Jump to content

Kh 11


giannispass

Recommended Posts

Τι λετε?

Ειναι οκ?

Μιλαμε για reef, 900λτ, με 70 κιλα ζωντανο βραχο, χωρις κοραλλια μεχρι στιγμης

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει λόγος να είναι τόσο ψηλά το kh σου. Να έχεις στο νου σου τιμές κοντά στο 7-8 όσο το δυνατόν πιο σταθερές.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα πως το κατεβαζω τωρα?

Δεν ριχνω κατι για το KH.

Μονο του εχει σκαρφαλωσει εκει πανω.

Απο ΑΟ ειναι το νερο και το αλατι ειναι της TROPIC MARIN το REEF

Link to comment
Share on other sites

μόλις βάλεις κοράλια σιγά σιγά θα αρχίσει να κατεβαίνει και μόλις φτάσει στο 7-8 το κρατάς εκεί πέρα.

Link to comment
Share on other sites

μόλις βάλεις κοράλια σιγά σιγά θα αρχίσει να κατεβαίνει και μόλις φτάσει στο 7-8 το κρατάς εκεί πέρα.

Εγω πάλι δεν βλέπω σοβαρό λόγο ανησυχίας με τιμή το 11.....

Περισσότερο πρόβλημα θα δημιουργήσει μιά επίμονη πιθανή προσπάθεια γιά να κατέβει παρά αυτη η ίδια η τιμή που υπάρχει τώρα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάλι δεν βλέπω σοβαρό λόγο ανησυχίας με τιμή το 11.....

Περισσότερο πρόβλημα θα δημιουργήσει μιά επίμονη πιθανή προσπάθεια γιά να κατέβει παρά αυτη η ίδια η τιμή που υπάρχει τώρα.

Θα συμφωνησω μαζι σου.Στο προηγουμενο reef μου ειχα μονιμα kh 11 χωρις κανενα προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είπα ότι υπάρχει κάποιο πρόβλημα με αυτή τη τιμή.Υπάρχουν reef που πάνε περίφημα με kh 11-14 απλά είπα ότι δεν βρίσκω λόγο να είμαστε τόσο ψηλά.Στη θάλασσα συναντάμε τιμές κοντά στο 7 οπότε εκεί βασίζομαι και λέω τα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Το 7 χωρις προσοχη μπορει να παει ευκολα στο 5.. ενω απο 11 να παει 5......... αν παει τοσο καλα να παθεις μετα :thumbup: Ασε που αμα εχεις ρεακτορα για ασβεστιο και τον εχεις σωστα σεταρισμενο σπανια ξεφευγεις.Μια χαρα ειναι και το 11 πιστευω. :)

Link to comment
Share on other sites

Εγω 7,5-8 εχω και εχω την εντυπωση,οτι ειναι καλυτερα τα κοραλια αποτι οταν ειχα 10-11.

Καμια τιμη δεν ειναι λαθος και καθε ενυδρειο ειναι διαφορετικο.Αν με ρωτησει ομως καποιος που στηνει τωρα ενυδρειο δεν μπορω να τον συμβουλεψω να εχει 11-12 ΚΗ.7,5-8,5 θα του πω και απο εκει και περα μπορει να δει μονος του στην πορεια,αν το συστημα του λειτουργει σωστα με λιγο υψηλοτερες τιμες.

Νομιζω αυτη ειναι και η λογικη της συμβουλης του salamander

Aστο λοιπον ως εχει,και δεν θα εχεις κανενα προβλημα :)

Link to comment
Share on other sites

Π΄ντως εαν μιλάμε και γιά ακρόπορες, τιμές κάτω του 9 είναι απαγορευτικές....ενλώ γύρω στο 11-13 ιδανικές

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά παιδιά παίζω στις τιμές γύρω απο το 11(το πολύ 12) σταθερά με πολύ καλά αποτελέσματα ανάπτυξης στα sps μου, κάποια στιγμή δοκίμασα και έριξα τις τιμές στο 8 για δοκιμή και ενώ δεν είχα μεταβολή στην υγεία των κοραλλιών μου τα είδα ότι φρανάραν στην ανάπτυξη, αυτό το δοκίμασα για περίπου 3 εβδομάδες και μετά ξαναγύρισα στις τιμές του 11 με ακόμη καλύτερα αποτελέσματα ανάπτυξης λόγω του ότι δραστηριοποιήθηκαν πιο έντονα λόγω της αλλαγής.

