Jump to content

Στρεσαρισμένη ανεμόνη;


Recommended Posts

Εδώ και κάνα 2ωρο έχει κλείσει τελείως ΄μπορεί απο στρές; ένας κλόουν την ψιλοχτυπάει με το στόμα του γιατί δέν τον αφήνει να κάτσει μέσα...post-5310-1260032939_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έλεγξε αλατότητα να είναι 1025-206, pH στα 8,10 με 8,30 και ανθρακική σκληρότητα 8-12... αυτά πρέπει να είναι σε σωστά επίπεδα....

Μήπως έκανες κάποιες αλλαγές και προσθέσεις βελτιωτικών ή φαρμάκων?

Οι άλλοι παράμετροι πως είναι?

Αν όλα είναι στα επιθυμητά επίπεδα και δεν έχουν γίνει κάποιες αλλαγές σ όλα αυτά μπορεί, να είναι ένα τυχαίο γεγονός (συμβαίνει καμιά φορά) και θα συνέλθει από μόνη της.

Link to comment
Share on other sites

Σόρι ούτε καλησπέρα δέν είπα... :)

(δέν έχω προσθέσει κάποιο φάρμακο-bufer-ή βελτιωτικό)

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να μας πεις τι ανεμωνη ειναι πρωτα απ'ολα,μετα να μας πεις υψος ενυδρειου,τι φωτα εχεις ποσο καιρο τα εχεις,ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου,την ταιζεις εαν ναι τι κ καθε ποτε,την ενοχλησες καθολου(ας πουμε την αλλαξες θεση)...?

Έγινε επεξεργασία - Andreas kika
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να μας πεις τι ανεμωνη ειναι πρωτα απ'ολα είναι bubble αυτή που έχω στο avatar μου,μετα να μας πεις υψος ενυδρειου υψος 50 νομίζω το rio 300 είναι ,τι φωτα εχεις ποσο καιρο τα εχεις 4 τ5 χ54watt απο την αρχή του ενυδρείου,ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο σου 3 μήνες,την ταιζεις εαν ναι τι φρέσκιες γαρίδες κ καθε ποτε...2 φορές την εβδομάδα

Link to comment
Share on other sites

Τα φωτα που εχεις σου φτανουν κ δε σου φτανουν(τι λαμπες εχεις ακτινηκες κ 10k) εχει κατσει κ κατω κατω η ατιμη...Το ενυδρειο τρεχει πολυ λιγο καιρο για να ζησει ανετα η ανεμωνη σου εκτος εαν ολος ο βραχος ειναι ζωντανος κ ολος σου ο αραγωνιτης ειναι ζωντανος αλλα κ παλι 3 μηνες ειναι λιγοι.Τωρα η φρεσκια γαριδα μαλλον θα εννοεις απο καποια λαικη η ψαραγορα?Να ξερεις οτι εαν ταιζεις κατι που ηταν ζωντανο στη θαλασσα τοτε πολυ πιθανον να ταιζεις κ μικροβια(μικροοργανισμους)ΑΠΟ την θαλασσα που μπορει να μην θελεις.Εχεις καποια φωτο απο οταν ηταν ανοιχτη?Ηταν ασπρη,διαφανη?Βλεπεις να βγαζει τιποτα απο μεσα της(μακαρονακια μικρα ας πουμε,μαυρα φιλμ)?

Link to comment
Share on other sites

Λάμπες 3 λευκές και μία ακτινική (έχω παρατηρήσει ότι όταν είναι σβηστά τα φώτα είναι πιό ανοιχτή απο όλες τις υπόλοιπες ώρες ,όσο περνάει η ώρα με τα φώτα αναμμένα τόσο πιό πολύ μαζεύει)Βράχος και αραγωνίτης είναι ζωντανοί την ανεμώνη την έχω περίπου 3 εβδομάδες,τις γαρίδες τις πέρνω απο φίλο ψαρά κατευθείαν απο καίκι...δέν αποβάλει τίποτα σχετικό με αυτά που λές...φωτό είναι η καλύτερη που την έχω...post-5310-1260037729_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

ναι σου είπα... εφ όσον όλες οι συνθήκες είναι καλές μπορεί να ήταν ένα τυχαίο γεγονός και τίποτα παραπάνω....

