Jump to content

καλησπερα σε ολους..προβλημα με ενα απο τα Malawi μου..


Recommended Posts

καλησπερα..εδω και 4 μηνες εχω ενα ενυδρειο με αφρικανεσ κιχλιδες..απο χτες εψαχνα ενα απο τα ψαρια και δεν το εβρισκα πουθενα..τελικα σημερα και αφου εκανα σχολαστικο ελεγχο παρατηρησα οτι ηταν σφηνωμενο σε μια πετρα και στο τζαμι..λογικα εκει περα ειναι 1,5 μερα..αφου το ελευθερωσα ειδα οτι ειναι χτυπημενο (ισως και πληγωμενο) απο την μια μερια του πλευρα μιας και στο σημειο που ειχε σφηνωσει δεν ηταν λεια η πετρα..επισης εχει χασει περισσοτερο απο την μιση ουρα..τι κανει τωρα το ψαρι?την μια κολυμπαει ελαφρα την αλλη καθεται πανω σε μια απο τις πετρες γερνοντας προς τα πλαγια..εχει ελπιδες το ψαρι να επιζησει?πρεπει(αν ζει μεχρι αυριο)να παρω κανενα φαρμακο και να ριξω?η να το πιασω και να το βγαλω?για βοηθηστε ρε παιδια λιγο γιατι στενοχωριεμαι στην ιδεα το ψαρι να πεθανει απο τετοιο λογο.. :)

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μία μικρή αλλαγή νερού με προετοιμασία (αν έκανες τις τελευταίες 1-2 μέρες δεν είναι ανάγκη να ξανακάνεις) και ρίξει διπλή δόση αντιχλώριο για το σύνολο των λίτρων σου. Πρόσεχε γενικώς να μη στρεσάρεις το ψάρι. Εμπλούτισε την τροφή του με βιταμίνες για να ανακάμψει το συντομότερο. Αν δεν βλέπεις βελτίωση ενημέρωσε να δούμε τι άλλο θα κάνουμε. Επίσης... Δεν είμαι γνώστης των Αφρικάνικων, αλλά έχω ακούσει για τον χαρακτήρα τους. Αν τα υπόλοιπα ψάρια το δουν ευάλωτο και του κάνουν επιθέσεις πιθανόν να το χάσεις. Οπότε σε αυτή τη περίπτωση θα πρέπει να το απομονώσεις.

Αυτά γενικώς... Ειδικώς δεν μπορώ να σου πω τίποτα άλλο γιατί εξαρτάται και από το είδος της πληγής. Αν πάντως σε γινικές γραμμές συμπεριφέρεται φυσιολογικά, μάλλον δεν θα το χάσεις!

Link to comment
Share on other sites

πλεον εχει πλαγιασει εντελως..μπορω να κανω κατι η ταλαιπωρειται?

υγ1 αλλαγη νερου εκανα πριν 5 μερες.να ξανακανω?

υγ2 τα αλλα ψαρια δεν του δινουνε σημασια

Έγινε επεξεργασία - georot1981
Link to comment
Share on other sites

Βάλε φωτογραφία του ψαριού που να φαίνονται τα χτυπήματα. Μία αλλαγή νερού χωρίς να στρεσάρεις το ψάρι και χωρίς να το ταλαιπωρήσεις, μόνο να το επωφελείσει μπορεί. Το αντιχλώριο μη ξεχάσεις.

Link to comment
Share on other sites

φωτο δυστυχως δεν μπορω να βαλω γιατι ειναι χωμενο στις πετρες...σκεφτομαι να κανω μια αλλαγη νερου οπως μου ειπατε να δω μηπως καλυτερευσουν τα πραγματα...ποση ωρα προετοιμασια νερου να κανω τωρα που ειναι το ψαρι σε αυτη την κατασταση?το λεω μηπως και η καθυστερηση αποδειχτει μοιραια.

