Jump to content

Γεννα Aneus σε 80λιτ


PsyTrancer

Recommended Posts

Την καλησπερα μου στο φορουμ...

Σε καρφουρισιο 96λιτρο εχω καποια εντλερς κ πριν λιγο καιρο εβαλα κ 2 κορυς που μου εδωσε ενας φιλος καθως κ δεν τα δεχτηκαν πισω στο πετ σοπ οπου τα πηρε... ειχα σκοπο ετσι κ αλλιως να παρω καμια δεκαρια σε κανα μηνα καθως κ στρωνω ενα 160αρι που προορίζεται γιαυτα + καποιους ροδοστομους....Τα βολεψα τελος παντων στο καρφουρισιο μαζι με τα ενλτερ αλλα απο οτι φανηκε τους αρεσε αρκετα περισσοτερο απο το ενυδρειο οπου τα ειχε ο φιλος κ μετα απο 2-3 μερες ξεκινησαν τις γεννες!!!με ξαφνιασε το γεγονος κ θεωρισα οτι δεν θα βγει κατι....αλλα πριν κανα 2 μερες κ μετα απο 2-3 γεννες χωρις αποτελεσμα,βρηκα ενα μικρουλι ανεους να περιφερεται στον πατο του ενυδρειου !!! :thumbup: κ μαλλον ειναι απο την πρωτη πρωτη γεννα καθως ειναι κ λιγο ανεπτηγμενο.. (την τεταρτη μερα-παντα τα αυγα- γινόντουσαν τροφη,μαλλον για τα ιδια τα κορυς)...

οι τιμες στο εν λογο ενυδρειο ειναι οι εξης:

Ph = 7,7

Gh =10

kh =7

No3 = 0

η θερμοκρασια βρισκεται στους 26 βαθμους...

Σημερα ξυπνοντας ειδα οτι ειχαν ξαναγεννησει ~ 100 αυγα...πηγα πηρα μια γεννηστρα κ εβαλα τα περισσοτερα μεσα σε αυτη μαζι με μια αεροπετρα κ ενα κομματι christmas moss......

Αυτο που δεν ξερω ειναι τα εξης:

Α) η αεροπετρα πρεπει να λειτουργει συνεχεια?!

Β) υπαρχει πιθανοτητα να βλαψει τα φυτα που εχω μεσα?!(2 ανουμπιες,λιγη πολυσπερμα κ κανα 2 αλλα -οχι πολλα δλδ)

Γ)Τα οποια ψαρακια βγουν-ποσο καιρο μπορουν να μεινουν στην γεννηστρα?!

Προτεινεται να τα αφησω στο εν λογο ενυδρειο να μεγαλωσουν ή να τα μεταφερω στο καινουργιο οταν ειναι ετοιμο με μια καλη προσαρμογη?!? :band:

Τα φωτα σας Παρακαλω! :)

Link to comment
Share on other sites

Α) η αεροπετρα πρεπει να λειτουργει συνεχεια?!

Β) υπαρχει πιθανοτητα να βλαψει τα φυτα που εχω μεσα?!(2 ανουμπιες,λιγη πολυσπερμα κ κανα 2 αλλα -οχι πολλα δλδ)

Γ)Τα οποια ψαρακια βγουν-ποσο καιρο μπορουν να μεινουν στην γεννηστρα?!

Προτεινεται να τα αφησω στο εν λογο ενυδρειο να μεγαλωσουν ή να τα μεταφερω στο καινουργιο οταν ειναι ετοιμο με μια καλη προσαρμογη?!? :thumbup:

Τα φωτα σας Παρακαλω! :)

Δεν μου έχει τύχει ποτέ να δω ενήλικα Cory να πειράζουν τα αυγά ή τα νεογνά. Μάλλον τα έντλερς κάνανε τη δουλειά.