Πάντως οι ανεμώνες είναι περίεργα και δύσκολα πλάσματα με απαιτήσεις... και όπως είπε και ο Ανδρέας θέλουν ώριμο ενυδρείο.

Link to comment
Share on other sites

Απο την φοτο που εχεις κ απο αυτα που μου λες καταλαβαινω τα εξης:Πρωτα απο ολα η ανεμωνη σου θα επρεπε να ειναι καφε κ οχι διάφανη(της λειπει ζοωανθελη),το γεγονος οτι η ανεμωνη ειναι διάφανη κ οτι ανοιγει οσο κλεινουν τα φωτα(κ οτι καθησε κ τοσο χαμηλα)σημαινει οτι ανεμωνη πριν απο σενα ηταν σε ενυδρειο οπου ειχε πολυ χαμηλο φως(ουπς)που ειναι κατι πολυ κλασικο.Πρωτα απο ολα δεν θελει αγχος,δεν μπορεις να κανεις τιποτα εκτος απο το να περιμενεις,μην την ταιζεις παραπανω δεν εχει νοημα(μην την ταιζεις τροφη απο την θαλασσα υπαρχουν αποστειρωμενες τροφες κατεψυγμενες οπως της ocean nutricion silversides),μην την πειραξεις(δηλαδη μην την αλλαξεις θεση).Περιμενε κ παρακουλουθα την οσο πιο συχνα μπορεις,εαν αρχισει να βγαζει τα μακαρονια που σου ειπα κ πριν πρεπει να τη βγαλεις μιας κ η ανεμωνη βγαζει τα σωθηκα της που ειναι ΠΑΡΑ πολυ τοξικα για το νερο.Το οτι ειναι ακομα κολλημενη κ το οτι μπορει κ τρωει(εχει δηλαδη ακομα αρκετα δυνατο τσιμπημα)σημαινει οτι ακομα αντεχει οποτε μην αγχωνεσαι.Μιλαω παντα φιλικα μιας κ εγω εχω κανει τα ιδια λαθη....Να κ η ανεμωνη μου που μπηκε στους 2 μηνες(κ την εχασα)κ οι επομενες ανεμωνες μου που μπηκαν στους 6 μηνες παρατηρησε την διαφορα στο χρωμα.Ειναι σε υψος 15cm απο την επιφανεια κ εχουν 80 watt λαμπες απο πανω τους σε ενα ενυδρειακι 60 λιτρων.

Έγινε επεξεργασία - Andreas kika
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά...

Δηλαδή δέν υπάρχει Άσπρη ανεμώνη απο την φύση της ; όλες πρέπει να έχουν ψιλοκόκκινο χρώμα;

Link to comment
Share on other sites

Πω πω πηγα να ξεχασω το πιο σημαντικο οι ανεμωνη σου εαν επιβιωσει(που αυτο ελπιζω)πολυ πιθανο ειναι να αρχησει να ζηταει πιο πολυ φως.Που αυτο σημαινει οτι θα κανει βολτες...Τωρα η ανεμωνη εχει 2 τροπους να κανει την βολτα της,τον αργο αλλα σιγουρο με το να κουνιεται σαν τα σαλιγκαρια με το ποδι της κ τον γρηγορο οπου φουσκωνει σαν μια μπαλιτσα κ φερνει βλοτες συμφωνα με το ρευμα του νερου!!!!!Κ συνηθως με αυτον τον τροπο καταληγει στην εισοδο καποιου κυκλοφορητη...Γι'αυτο οι κυκλοφορητες σου θελουν προφυλακτικα(σορυ για την εκφραση). :)

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν υπαρχουν ασπρες φωτοσυνθετικες ανεμωνες ακομα κ οι sebae που βλεπεις στην αγορα(μιας κ ειναι οι πιο ευκολες στο να βγουν απο την θαλασσα)που ειναι ολοασπρες κανονικα θα επρεπε να εχουν ενα μπεζ καφε χρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις γύρισα και η κυρία αποφάσισε να βγεί το νυχτερινό της περίπατο έχει εγκατασταθεί 5-10 εκατοστά απο την κοράλια και το ερώτημα τέτοια ώρα είναι να την απομακρύνω ή όχι;post-5310-1260063037_thumb.jpgκαι άντε και εγκαταστάθηκε εκεί αύριο που έχω αλλαγή νερού και το σημείο θα μείνει κανα τέταρτο χωρίς νερό;;;