Link to comment
Share on other sites

Προετοίμασε το νερό όσο μπορείς περισσότερο... 2-3-4 ώρες. Μοιραία τέτοια καθυστέρηση δεν θα είναι. Και μη κάνεις και καμία τρελή αλλαγή. 20-30% είναι αρκετή εάν κι εφόσον θεωρήσουμε ότι το ενυδρείο σου είναι στρωμένο και δεν έχει περίεργα νούμερα στις τιμές του!

Link to comment
Share on other sites

απο αποψη τιμων ειναι πολυ καλα..το ενυδρειο ειναι στρωμενο...αρα παω να ετοιμασω νερο και οτι γινει εγινε...ελπιζω να παει καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε ανοιξες εδώ θέμα αλλά συζητάς για το ίδιο πρόβλημα και εδώ

http://www.aquazone.gr/forums/index.php?s=...st&p=294189 έτσι θα δημιουργηθεί κουμφούζιο οπότε καλύτερα μενουμε εδώ για να βγεί άκρη.

:)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..λοιπον χτεσ εκανα μια αλλαγη 30% και εβαλα διπλη δοση αντιχλωριου..να θυμησω οτι το αντιχλωριο ειναι μαρκας soll..πριν λιγο πηγα και πηρα tetra aquasafe οπως μου ειπε ο κυριος σωκρατης ..τι δοσολογια βαζω?στις οδηγιες χρησεως λεει 5 μλ στα 10μλ νερου που μου φαινονται υπερβολικα..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..λοιπον χτεσ εκανα μια αλλαγη 30% και εβαλα διπλη δοση αντιχλωριου..να θυμησω οτι το αντιχλωριο ειναι μαρκας soll..πριν λιγο πηγα και πηρα tetra aquasafe οπως μου ειπε ο κυριος σωκρατης ..τι δοσολογια βαζω?στις οδηγιες χρησεως λεει 5 μλ στα 10μλ νερου που μου φαινονται υπερβολικα..

Τόση είναι η δόση 5 cc /10λτ. νερού.Το ψάρι πως είναι ;θα έλεγα και σήμερα να ρίξεις aquasafe και θα δούμε.Θα μα πουν και εδώ οι γιατροί αν χρειάζεται κάτι άλλο.

:)

Link to comment
Share on other sites

χτες δεν εριξα aquasafe αλλα το αντιχλωριο της soll οπως ειπα και αυτο σε διπλη δοση.υπαρχει περιπτωση να δημιουργηθει κανενα προβλημα τοσο στο τραυματισμενο ψαρι οσο και στα υπολοιπα απο την παραπανω χρησιμοποιηση αντιχλωριου?

υγ το ψαρακι αν και ειναι ακομα κρυμενο αναμεσα στις πετρες φαινεται καλυτερα..

υγ2 αν τα καθαρα μου λιτρα ειναι 200 βαζω 100 ml aquasafe?

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είμαι πολύ καινούριος για να σου δώσω συμβουλή αλλά το API Melafix λέει πως επουλώνει τις πληγές πιο γρήγορα. Δεν ξέρω τι λένε οι πεπειραμένοι.

API Melafix

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είμαι πολύ καινούριος για να σου δώσω συμβουλή αλλά το API Melafix λέει πως επουλώνει τις πληγές πιο γρήγορα. Δεν ξέρω τι λένε οι πεπειραμένοι.

API Melafix

Μπορεί να χρησιμοποιήσει και το Melafix.Απο την στιγμή όμως που ο φίλος βλέπει βελτίωση θα πρότεινα να συνεχίσει την χρήση αντιχλωρίου(αφου με αυτό ξεκίνησε) και μάλιστα του aquasafe,που το θεωρώ εξαιρετικό(και λίγο μεγαλυτέρη αναλογία απο την προτεινόμενη να ρίξεις,καλό θα κάνεις στο ψάρι) :)

Link to comment
Share on other sites

Τι νέα έχουμε για την κατάσταση του ψαριού;

:)

Link to comment
Share on other sites

πλεον εχει ξεθαρεψει..και χωρις ουρα.. :) λιγο τα τραυματα του φαινονται ακομα αλλα πιστευω ειναι θεμα χρονου να κλεισουν..ελπιζω δηλαδη και να μην εχουμε κανενα απροοπτο..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...