Jump to content

Πρόβλημα άλγης


sp67

Recommended Posts

Όπως λέει και ο τίτλος έχω πρόβλημα καφέ άλγης.

Το ενυδρείο είναι 200λ.Τρέχει από τον περασμένο

Μάιο.Fish only.Το θέμα είναι ότι αντί να έχω πρόβλημα, (έντονο),

τους πρώτους μήνες,το έχω εδώ και ενάμησι μήνα περίπου.

Οι μετρήσεις δίχνουν φοσφωρικά,νιτρικά και αμμωνία μηδέν.

Αντιφόσφωρο έχω μονίμως μέσα, (στο sump),το οποίο και

αλλάζετε σε κάθε αλλαγή νερού (ανά 20ήμερο περίπου 50λ).

Νερό της βρύσης.Στο sump έχω το skimmer (πρώτο διαμέρισμα)

και μπλε σφουγγάρι κάρβουνο αντιφόσφωρο υαλοβάμβακα για χειμικό.

Refiugium δεν έχω.Από κυκλοφορία μία tunze 6025 (2500λ) και μια

korallia 1 (1500λ).Είναι βέβαια και η αντλία επιστροφής άλλα 2500λ/ω.

Τόσο είναι η αντλία.Πόσο φτάνει στο ενυδρείο δεν ξέρω.

Μήπως μπορεί κανείς να βοηθήσει λίγο; :)

Παραθέτω και κάποιες φωτό μπας και βγάλετε άκρη.

post-1898-1260099280_thumb.jpg

post-1898-1260099293_thumb.jpg

post-1898-1260099304_thumb.jpg

post-1898-1260099314_thumb.jpg

post-1898-1260099334_thumb.jpg

post-1898-1260099379_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το ότι αλλάζεις νερό και βάζεις από της βρύση είναι ένα πρόβλημα,γιατί στα παραπάνω που έχεις γράψει δεν φαίνεται κάτι άλλο.Σίγουρα μια όσμωση με ρητίνη θα σε βοηθήσει αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι αλλάζεις νερό και βάζεις από της βρύση είναι ένα πρόβλημα,γιατί στα παραπάνω που έχεις γράψει δεν φαίνεται κάτι άλλο.Σίγουρα μια όσμωση με ρητίνη θα σε βοηθήσει αρκετά.

Ορεστη αυτο με την Α/Ο μπορεις να μου το εξηγησεις?Γιατι κ εγω δεν χρησιμοποιω νερο απο Α/Ο κ εχω κ αλγες αλλα το νερο απο την βρυση δεν εχει ουτε νιτρικα ουτε νιτρωδη ουτε φωφορικα...Μηπως υπαρχει κ κατι ακομα στο νερο της βρυσης που δεν θελουμε?Δεν θελω να χαλασω το ποστ του φιλου εαν οι mods την απαντηση μου φαουλ μπορουν να την διαγραψουν.

Έγινε επεξεργασία - Andreas kika
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο.Και η δικιά μου σκέψη προς τα 'κει

πάει.Απλά έχω την εντύπωση ότι πολλοί βάζουν

νερό από την βρύση χωρίς να αντιμετωπίζουν

παρόμοιο πρόβλημα.Κάποιοι, (αν δεν έχω καταλάβει

λάθος), έχουν και κοράλια.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις άδικο.Και η δικιά μου σκέψη προς τα 'κει

πάει.Απλά έχω την εντύπωση ότι πολλοί βάζουν

νερό από την βρύση χωρίς να αντιμετωπίζουν

παρόμοιο πρόβλημα.Κάποιοι, (αν δεν έχω καταλάβει

λάθος), έχουν και κοράλια.

Μα εγω εχω κ κοραλια κ ανεμωνες κ απαιτητηκα ψαρακια αλλα εχω αλγες πανω στα βραχια μου αν κ η αληθεια ειναι πως δεν ειχα καλο σκιμερ εδω κ καιρο κ ειχα ΝΟ3:30 κοντα οποτε εξηγειτε η αλγη.Το νερο της βρυσης ομως ειναι πολυ καλο κ δεν τσιγκουνευομαι τα 100 ευρω για μια Α/Ο ουτε τα λεφτα που θα πληρωνω στην υδρευση απλα το θεωρω σπαταλη οταν θα πεταω 80 λιτρα για να βγαλω 10(τις αναλογιες τις λεω σαν παραδειγμα δεν ξερω ακριβως ποσο νερο πετας).

