Jump to content

Καλησπέρα σε όλους


Recommended Posts

χιάζομαι την βοήθεια σας μια και είμαι αρχάριος έχω ένα ενιδρύω 100L και έχω μέσα διάφορα ψάρια παρατήρησα τις τελευταίες μέρες λευκά στίγματα στο σόμα τους και σε ένα αλλοίωση στην μεμβράνη στα πτερύγια του τι να κάνω? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα, συμπλήρωσε την παρακάτω φόρμα για να γίνει και ευκολότερη η διάγνωση

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ :

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 100

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): φιλτρο 4ων επιπεδων ,στο ένα εχει μακαρονι και στα αλλα 3 κανονικο σφουγγαρι και στο πρωτο πανω από το σφουγγαρι εχει υαλοβαμβακα

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 20 μερες

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 2 πλακωστομοι,2 αγγελοψαρα μικρα και ένα μεγαλο,2 γατοψαρα,4 σαλιγκαρια,μια γαριδα και ένα

μυδι

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): ταισμα πρωι βραδυ ,Από την 10η ημερα που αρχισα κ εβαζα ψαρια αλλαξα 10L νερο.

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: ΟΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΓΙΝΑΝ ΠΡΙΝ 3 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΟΚ

- KH:

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία):

- ΝΟ2 (νιτρώδη):

- ΝΟ3 (νιτρικά):

- Θερμοκρασία:30Co

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: το νερο μετρηθηκε στο μαγαζι από οπου εχω αγορασει τα πραγματα,με χαρτινα στικακια και μου ειπανε

πωσ ειναι οκ

-Strips:

-Ηλεκτρονικά:

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: όλα τα ψαρια

- Ιστορικό Ψαριού:

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): παρουσιαζουνε λευκα στιγματα και αλλοιωσεις πανω στα πτερυγια,ορεξη κανονικη

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου:

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: είναι το cera oodinopur

-Δοσολογία: 6,25 στα 100 L

-Χρόνος Χρήσης: :5/12/09 πρωτη χρηση

-Αναλυτική περιγραφή:

Link to comment
Share on other sites

Πριν 3 μέρες μετρήσεις και "όλα ΟΚ" δεν λέει απολύτως τίποτα. Τι είναι το ΟΚ? ΟΚ για ποιον? Πάντως για τα ψάρια όχι απ'ότι φαίνεται... Δεν σου κάνω επίθεση, αλλά προσπαθώ να σου δώσω να καταλάβεις πως πρέπει να κάνεις εσύ τεστ και όχι με στικς.

Επίσης... Θερμοκρασία 30 βαθμοί? Είσαι σίγουρος? Το μετράς από τον θερμοστάτη ή έχεις θερμόμετρο?

Ετοίμασε νερό για 50% αλλαγή. Καθόλου τάισμα για 2 μέρες. Σε αυτές τις 2 μέρες άλλαξε νερό από 20% κάθε μέρα. Πήγαινε πάρε τεστ.... Και διάβασε πολύ... Πάρα πολύ! Ότι δεν καταλαβαίνεις ρώτα :)

Link to comment
Share on other sites

Με τι να κάνω τα test βοήθα με διότι δεν γνωρίζω η θερμοκρασία είναι 30 Co στο θερμόμετρο έτσι μου είπαν από το κατάστημα να την βάλω τόσο ψηλά γιατί βοηθαει στην καταπολέμηση της ασθενείας και έχουμε κάποιον τρόπο να ζεστάνω το νερό που θα ετοιμάσω διότι δεν έχω δεύτερο θερμοστάτη? :)

Link to comment
Share on other sites

Διαλεξες μαλλον απο αγνοια το δυσκολο τροπο (πολλα ψαρια αποτομα σε αστρωτο ενδυρειο).

Και σαν φυσικο επακολουθο η ασθενεια.