Α) Η αερόπετρα πρέπει να λειτουργεί συνέχεια. Ταυτόχρονα πρέπει να παρακολουθείς τα αυγά. Αν κάποιο ή κάποια από αυτά αποκτήσουν κάτι σαν χνούδι εξωτερικά θα πρέπει να τα απομακρύνεις και αν τα πετάξεις.

Β) Όχι

Γ) Για όσο διάστημα θα είναι ασφαλή. Βέβαια δεν σου προτείνω να αφήσεις τα ψάρια στη γεννήστρα. Δεν θα αντέξουν και πολύ εκεί μέσα. Έξω βέβαια κινδυνεύουν από τα έντλερς. Θα σου πρότεινα, εφόσον διασφαλίσεις ότι τα αυγά είναι OK να τα κρατήσεις max μία εβδομάδα μέσα στη γεννήστρα και φυσικά να τα ταΐζεις σωστά. Μετά άφησέ τα ελεύθερα, αν έχεις κρυψώνες και θα σου γλυτώσουν αρκετά. Προσοχή στην είσοδο του φίλτρου να μη σου τα ρουφήξει.

Καλό θα ήταν να είχες ένα 20λιτρο-30λιτρο ενυδρειάκι, στρωμένο, με άμμο και σκιερά σημεία, όπου θα έβαζες εκεί τα αυγά και θα έλεγχες την κατάσταση. Όπως και να έχει θα πρέπει να ξέρεις πως τα μικρά πρέπει να τρώνε καλά και τακτικά και να έχουν πολύ καλές συνθήκες νερού!

Link to comment
Share on other sites

Παρατηρησα τις προηγουμενες φορες οτι κ καποια σαλιγκάρια εκαναν ζημια...(δεν εχω πολλα μιας κ τα απομακρυνω εδω κ καιρο κατα τις αλαγες,αλλα κ με το χερι που κ που)

Αρρωστια δεν εχω δει ...(fungus? αν θυμαμαι καλα...) απο τα εντλερς ,τα περισσοτερα ειναι πολυ μικρα ακομα...(μισο εκατοστο!)μονο ενα θυλικο ειναι στο τελικο του μεγεθος οπου μπορει να κανει κ ζημια..(ή κ τα μικρα ακομα?!)..κρυψωνες δεν υπαρχουν πολλες αλλα κατι θα κανω κ γιαυτο... :)

Δεν ειχα σκεφτει οτι μπορει να γεννησουν εκει μεσα!καθως ειναι μονο 2 κ οχι στο ενυδρειο οπου σκεφτομαι να βαλώ κ τα υπολοιπα-οπου θα υπαρχουν κ καταλληλοτερες συνθηκες για αυτα!

Περισσοτερα γιαυτο σε 2-3 μερες που θα 'σκασουν' κ τα αυγα! :thumbup:

Βαζω κ μια φωτογραφια απο το πρωτο κ μοναδικο ψαρακι που επεζησε κ ειδα μεχρι τωρα!!(Απο αυτα τα ψαρια... :band: )

ευχαριστω για την αμεση βοηθεια!

:thaman::thaman:

post-5778-1260030934_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος πως είναι Aeneus? Βάλε και μία φωτογραφία από τα ενήλικα...

Link to comment
Share on other sites

ok... Είναι Aeneus :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!! Τα αυγα 'εσκασαν'!!! :thumbup: !!!σε 2,5 μερες απο την ωρα που τα ειδα εκκολάφτηκαν .. :thaman: .. Για αλλη μια φορα ξαφνιάστηκα..γρηγορα δεν εγινε?! δεν τα ειδα(τ'αυγα) πρωι πρωι μεσα στην γεννηστρα κ με λιιιιιγο προσπαθεια καταφερα να δω 3-4 μικρουλια !! δεν περιμενα οτι θα ειναι τοοοσο μικρα(σε σχεση με τα νεογεννητα απο τα ζωοτοκα-καμια σχεση παντως :hysterical: !!)!!