Link to comment
Share on other sites

Μα εγω εχω κ κοραλια κ ανεμωνες κ απαιτητηκα ψαρακια αλλα εχω αλγες πανω στα βραχια μου αν κ η αληθεια ειναι πως δεν ειχα καλο σκιμερ εδω κ καιρο κ ειχα ΝΟ3:30 κοντα οποτε εξηγειτε η αλγη.Το νερο της βρυσης ομως ειναι πολυ καλο κ δεν τσιγκουνευομαι τα 100 ευρω για μια Α/Ο ουτε τα λεφτα που θα πληρωνω στην υδρευση απλα το θεωρω σπαταλη οταν θα πεταω 80 λιτρα για να βγαλω 10(τις αναλογιες τις λεω σαν παραδειγμα δεν ξερω ακριβως ποσο νερο πετας).

Συμφωνώ μαζί σου και αυτός είναι και ο βασικός λόγος που δεν έχω ΑΟ.

Οι άλγες που έχεις είναι σε κατάσταση που αντιμετωπίζετε;

Στο δικό μου έχουν μιά αργή μεν, αλλά αυξητική τάση και αυτό με ανησυχεί.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου και αυτός είναι και ο βασικός λόγος που δεν έχω ΑΟ.

Οι άλγες που έχεις είναι σε κατάσταση που αντιμετωπίζετε;

Στο δικό μου έχουν μιά αργή μεν, αλλά αυξητική τάση και αυτό με ανησυχεί.

Στο δικο μου reef εχω τριχοειδη αλγη σε μερικα βραχια κ πιανω κ στην αμμο λιγη αλλα με μια οδοντοβουρτσα τα καθαριζω μια με δυο φορες τον μηνα.

Link to comment
Share on other sites

Κυρίως βοηθάει την ανάπτυξη της δυατομικής άλγης(αν δεν υπάρχει α/ο εννοώ) ο λόγος είναι ότι το νερό της βρύσης συχνά περιέχει μικρή ποσότητα πυριτίου(Silica) Που είναι και συστατικό που βοηθάει στην ανάπτυξή της άλγης αυτή.Παρόλα αυτά προσωπικά έχω δει και διαβάσει να βοηθάει αρκετά άτομα να απαλλαγούν από διάφορους τύπους άλγης.

Γενικά να αναφέρω τους κυριότερους λόγους ανάπτυξης άλγης στο ενυδρείο.

1) Νιτρικά

2)Φωσφορικά

3) αλάτι ( ελέγχουμε αν περιέχει φωσφορικά)

4)Φωτισμός (περισσότερος φωτισμός από το προτεινόμενο,αλλαγή στις λάμπες όταν χρειάζεται)

5)skimmer ( σωστή ρύθμιση και αναλογία σε λίτρα για την αποβολή οργανικών)

6)διοξειδίο του άνθρακα(Άλλο ένα θετικό που μας παρέχει το skimmer είναι η αποβολή διοξειδίου του άνθρακα)

7)R/O (αποβολή silicate από το νερό βρύσης)

Έγινε επεξεργασία - salamander
Link to comment
Share on other sites

Ορεστη αυτο με την Α/Ο μπορεις να μου το εξηγησεις?Γιατι κ εγω δεν χρησιμοποιω νερο απο Α/Ο κ εχω κ αλγες αλλα το νερο απο την βρυση δεν εχει ουτε νιτρικα ουτε νιτρωδη ουτε φωφορικα...Μηπως υπαρχει κ κατι ακομα στο νερο της βρυσης που δεν θελουμε?Δεν θελω να χαλασω το ποστ του φιλου εαν οι mods την απαντηση μου φαουλ μπορουν να την διαγραψουν.

Aυτο πρωτη φορα το ακουω.Μενουμε στην ιδια πολη? :)

Σε διαφορες περιοχες που εχω μετρησει το νερο εχει περιπου 10-15 νιτρικα και αρκετα φωσφορικα (αναλογα την εποχη)

Περα απο αυτο η οσμωση βοηθαει μιας και κατακρατει απο το νερο βαρεα μεταλα και χαλκο που ειναι απαγορευτικα για ασπονδυλα και κοραλια (πχ ανεμωνες) καθως και παθογονους οργανισους (ακομα και τους μικροσκοπικους ιους

Στο θεμα του φιλου μας,τωρα.

Ναι μια οσμωση θα βοηθουσε.Τα τεστ σου (κυριως ΝΟ3 και po4 τι μαρκα ειναι?

Το γεγονος οτι τα φωσφορικα τα βρισκεις 0,ισως οφειλεται στην αποροφιση τους απο την αναπτυσσομενη αλγη.Απο την αλλη,πολλα fish only τρεχουν με νερο βρυσης χωρις κανενα προβλημα.Αλλα νερο με νερο ανα περιοχη διαφερει αρκετα.

