Jump to content

Καλησπέρα σε όλους


Recommended Posts

Εχω ενα ευχαριστο νεο και ενα δυσαρεστο.το ευχαριστο ειναι οτι το 80%των στιγματων εξαφανιστηκε απο τα ψαρια μονο στους πλακωστομους εχουνε μεινει λιγα,στα αγγελοψαρα το μονο που μενει να γινει καλα ειναι τα πτερυγια τους που ειναι ακομα αλλοιωμενα..

Το δυσαρεστο ειναι οτι πεθανανε και τα 4 σαλιγκαρια.εκανα σημερα αλλαγη 50%και αμεσως τα ψαρια ζωηρεψανε.

Τωρα καθε ποτε να τα ταιζω?τι θα χρειαστει να παρω τωρα για το ενυδρειο,εκτος απο το tetra safe start?

Είχες ρίξει καθόλου αλάτι? Όπως και να έχει τα σαλιγκάρια τα θρηνήσαμε, αλλά φαίνεται να σώζουμε τα ψάρια. Δεν ρίχνεις την θερμοκρασία ούτε για πλάκα. Από την ημέρα που θα εξαφανιστεί και το τελευταίο σημάδι από τα ψάρια σου θα αφήσεις την θερμοκρασία στους 30 βαθμούς για 8 με 10 μέρες.

Πιο πάνω σου αναφέρω τι πρέπει να πάρεις για το ενυδρείο σου. Θα κάνεις και αύριο αλλαγή νερού περίπου στο 30% ΠΑΝΤΑ προετοιμασμένο. ΜΗ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΤΟΝ ΑΝΘΡΑΚΑ!

Καθημερινή ενημέρωση εδώ μέσα για όσα κάνεις αλλά και για όσα βλέπεις!

*edit* Με πρόλαβε ο delta :)

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 59
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημερα, πηρα το tetra safe start πηρα τα τεστακια και πηρα κ ανθρακα.

Τα πτερυγια θα επανελθουν στα ψαρια?

Σημερα εχω υπηρεσια οποτε αυριο θα κανω 30%αλλαγη..

Τα βακτηρια καθε ποτε να τα ριχνω ?ποτε να βαλω τον ανθρακα και φαρμακο για τα στιγματα να ξαναριξω?

Το σαββατο αν δεν εχω υπηρεσια θα ερθω να σας βρω στο σεφ να τα πουμε και απο κοντα,για οτι νεοτερο θα σας ενημερωσω.το φιλτρο που εχω στο ενυδρειο ειναι αυτοhttp://www.warehouse-aquatics.co.uk/aquarium-filtration/internal-filters/jbl-internal-filters/jbl-cristalprofi-i200-internal-filter-p-5044.html

Τ ο μακαρονιι το βιολογικο το εχω στο τελευταιο πατωμα.Τα αλλα τρια εχουν μεσα σφουγγαρι και πανω πανω εχει υαλοβαμβακα.

Link to comment
Share on other sites

Πριν την αλλαγή νερού κάνεις μία μέτρηση και την επαναλαμβάνεις και μετά την αλλαγή. Μας λες τι τιμές βρήκες. Τα βακτήρια θα τα ρίξεις με την πρώτη αλλαγή. Την μισή ποσότητα από αυτή που πρέπει να ρίξεις, την ρίχνεις μέσα στο φίλτρο σου και την άλλη μισή μέσα στο ενυδρείο σου. Φάρμακο δεν ξαναβάζεις μέχρι νεοτέρας. Καθημερινή ενημέρωση εδώ πέρα. Θα σου λέμε βήμα προς βήμα τι να κάνεις ανάλογα με τις εξελίξεις :)

Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με τους υπολογισμους που εκανα μου δινει να ριξω στα 6ltr 5 ml,αρα στα 100ltr αντιστοιχουν 83,3ml.πολυ δεν ειναι?μεσα στο φιλτρο πως να το ριξω?εκτος ενυδρειου και σε καθε επιπεδο χωριστα?ακομα και στο μακαρονι?για δωστε μου λιγο τα φωτα σας γιατι μπερδευτηκα.

Link to comment
Share on other sites

συμφωνα με τους υπολογισμους που εκανα μου δινει να ριξω στα 6ltr 5 ml,αρα στα 100ltr αντιστοιχουν 83,3ml.πολυ δεν ειναι?μεσα στο φιλτρο πως να το ριξω?εκτος ενυδρειου και σε καθε επιπεδο χωριστα?ακομα και στο μακαρονι?για δωστε μου λιγο τα φωτα σας γιατι μπερδευτηκα.

