Jump to content

Recommended Posts

Γεια σας!!για να μην πολυλογω εχω 2 ψαρακια στη γυαλα μου (χρυσοψαρα)!!το ενα μου ψαρακι (ειναι σκουρο τιγρε με πορτοκαλι) με ανυσηχει λιγο τελευταια!!τρωει κανονικα απλα τις ακαθαρσιες του δν τις αποβαλει και μενουν πανω του για πολυ ωρα!!ωρες ωρες κανει σπαστικες κινησεις και ειναι πολυ ζωηρο!!!και νομιζω οτι η μια του πλευρα αρχιζει σιγα σιγα και ασπριζει λιγο!!!τι φτεει λετε?περιμενω απαντησεις!!!ευχαριστω!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Καθε μερα 60% αλλαγη νερου με νερο ιδιας θερμοκρασιας με αντιχλωριο.

Μειωσε το τασμα δεν προλαβαινει να χωνεψει απο το πολυ φαι γιαυτο ειναι κολλημενες οι ακαθαρσιες του.\

2-3 φυαλλαρακι την ημερα για καθε ψαρι.

Θα ειναι πιο ευκολα και για τα ψαρια αλλα και για σενα αν τα βαλεις σε ενα ενυδρειο 60 λιτρων με φιλτρο και θερμαντηρα.

Μερικες πετρες (μη ασβεστολιθικες) και ουδετερη αμμο στο βυθο.

Φυτα Java Fern (Microsorum Pteropus) δεμενη σε ενυδρειακο ξυλο ή σε πετρα με πετονια, Anacharis (Egeria Densa), Moss (δεμενη), Sword plants, Anubias (δεμενες) και Cryptocorines.

Θα ειναι πιο ξεκαρουστο απο αλλαγες (θα κανεις μια φορα την εβδομαδα 30%) και σιγουρο για την υγεια των ψαριων.

Δεν αναφερω το πολυ πιο ωραιο θεαμα που θα βλεπεις μεταφερωντας ενα κομματι απο πραγματκη λιμνη στο σπιτι σου.

Ενα ενυδρειο που ειναι ολοκληρωμενο (εχει φιλτρο θερμαντηρα φως και επιπλο) και καταλληλο για νεο χομπυστα και την περιπτωση σου ειναι το Juwel Record 60.

Θα προμηθευτεις εξτρα την αμμο, το ξυλο και 2-3 πετρες, θερμομετρο, και φυσικα 2-3 φυτα, προτιμησε Java Fern, Anacharis και Anubias

Απο λιπασματα υποστρωμα κλπ δεν χρειαζεσαι τιποτα, τα φυτα ειναι ευκολα.

Αν δεν εχεις παρε και αντιχλωριο βιταμινες και αποχη

Πολυμπριζο και χρονοδιακοπτη για τα φωτα απο πρακτικερ

Έγινε επεξεργασία - delta66
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις πληροφοριες!!!σιγουρα αργοτερα θα παρω ενα μεγαλυτερο και απο 60λ!!!!ναι ισως τα ταιζω κι εγω πολυ!!λεω να παω και στο μαγαζι αυριο μηπως μου δωσουν και κανενα φαρμακο....!!!!ελπιζω να μην ειναι κατι σοβαρο.....!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Να μην πάρεις κανένα φάρμακο. Δεν είναι ασθένεια! Και το ενυδρείο είναι κάτι που επείγει αν θες να σου ζήσουν τα ψαράκια σου!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις πληροφοριες!!!σιγουρα αργοτερα θα παρω ενα μεγαλυτερο και απο 60λ!!!!ναι ισως τα ταιζω κι εγω πολυ!!λεω να παω και στο μαγαζι αυριο μηπως μου δωσουν και κανενα φαρμακο....!!!!ελπιζω να μην ειναι κατι σοβαρο.....!!! :)
Συμφωνω με τρουπερ.

Μεχρι να παρεις το ενυδρειο κανε οτι σου γραφω πιο πανω.

Δεν ξερω αν δινουν για γυαλες και καποιο σκευασμα που να μαζευει τα τοξικα και να το πετας μετα.

Κατι ειχα δει για κατι σαν "γυψινο" ψαρακι που εβαζαν μεσα.

Καθε μερα 60% αλλαγη νερου με νερο ιδιας θερμοκρασιας με αντιχλωριο.

Μειωσε το τασμα δεν προλαβαινει να χωνεψει απο το πολυ φαι γιαυτο ειναι κολλημενες οι ακαθαρσιες του.

2-3 φυλλαρακια την ημερα για καθε ψαρι, μοιρασμενο σε 2-3 ταισματα την ημερα

Link to comment
Share on other sites

Delta θα διαφωνίσω μαζί σου για τις Κρυπτοκορίνες, απο προσωπική εμπείρια.

Έχω τριών ειδών κρυπτοκορίνες. Cryptocoryne Lucens x Willisii, Cryptocoryne Wendtii "Green", Cryptocoryne Undulata. Ασιατικο ενυδρειο βλεπετε :) (η τελευταία μπήκε χθες). Για να αναπτυχθούν οι κρυπτοκορίνες χρειάζονται πολλά θρεπτικά στην ρίζα, γιατί δεν αποροφούν απο τα φύλλα.

Να φανταστεις, πρίν λίγο καιρό έβαλα μια ταμπλέτα κοντά στις ρίζες τους, και αμέσως -σε 2-3 μερες- όλες έβγαλαν απο 1-2 καινούργια φυλλαράκια.

Όντως ζούνε και χωρίς λίπασμα, αλλα αναπτύσσοντε πολύ πιο αργά.

σημείωση: δεν έχω υπόστρωμα

Link to comment
Share on other sites

Για ποια γυαλα μιλατε βρε παιδια???Ενυδρειο εχω 40λ!!! :)
Γεια σας!!για να μην πολυλογω εχω 2 ψαρακια στη γυαλα μου (χρυσοψαρα)!!το ενα μου ψαρακι (ειναι σκουρο τιγρε με πορτοκαλι) με ανυσηχει λιγο τελευταια!!τρωει κανονικα απλα τις ακαθαρσιες του δν τις αποβαλει και μενουν πανω του για πολυ ωρα!!ωρες ωρες κανει σπαστικες κινησεις και ειναι πολυ ζωηρο!!!και νομιζω οτι η μια του πλευρα αρχιζει σιγα σιγα και ασπριζει λιγο!!!τι φτεει λετε?περιμενω απαντησεις!!!ευχαριστω!!! :thumbup:

:band::thaman:

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχετε δικιο!!!!τι να πω!!!εκανα εγω λαθος!!!συγνωμη!!!οχι ενυδρειο εχω 40λ κατι ξερω δν ειμαι τοσο αρχαρια!!!

Link to comment
Share on other sites

Κανε "copy" τη φορμα http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=25739 και συμπληρωσε τη για να δωσεις οσα περισσοτερα στοιχεια γινεται και κανε την "επικολληση" σε ποστ εδω, και βαλε και φωτο καθαρες ή/και ανεβασε βιντεο στο youtube.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...