Την αεροπετρα να την αφησω κιαλλο?! ταισμα αμεσως ? ΤΙ κανω?! :thaman::band:

1-2 αυγα δεν εχουν σκασει...τ'αφηνω ή τα 'διωχνω'?!

:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!! Τα αυγα 'εσκασαν'!!! :thumbup: !!!σε 2,5 μερες απο την ωρα που τα ειδα εκκολάφτηκαν .. :thaman: .. Για αλλη μια φορα ξαφνιάστηκα..γρηγορα δεν εγινε?! δεν τα ειδα(τ'αυγα) πρωι πρωι μεσα στην γεννηστρα κ με λιιιιιγο προσπαθεια καταφερα να δω 3-4 μικρουλια !! δεν περιμενα οτι θα ειναι τοοοσο μικρα(σε σχεση με τα νεογεννητα απο τα ζωοτοκα-καμια σχεση παντως :hysterical: !!)!!

Την αεροπετρα να την αφησω κιαλλο?! ταισμα αμεσως ? ΤΙ κανω?! :thaman::band:

1-2 αυγα δεν εχουν σκασει...τ'αφηνω ή τα 'διωχνω'?!

:)

Η αερόπετρα μένει. Από τροφή κανονικά θα πρέπει να έχεις σε υγρή μορφή. Αλλά υποθέτω ότι δεν έχεις (είναι και δύσκολο να βρεθεί) οπότε τρίψε ταμπλέτες και φυλαράκια και κάν'τα σκόνη. Αν τα μη εκκολαφθέντα αυγά είναι κατάλευκα, μάλλον δεν είναι γονιμοποιημένα. Όπως και έχει είτε τα αφήσεις είτε τα βγάλεις δεν παίζει ρόλο. Βάλε κερατόφυλλο και java μέσα στη γεννήστρα. Καλό θα ήταν να είχες και infusoria για τάισμα, αλλά είναι αργά να φτιάξεις τώρα.

Καλή συνέχεια :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Τροφη σε υγρη μορφη ε?! η αρτεμια κανει?! η infusoria τι ειναι?!?!

Προς το παρων εχω τριψει 2 διαφορετικα ειδη απο φυλαρακια+2 διαφορετικες ταμπλετες ....

Ευχαριστω κ παλι!!!

Link to comment
Share on other sites

Τροφη σε υγρη μορφη ε?! η αρτεμια κανει?! η infusoria τι ειναι?!?!

Προς το παρων εχω τριψει 2 διαφορετικα ειδη απο φυλαρακια+2 διαφορετικες ταμπλετες ....

Ευχαριστω κ παλι!!!

Κάνε ένα search για την infusoria και εδώ και στο google και στο youtube και θα δεις τι είναι και πως παρασκευάζεται. Βέβαια θέλει μία προετοιμασία περίπου 2 ημερών και κάνει για τροφή για τις πρώτες μέρες μόνο. Η αρτέμια κάνει, αλλά θα πρέπει να νεοεκκολαφθείσα. Φρόντισε να ταΐζεις συχνά και από λίγο και διατήρησε το νερό σε καλά ποιοτικά επίπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα νέο??? :)

Link to comment
Share on other sites

Κανένα νέο??? :thaman:

:):thumbup:

Γειααα! Να 2 μικρα που καταφερα να βγαλω μεσα στην γεννηστρα... :band:

DSC_10891.jpg

DSC_1088.jpg

Εστησα κ ενα 20λιτρο ενυδρειακι οπου μετεφερα τα μισα αυγα(~50) απο την επομενη ομαδα που βρηκα στο ενυδρειο..

Απομακρυνα απο το 120αρι μου καποια guppys που ειχα κ εβαλα σε αυτο τα endlers αφηνοντας στο 96αρι μονο καποια νεογεννητα,ετσι ωστε να αυξηθουν οι πιθανοτητες για τα αυγα που μενουν στο ενυδρειο αυτο....