Δεν έχω μπουκάλι Safe Start μαζί μου για να δω τη δοσολογία αλλά δεν είναι προϊόν το οποίο είναι πολλών χρήσεων. Έχει μεγάλη κατανάλωση και χρησιμεύει σε συγκεκριμένο σκοπό... Την εκκίνηση του φίλτρου! Αν είχες και το bactozym θα ήταν καλύτερα...

Όπως σου είπε και ο delta είναι σαν να κάνεις συντήρηση φίλτρου. Ανοίγεις το φίλτρο και ρίχνεις το υγρό.

Προσωπικά θα προτιμούσα να μας έλεγες πρώτα τα αποτελέσματα των τεστ σου πριν να ρίξεις το Safe Start! Πιθανόν να εξυπηρετείσαι και με τη μισή δοσολογία!

Link to comment
Share on other sites

- PH:7.2

- KH:6d

- GH:7d

- ΝΗ3:αυτο δεν μου το έχει τι είναι?

- ΝΟ2:1

- ΝΟ3:10

Πως σας φαίνονται πριν την αλλαγή?

Link to comment
Share on other sites

κανε αλλαγή αμεσα, τα Νο2 πρεπει να γινουν 0!!! Το ΝΗ3 ειναι η αμμωνία! Να αγωράσεις ΥΓΡΟ τεστ αμμωνίας γιατί είναι το πιο βασικο. Τα στικ δεν εχουν ακριβεια!

Έγινε επεξεργασία - tsagos
Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω ότι έχεις στικς. Δεν θα σου πω πάρε πάση θυσία υγρά τεστ, αν και καλό θα ήταν να το έκανες. Αλλά πάρε οπωσδήποτε και αμμωνίας.

Αλλαγή νερού κλπ κλπ...

Τα έχουμε πει. Αύριο ξαναμετράς και αν γίνεται και αμμωνία.

Link to comment
Share on other sites

- PH:7.2

- KH:6d

- GH:7d

- ΝΗ3:αυτο δεν μου το έχει τι είναι?

- ΝΟ2:1

- ΝΟ3:10

Πως σας φαίνονται πριν την αλλαγή?

Αστρωτο.

Κανε οτι σου λενε αλλαγες και τεστ ΝΗ3 (αμμωνιας)

Οι μετρησεις ειναι στο περιπου παντως μη τις εμπιστευσαι με κλειστα ματια.

Τωρα φαινονται νορμαλ οι σκληροτητες και το πεχα ειναι λιγο πιο χαμηλο.

Αυτα δεν αλλαζουν απο τη μια μερα στην αλλη και εχεις δωσει μεχρι τωρα 3 τελειως διαφορετικες μετρησεις σε ολα.

ή δεν εκανες σωστα τις μετρησεις ή τα τεστ ειναι ληγμενα ή αναξιοπιστα.

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Εκανα λαθος.

Μπερδεψα τα θεματα.

Δεν εχει ξαναδωσει αλλες μετρησεις εσυ zaxar.

Οποτε μη λαβεις υποψιν σου την τελευταια παραγραφο τπυ προηγουμενου ποστ.

Link to comment
Share on other sites

- PH:7.2

- KH:6d

- GH:7d

- ΝΟ2:1

- ΝΟ3:10

Link to comment
Share on other sites

Αυτές είναι οι αποψινές μετρήσεις μετά την αλλαγή αλλά τα τεστ είναι ληγμένα και θα πάω να τα αλλάξω και αν δεν θέλει ας μην τα αλλάξει. Α κάτι ευχάριστο από τα αγγελόψαρα εξαφανίστηκαν τα στίγματα και από τους πλακοστομους έφυγε το 80% με λίγα λόγια τα ψάρια έχουν ζωηρέψει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές είναι οι αποψινές μετρήσεις μετά την αλλαγή αλλά τα τεστ είναι ληγμένα και θα πάω να τα αλλάξω και αν δεν θέλει ας μην τα αλλάξει. Α κάτι ευχάριστο από τα αγγελόψαρα εξαφανίστηκαν τα στίγματα και από τους πλακοστομους έφυγε το 80% με λίγα λόγια τα ψάρια έχουν ζωηρέψει πολύ.

Με το καλό ή το κακό θα στα αλλάξει, αλλιώς απείλησε με καταγγελία. Κάνε και αύριο αλλαγή νερού και ξαναμέτρα. Αυτό πρέπει να γίνεται καθημερινά μέχρι να βγάλουμε σαφή συμπεράσματα για τον παράγοντα που έφερε στην επιφάνεια την ασθένεια.