Και επειδη απο μετρησεις δεν ειμαστε σιγουροι

Μερα παρα μερα αλλαγες.

Η πρωτη σημερα 50% (κοντινη θερμοκρασια με του ενυδρειου και αντιχλωριο prime ει δυνατον σε τριπλη δοση)

Απο μεθαυριο 30% για μερικες μερες και μετα μεχρι να στρωσει για κανενα μηνα ακομα καθε 3 μερες 30%.

Καλο θα ηταν αφου ετσι κι αλλιως δεν κανουν για το ενυδρειο αλλα και για να το αλαφρυνουν και μαζι να αραιωσουν οι αλλαγες και να στρωσει πιο ευκολα, να επιστραφουν αγγελοψαρα και πλεκο

(δυσκολο εως αδυνατο με ασθενεια)

Link to comment
Share on other sites

Η θερμοκρασία πρέπει να είναι στους 30 βαθμούς για να φύγει η αρρώστια.... ΑΛΛΑ... Πρέπει να υπάρχουν σωστές συνθήκες για τα ψάρια σου. Σωστές συνθήκες σημαίνει:

1) Δεν είναι δηλητηριώδες το νερό σου.

2) Συνθήκες θερμοκρασίας και σκληρότητας νερού που διαφέρουν από ψάρι σε ψάρι.

Το νερό σου κατά ένα μεγάλο ποσοστό είναι δηλητηριώδες... Μπορεί και όχι, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο για τον λόγο που ασθένησαν τα ψάρια σου. Πρέπει να κάνεις τεστ ΝΗ3/ΝΗ4 (αμμωνία), ΝΟ2 (νιτρώδη) και ΝΟ3 (νιτρικά) για να παρακολουθήσεις τον κύκλο του αζώτου και να δεις πότε θα στρώσει το φίλτρο σου. Τα καλύτερα τεστ είναι τα υγρά και πρέπει να μάθεις να τα κάνεις μόνος σου.

Οι σκληρότητες του νερού μετριούνται από τις τιμές των pH, kH (ανθρακική σκληρότητα) και gH (γενική σκληρότητα).

Διάβασε το παρακάτω λινκ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Στην περίπτωσή σου τώρα... Το φάρμακο είναι άχρηστο στην παρούσα φάση. Αν όντως έχεις αμμωνία ή νιτρώδη δεν κάνεις τίποτα. Πρέπει να αφαιρέσεις το φάρμακο. Κάνεις 50% αλλαγή νερού και μετά χρησιμοποιείς για μία μέρα άνθρακα μέσα στο φίλτρο σου. Μετά από αυτή τη μία μέρα πετάς τον άνθρακα και κάνεις άλλη μία αλλαγή νερού 20-30%. Ελέγχεις τις τιμές τις αμμωνίας και των ΝΟ2. Αν είναι σε χαμηλά επίπεδα, τότε ρίχνεις Tetra Safe Start και παρακολουθείς καθημερινά τις μετρήσεις. Για αυτό το διάστημα θα ταΐζεις μία φορά ανά 2 μέρες και ελάχιστα.

Καθημερινή ενημέρωση εδώ μέσα για όσα κάνεις και όσα βλέπεις.

Link to comment
Share on other sites

Με τι να κάνω τα test βοήθα με διότι δεν γνωρίζω η θερμοκρασία είναι 30 Co στο θερμόμετρο έτσι μου είπαν από το κατάστημα να την βάλω τόσο ψηλά γιατί βοηθαει στην καταπολέμηση της ασθενείας και έχουμε κάποιον τρόπο να ζεστάνω το νερό που θα ετοιμάσω διότι δεν έχω δεύτερο θερμοστάτη? :)
Καλα σου ειπαν αλλα με υψηλη θερμοκρασια η τοξικοτητα της αμμωνιας θα ειναι στα κοκκινα.