Φυσικά όπως αναφέρει και ο Ορέστης μπορεί να είναι και η μια περίπτωση των reef που παίζουν καλύτερα σε υψηλές τιμές χωρίς να διαφωνώ ότι οι φυσικές τιμές είναι πιο χαμηλές :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αποψή μου είναι ότι με τοσο υψηλές τιμές σε ΚΗ πιέζουμε το σύστημα μας να δουλευει στα άκρα!

Ειναι σαν να δουλευεις το αμαξι στι 5000 στροφές συνεχώς!!!

Συμφωνω με τον Ορεστη!

Link to comment
Share on other sites

Π΄ντως εαν μιλάμε και γιά ακρόπορες, τιμές κάτω του 9 είναι απαγορευτικές....ενλώ γύρω στο 11-13 ιδανικές

Αυτό να πω ότι δεν ισχύει.Δεν θέλω να αναφερθώ σε άλλα συστήματα απλά θα μιλήσω για το δικό μου ενυδρείο το οποίο το Kh του είναι στο 7 και μέσα έχει μόνο σκληρά κοράλια που πάνε περίφημα όλα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό να πω ότι δεν ισχύει.Δεν θέλω να αναφερθώ σε άλλα συστήματα απλά θα μιλήσω για το δικό μου ενυδρείο το οποίο το Kh του είναι στο 7 και μέσα έχει μόνο σκληρά κοράλια που πάνε περίφημα όλα.

Να με συγχωρείς φίλε Ορέστη, αλλά γιατί μιλάς για το σύστημα σου σαν να αποτελεί εξαίρεση?!? Στη φύση σε τι KΗ ζουν και αναπτύσσονται τα κοράλλια? Σε περίπου 7 δε ζούν? Από κεί και πέρα, τα λόγια είναι περιττά και ας μην φτάνουμε στο σημείο να κάνουμε την όποια εξαίρεση κανόνα και το ανάποδο... Μη ξεχνάμε ότι η φύση θέτει τα standards...γιαυτό RESPECT!!!

(Ελπίζω να μη παρεξηγήσεις το "ύφος" μου... :))

Έγινε επεξεργασία - aquarius
Link to comment
Share on other sites

Να με συγχωρείς φίλε Ορέστη, αλλά γιατί μιλάς για το σύστημα σου σαν να αποτελεί εξαίρεση?!? Στη φύση σε τι KΗ ζουν και αναπτύσσονται τα κοράλλια? Σε περίπου 7 δε ζούν? Από κεί και πέρα, τα λόγια είναι περιττά και ας μην φτάνουμε στο σημείο να κάνουμε την όποια εξαίρεση κανόνα και το ανάποδο... Μη ξεχνάμε ότι η φύση θέτει τα standards...γιαυτό RESPECT!!!

(Ελπίζω να μη παρεξηγήσεις το "ύφος" μου... :))

Δεν διαφωνώ παιδιά μαζί σας, σε σχέση με το φυσικό περιβάλον και τις συνθήκες εκεί.

Το θέμα είναι ότι σε ένα κλειστό κύκλωμα και πολύ περισσότερο σε reef ποτέ δεν πρόκειται να υπάρξει απόλυτη εξομείωση της φυσικής θάλασσας....ότι και εαν κάνουμε.

Έγινε επεξεργασία - Big Blue
Link to comment
Share on other sites

Δεν διαφωνώ παιδιά μαζί σας, σε σχέση με το φυσικό περιβάλον και τις συνθήκες εκεί.

Το θέμα είναι ότι σε ένα κλειστό κύκλωμα και πολύ περισσότερο σε reef ποτές δεν πρόκειται να υπάρξει απόλυτη εξομείωση της φυσικής θάλασσας....ότι και εαν κάνουμε.

Σωστα.Και επισης,αν οποιαδηποτε τιμη,δουλευει καλα στο ενυδρειο σου,την ακολουθεις.Ειτε 7 ειναι,ειτε 11.Η σταθεροτητα ειναι το παν.

Link to comment
Share on other sites

Σωστα.Και επισης,αν οποιαδηποτε τιμη,δουλευει καλα στο ενυδρειο σου,την ακολουθεις.Ειτε 7 ειναι,ειτε 11.Η σταθεροτητα ειναι το παν.

Έτσι συμφωνώ... Όχι όμως να "απαγορεύουμε" ΚΗ κάτω από 9!!! :)

Το ΚΗ 11 είναι σίγουρα περισσότερο αποδεκτό από το 13 και από τα αλάτια που γνωρίζω κανένα δε δίνει ΚΗ 13...

Link to comment
Share on other sites

απλά το έχω αναφέρει παραπάνω αυτό aquarius γι'αυτό και μετά μηλάω για το σύστημα μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...