Το ότι καλυτερεύουν τα ψάρια είναι το πρώτο θετικό μήνυμα. Από 'κει και πέρα μη ξεθαρρευτείς. Ακόμα και να εξαφανιστούν όλα τα στίγματα, πρέπει να είναι επιφυλακτικός για μερικές μέρες... Βήμα-βήμα όμως... Πρώτα κάνε όσα είπαμε :)

Link to comment
Share on other sites

- Σήμερα πριν την αλλαγή

- PH:8

- KH:3d

- GH:7d

- ΝΟ2:5

- ΝΟ3:50

- NH4:0.05

Και μετά την αλλαγή

- PH:8

- KH:6d

- GH:7d

- ΝΟ2:5

- ΝΟ3:50

- NH4:0.05

Link to comment
Share on other sites

Με τα ληγμένα τεστ ή πήρες καινούρια?

Το kH σου είναι 100000% λάθος!

Link to comment
Share on other sites

Με καινούρια test πώς τις βλέπεις γενικά τις μετρήσεις

Link to comment
Share on other sites

Με καινούρια test πώς τις βλέπεις γενικά τις μετρήσεις

Χάλια :)

Είναι άστρωτο το φίλτρο σου και αυτή τη στιγμή το νερό σου είναι δηλητηριώδης για τα ψάρια σου! Κάθε πότε κάνεις αλλαγές? Τι άλλο έχεις κάνει απ'όσα είπαμε πιο πάνω. Γίνε λίγο πιο αναλυτικός για να βοηθήσουμε!

*edit* ΑΠΟΡΩ στο pet shop που σου κάνανε τις μετρήσεις τι βρήκανε ΟΚ? Κανονικά όσα ψάρια ΔΕΝ είναι άρρωστα και ΔΕΝ παρουσιάζουν κανένα σύμπτωμα ασθένειας θα πρέπει να απομακρυνθούν. Σημείωση... ΔΕΝ ΤΑΪΖΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΓΙΑ 2 ΜΕΡΕΣ!!!

Έγινε επεξεργασία - stormtrooper
Link to comment
Share on other sites

Με τα ληγμένα τεστ ή πήρες καινούρια?

Το kH σου είναι 100000% λάθος!

εμενα ολα μου φενονται λαθος, δεν γινεται να μην πεσουν οι τιμες σε Νο3 και Νο2 καθολου μετα απο την αλλαγη, ελεος αυτα τα στικακια!

Link to comment
Share on other sites

εμενα ολα μου φενονται λαθος, δεν γινεται να μην πεσουν οι τιμες σε Νο3 και Νο2 καθολου μετα απο την αλλαγη, ελεος αυτα τα στικακια!

:)

Εκτος κι αν βαζεις νερο που εχει ηδη νιτρικα.

Εχει μετρηση της βρυσης?

Το πιθανοτερο ομως ειναι τα strips να εχουν παρει αερα και να χαλασαν ή να ειναι εξ'αρχης μαπα.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην τον μπερδεύουμε τον φίλο μας, αυτό που θέλουμε να μάθουμε, μάλλον το μάθαμε. Δηλαδή το ότι έχει ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2. Οι τιμές βέβαια αυτών των 2 παίζει να είναι λάθος αλλά θεωρώ δύσκολο έως αδύνατο να δείχνουν ότι υπάρχει "θέμα" και στη πραγματικότητα αυτές οι τιμές να είναι σωστές.

Δεν στάθηκα στις υπόλοιπες μετρήσεις γιατί δεν έχουμε μία πολύ σημαντική πληροφορία... Πόσα ήταν τα λίτρα αλλαγής. Γιατί αν άλλαξε πχ το 10% και έκανε τη μέτρηση ΑΜΕΣΩΣ μετά την αλλαγή, χωρίς να περιμένει να ανακυκλωθεί το νερό, τότε δεν είναι απίθανο να μην υπήρξαν αλλαγές στις μετρήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Οι αποψινές μου μετρήσεις

- PH:7,6

- KH:6d

- GH:04d

- ΝΟ2:0,5

- ΝΟ3:10

- NH4:0.05

Πως σας φαίνονται?

:):P:helpsmilie:

Link to comment
Share on other sites

Ενημέρωσέ μας για το ποιες κινήσεις έχεις κάνει έως τώρα (όσο πιο αναλυτικά μπορείς) και πες μας και την θερμοκρασία!

Link to comment
Share on other sites

:):P:helpsmilie::helpsmilie: Λοιπόν έχω κάνει 10 αλλαγές 30% του νερού τελείωσε και η θεραπεία έβαλα άνθρακα στο φίλτρο και όλα τα ψάρια είναι μια χαρά και ελέγχω ανά 3 μέρες το νερό τα άφησα 2 μέρες χωρείς φαί και τώρα τα ταΐζω 1 φορά την μέρα και δεν αφήνω την τροφή να πέσει στον βυθό την ρίχνω λίγη λίγη καλά τα πάω?
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...