Jump to content

Αλγη στην ανουμπια


lekk9

Recommended Posts

Γεια σας παιδια εχω μια ανουμπια στο ενυδρειο μου και εχει εγλη μηπως επιρεαζει την υγεια των ψαριων μου;

Θα βαλω φωτογραφια της ανουμπιας:post-16339-1260043152_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον "αλγη" θες να πεις.. :thumbup: Δεν επειρεαζει τα ψαρια σου..(απ οτι βλεπω ειναι πολυ λιγη).. απλα προσεχε μην αυξηθει υπερβολικα γιατι αν καλυψει εντελως τα φυλλα θα "πνιξει" την anubia.. Δωσε και καποιες τιμουλες απ το ενυδρειο σου pH, kH, GH,....... ποσες ωρες ειναι η φωτοπεριοδος, τι λυπασματα βαζεις (αν βαζεις), τι υποστρωμα εχεις(αν εχεις).... για να μπορεσουμε να καταλαβουμε τι γινεται.. Το ενυδρειο ποσο καιρο "τρεχει" ποσα λιτρα ειναι..??... :)

Link to comment
Share on other sites

Μετρησεις νερου δν μπορω να κανω αυτην την στιγμη. Το ενυδρειο δουλευει 2 μηνες και....Ο φωτισμος ειναι πολυ δυνατος να φανταστεις αναβω την μια λαμπα και παλι ειναι υπερ αρκετο.... Η φωτοπεριοδος ειναι το πρωι μεχρι το βραδι 9-12.Το ενυδρειο ειναι 100lt Aqyael...Δινω λυπασμα 1 φορα τον μηνα και λεγετε TETRAPET ''FLORIL 2000'' Το υποστρωμα ειναι ελαφροπετρα υφαιστιου αλλα την ανουμπια την εχω δεμενει σε μια πετρα με λαστιχακι(ετσι μου ειπαν απο το pet shop.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικά θα σου προτείνω να μειώσεις την φωτοπεριοδο σου και να αυξήσεις τις αλλαγες του νερού.Ολα αυτα είναι πολύ γενικά και καλό θα είναι να απαντήσεις στις ακολουθες ερωτησεις,ώστε να εντοπιστει και να καταπολεμηθεί το προβλημα

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=4470

:)

Link to comment
Share on other sites

Μέτρηση PO4 (φωσφορικά): ------

Μέτρηση Fe (σιδήρος): ------

Μέτρηση ΝΟ3 (νιτρικά): -------

Μέτρηση kH (ανθρακική σκληρότητα): --------

Μέτρηση pH: --------

Έχεις τύρφη στα φίλτρα σου (ΝΑΙ/ΟΧΙ): ΟΧΙ

Έχεις CO2 (DIY/μπουκάλα): ΟΧΙ

Πόσο CO2 υπάρχει διαλυμένο στο νερό σου (ppm): ----

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου: 100lt

Τι λάμπες έχεις (μάρκα, Watt, Kelvin): AQUAEL, mondel:Econoline 11W, 230V- 50/60Hz, 1x11W, PATENT PENDING

Πόσες ώρες ανάβουν οι λάμπες: Αναβει η μια 12-15 ωρες περιπου

Τι υπόστρωμα και χαλίκι έχεις: ελαφροπετρα υφαιστιου

Τι λιπάσματα χρησιμοποιείς και κάθε πότε:TETRAPET ''FLORIL 2000'' Μια φορα τον μηνα

Τι φυτά έχεις και πόσα:Εχω 1 φυτο 'ανουμπια'και θελω να παρω και αλλες ανουμπιες

Περιγράψε μας την άλγη που έχεις: Εχουν μαυρησει τα φυλλα στις ακρες και εχουν βγει 'τριχες'

Αν υπάρχει φωτογραφία θα βοηθούσε πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Μέτρηση PO4 (φωσφορικά): ------

Μέτρηση Fe (σιδήρος): ------

Μέτρηση ΝΟ3 (νιτρικά): -------

Μέτρηση kH (ανθρακική σκληρότητα): --------

Μέτρηση pH: --------

Έχεις τύρφη στα φίλτρα σου (ΝΑΙ/ΟΧΙ): ΟΧΙ

Έχεις CO2 (DIY/μπουκάλα): ΟΧΙ

Πόσο CO2 υπάρχει διαλυμένο στο νερό σου (ppm): ----

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου: 100lt

Τι λάμπες έχεις (μάρκα, Watt, Kelvin): AQUAEL, mondel:Econoline 11W, 230V- 50/60Hz, 1x11W, PATENT PENDING Δεν βρίσκω κάτι, ελπίζω να κάνει για φυτά.

Πόσες ώρες ανάβουν οι λάμπες: Αναβει η μια 12-15 ωρες περιπου άμεσα κατέβασμα στις 9-10 ώρες και χρήση χρονιδιακόπτη για ακρίβεια, είναι πολύ σημαντικό!

Τι υπόστρωμα και χαλίκι έχεις: ελαφροπετρα υφαιστιου

Τι λιπάσματα χρησιμοποιείς και κάθε πότε:TETRAPET ''FLORIL 2000'' Μια φορα τον μηνα δεν κάνεις κάτι, καλύτερα λίγο και συχνά, δεν είναι όπως τις γλάστρες που ρίχνεις κάθε μήνα, εδώ τα φυτά περιμένουν από εσένα να τα ταΐσεις με το μπιμπερό

Τι φυτά έχεις και πόσα:Εχω 1 φυτο 'ανουμπια'και θελω να παρω και αλλες ανουμπιες

Περιγράψε μας την άλγη που έχεις: Εχουν μαυρησει τα φυλλα στις ακρες και εχουν βγει 'τριχες'

Αν υπάρχει φωτογραφία θα βοηθούσε πολύ.

Αλλαγές νερού κάθε πότε κάνεις και πόσο, επίσης πόσα και τι ψάρια έχεις?

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγες κανω καθε 2 εβδομαδες 20-30% του ενυδρειου και 4lt αποιονησμενο νερο. Εχω 12 ψαρια. 4 θηλικα γκαμπι 2 αρσενικα 1 πλακοστομο (γλυφτη) 3 αρλεκινους 2 νεον.

Link to comment
Share on other sites

Οκ, προχώρα όπως σου είπα με φως, χρονοδιακόπτη, λίπασμα και δες και τη σύνθεση των ψαριών σου, θέλει δουλίτσα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...