Η καφε αλγη τρεφεται με φωσφορικα,νιτρικα και πυριτιο(silicate).Μειωση του φωτισμου αν αυξηθει το προβλημα,ισως την περιορισει καπως.Τουλαχιστον μεχρι να βρεις τι φταιει.

Σαλιγκαρια που θα φανε την αλγη μπορεις να βαλεις ή θα τα φανε τα ψαρια σου?

Link to comment
Share on other sites

Έχω 4 σαλιγκάρια τα οποία βοηθάνε αρκετά.

Τα τεστάκια είναι της sera.Ξέρω ότι πολλοί δεν

τα εμπιστεύονται αλλά και με της salifest που

έχω συγκρίνει (νιτρικά) το ίδιο έδειχνε με της sera.

Τα φώτα ανάβουν περίπου 7ωρο.

Μπορεί να είναι θέμα κυκλοφορίας;Να θέλει

περισσότερη;

Link to comment
Share on other sites

Έχω 4 σαλιγκάρια τα οποία βοηθάνε αρκετά.

Τα τεστάκια είναι της sera.Ξέρω ότι πολλοί δεν

τα εμπιστεύονται αλλά και με της salifest που

έχω συγκρίνει (νιτρικά) το ίδιο έδειχνε με της sera.

Τα φώτα ανάβουν περίπου 7ωρο.

Μπορεί να είναι θέμα κυκλοφορίας;Να θέλει

περισσότερη;

Tα φωτα μπορεις να τα κανεις 6-6,5 ωρες.Οσο για την κυκλοφορια πρεπει να επιτυχεις μια ροη γυρω στο 20Χ στα λιτρα σου. :)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να συγκρινεις και το τεστ του φωσφορου για να ειμαστε βεβαιοι?

Link to comment
Share on other sites

Στο δικο μου reef εχω τριχοειδη αλγη σε μερικα βραχια κ πιανω κ στην αμμο λιγη αλλα με μια οδοντοβουρτσα τα καθαριζω μια με δυο φορες τον μηνα.

Ακριβώς έτσι...ενυδρείο χωρίς απολύτως καθόλου τέτοια έλγη, έστω και σε κρυφά σημεία είναι αδύνατον να υπάρξει.

Link to comment
Share on other sites

Aυτο πρωτη φορα το ακουω.Μενουμε στην ιδια πολη? :)

Σε διαφορες περιοχες που εχω μετρησει το νερο εχει περιπου 10-15 νιτρικα και αρκετα φωσφορικα (αναλογα την εποχη)

Περα απο αυτο η οσμωση βοηθαει μιας και κατακρατει απο το νερο βαρεα μεταλα και χαλκο που ειναι απαγορευτικα για ασπονδυλα και κοραλια (πχ ανεμωνες) καθως και παθογονους οργανισους (ακομα και τους μικροσκοπικους ιους

Στο θεμα του φιλου μας,τωρα.

Ναι μια οσμωση θα βοηθουσε.Τα τεστ σου (κυριως ΝΟ3 και po4 τι μαρκα ειναι?

Το γεγονος οτι τα φωσφορικα τα βρισκεις 0,ισως οφειλεται στην αποροφιση τους απο την αναπτυσσομενη αλγη.Απο την αλλη,πολλα fish only τρεχουν με νερο βρυσης χωρις κανενα προβλημα.Αλλα νερο με νερο ανα περιοχη διαφερει αρκετα.

Η καφε αλγη τρεφεται με φωσφορικα,νιτρικα και πυριτιο(silicate).Μειωση του φωτισμου αν αυξηθει το προβλημα,ισως την περιορισει καπως.Τουλαχιστον μεχρι να βρεις τι φταιει.

Σαλιγκαρια που θα φανε την αλγη μπορεις να βαλεις ή θα τα φανε τα ψαρια σου?

H αληθεια ειναι ποσο silicates δεν μετραω κ τα φωσφορικα κ νιτρικα τα μετραω με salifert κ redsea.Παντως εαν ειναι ετσι οπως τα λες μαλλον θα χρειαστω κ εγω μια Α/Ο εαν ειναι να χαλασει ο υφαλος μου...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να συγκρινεις και το τεστ του φωσφορου για να ειμαστε βεβαιοι?

Θα πρέπει να αγοράσω άλλο.Θα το κοιτάξω πάντος, καθώς και την διάρκεια

φωτισμού.Και για κυκλοφορία, σκεύτομαι να πάρω μια tunze 6025 ακόμα.

Ή μήπως μια korallia 1;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, η Α/Ο ειναι must κυρίως σε ενα reef ενυδρείο!