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί απο την φωτό (κοράλια) επάνω να ρουφηχτεί η ανεμώνη απο αυτές τις τρυπίτσες μέσα;

Link to comment
Share on other sites

ΑΠΟΜΆΚΡΥΝΕ ΤΗΝ ΑΜΕΣΑ !!!!

Από παντού είναι ικανή να χωρέσει

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά στις συνήθειες και στις αντιδράσεις των ανεμώνων

post-13206-1260084285_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, τί καλημέρα δηλαδή , τέλος πάντων οι βόλτες συνεχίζονται post-5310-1260095672_thumb.jpg έχω την εντύπωση ότι πέρασε πάνω απο το brain αλλά περιμένω να ανάψουν τα φώτα για να πώ με σιγουριά δέν την πείραξα καθόλου απο εχθές το βράδι,μόλις είδα ότι άρχισε την κάθοδο απο την επιφάνεια την έπεσα για ύπνο και το πρωί την είδα δίπλα απο το brain να πηγαίνει πρός την αντίθετη μεριά οπότε ή πέρασε απο πάνω ή την τσίμπισε το brain και έφυγε :) έχει αρχίσει και σκουρένει ή είναι ιδέα μου;

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

Mαλλον η ανεμωνη τσιμπησε το brain κ οχι το αναποδο...το τσιμπημα της ειναι πολυ πιο δυνατο απο αυτα των κοραλιων.Οσο για που θα κατσει σου ειπα κ πριν οτι μπορει να κανει πολλες βολτες οποτε εαν θελεις η ανεμωνη σου να μη γινει πουρες καλυψε ολους του κυκλοφορητες.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα όλους τους κυκλοφορητές με τούλι ,στην θέση που είναι απο το πρωί δέν έχει κουνηθεί αλλά τα ίδια έλεγα και εχτές εδώ ήταν σε μία θέση για 3 εβδομάδες και άλλαξε θέση στα ξαφνικά...έχω την εντύπωσει πως έχει αρχίσει και πέρνει ένα πιό κόκκινο πρός το μπέζ χρώμα δέν έχει καμία σχέση με εχθές που ήταν κάτασπρηpost-5310-1260113989_thumb.jpgμπορεί να μήν ήθελε που την είχα στον αραγωνίτη και να ήθελε βράχο;

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα όλους τους κυκλοφορητές με τούλι ,στην θέση που είναι απο το πρωί δέν έχει κουνηθεί αλλά τα ίδια έλεγα και εχτές εδώ ήταν σε μία θέση για 3 εβδομάδες και άλλαξε θέση στα ξαφνικά...έχω την εντύπωσει πως έχει αρχίσει και πέρνει ένα πιό κόκκινο πρός το μπέζ χρώμα δέν έχει καμία σχέση με εχθές που ήταν κάτασπρηpost-5310-1260113989_thumb.jpgμπορεί να μήν ήθελε που την είχα στον αραγωνίτη και να ήθελε βράχο;

Εσυ την τοποθετησες στον αραγωνιτη??

Link to comment
Share on other sites

Εγω νομιζα πως μονη της πηγε εκει...Ναι η Entecmaea Quadricolor η αλλιως bubble tip θελουν να βαζουν το ποδι τους μεσα στα βραχια κ οχι στην αμμο.Οσο για το χρωμα της θα δεις αλλαγη με τον καιρο.Θα παρει πολυ πιο σκουρο χρωμα απο αυτο που βλεπεις.Παντως το στοματακι της φαινεται κλειστο κ υγιεστατο οποτε μην ανυσηχεις καθολου απλα εχε το νου σου.

Έγινε επεξεργασία - Andreas kika
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας και τις πολύτιμες συμβουλές σας :)

Έγινε επεξεργασία - costas21
Link to comment
Share on other sites

Κανενα προβλημα!KEEP REEFING!!!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...