Τα μικρα ταιστηκαν χθες με πολτο απο τριμμενες τροφες (2 φυλλαρακια,2 ταμπλετες + βιταμινες )κ Οποτε κ να κοιταξω βλεπω 10-15 κατω απο την moss να κοβουν βολτες.... :thaman:

Περισσοτερες φωτο, απο το ενυδρειακι-γεννηστρα μολις εκκολαφθούν τ'αυγα! !

((θα ηταν σωστο να αρχισω να επεξεργαζομαι το νερο του ενυδρειου[αν αφαιρεσω ολα τα εντλερ] με τυρφη?! τωρα που υπαρχουν κ οι γεννες στην μεση?! ή να περιμενω να γινει οτι γινει κ αφου μεγαλωσουν τα μικρα?! θα την βγαλουν ετσι-χωρις τις καταλληλες συνθηκες για αυτα(σκληρο νερο)??)) :hysterical:

Link to comment
Share on other sites

((θα ηταν σωστο να αρχισω να επεξεργαζομαι το νερο του ενυδρειου[αν αφαιρεσω ολα τα εντλερ] με τυρφη?! τωρα που υπαρχουν κ οι γεννες στην μεση?! ή να περιμενω να γινει οτι γινει κ αφου μεγαλωσουν τα μικρα?! θα την βγαλουν ετσι-χωρις τις καταλληλες συνθηκες για αυτα(σκληρο νερο)??)) :)

Για μένα σημαντικότερο στη παρούσα φάση είναι να μην χάσεις από βιολογία. Δηλαδή αν είναι να βγάλεις βιολογικό υλικό για να βάλεις τύρφη θα σου πω όχι. Αν είναι να κάνεις μία προετοιμασία σε εξωτερική δεξαμενή με τύρφη τότε ΟΚ, αλλά η αλλαγή πρέπει να γίνει σιγά-σιγά και σταδιακά!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομουν να βαλω κ ενα δευτερο εξ.φιλτρο μονο με σφουγγαρι (στο πρωτο κ τελευταιο καλαθι)κ με τυρφη στο μεσαιο... αλλα μαλλον θα ειναι πολυ γρηγορη η αλλαγη των συνθηκων σωστα?!εκτος απο το οτι παιζει να γινει κ "πλυντηριο"εκει μεσα οποτε μαλλον θα ετοιμασω το νερο στο βαρελι προετοιμασιας... κ μετα ?! σε καθε αλλαγη θα προσθετω μονο απο αυτο?! :thumbup:

Ελεγα να περιμενω να μεγαλωσουν λιγο τα ψαρακια, οπως εχει η κατασταση ,κ να ξεκινησω το "μαλακωμα" του νερου στο 160αρι που στρωνει....

Να ξαναπω οτι δεν ειχα σκοπο να ασχοληθώ με την αναπαραγωγη τους ακομα ,εφοσον τα προοριζα για αλλο ενυδρειο,αλλα αφου εκατσε ετσι ειπα να κανω μια αποπειρα να σωσω οτι μπορω.... :)

Link to comment
Share on other sites

Να κ μια φωτο απο το ενυδρειακι-γεννηστρα...στο οποιο χθες εκκολάφτηκαν τ'αυγα κ σημερα εχει μεσα περιπου 40 μικρα aeneus! :band::thumbup:

DSC_1189.jpg

24+κατι ωρες μετα την εκκολαψη! :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κ η κατασταση συνεχιζεται...! Τα ~20 ψαρακια απο την γεννηστρα με το τουλι ελευθερωθηκαν εδω κ 5 μερες περιπου στο ενυδρειο κ μεχρι τωρα εχω καταφερει να δω μονο 2 να κυκλοφορουν-ψαχνωντας-την ωρα της "μασας"!Θελω να πιστευω οτι υπαρχουν αρκετα ακομα που δεν εχω δει...

Εδω 2 μικρα περιπου 1,5 βδομαδας...