Στα fish only κοβουμε λιγο απο το φως και ειμαστε ΟΚ! στο reεφ ομως ειναι θεμα!

Για το οικολογικο της υποθεσης, εγω το "ακαθαρτο" νερο απο την οσμωση το επιστρεφω στο χωμα και ετσι ενα μεγαλο μερος του, θεωρητικα σώζεται!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, η Α/Ο ειναι must κυρίως σε ενα reef ενυδρείο!

Στα fish only κοβουμε λιγο απο το φως και ειμαστε ΟΚ! στο reεφ ομως ειναι θεμα!

Για το οικολογικο της υποθεσης, εγω το "ακαθαρτο" νερο απο την οσμωση το επιστρεφω στο χωμα και ετσι ενα μεγαλο μερος του, θεωρητικα σώζεται!

Κ παλι δεν ξερω ρε παιδια.Δεν το θεωρω σωστο απο την στιγμη που λατρευουμε τοσο την υδατινη ζωη να σπαταλαμε τοσο νερο.Δεν θελω να προσβαλω κανενα προσθεου.

Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη για το διπλο ποστ αλλα μηπως εαν χρησιμοποιουσαμε καποιο καλο φιλτρο στη βρυση μας???

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, η Α/Ο ειναι must κυρίως σε ενα reef ενυδρείο!

Στα fish only κοβουμε λιγο απο το φως και ειμαστε ΟΚ! στο reεφ ομως ειναι θεμα!

Για το οικολογικο της υποθεσης, εγω το "ακαθαρτο" νερο απο την οσμωση το επιστρεφω στο χωμα και ετσι ενα μεγαλο μερος του, θεωρητικα σώζεται!

Ετσι ειναι!

Και αν μειωσεις για καποιες μερες το φως στο ενυδρειο,η αλγη θα υποχωρισει.

Συγνωμη για το διπλο ποστ αλλα μηπως εαν χρησιμοποιουσαμε καποιο καλο φιλτρο στη βρυση μας???

Το καλυτερο να βαλεις (που θα σου κοστισει και πολυ),θα κατακραταει το πολυ τα μισα ειδη ρυπων απο αυτα που κραταει μια μεμβρανη οσμωσης.

Δεν ειναι η χρηση της οσμωσης σπαταλη,αν θελεις να διαχειριστεις σωστα το περισσιο νερο.Εγω πχ,το μαζευω σε ενα βαρελακι και ποτιζω τις γλαστρες.Αν περισσεψει καθολου,το χρησιμοποιω για τον κηπο της πολυκατοικιας.

Έγινε επεξεργασία - ΑΚΗΣ
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, η Α/Ο ειναι must κυρίως σε ενα reef ενυδρείο!

Στα fish only κοβουμε λιγο απο το φως και ειμαστε ΟΚ! στο reεφ ομως ειναι θεμα!

Για το οικολογικο της υποθεσης, εγω το "ακαθαρτο" νερο απο την οσμωση το επιστρεφω στο χωμα και ετσι ενα μεγαλο μερος του, θεωρητικα σώζεται!

Ακριβώς αυτό κάνω και εγω Νίκο....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ξερω τι να πω για μια ακομα φορα με καλυψατε.Θα ξεκινησω μου φαινεται να το σκεφτομαι....

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον ολα ειναι καλα στο ενυδρειο σου,μην αγχωθεις και ψαχνεις ντε και καλα να αγορασεις οσμωση.Απλα αν το κανεις τα πραγματα θα ειναι σιγουρα καλυτερα και σε καμια περιπτωση χειροτερα.

Και ξανα πισω στο θεμα του φιλου μας,μιας και του αλλαξαμε τα φωτα :)

Αν δοκιμασεις να μειωσεις το φως για καποιες μερες,οι αλγες δειχνουν να μειωνονται?

Link to comment
Share on other sites

Και ξανα πισω στο θεμα του φιλου μας,μιας και του αλλαξαμε τα φωτα :)

Αν δοκιμασεις να μειωσεις το φως για καποιες μερες,οι αλγες δειχνουν να μειωνονται?

Μείωσα από χτες κατά μισή ώρα.Θα περιμένω λίγες μέρες για να δω και

θα μειώσω κι άλλο αν δεν δω βελτίωση.

Έχει δρόμο η υπόθεση.

Θα κάνω και καμιά αλλαγή στο νερό πιό σύντομα από ότι συνήθως και βλέπουμε.

Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια. :thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Εχετε στο νου σας οτι δεν προκειται να δειτε αμεσες αλλαγες...

Θελει το χρονο του!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...