Κρατα τη στους 29 για 10 μερες αλλα τοτε κανε καθε μερα αλλαγη 40% να φευγει η αμμωνια

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ πεδία θα σας ενημερώνω αλλά δεν μου ύπατε αν υπάρχει τρόπος να ζεστάνω το νερό που θα ετοιμάσω

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ πεδία θα σας ενημερώνω αλλά δεν μου ύπατε αν υπάρχει τρόπος να ζεστάνω το νερό που θα ετοιμάσω

Θα αγοράσεις έναν επιπλέον θερμοστάτη. Μη βάλεις νερό από θερμοσίφωνα ή ηλιακό κυρίως να πρόκειται για παλιά δεξαμενή. Ο καλύτερος και πιο σωστός τρόπος αλλαγής νερού είναι να προμηθευτείς ένα βαρέλι συσκευασίας τροφίμων (στα λίτρα που θες) στο οποίο θα βάλεις μέσα ένα μικρό κυκλοφορητή και έναν θερμοστάτη. Εκεί θα ρίχνεις και το αντιχλώριό σου και μέσα σε 1-2 μέρες θα έχεις έτοιμο νερό!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ρίξτε μια ματιά στις φωτογραφίες :)

Link to comment
Share on other sites

Κατά πάσα πιθανότητα έχεις αμμωνία καθότι βλέπω κόκκινα βράγχια στο σκαλάρι σου. Βλέπεις καθόλου τα ψάρια να πηγαίνουν στην επιφάνεια και να αναπνέουν. Ο πλέκο σου είναι φουλ στρεσαρισμένος και αν και ανθεκτικό ψάρι δεν θα την βγάλει καθαρή αν δεν κάνεις κάτι. Ο διάκοσμος του ενυδρείου σου δεν βοηθάει στο μη στρεσάρισμα των ψαριών σου.

Με άλλα λόγια έχεις πολλά λάθη που όλα συντέλεσαν στο να αποκτήσεις την ασθένεια. Δεν μας είπες αν έκανες κάτι μέχρι τώρα. Εκτός των όσων είπαμε πιο πάνω, αν έχει 2 λάμπες βγάλε τη μία.

ΤΟ μακαρόνι του φίλτρου σου τι μακαρόνι είναι? Εννοώ μάρκα και περίπου πόσα λίτρα.

Οι αλλαγή νερού έπρεπε να είχε ξεκινήσει ήδη από χτες και από αύριο πρέπει να πας σε πετ σοπ και να προμηθευτείς κάποια πραγματάκια ξεκινώντας από το Safe Start και τα τεστ.

Link to comment
Share on other sites

Το μακαρόνι είναι της JBL έχω ξεκινήσει την διαδικασία αλλαγής τι να κάνω με τα διακοσμητικά? τι εννοείς πόσα λίτρα?

Link to comment
Share on other sites

Το μακαρόνι είναι της JBL έχω ξεκινήσει την διαδικασία αλλαγής τι να κάνω με τα διακοσμητικά? τι εννοείς πόσα λίτρα?

Με τα διακοσμητικά μη κάνεις τίποτα τώρα. Δεν επείγει. Αυτό θα το λύσουμε στην πορεία. Τι όγκο πιάνει το μακαρόνι... Και ποιο μακαρόνι είναι? Είναι βιολογικού ή μηχανικού καθαρισμού?

Link to comment
Share on other sites

Είναι βιολογικό και πιάνει το ένα μέρος του φίλτρο δηλαδή περίπου μισό λίτρο με το μάτι

Link to comment
Share on other sites

Με την αλλαγή του νερού να ξαναρίξω φάρμακο?

Link to comment
Share on other sites

Με την αλλαγή του νερού να ξαναρίξω φάρμακο?

Πιο πάνω σου είπα πως πρέπει να καθαρίσεις από το φάρμακο... Πρέπει να πάρεις και άνθρακα!