DSC_1376.jpg

Υπαρχουν κ λιγο μεγαλυτερα αλλα δεν μου 'καθονται'!

DSC_1397.jpg

Το ενα μικρουλι που ειχα βρει μονο του (η πρωτη πρωτη φωτο στο θεμα αυτο) εχει παρει τα χρωματα του σχεδον κανονικα κ ειναι συνεχεια μαζι με τους γονεις του!!! :angry2:

DSC_13444.jpg

Εδω την εχει αραξει κανονικα πανω στην ανουμπια....

:thumbup::thumbup:

Εκτος αυτων τωρα........το ζευγαρι ακομα 'πεταει' αυγα εδω κ εκει, στο ενυδρειο, κ χθες αφου τα ειδα οτι την 'εψαχναν' καπως πηρα το 'κανονι' μου, κ πηγα κ στηθηκα στο δωματιο οπου τα εχω περιμένοντας...λιγο!!δεν προλαβα να κατσω κ ειδα οτι η θηλυκιά εχει βαλει τ'αυγα της αναμεσα απο τα κοιλιακα της πτερύγια κ τα κραταει ψαχνοντας-το που θα τα αφησει!!-Τα σχολια περιττα...!μετα τα ψαρακια που ειδα να εκκολάπτονται-live κ καποια να κολυμπουν μονο με την ουρα εξω απο το αυγο!!! :hysterical: - Ειδα κ αυτο!!! :D

DSC_1441.jpg

1) Το προαναφερομενο θεαμα...."ψαχνοντας να βρει το σημειο...."

DSC_1442.jpg

2) Το βρηκε κ περνει θεση "παρκαρισματος" ...!

DSC_1444.jpg

3)Εδω εχει ανοιξει τα κοιλιακα της πτερυγια κ κολλαει τ'αυγα στο τζαμι καθως "τρεμοπαιζει" ολο της το σωμα...

DSC_1446.jpg

4) Done!

DSC_1448.jpg

5)Εκανε κ εναν τελευταιο τσεκ να δει αν ολα ειναι οκ.... και συνεχισε προς 'τα βαθεια'..... :thumbup:

DSC_1449.jpg

ολη αυτη η σκηνη κρατησε περιπου 15-20''max!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ όμορφα τα μωρά σου, να τα χαίρεσαι! Πήραν φόρα τώρα οι γονεις και δε σταματάνε με τίποτα! Στο καινούριο ενυδρείο θα μετακομίσει πολύ μεγάλη οικογένεια απ ότι φαίνεται...

Link to comment
Share on other sites

Όμορφες φωτογραφίες από όμορφες στιγμές!!! :D

Link to comment
Share on other sites

:D Ειμαι ενθουσιασμενος αλλα κ προβληματισμενος.... δεν εχω 'μαλακωσει' το νερο του ενυδρειου κ φοβαμαι μηπως τα ψαρακια βγουν προβληματικα...υπαρχει τετοια πιθανοτητα?! :angry2: παντως εχω παθει πλακα...απο τοσο μικρα κ κανουν οτι κ τα μεγαλα!! ολοι μερα σκαβουν την αμμο!!!!Ειναι πολυ κινητικά.... θα ανεβασω κ video....! αρκετα δεν τα καταφεραν παντως ,μαλλον λογο δυνατης ροης-τις πρωτες μερες, αλλα ειναι κ καποια(4-5 στα 20 περιπου) πραγματικα 3 μπορει κ 4 φορες μεγαλυτερα απο αυτα των φωτο!! Πιστευω οτι θα τα καταφερουν παντως,για να την παλεψαν μεχρι τωρα! Μολις μεγαλωσουν λιγο ακομα θα ξεκινησω κ την επεξεργασια του νερου ,καθως το ετοιμαζω εδω κ μερες αλλα ειχα προβλημα με το εξ.φιλτρο που θα χρησιμοποιησω στο βαρελι προετοιμασιας...
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...