Jump to content

Λάμπες για φυτεμένο


panosfast

Recommended Posts

Στο ενυδρείο μου (rio 400) έχει από την μάνα του τις εξής λάμπες ….. 2 x 54w λάμπες High Lite day που αποδίδουν άσπρο φωτισμό και 2 x 54w High Lite nature όπου αποδίδουν ένα ελαφρύ ροζ χρώμα. Η ερώτηση μου είναι η εξής αυτός ο φωτισμός είναι επαρκείς για την ανάπτυξη φυτών?

Για τις nature στο site της juwel λέει τα εξης High-Lite® refers to the new light technology by JUWEL® Aquarium. It combines the existing tube lengths of the T8 with the new bright T5 technology.

High-Lite® Nature tube creates a warm and natural light with a colour temperature of 4100 Kelvin . It enhances natural colours and plant growth.

For Freshwater we recommend following combinations: Nature + Day

Και για τις day τα εξης High-Lite® refers to the new light technology by JUWEL® Aquarium. It combines the existing tube lengths of the T8 with the new bright T5 technology.

High-Lite® Day tube creates a cool and bright light with a colour temperature of 9000 Kelvin. It enhances natural colours and plant growth.

For Freshwater we recommend following combinations: Day + Nature or Day + Colour.

Link to comment
Share on other sites

αναλογως τα φυτα.λογικα με ευκολα και ελαχιστα πιο δυσκολα φυτα λογικα δεν θα εχεις καποιο προβλημα.βεβαια καλο θα ειναι να αλλαξεις τις συγκεκριμενες λαμπες της juwel με καποιες πιο επωνυμες,καθως κατα την αποψη μου αυτες οι λαμπες δεν ειναι και οτι καλυτερο....

Link to comment
Share on other sites

Τα φυτά που έχω είναι java moss, 2 ρίζες echinodorus argetinensis και 1 ρίζα hygrophila polysperma . αν θα πρέπει να αλλάξω λάμπες ποιες από τις 4 να αλλάξω όλες η 2 μόνο φτάνουν ? καμία καλή πρόταση για λάμπες μπορείς να μου δόσεις για τα φυτά μου.

στο ενυδρείο τρέχει diy co2 και στα φυτά έχω βάλει και από μια ταμπλέτα λίπασμα

ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

νομιζω πως λαμπες στις ''ειδικες'' διαστασεις των juwel,βγαζουν οι arcadia,jbl κλπ...

ψαξε σε κατι αντιστοιχο,αλλα να ξερεις ισως πονεσεις λιγο απο τις τιμες τους.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...