Link to comment
Share on other sites

Που μπορώ να βρω το Tetra Safe Start στην περιοχή μου κοντά Αγία Παρασκευή μένω ή κόπος να το πάρω

Link to comment
Share on other sites

Ωραία δηλαδή φάρμακο δεν ξαναρίχνω

Link to comment
Share on other sites

Που μπορώ να βρω το Tetra Safe Start στην περιοχή μου κοντά Αγία Παρασκευή μένω ή κόπος να το πάρω

Link to comment
Share on other sites

Που μπορώ να βρω το Tetra Safe Start στην περιοχή μου κοντά Αγία Παρασκευή μένω ή κόπος να το πάρω

Δεν καταλαβαίνω ακριβώς την πρότασή σου, αλλά το Safe Start είναι κάτι που το βρίσκεις πολύ εύκολα στα περισσότερα (αν όχι σε όλα) τα ενυδρειακά καταστήματα ή και στα κοινά pet shop! Κάρβουνο (άνθρακα) μη ξεχάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα ευχαριστο νεο και ενα δυσαρεστο.το ευχαριστο ειναι οτι το 80%των στιγματων εξαφανιστηκε απο τα ψαρια μονο στους πλακωστομους εχουνε μεινει λιγα,στα αγγελοψαρα το μονο που μενει να γινει καλα ειναι τα πτερυγια τους που ειναι ακομα αλλοιωμενα..

Το δυσαρεστο ειναι οτι πεθανανε και τα 4 σαλιγκαρια.εκανα σημερα αλλαγη 50%και αμεσως τα ψαρια ζωηρεψανε.

Τωρα καθε ποτε να τα ταιζω?τι θα χρειαστει να παρω τωρα για το ενυδρειο,εκτος απο το tetra safe start?

Link to comment
Share on other sites

Τωρα θα πρεπει να στρωσεις το ενυδρειο σου και μεχρι τοτε να κανεις συχνες αλλαγες (καθε 2 μερες το 30% και σιγα σιγα αναλογα τις μετρησεις να τις αραιωνεις μεχρι σε μια αλλαγη την εβδομαδα αφου περασει ενας μηνας) και ελαχιστο ταισμα 1-2 φιλαρακια καθε ψαρι την ημερα.

Η θερμοκρασια του νερου της αλληγης να ειναι ιδια σχεδον με του ενυδρειου (2-3 πιο δροσερο καλα ειναι), γιαυτο ασε το νερο να μενει σε δοχειο ή κουβα (καθαρο-καινουριο χωρις επαφη ποτε με απορρυπαντικα) να ερθει τουλαχιστον σε θερμοκρασια δωματιου και βαζε το αργα μεσα στο ενυδρειο, οχι καταρρακτης.

Βαλε βακτηρια safestart και το bactozym για βοηθεια.(κανε οτι λενε οι οδηγιες)

Και σε καθε αλλαγη αντιχλωριο seachem prime (προτιμω εγω).

Παρε απο φαρμακειο συριγγα με δοσομετρηση ml πανω της για να μετρας ακριβως τα υγρα.

Βαλε πανω στη διαγραμμιση με τα ml ενα σελοτειπ για να μη σβηνουν αμεσως τα γραμματα με τη χρηση.

Διαβασε τα βασικα αρθρα για νεους

Ξεκινα την συλλογη πληροφοριων απο εδω

Ο κύκλος του αζώτου (τι γίνεται μέσα στο νερό του ενυδρειου) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=98

Στρώσημο κοινόβιων ενυδρείων (το Α και το Ω για καθαρό νερό στο ενυδρειο) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=13569

Τα πρώτα μου βήματα (βασικά άρθρα για νέους στο χόμπυ) http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=18301

Εξοπλισμός γλυκού νερού http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=26715

Και μετα τα απαντα : Αρθρογραφία http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showforum=107

και η μηχανη αναζητησης του φορουμ http://www.aquazone.gr/forums/index.php?act=Search

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...