Jump to content

Αλλαγή σε καπάκι ενυδρείου


Naias

Recommended Posts

Έχω ένα 60lt ενυδρείο, κινέζικο. Φυσικά έχει καπάκι που ανοίγει ολόκληρο και έχει ενσωματωμένη μια λάμπα.

Μου έχει καρφωθεί τις τελευταίες μέρες να το αλλάξω λόγω της μορφολογίας του. Όλα τα σωληνάκια του εξωτερικού φίλτρου αλλά και της αεραντλίας δεν χωρούν να περάσουν απο πίσω, έτσι τα περνάω απο τα πλάγια με αποτέλεσμα και το καπάκι να μένει ανοιχτό και τα σωληνάκια να φαίνονται άσχημα. Μέχρι και ο θερμοστάτης που πρέπει να μένει λίγο έξω από το νερό, εμποδίζει το καπάκι να κλείσει κανονικά.

Μιάς και η λάμπα δεν είναι και καμιά περιωπής έχω μπεί στην διαδικασία να σκέφτομαι πώς να αλλάξω το καπάκι ή έναν τρόπο να φτιάξω ένα άλλο είτε να πάρω κάτι έτοιμο εάν υπάρχει.

Έχει μπει κάποιος σε παρόμοια διαδικασία; έχει κάνει κάποιος κάτι αντίστοιχο να μου δώσει μια ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

η jewel εχει καπάκια με πολυ καλό φωτισμο και πολυ καλα ποιοτηκα.

Δες εαν έχει κατι αντιστοιχο στις διαστάσεις σου!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ! Το κοίταξα, δεν υπάρχει στις διαστάσεις μου οπότε θα πάω μάλλον σε κατασκευή

Link to comment
Share on other sites

Mε τρυπα στο καπακι που εχεις και να περασεις τα καλωδια απο πανω? Η στο σημειο που εχεις τον θερμοστατη κοψε ενα κομματι απο το καπακι και θα χωραει και ο θερμοστατης για να κλεινει το καπακι και θα περνανε και τα καλωδια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τελικά έκοψα το καπακί, πέρασα όλα τα σωληνάκια απο εκεί και ησύχασα. Ευτυχώς το καπάκι ήταν απο πλαστικό, οπότε κόπηκε με υκολα με ένα κοφτάκι και με την λίμα το έφερα στα μέτρα μου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...