ενυδρείο και παρουσίαζαν αυτά τα συμπτώματα(δηλαδή αδυνάτιζαν ενω έτρωγαν), δυσυχώς δεν είχαν καλή κατάληξη.

Φιλικά Νίκος

Link to comment
Share on other sites

Νίκο είναι σχεδόν αδύνατον να τον πιάσω, για ευνόητους λόγους. Παρά το ότι έχει αδυνατίσει παραμένει πολύ γρήγορος, στρεσάρω και τα υπόλοιπα ψάρια και δουλειά δε γίνεται. Σήμερα είναι πολύ χειρότερα και από ότι βλέπω θα έχει και σε μένα κακή κατάληξη επιβεβαιώνοντας τον κανόνα. :) Ευχαριστώ για την απάντηση σου, θα σας ενημερώσω για την κατάληξη.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Δεν μας λες τι εγινε τελικα με το ψαρακι γιατι νομιζω οτι εχω στην ιδια κατασταση το δικο μου σοχαλ.

Ενω ειναι κινητικο κια τσιμπαει απο το βραχο δεν τρωει τροφη ουτε ξερη ουτε καταψυγμενη και εχει αρχισει και αδυνατιζει στο στερνο επυκινδυνα.Να το πιασω αποκλειεται γιατι αραζει μεσα στο βραχο μολις βαζω ζερι μεσα .Το βραδυ με το κλεισιμο των φωτων αλλονιζεικαι τσιμπαει συνεχεια αλλα δεν περνει απανω του.

Καμια ιδεα?

Link to comment
Share on other sites

μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος όταν λες τσιμπάει από το βράχο τι εννοείς?

υπάρχει άλγη στο βράχο?

από την δική μου εμπειρία με το συγκεκριμένο ψάρι να σου πω ότι αφού μου καθάρισε όλο το ενυδρείο από άλγη μετά άρχισε να τρωει τα πάντα!!

Γιώργο να σου θυμίσω ότι και το σκόρδο βοηθά σ αυτές τις περιπτώσεις ..

εύχομαι το καλύτερο. :) .

Link to comment
Share on other sites

Τσιμπαει αλγη απο το βραχο αλλα εχω την εντυπωση οτι αυτο που τσιμπαει σε συγκριση με τις ποσοτητες που τρων τα αλλα ψαρια δεν του φτανει για να αναπτυχθει.Δεν νομιζω οτι τσιμποντας απο τον βραχο παιρνει την ποσοτητα τροφης για να παχυνει .Εχθες πχ εβαλα αλγη Ο.Ν. σε φυλλα και ενω τα αλλα τανγκ ορμησαν αυτο πηγε δειλα δειλα εκοψε 2 τσιμπιες και εφυγε.Μεχρι στιγμης ειναι κινητικο αλλα ...

Link to comment
Share on other sites

Τσιμπαει αλγη απο το βραχο αλλα εχω την εντυπωση οτι αυτο που τσιμπαει σε συγκριση με τις ποσοτητες που τρων τα αλλα ψαρια δεν του φτανει για να αναπτυχθει.Δεν νομιζω οτι τσιμποντας απο τον βραχο παιρνει την ποσοτητα τροφης για να παχυνει .Εχθες πχ εβαλα αλγη Ο.Ν. σε φυλλα και ενω τα αλλα τανγκ ορμησαν αυτο πηγε δειλα δειλα εκοψε 2 τσιμπιες και εφυγε.Μεχρι στιγμης ειναι κινητικο αλλα ...

Οπως ειπε ο Τασος πριν, απο την στιγμη που ψαρι αρχιζει και εχει περιεργια και τσιμπαει τροφη ακομα και εαν δεν την φαει, ειναι θεμα χρονου να φαει κανονικα. Σχεδον παντα αυτο συμβαινει. Απλα προσεξε το sohal γιατι εαν παραπαρει τα πανω του...θα προσπαθησει να διωξει τα αλλα ψαρια απο το ενυδριο! Δεν λεω πως μπορεις να κανεις κατι για αυτο, αλλα οπως και να ειναι, το ψαρακι ειναι πανεμορφο! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...